στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Μάιος 2022, 22:32

Surrender of Azov militants. a new future begins for them. His reign time (2014-2022) went down in history.
Over the past day, 265 militants put down weapons and surrendered, including 51 seriously injured.


Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 17 Μάιος 2022, 22:34

Крaсная армия έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:24
Έτσι σας γάμησαν οι Τούρκοι στην Μικρά Ασία (η γιαγιά μου είναι από το Ιζμίρ), χωριό, χωριό και σας πέταξαν στην θάλασσα.

Αλλά και στην Κύπρο.
Είμαι σίγουρος ότι νομίζεις ότι η μαλακία που πέταξες είναι τρομερή εξυπνάδα.

Αλλά ξέχασα, αυτό είναι της κατηγορίας "μακάρι να πέσουν πυρηνικά" που πετάς που και που.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Μάιος 2022, 22:35

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 17 Μάιος 2022, 22:36

sharp έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:16
Pogol έγραψε:
16 Μάιος 2022, 22:53
Σενέκας έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:35
Όσο περισσότερο, τόσο πιο εξωφρενική ακούγεται η ιδέα. Ζητάνε λέει αφοπλισμό μιας ολόκληρης χώρας, και αυτό είναι πρόταση που μπορεί να γίνει αρχή για για έντιμη συμφωνία για να αποφευχθεί ο πόλεμος, και μάλιστα την ευθύνη για τον πόλεμο την έχει η Ουκρανία και οι ΗΠΑ, επειδή δε δέχτηκαν να συζητήσουν πάνω στην πολύ λογική και παραγωγική απαίτηση να αφοπλιστεί ολόκληρη η χώρα!.

Το μέτρο των πουτινικών για μια έντιμη διμερή συμφωνία είναι οι Βερσαλλίες...όχι ψέματα: ούτε οι Βερσαλλίες δεν προέβλεπαν πλήρη αφοπλισμό της Γερμανίας
Πότε ζήτησε η Ρωσία, την αποστρατιωτικοποίηση κάποιας χώρας;Και ειδικότερα της Ουκρανίας;
Με ένα πρόχειρο γκούγκλισμα
The Russian demands fall into two categories.

The first four demands are, according to Mr Kalin, not too difficult for Ukraine to meet.

Chief among them is an acceptance by Ukraine that it should be neutral and should not apply to join Nato. Ukraine's President Volodymyr Zelensky has already conceded this.

There are other demands in this category which mostly seem to be face-saving elements for the Russian side.

Ukraine would have to undergo a disarmament process to ensure it wasn't a threat to Russia. There would have to be protection for the Russian language in Ukraine. And there is something called de-Nazification.
https://www.bbc.com/news/world-europe-60785754
Το άρθρο είναι γραμμένο μετά την εισβολή. Η Συμφωνία του Μινσκ, δεν είχε τέτοιες απαιτήσεις. Και πριν το δεύτερο Μαϊντάν, οι σχέσεις ήταν ακόμα καλύτερες. Και πριν από το πρώτο Μαϊντάν, ακόμα καλύτερες.
Η Ρωσία, δεν άξιζε τόσο μίσος. Μίσος και πολιτικές, που οδήγησαν στην σημερινή κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 17 Μάιος 2022, 22:36

Наше дело правое - победа будет за нами!

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2022, 22:46

Pogol έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:36
sharp έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:16
Pogol έγραψε:
16 Μάιος 2022, 22:53


Πότε ζήτησε η Ρωσία, την αποστρατιωτικοποίηση κάποιας χώρας;Και ειδικότερα της Ουκρανίας;
Με ένα πρόχειρο γκούγκλισμα
The Russian demands fall into two categories.

The first four demands are, according to Mr Kalin, not too difficult for Ukraine to meet.

Chief among them is an acceptance by Ukraine that it should be neutral and should not apply to join Nato. Ukraine's President Volodymyr Zelensky has already conceded this.

There are other demands in this category which mostly seem to be face-saving elements for the Russian side.

Ukraine would have to undergo a disarmament process to ensure it wasn't a threat to Russia. There would have to be protection for the Russian language in Ukraine. And there is something called de-Nazification.
https://www.bbc.com/news/world-europe-60785754
Το άρθρο είναι γραμμένο μετά την εισβολή. Η Συμφωνία του Μινσκ, δεν είχε τέτοιες απαιτήσεις. Και πριν το δεύτερο Μαϊντάν, οι σχέσεις ήταν ακόμα καλύτερες. Και πριν από το πρώτο Μαϊντάν, ακόμα καλύτερες.
Η Ρωσία, δεν άξιζε τόσο μίσος. Μίσος και πολιτικές, που οδήγησαν στην σημερινή κατάσταση.
Τα έχει πει ο ίδιος ο Πούτιν πριν την εισβολή, σού έστειλα τη σελίδα του Κρεμλίνου με ολόκληρο το κείμενο. Ίσως δεν πρόλαβες ακόμη να το διαβάσεις.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2022, 22:47

Evritis έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:34
Крaсная армия έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:24
Έτσι σας γάμησαν οι Τούρκοι στην Μικρά Ασία (η γιαγιά μου είναι από το Ιζμίρ), χωριό, χωριό και σας πέταξαν στην θάλασσα.

Αλλά και στην Κύπρο.
Είμαι σίγουρος ότι νομίζεις ότι η μαλακία που πέταξες είναι τρομερή εξυπνάδα.

Αλλά ξέχασα, αυτό είναι της κατηγορίας "μακάρι να πέσουν πυρηνικά" που πετάς που και που.
Νομίζω έχει πει ότι είναι Σκοπιανός

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 17 Μάιος 2022, 23:06

Chainis έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:12
Οι Ουκρανοί γιατί δεν μας λένε ένα ένα τα χωριά που απελευθερώνουν άραγε;

Νοιώθω ότι οι γνώσεις μου στην γεωγραφία σαμποταρονται σκόπιμα.
Γιατί ο Ουκρανικός στρατός, έχει φτάσει στην Μόσχα.

Ο άλλος ειρωνεύεται για την κατάληψη της Μαριούπολης. Όπως (υποθέτω), ειρωνευόταν για την μην κατάληψη της. Μονά ζυγά δικά τους. Φόρουμ κομπλεξικών έχετε γίνει. Οι ίδιοι και οι ίδιοι, λένε τα ίδια και τα ίδια. Όλα άσπρα ή μαύρα. Είτε απελευθερωτής, είτε Χίτλερ. Είτε υπερδύναμη, είτε σκράπες (Ρώσοι). Βομβαρδίζουν αμάχους (ρωσόφωνους), γιατί…έτσι.
Δεν μπορεί, κάποιοι όντως είναι επαγγελματίες εδώ μέσα. Αλλά είναι ΓΤΠ επαγγελματίες. Ρητορική επιπέδου ατόμου με σύνδρομο Down.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Μάιος 2022, 23:38

Σενέκας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:23
Chainis έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:19
Σενέκας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 21:22


Chainis, ορίστε το σημερινό μάθημα γεωγραφίας :lol: Η Νοβοζβανινκα έχει πληθυσμό 168 κατοίκων :smt005:


https://en.wikipedia.org/wiki/Novozvanivka
Εύγε νέε μου!
Υπόχρεος!
ο Leporello θα επιβεβαιώσει, αλλά νομίζω Νοβοσβαβινκα είναι ελληνιστί το Νεοκούδουνο. Η κατάκτηση του θα μείνει στην ιστορία :)
Новозванівка επιβεβαιώνω, αλλά είναι ουκρανική λέξη και όχι ρώσικη και καθώς δεν μιλώ Ουκρανικά, απλώς το κοίταξα στο λεξικό. Και Ρώσικα, υπάρχουν εδώ αρκετοί που μιλούν πολύ καλύτερα από εμένα.

Εδώ έχουμε σχετικά συνηθισμένο το όνομα Звонко που έχει βάση την λέξη звук (=ήχος)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2022, 23:44

Leporello έγραψε:
17 Μάιος 2022, 23:38
Σενέκας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:23
Chainis έγραψε:
17 Μάιος 2022, 22:19


Εύγε νέε μου!
Υπόχρεος!
ο Leporello θα επιβεβαιώσει, αλλά νομίζω Νοβοσβαβινκα είναι ελληνιστί το Νεοκούδουνο. Η κατάκτηση του θα μείνει στην ιστορία :)
Новозванівка επιβεβαιώνω, αλλά είναι ουκρανική λέξη και όχι ρώσικη και καθώς δεν μιλώ Ουκρανικά, απλώς το κοίταξα στο λεξικό. Και Ρώσικα, υπάρχουν εδώ αρκετοί που μιλούν πολύ καλύτερα από εμένα.
Μα τελικά υπάρχουν Ουκρανοί; :P

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Μάιος 2022, 23:59

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:52
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:38
sharp έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:16


Συνήθως φασίστας είναι, αλλά δηλώνει δημοκράτης, όπως αυτός που συζητάμε.

Υπάρχει μέρος που δεν ανήκει σε κράτος;
Έ, τότε όλοι φασίστες είναι. Από όσο θυμάμαι υπάρχουν αρκετά κράτη που το ΝΑΤΟ πήγε απροσκλητο. Υπάρχουν αρκετά κράτη της Αφρικής που η Γαλλία πήγε απρόσκλητη.

Αμέ. Το Κόσοβο, η Δυτική Όχθη, το Τίγκρεϋ. Το Ντόνετσκ, τα Φόκλαντ, το Αρτσάχ, η Δυτική Σαχάρα, η Βόρειος Κύπρος, το Ιντλίμπ, η Σομαλιλάνδη, και πολλά ακόμη μέρη.

Και για να μη το κουράζουμε, στην χειρότερη θα συμφωνήσεις ότι όσες εισβολές, σε χώρες ή περιοχές που προκαλούν νεκρούς, δεν έχουν τη στήριξη του ΟΗΕ είναι φασιστικές; Θα συμφωνήσεις ότι οι εισβολείς είναι εγκληματίες πολέμου; Ή όλα είναι για εσένα αλά καρτ και απλά αληθωρίζεις;
Φυσικά και συμφωνώ, νόμιζα ότι είναι ξεκάθαρο. Εσείς όμως δυσκολεύεστε με τον Πούτιν. Γιατί ρε παλληκάρια, επειδή το παίζει ότι είναι διαφορετικός; Ναι είναι γιατί πρώτα και καλύτερα στη χώρα του είναι δικτάτορας. Τουλάχιστον η Γαλλία δεν φέρεται έτσι στους δικούς της.
Τύπε, συντονίσου. Εγώ έγραψα ευχή και ελπίδα οι Ρώσοι να σεβαστούν τους αιχμαλώτους, όχι εσύ. Εσύ απλά σφυράς αδιάφορα σε άλλες 50 περίπου εισβολές, παράνομες κατοχές εδαφών και πολέμους που συμβαίνουν στον πλανήτη ταυτόχρονα.

Γιατί στην πραγματικότητα δε σε ενδιαφέρει ούτε ο Ουκρανός, ούτε ο Παλαιστίνιος, ούτε ο Σύρος ούτε ο Ντονμπάσιος κατοίκος αυτού του πλανήτη. Απλά έχει πονέσει η σουφρα σου που πρέπει να πληρώσεις 2,20 τη βενζίνη αυτή την εβδομάδα και δεν μπορείς να κάνεις ανέμελος τον τουρισμό όπως όταν εκμεταλλεύσουν τον πλούτο της Νιγηρίας ας πούμε.
Γιατί στα αρχίδια σου για τον αράπη Νιγηριανό που του παίρνεις βίαια το πετρέλαιο.
Είδες, και εγώ μπορώ να σου απαντήσω πεζοδρομιακά...

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 00:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Μάιος 2022, 23:59
sharp έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:52
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Μάιος 2022, 20:38

Έ, τότε όλοι φασίστες είναι. Από όσο θυμάμαι υπάρχουν αρκετά κράτη που το ΝΑΤΟ πήγε απροσκλητο. Υπάρχουν αρκετά κράτη της Αφρικής που η Γαλλία πήγε απρόσκλητη.

Αμέ. Το Κόσοβο, η Δυτική Όχθη, το Τίγκρεϋ. Το Ντόνετσκ, τα Φόκλαντ, το Αρτσάχ, η Δυτική Σαχάρα, η Βόρειος Κύπρος, το Ιντλίμπ, η Σομαλιλάνδη, και πολλά ακόμη μέρη.

Και για να μη το κουράζουμε, στην χειρότερη θα συμφωνήσεις ότι όσες εισβολές, σε χώρες ή περιοχές που προκαλούν νεκρούς, δεν έχουν τη στήριξη του ΟΗΕ είναι φασιστικές; Θα συμφωνήσεις ότι οι εισβολείς είναι εγκληματίες πολέμου; Ή όλα είναι για εσένα αλά καρτ και απλά αληθωρίζεις;
Φυσικά και συμφωνώ, νόμιζα ότι είναι ξεκάθαρο. Εσείς όμως δυσκολεύεστε με τον Πούτιν. Γιατί ρε παλληκάρια, επειδή το παίζει ότι είναι διαφορετικός; Ναι είναι γιατί πρώτα και καλύτερα στη χώρα του είναι δικτάτορας. Τουλάχιστον η Γαλλία δεν φέρεται έτσι στους δικούς της.
Τύπε, συντονίσου. Εγώ έγραψα ευχή και ελπίδα οι Ρώσοι να σεβαστούν τους αιχμαλώτους, όχι εσύ. Εσύ απλά σφυράς αδιάφορα σε άλλες 50 περίπου εισβολές, παράνομες κατοχές εδαφών και πολέμους που συμβαίνουν στον πλανήτη ταυτόχρονα.

Γιατί στην πραγματικότητα δε σε ενδιαφέρει ούτε ο Ουκρανός, ούτε ο Παλαιστίνιος, ούτε ο Σύρος ούτε ο Ντονμπάσιος κατοίκος αυτού του πλανήτη. Απλά έχει πονέσει η σουφρα σου που πρέπει να πληρώσεις 2,20 τη βενζίνη αυτή την εβδομάδα και δεν μπορείς να κάνεις ανέμελος τον τουρισμό όπως όταν εκμεταλλεύσουν τον πλούτο της Νιγηρίας ας πούμε.
Γιατί στα αρχίδια σου για τον αράπη Νιγηριανό που του παίρνεις βίαια το πετρέλαιο.
Είδες, και εγώ μπορώ να σου απαντήσω πεζοδρομιακά...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Μάιος 2022, 00:06

Ναι αλλά ο πουτλερ

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 00:58

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Μάιος 2022, 00:06
Ναι αλλά ο πουτλερ
Εγώ έγραψα ότι συμφωνώ. Εσύ ούτε να το γράψεις δεν τολμάς.

Ακόμη δεν σε βλέπω να λες ¨καριόλη Πούτιν, σήκω φύγε από την Ουκρανία¨.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 18 Μάιος 2022, 01:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 18 Μάιος 2022, 01:18

Δεν νομίζω να σκοτώσει τους αιχμαλώτους, είναι χρήσιμοι για το μέλλον.
Ακόμα θυμάμαι πριν 20 χρόνια τσετσένους να κόβουν κεφάλια ρώσων με σπαθιά.
Μπορει σε 20 χρόνια στον επόμενο πόλεμο, το τάγμα αζόβ να είναι ρωσικό.
Ο κόσμος κινείται πολύ γρήγορα, εν τέλει μιλάμε για ουκρανούς ναζί που προδώθηκαν από τον Εβραίο πρόεδρο, ρίχτους εκεί στην Σιβηρία σε ένα πρόγραμμα πλύσης εγκεφάλου και όλα θα πάνε καλά.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών