Μαριούπολη.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Απρ 2022, 12:19

Arisvilla έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:55
Τα δυτικά μμε τώρα άρχισαν να παίζουν το στόρυ των κακών μουσουλμάνων Τσετσένων που είναι με τον Πούτιν. Για τους άλλους Τσετσένους και Τάταρους που είχαν και διασυνδέσεις με το ισλαμικό κράτος και μάχονται με τους Ουκρανούς κουβέντα. Εδώ ρεπορταζ https://www.dw.com/en/chechen-and-tatar ... a-61174375
Αυτοί οι τσετσένοι είναι οι άλλοι τσετσένοι που σφαγιάστηκαν στον πόλεμο της τσετσενίας, από τους τσετσένους του Καντίροφ για χάρη του Πούτιν.
Είναι λογικό να τρέφουν μίσος προς τη Ρωσία και να πολεμούν εναντίον της, όπου τους δοθεί ευκαιρία.

Δεν είναι ότι τους στρατολόγησε η Ουκρανία. Αυτοί σου λεν "εγώ μάχομαι τους σφαγείς ρώσους όπου τους βρω. Μου έσφαξαν την οικογένεια."

Οι άλλοι τσετσένοι, που στροτολογήθηκαν από τους ρώσους, είναι ο εκρωσοποιημένος τακτικός στρατός της τσετσενίας που με το παράγγελμα του μουφτή ξεκίνησαν τζιχάντ κατά της Ουκρανίας.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 22 Απρ 2022, 12:37

stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:13
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:44
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:35


Η Σερβία ήταν επαρχία της Γιουγκοσλαβίας. Δεν είχε επαρχίες.
Αυτό που ο ίδιος παρέθεσες, γράφει, πως η Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Σερβίας, μια εκ των 6 κρατιδίων του ομοσπονδιακού κράτους της Γιουγκοσλαβίας, είχε δύο αυτόνομες επαρχίες. Το να λες πως η Σερβία ήταν η επαρχία και το Κόσοβο το ομόσπονδο κρατίδιο, για να σου βγει η επιχειρηματολογία, είναι καραγκιοζιλίκι. :lol:
Το ίδιο πράγμα γράφουμε, Ζεν.
Βασικά εσύ ήσουν που έγραφες ότι δεν είναι κρατίδιο, ακριβώς παραπάνω. Τώρα ξαφνικά μου το γυρίζεις μπούμεραγκ;;;

"Κρατίδιο" στα πλαίσια μίας ομοσπονδιακής κρατικής οντότητας είναι επαρχία. Έχει αυτοδιοίκηση, έχει δικές του εκλογές, αλλά δεν έχει καμία κρατική ή διεθνή αυτονομία στα πλαίσια της εξωχώριας διαπραγμάτευσης.
Επιστρέφουμε λοιπόν στο βασικό:
το Κόσοβο, όπως η Σερβία, η Κροατία κλπ ήταν επαρχίες (κρατίδια) της πρώην Ενωμένης Γιουγκοσλαβίας. Δεν είχαν κρατική οντότητα και δεν αναγνωρίζονταν ως τέτοια πουθενά, μέχρι τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας.
Η Γιουγκοσλαβία διαλύθηκε με τον εμφύλιο. Θέλατε να μην αναγνωρίσουμε τα κρατίδια αυτά ως κράτη; Να αναγνωρίσουμε μόνο κάποια επειδή έτσι;
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.

Από την άλλη έχουμε μία συγκεκριμένη χώρα, την Ουκρανία που προήλθε από την διάσπαση της ΕΣΣΔ, όπως και η Ρωσία.
Οι χώρες αυτές μετά τη διάσπασή τους έφτιαξαν τα σύνορά τους και αναγνωρίστηκαν ως αυτόνομα κράτη.
Ποια σχέση έχει το Ντομπάς με το Κόσοβο; Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σας. Ακούσατε "αυτοδιάθεση κρατών" και ενεργοποιήθηκε κάποιο αυτοματισμένο αντανακλαστικό;
Δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα. Εφοόσον σου επισημάνθηκε το καραγκιοζιλίκι του να προσπαθείς να βάλεις σε μια βαθμίδα παραπάνω το επαρχιακό καθεστώς του Κοσόβου από εκείνο του κρατιδίου της Σερβίας, τώρα προσπαθείς να περισώσεις την απώλεια (εδαφών) λολ, με το να προσπαθείς να εξισώσεις το status της Σερβίας εντός της Γιουγκοσλαβίας με εκείνο της επαρχίας της Σερβίας. Είναι διαφορετικοί εννοιολογικοί και δη νομικοί όροι, για αυτό και γράφτηκαν έτσι. Δεν θα τα κάνουμε όλα πολτό για να μην έχει σώνει και καλά το Ντονμπάς τα ίδιο δικαίωμα αυτοδιάθεσης με αυτό που έχει το Κόσοβο. Πρόκειται για δύο αυτόνομες επαρχίες που έχουν δικαίωμα αυτοδιάθεσης. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. :lol:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 22 Απρ 2022, 12:41

foscilis έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:55
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:44
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:35


Η Σερβία ήταν επαρχία της Γιουγκοσλαβίας. Δεν είχε επαρχίες.
Αλλάχ ο Ακμπαρ

Fixed
:lol:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 22 Απρ 2022, 12:42

foscilis έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:55
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:44
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:35


Η Σερβία ήταν επαρχία της Γιουγκοσλαβίας. Δεν είχε επαρχίες.
Αλλάχ ο Ακμπαρ

1488
Έτσι. :lol:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Απρ 2022, 15:13

foscilis έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:43
Άμα προσέξατε στην αμέσως προηγούμενη σελίδα μας ειπώθηκε "δεν υπάρχουν Τσετσένοι ισλαμιστές στρατιωτες που πανηγυρίζουν με αλαοακμπαρ μπροστά στα ερείπια της κατεστραμμένης πόλης Μεγάλη Πεμπτη, είναι ηθοποιοί"
Εάν πρόσεχες και λίγο καλλίτερα, ακριβώς πάνω από αυτό το ποστ έφαγες το 4569876στο πουτσοσκάμπιλο.
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, όχι σε εμένα.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Απρ 2022, 15:15

stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:13
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:44
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:35


Η Σερβία ήταν επαρχία της Γιουγκοσλαβίας. Δεν είχε επαρχίες.
Αυτό που ο ίδιος παρέθεσες, γράφει, πως η Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Σερβίας, μια εκ των 6 κρατιδίων του ομοσπονδιακού κράτους της Γιουγκοσλαβίας, είχε δύο αυτόνομες επαρχίες. Το να λες πως η Σερβία ήταν η επαρχία και το Κόσοβο το ομόσπονδο κρατίδιο, για να σου βγει η επιχειρηματολογία, είναι καραγκιοζιλίκι. :lol:
Το ίδιο πράγμα γράφουμε
Το ολόιδιο.
:lol:

Για πες μας στάβμας, κατά πότε τον κόβεις τον πόλεμο με την Τούρκιε;
:smt047
Ή μάλλον όχι, άστο, κάνε πάλι την κοτούλα.
:P
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Απρ 2022, 18:46

sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 15:15
Για πες μας στάβμας, κατά πότε τον κόβεις τον πόλεμο με την Τούρκιε;

Όταν φύγουν από την περιοχή μας οι Αμερικάνοι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Απρ 2022, 19:45

πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 18:46
sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 15:15
Για πες μας στάβμας, κατά πότε τον κόβεις τον πόλεμο με την Τούρκιε;

Όταν φύγουν από την περιοχή μας οι Αμερικάνοι.
Του χρόνου - παραχρόνου δηλαδή;
Όταν βγουν οι Κεμαλικοί και μετακομίσουν απέναντί;
:smt047
Ξέρω, ξέρω τι θα πεις, απλά σκέψου ότι μπορεί να έχουμε και κυβέρνηση που δεν θα δεχθεί την "πρόταση" των καλών μας φίλων για το Αιγαίο και φυσικά, δεν εννοώ του κυρίου Κυριάκου Μητσοτάκη.
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Απρ 2022, 19:50

sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:45
πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 18:46
sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 15:15
Για πες μας στάβμας, κατά πότε τον κόβεις τον πόλεμο με την Τούρκιε;

Όταν φύγουν από την περιοχή μας οι Αμερικάνοι.
Του χρόνου - παραχρόνου δηλαδή;
Όταν βγουν οι Κεμαλικοί και μετακομίσουν απέναντί;
:smt047
Ξέρω, ξέρω τι θα πεις, απλά σκέψου ότι μπορεί να έχουμε και κυβέρνηση που δεν θα δεχθεί την "πρόταση" των καλών μας φίλων για το Αιγαίο και φυσικά, δεν εννοώ του κυρίου Κυριάκου Μητσοτάκη.
:)
Δεν έχουν τόση σημασία οι κεμαλικοί ή οι ερντογανικοί ή οι νεοδημοκρατοσυριζαικοί.
Προτάσεις και ¨προτάσεις" γίνονται εδώ και δεκαετίες.Οι πόλεμοι αρχίζουν όταν δεν υπάρχουν προτάσεις αλλά τελεσίγραφα.Τελεσίγραφα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Απρ 2022, 19:55

πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:50
sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:45
πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 18:46



Όταν φύγουν από την περιοχή μας οι Αμερικάνοι.
Του χρόνου - παραχρόνου δηλαδή;
Όταν βγουν οι Κεμαλικοί και μετακομίσουν απέναντί;
:smt047
Ξέρω, ξέρω τι θα πεις, απλά σκέψου ότι μπορεί να έχουμε και κυβέρνηση που δεν θα δεχθεί την "πρόταση" των καλών μας φίλων για το Αιγαίο και φυσικά, δεν εννοώ του κυρίου Κυριάκου Μητσοτάκη.
:)
Δεν έχουν τόση σημασία οι κεμαλικοί ή οι ερντογανικοί ή οι νεοδημοκρατοσυριζαικοί.
Προτάσεις και ¨προτάσεις" γίνονται εδώ και δεκαετίες.Οι πόλεμοι αρχίζουν όταν δεν υπάρχουν προτάσεις αλλά τελεσίγραφα.Τελεσίγραφα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν.
Σωστά, δεν είναι και τίποτα κάσους μπέλι τα εθνικά κυριαρχικά δικαιώματά.
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Απρ 2022, 20:07

sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:55
πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:50
sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:45
Του χρόνου - παραχρόνου δηλαδή;
Όταν βγουν οι Κεμαλικοί και μετακομίσουν απέναντί;
:smt047
Ξέρω, ξέρω τι θα πεις, απλά σκέψου ότι μπορεί να έχουμε και κυβέρνηση που δεν θα δεχθεί την "πρόταση" των καλών μας φίλων για το Αιγαίο και φυσικά, δεν εννοώ του κυρίου Κυριάκου Μητσοτάκη.
:)
Δεν έχουν τόση σημασία οι κεμαλικοί ή οι ερντογανικοί ή οι νεοδημοκρατοσυριζαικοί.
Προτάσεις και ¨προτάσεις" γίνονται εδώ και δεκαετίες.Οι πόλεμοι αρχίζουν όταν δεν υπάρχουν προτάσεις αλλά τελεσίγραφα.Τελεσίγραφα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν.
Σωστά, δεν είναι και τίποτα κάσους μπέλι τα εθνικά κυριαρχικά δικαιώματά.
:)
Αυτό είναι για να ΜΗΝ κάνεις κάτι,όχι για να κάνεις.Μια που είμαστε στο κεφάλαιο για την Ουκρανία να πω το ανάλογο.Εάν η Ρωσία έλεγε ότι η είσοδος στο ΝΑΤΟ είναι casus belli και μόνο,θα μπορούσαν να συνεχίσουν για καμμιά τριανταριά χρόνια έτσι και λίγα λέω.Ο ένας να λέει αν μπεις στο ΝΑΤΟ θα επιτεθώ,ο άλλος να λέει θα μπω όταν το αποφασίσω και είναι κυριαρχικό μου δικαίωμα αλλά να μην μπαίνει και να τραβάει σε μάκρος.Αλλά δεν είπε αυτό.Είπε εάν ΤΩΡΑ δεν αποκηρύξεις ότι κάποτε θα μπεις στο ΝΑΤΟ επιτίθεμαι.Και επιτέθηκε.Αυτό είναι το τελεσίγραφο.
Το ίδιο συμβαίνει και με την Ταιβάν.Η Κίνα έχει δηλώσει ότι η ανακήρυξη ανεξαρτησίας από την Ταιβάν είναι casus belli και η Ταιβάν λέει ότι είναι δικαίωμά της να ανακηρύξει όποτε θέλει αλλά δεν ανακηρύσσει και η ζωή συνεχίζεται.Όταν και εάν πουν στο Πεκίνο ΤΩΡΑ ενώνεσαι μαζί μας ή πόλεμος θα γίνει πόλεμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Απρ 2022, 22:00

πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:07
sys3x έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:55
πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 19:50


Δεν έχουν τόση σημασία οι κεμαλικοί ή οι ερντογανικοί ή οι νεοδημοκρατοσυριζαικοί.
Προτάσεις και ¨προτάσεις" γίνονται εδώ και δεκαετίες.Οι πόλεμοι αρχίζουν όταν δεν υπάρχουν προτάσεις αλλά τελεσίγραφα.Τελεσίγραφα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν.
Σωστά, δεν είναι και τίποτα κάσους μπέλι τα εθνικά κυριαρχικά δικαιώματά.
:)
Αυτό είναι για να ΜΗΝ κάνεις κάτι,όχι για να κάνεις.Μια που είμαστε στο κεφάλαιο για την Ουκρανία να πω το ανάλογο.Εάν η Ρωσία έλεγε ότι η είσοδος στο ΝΑΤΟ είναι casus belli και μόνο,θα μπορούσαν να συνεχίσουν για καμμιά τριανταριά χρόνια έτσι και λίγα λέω.Ο ένας να λέει αν μπεις στο ΝΑΤΟ θα επιτεθώ,ο άλλος να λέει θα μπω όταν το αποφασίσω και είναι κυριαρχικό μου δικαίωμα αλλά να μην μπαίνει και να τραβάει σε μάκρος.Αλλά δεν είπε αυτό.Είπε εάν ΤΩΡΑ δεν αποκηρύξεις ότι κάποτε θα μπεις στο ΝΑΤΟ επιτίθεμαι.Και επιτέθηκε.Αυτό είναι το τελεσίγραφο.
Το ίδιο συμβαίνει και με την Ταιβάν.Η Κίνα έχει δηλώσει ότι η ανακήρυξη ανεξαρτησίας από την Ταιβάν είναι casus belli και η Ταιβάν λέει ότι είναι δικαίωμά της να ανακηρύξει όποτε θέλει αλλά δεν ανακηρύσσει και η ζωή συνεχίζεται.Όταν και εάν πουν στο Πεκίνο ΤΩΡΑ ενώνεσαι μαζί μας ή πόλεμος θα γίνει πόλεμος.
Δεν είναι καθόλου ανάλογο, η ανακήρυξη θεσμοθετημένων από το διεθνές δίκαιο κυριαρχικών εθνικών δικαιωμάτων γίνεται μονομερώς δεν απαιτείται κάποια συμμετοχή - συμφωνία με δεύτερα - τρίτα μέρη.
Το ανάλογο θα ήτανε να πει το Μεξικό πχ μπαίνω στην ρωσική συμμαχία και βάζω βαλλιστικούς & whatnot στα σύνορά μου και όπου γουστάρω εντός των συνόρων μου. Εκεί να δεις γλέντια που θα έκαναν στις ΕΠΑ. Αυτό όσον αφορά στα της Ουκρανίας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30670
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 25 Απρ 2022, 01:01

Наше дело правое - победа будет за нами!

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 25 Απρ 2022, 02:02

εγώ πάντως αν ήμουν λευκός εθνικιστής θα έπαιρνα μεγάλη χαρά που τα δυτικά ΜΜΕ τονώνουν το ισλαμοφοβικό θυμικό των ευρωπαίων πολιτών δείχνοντάς τους ως μπαμπούλα τη φωτό με τους Τσετσένους. Αν μη τι άλλο, σε έναν ευρωπαίο που μόλις έχει δει αυτό, θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα να περάσω το μήνυμα πόσο κακά είναι τα λαθροόρκ και πόσο καλύτερο να μείνουν οι πατρίδες μας χριστιανικές, από ό,τι σε έναν ευρωπαίο που βλέπει φωτό με πνιγμένα μεταναστάκια σκέτο.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μαριούπολη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Απρ 2022, 03:33

Jolly Roger έγραψε:
25 Απρ 2022, 02:02
εγώ πάντως αν ήμουν λευκός εθνικιστής θα έπαιρνα μεγάλη χαρά που τα δυτικά ΜΜΕ τονώνουν το ισλαμοφοβικό θυμικό των ευρωπαίων πολιτών δείχνοντάς τους ως μπαμπούλα τη φωτό με τους Τσετσένους. Αν μη τι άλλο, σε έναν ευρωπαίο που μόλις έχει δει αυτό, θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα να περάσω το μήνυμα πόσο κακά είναι τα λαθροόρκ και πόσο καλύτερο να μείνουν οι πατρίδες μας χριστιανικές, από ό,τι σε έναν ευρωπαίο που βλέπει φωτό με πνιγμένα μεταναστάκια σκέτο.
Δεν πολυπαίζουν αυτά τα σκηνικά στον δυτικό Τύπο, ούτε έχει υιοθετηθεί αυτή η προσέγγιση, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Γενικά η συμμετοχή των Τσετσένων αντιμετωπίζεται με αρκετή αμηχανία, αφού μιλάμε για τα πρώτα θύματα του Πούτλερ, για τα οποία στα τέλη των 90s είχε καλλιεργηθεί στη Δύση ένα κύμα συμπάθειας ανάλογο με αυτό για τους Αλβανούς του Κοσσόβου. Ο Πούτιν φυσικά τα ξέρει καλά όλα αυτά και για αυτό τους χρησιμοποιεί σε ρόλο SS, συν φυσικά ότι είναι αναλώσιμοι.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών