στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 03 Οκτ 2022, 03:43

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:41
Unique έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:38
Όλα έχουν δρομολογηθεί πιά. Ο πόλεμος θα τελειώσει όταν διεξαχθεί δημοψήφισμα μέσα στη Μόσχα για την προσάρτησή της στην Ουκρανία!

SLAVA UKRAINI
Μακαρι να γινει, να ενωθει η Ουκρανια με την μαμα-πατριδα, Ρωσια αλλα δεν το βλεπω
Μπαμπα με γοβες θα αποκτησετε. Θα κανει την σημαια σας εμβλημα του ΝΑΤΟ και της ΕΕ και θα γεμισει την Ευρωπη τσαμπα ΦΑ, μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβαση σε ΑΠΕ.

Τελος ο κομμουνισμος.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10986
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 03 Οκτ 2022, 03:43

Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:35

Δεν ξέρω, δεν είμαι Ουκρανός, ούτε έχω πληροφορίες από το νάτο ή την ουκρανική κυβέρνηση
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο πουτιν έκανε 4 μήνες να πάρει αυτά τα χωριουδάκια. Αν έχανε μ.ο. 100 στρατιώτες την μέρα τότε έχασε 12000 άνδρες. Μόνο στο λιμαν εχθές μάλλον έχασε πάνω από 1000 ατομα και μαζί έχασε και την πόλη. Όλες οι γραμμές ανεφοδιασμού στα εδαφη της Ουκρανίας έχουν καταστραφεί και ότι νέο φτιάχνεται γίνεται στόχος των himars
Αυτά ξέρω ότι γίνεται. Δεν βλέπω τους Ρώσους να κατεβάζουν κάτι νέο στον πόλεμο για να βλέπω να γυρίζει το παιχνίδι. Σπίτι 4 μήνες κέρδιζαν έδαφος γιατί είχαν καλύτερο πυροβολικό. Άλλαξε αυτό και δεν βλέπουμε να στέλνει καλύτερα όπλα αλλά επιστρατους. Ε αν δεν δούμε κάτι καλύτερο σε θέμα όπως οι επιστρατοι δεν θα κάνουν καμία διαφορά.. Στο τέλος ο Ουκρανός πεθαίνει για την ελευθερία του , ο Ρώσος για ποιο λόγο πεθαίνει;
Ποια ελευθερια του. Πεθαινει γιατι καποιοι πραξικοπηματιες αποφασισαν το 2014 μονομερως οτι η χωρα πρεπει να ενταχθει στην ΕΕ και στο ΝΑΤΟ, αγνοωντας τους ιστορικους δεσμους με την Ρωσια. Ο Ρωσος πεθαινει για τον ιδιο λογο που πεθαιναν Ελληνες φανταροι στους Βαλκανικους πολεμους
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Οκτ 2022, 03:48

Νon4me έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:37
Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:35
Στο τέλος ο Ουκρανός πεθαίνει για την ελευθερία του , ο Ρώσος για ποιο λόγο πεθαίνει;
για τον στρακαστρουκα και τα υπολοιπα πουτινακια του φορα
Ο στρακαστρουκας και οι άλλοι οπαδοί είναι απλά καμμένοι, για κάποιο λόγο είναι αντιδυτοκοι.
Οποίο κάθαρμα κάνει κάτι κακό στην Δυση θα έχει στρακαστρουκες να του λένε μπράβο.
Ο λόγος όμως που πολεμάει κάποιος λειε πολλά για το πως αντιδρά στην μάχη. Ο Ουκρανός δεν μπορεί να χάσει. Η επιλογή του είναι η νίκη ή ο θάνατος γιατί η ρωσσια έκανε εισβολή στην χώρα του. 2η εισβολή σε 8 χρόνια. Άρα ο Ουκρανός θα κάτσει να υπερασπιστεί όσο αντέχει κάθε μέτρο γης. Ο ρωσσος όμως όπως βλέπουμε στην πρωτη πίεση το βάζει στα πόδια γιατί πολύ απλά έχει αυτή την επιλογή. Ο ρωσσος αν χάσει τον πόλεμο οκ θα γυρίσει πίσω, θα ακούσει κανένα μπινελίκι, θα τον κοιτάνε οι συμπατριώτες του ως λουζερ κτλ αλλά θα γυρίσει ζωντανός και ελεύθερος. Ε αν το βάζει στα πόδια εύκολα ο επαγγελματίας που υποτίθεται εκπαιδεύεται μια ζ η για συτο που γίνεται τώρα ο επιστρατος με το που δει τον πρώτο του φίλο να ψοφάει μπροστά του θα χεστει κυριολεκτικά μέσα στο βράδυ του. Σιγά μη κάτσει να γίνει φαΐ για τα κοράκια επειδή το θέλει ο πουτιν

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Οκτ 2022, 03:49

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:43
Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:35

Δεν ξέρω, δεν είμαι Ουκρανός, ούτε έχω πληροφορίες από το νάτο ή την ουκρανική κυβέρνηση
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο πουτιν έκανε 4 μήνες να πάρει αυτά τα χωριουδάκια. Αν έχανε μ.ο. 100 στρατιώτες την μέρα τότε έχασε 12000 άνδρες. Μόνο στο λιμαν εχθές μάλλον έχασε πάνω από 1000 ατομα και μαζί έχασε και την πόλη. Όλες οι γραμμές ανεφοδιασμού στα εδαφη της Ουκρανίας έχουν καταστραφεί και ότι νέο φτιάχνεται γίνεται στόχος των himars
Αυτά ξέρω ότι γίνεται. Δεν βλέπω τους Ρώσους να κατεβάζουν κάτι νέο στον πόλεμο για να βλέπω να γυρίζει το παιχνίδι. Σπίτι 4 μήνες κέρδιζαν έδαφος γιατί είχαν καλύτερο πυροβολικό. Άλλαξε αυτό και δεν βλέπουμε να στέλνει καλύτερα όπλα αλλά επιστρατους. Ε αν δεν δούμε κάτι καλύτερο σε θέμα όπως οι επιστρατοι δεν θα κάνουν καμία διαφορά.. Στο τέλος ο Ουκρανός πεθαίνει για την ελευθερία του , ο Ρώσος για ποιο λόγο πεθαίνει;
Ποια ελευθερια του. Πεθαινει γιατι καποιοι πραξικοπηματιες αποφασισαν το 2014 μονομερως οτι η χωρα πρεπει να ενταχθει στην ΕΕ και στο ΝΑΤΟ, αγνοωντας τους ιστορικους δεσμους με την Ρωσια. Ο Ρωσος πεθαινει για τον ιδιο λογο που πεθαιναν Ελληνες φανταροι στους Βαλκανικους πολεμους
Κοίτα αν 7.5 μήνες πολεμος και καμια 30αρια χιλιάδες νεκροί Ουκρανοί δεν σε κάνουν να καταλάβεις ότι πιστεύεις μαλακιες τότε δεν έχεις ελπιδα

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 03 Οκτ 2022, 03:51

Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:48
2η εισβολή σε 8 χρόνια
Και ιστορικο γενοκτονιας . οι ουκρανοι δεν υποδεχθηκαν τυχαια τα ναζουλα ως απελευθερωτες...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Οκτ 2022, 04:22

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Οκτ 2022, 01:53
Chainis έγραψε:
03 Οκτ 2022, 01:52
Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Οκτ 2022, 01:48
Ποσα χωρια κατελαβε σημερα ο ενδοξος Ουκρανικος στρατος?
Το μόνο βέβαιο είναι ότι το μέτωπο στην Χερσώνα μετατοπίστηκε 15 χιλιόμετρα προς την πλευρά των Ρώσων. :003:
Να τους πει καποιος οτι η Μοσχα ειναι σε αλλη κατευθηνση
Βρίσκουν μόνοι τους την κατεύθυνση που πρέπει να πάνε, δεν χρειάζονται οδηγίες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3129
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 03 Οκτ 2022, 07:00

Ωχ…



If confirmed, that means the Ukrainians have penetrated as deep as 15 miles into territory the Russians still held as recently as last week. Worse for the Russians, the Ukrainians are in a position to surround Russian units on the western side of the Dnipro, eventually trapping them between Ukrainian positions and the wide river. “Not a good place for the [Russians] to be,” mused Mark Hertling, a retired U.S. Army general.

Envelopment leads to disaster for the enveloped forces. Consider what happened in Lyman last week. Ukrainian brigades surrounded the city from three directions. By the time the Russian garrison in Lyman retreated, it had just one way out—along a narrow road heading east. But the road was within range of Ukrainian guns. There’s ample evidence the Russians suffered heavy casualties during the evacuation.

Whether the Russian army suffers a similar disaster in the south depends on how much combat power the Ukrainian Operational Command South has in reserve, whether the Russians have any reserve of their own in the area and whether Putin will allow commanders in the south to retreat before the situation becomes untenable.

https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2 ... 6b07eb44ab

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2319
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Οκτ 2022, 08:55

Unique έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:38
Όλα έχουν δρομολογηθεί πιά. Ο πόλεμος θα τελειώσει όταν διεξαχθεί δημοψήφισμα μέσα στη Μόσχα για την προσάρτησή της στην Ουκρανία!

SLAVA UKRAINI
+10 :smt038:smt023:+1:
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2319
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Οκτ 2022, 08:56

Τα ζόμπι πουτινοτρολάκια, έχουν λιγοστέψει ή μου φαίνεται ;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 03 Οκτ 2022, 09:20

Esperos έγραψε:
03 Οκτ 2022, 08:56
Τα ζόμπι πουτινοτρολάκια, έχουν λιγοστέψει ή μου φαίνεται ;
Έχασαν τον αρχιψεκα αρχιεπίσκοπο που ευχόταν αρρώστιες σε χρήστες και του δίνουν σιγα σιγα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

hjshiaqwws

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hjshiaqwws » 03 Οκτ 2022, 10:11

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:43
Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 03:35

Δεν ξέρω, δεν είμαι Ουκρανός, ούτε έχω πληροφορίες από το νάτο ή την ουκρανική κυβέρνηση
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο πουτιν έκανε 4 μήνες να πάρει αυτά τα χωριουδάκια. Αν έχανε μ.ο. 100 στρατιώτες την μέρα τότε έχασε 12000 άνδρες. Μόνο στο λιμαν εχθές μάλλον έχασε πάνω από 1000 ατομα και μαζί έχασε και την πόλη. Όλες οι γραμμές ανεφοδιασμού στα εδαφη της Ουκρανίας έχουν καταστραφεί και ότι νέο φτιάχνεται γίνεται στόχος των himars
Αυτά ξέρω ότι γίνεται. Δεν βλέπω τους Ρώσους να κατεβάζουν κάτι νέο στον πόλεμο για να βλέπω να γυρίζει το παιχνίδι. Σπίτι 4 μήνες κέρδιζαν έδαφος γιατί είχαν καλύτερο πυροβολικό. Άλλαξε αυτό και δεν βλέπουμε να στέλνει καλύτερα όπλα αλλά επιστρατους. Ε αν δεν δούμε κάτι καλύτερο σε θέμα όπως οι επιστρατοι δεν θα κάνουν καμία διαφορά.. Στο τέλος ο Ουκρανός πεθαίνει για την ελευθερία του , ο Ρώσος για ποιο λόγο πεθαίνει;
Ποια ελευθερια του. Πεθαινει γιατι καποιοι πραξικοπηματιες αποφασισαν το 2014 μονομερως οτι η χωρα πρεπει να ενταχθει στην ΕΕ και στο ΝΑΤΟ, αγνοωντας τους ιστορικους δεσμους με την Ρωσια. Ο Ρωσος πεθαινει για τον ιδιο λογο που πεθαιναν Ελληνες φανταροι στους Βαλκανικους πολεμους
Εξαιρετικά τα ψέματα που διαδίδεις. Να υποθέσω οι 100 νεκροί στο Euromaidan ήταν όλοι τους ηθοποιοί ε;; Ή οι 315 βουλευτές που ψήφισαν τον Φεβρουάριο του 13 υπέρ της συνεργασίας με την ΕΕ και αυτοί όλοι πράκτορες; Μόνο ο Yanukovych δεν ήταν πράκτορας, έτσι;;

AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 03 Οκτ 2022, 10:56

Αυτή είναι μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη ενός ουκρανογερμανού σελέμπριτι στην Ρωσία. Είναι σαν τον Joe Rogan της ρωσίας, δεν υπάρχουν υπότιτλοι για να έχετε την πλήρη εικόνα

Αλλά θα μεταφράσω ένα σημείο που με εκνευρίζει υπερβολικά. Ενώ όπως αναφέρει η ουκρανική γλώσσα δεν απέχει ιδιαίτερα από τα ρώσικα, λειτουργούσαν σαν διάλεκτος η μια της άλλης, εμφανίστηκαν από το 2000 και μετά κάποιες ΜΚΟ που αρχίσαν να αλλάζουν ορισμένο από το παραδοσιακό ουκρανικό λεξιλόγιο και να προσθέτουν έξτρα ξενισμούς και να αφαιρούν ρωσικές λέξεις. Κάτι τέτοιες μαλακίες δεν μπορώ, από τους δημοκρατικούς αμερικανούς, που πραγματοποιούν εθνόκατασκευές.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14610
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Οκτ 2022, 11:04

Μ'αρέσει πάντως που πριν τόσου μήνες ξεκίνησε "ειδική στρατιωτική επιχείρηση" για να προστατέψει υποτίθεται τους ρωσόφωνους στο Ντονμπάς, και πλέον τους έχει εγκαταλείψει εντελώς, αφού πρώτα ισοπέδωσε πόλεις με πλειοψηφικά πληθυσμό και αφού επιστράτευσε υποχρεωτικά τον ενήλικο πληθυσμό απο τις συγκριμένες επαρχίες και τους έστειλε σαν πρόβατα σε σφαγή, αρνούμενος να τους επιτρέψει να παραδοθούν ενώ υποχρεώνονται να υποχωρήσουν άτακτα απο αποκλεισμένες πόλεις υπο βολές πυροβολικού.

Όλη η ρητορική για "τους ναζί που καταπιέζουν τους ρώσους στην Ουκρανία κλπ", έχει πάει περίπατο εντελώς και τώρα απειλεί μέχρι να να ρίξει πυρηνικά στις περιοχές που ζούνε
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 03 Οκτ 2022, 11:19

AOC έγραψε:
03 Οκτ 2022, 10:56
Αλλά θα μεταφράσω ένα σημείο που με εκνευρίζει υπερβολικά. Ενώ όπως αναφέρει η ουκρανική γλώσσα δεν απέχει ιδιαίτερα από τα ρώσικα, λειτουργούσαν σαν διάλεκτος η μια της άλλης, εμφανίστηκαν από το 2000 και μετά κάποιες ΜΚΟ που αρχίσαν να αλλάζουν ορισμένο από το παραδοσιακό ουκρανικό λεξιλόγιο και να προσθέτουν έξτρα ξενισμούς και να αφαιρούν ρωσικές λέξεις. Κάτι τέτοιες μαλακίες δεν μπορώ, από τους δημοκρατικούς αμερικανούς, που πραγματοποιούν εθνόκατασκευές.
Μπορείς να μας εξηγήσεις εσύ που κατέχεις το ζήτημα ποιες οι διαφορές των δύο γλωσσών ; Πέρα από το λεξιλόγιο εννοώ. Είναι απλά θέμα προφοράς ; Π.χ. Ελληνικά Κυπριακά ; Ή υπάρχει και διαφορά στην κλίση των λέξεων ; Στην σύνταξη ; Κάποιος που μιλάει την μία διάλεκτο καταλαβαίνει άνετα την άλλη ή πρέπει να καταβάλει προσπάθεια ;

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 03 Οκτ 2022, 11:48


Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών