Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Απρ 2022, 14:03

H Ελλάδα του Μεταξά δε ξεπάστρευε καμιά ιταλική μειονότητα, βέβαια.
Επιπλέον η Ιταλία ζητούσε ξεκάθαρα εδάφη της Ελλάδας, ούτε διαδεβαιώσεις ζητούσε ούτε κάτι άλλο.
Αλλά δε βαριέσαι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Απρ 2022, 14:24

"Ημέρα χαράς" η 31η Μαρτίου σύμφωνα με το Δήμαρχο της Μπούτσας (οχι το Μπακογιάννη) στο διάγγελμά του.
Είπε οτι οι Ρώσοι είχαν παγιδεύσει υποδομές και κτήρια (οπότε γνώριζε τί συνέβαινε στην πόλη?) αλλά δεν είπε κουβέντα για πτώματα στους δρόμους.

Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 15:15

elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:55
aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.
Ο Μεταξάς κατέληξε ηλίθιος και χάσαπης, δηλαδή;
Να θυμίσω ότι η Ελλάδα ήταν με το μέρος των νικητών του Β΄ΠΠ, όπου και εντασσόταν ο ελληνοιταλικός πόλεμος.

Σοφή η μαλακία αμφότερων, αλλά...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 15:24

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
sharp έγραψε:
04 Απρ 2022, 11:48
Δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα ούτε το ένα ούτε το άλλο, αυτό όμως που έγραψε ο Μπέρια ισχύει και είναι αρκετό για να καταδικαστεί η Ρωσία και ο εισβολέας Πούτιν.
Προσωπικά θεωρώ λάθος τη στάση του Beria, καθότι η απλοποίηση των καταστάσεων είναι απλά και μόνο ένας βολικός τρόπος για να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ, χωρίς να μην το πολυψάχνεις. Η ζωή όμως είναι άθροισμα πολλών παραγόντων και διέπεται από κανόνες λογικής, τους οποίους πρέπει να αποδεχθούμε ακόμα και αν δεν συμφωνούμε.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν δεδομένη η εισβολή. Πολλοί μάλιστα το είχαν προβλέψει, ακόμα και εμείς οι ψωριάρηδες είχαμε ενημερώσει για εκκένωση της χώρας από τις 19.02. Όταν λοιπόν το ξέραμε όλοι, αποκλείεται να μην το ήξερε ο Ζελίνσκι. Τώρα το ότι αψήφισε τους ρώσους, είναι επιλογή του, αν θέλεις όμως είναι ο πρώτος που έβαλε τις ουκρανικές ζωές σε δεύτερη μοίρα, διαλέγοντας (να τζογάρει, γιατί δεν ξέρουμε ακόμα την έκβαση του πολέμου) υπέρ της εδαφικής ακεραιότητας της Ουκρανίας. Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.
Ήταν δεδομένη η εισβολή του Πούτιν όχι επειδή είχε δίκιο, αλλά επειδή είναι ένας ιμπεριαλιστής. Οι Ουκρανοί όφειλαν και ήθελαν να αμυνθούν υπέρ της πατρίδας τους, όπως κάναμε εμείς το 40 και όπως θα πρέπει να κάνουμε αν επιτεθεί η Τουρκία. Θα "τζογάρουμε" όπως και τότε, όπου μάλιστα η έκβαση ήταν εντελώς απρόσμενη υπέρ μας, όπως είναι και τώρα για την Ουκρανία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 15:26

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:15
elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:55
aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.
Ο Μεταξάς κατέληξε ηλίθιος και χάσαπης, δηλαδή;
Να θυμίσω ότι η Ελλάδα ήταν με το μέρος των νικητών του Β΄ΠΠ, όπου και εντασσόταν ο ελληνοιταλικός πόλεμος.

Σοφή η μαλακία αμφότερων, αλλά...
Τι θέλεις να πεις; Η Ελλάδα με το να μπει στην Β.Ήπειρο κέρδισε τα Δωδεκάννησα. Αν είχε πει ναι στον Ντούτσε, όχι μόνο δεν θα τα είχε πάρει, αλλά δεν αποκλείεται να είχε χάσει και κάτι.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 04 Απρ 2022, 15:28

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:15
elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:55
aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.
Ο Μεταξάς κατέληξε ηλίθιος και χάσαπης, δηλαδή;
Να θυμίσω ότι η Ελλάδα ήταν με το μέρος των νικητών του Β΄ΠΠ, όπου και εντασσόταν ο ελληνοιταλικός πόλεμος.

Σοφή η μαλακία αμφότερων, αλλά...
Δηλαδή ο Μεταξάς ήξερε 100% ότι ο Άξονας θα έχανε;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 15:29

elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:43
είναι ναζί η Κλασιδιάρα ή μου φαίνεται?
Εικόνα

είναι παρατράγουδο η Κωλντρονία που χειροκροτεί τις εκτελέσεις όσων έχουν παρόμοια τατού με τον Έλληνα ΓτΠ ενώ τον ψηφίζει?

Ρητορικά ερωτήματα
Έχει δώσει ρέστα... Γενικώς έχουν πέσει μάσκες, όχι ότι εκπλαγήκαμε φυσικά.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 15:31

Το ότι ο Πούτιν είναι ιμπεριαλιστής είναι τελείως βλακώδης αφορισμός που δείχνει απλά ότι όποιος το λέει αγνοεί την ιστορία της περιοχής, των τελευταίων τριακοσίων ετών για να μην πω των τελευταίων τριάντα μόλις. Ιστορικά η Ουκρανία ήταν περίκλειστο κράτος, όλες οι νότιες περιοχές ήταν προικοδότηση της από το εκάστοτε ρωσικό κράτος. Το ότι πχ. οι έλληνες βρέθηκαν στην Οδησσό, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τους Ουκρανούς, πρόσκληση της Μεγάλης Αικατερίνης ήταν τότε, γιατί αυτή είχε κατακτήσει από τους τούρκους την περιοχή. Όπως λοιπόν βρέθηκαν έλληνες εκεί, βρέθηκαν και οι ρώσσοι, και τελευταίοι αν θες οι ουκρανοί. Η δε Κριμαία, ήταν παραχώρηση του Χρουτσώφ αν θυμάμαι καλά.

Συνεπώς, δε βλέπω ιμπεριαλισμό, όταν ανακαταλαμβάνεις εδάφη που σου άνηκαν. Αν εμείς κινηθούμε για την Κωνσταντινούπολη, θα είμαστε ιμπεριαλιστές δηλαδή; Αυτό θα το έλεγες μόνο αν ήσουν κοθμοθνιστής, αλλά δεν σε θυμάμαι για τέτοιο. Αντιθέτως, εδώ έχουμε την περίπτωση να ζητάνε την προίκα πίσω, μιας και ο γάμος σχόλασε και η νύφη ψάχνει άλλο γαμπρό μοστράροντας αυτή την προίκα.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 15:35

elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:28
Δηλαδή ο Μεταξάς ήξερε 100% ότι ο Άξονας θα έχανε;
Ο Μεταξάς είχε επιχειρηματολογήσει κιόλας ότι ο Άξονας θα έχανε, γι' αυτό και ήταν υπέρ των Άγγλων αν και γερμανοτραφής.
Οι κακιές γλώσσες μάλιστα λένε ότι οι άγγλοι τον έφαγαν, γιατί δεν είχαν πειστεί για την αλήθεια των προθέσεων του.

Αν όμως οι Ιταλοί και οι Γερμανοί είχαν κερδίσει, είχαμε χάσει όλη τη δυτική Ελλάδα και είχαν πεθάνει και τρία εκατομμύρια έλληνες, πως φαντάζεσαι ότι θα παρουσίαζαν τα βιβλία της ιστορίας τον Μεταξά;

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 04 Απρ 2022, 15:37

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:35
elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:28
Δηλαδή ο Μεταξάς ήξερε 100% ότι ο Άξονας θα έχανε;
Ο Μεταξάς είχε επιχειρηματολογήσει κιόλας ότι ο Άξονας θα έχανε, γι' αυτό και ήταν υπέρ των Άγγλων αν και γερμανοτραφής.
Οι κακιές γλώσσες μάλιστα λένε ότι οι άγγλοι τον έφαγαν, γιατί δεν είχαν πειστεί για την αλήθεια των προθέσεων του.

Αν όμως οι Ιταλοί και οι Γερμανοί είχαν κερδίσει, είχαμε χάσει όλη τη δυτική Ελλάδα και είχαν πεθάνει και τρία εκατομμύρια έλληνες, πως φαντάζεσαι ότι θα παρουσίαζαν τα βιβλία της ιστορίας τον Μεταξά;
Δεν είμαι απολύτως σίγουρος, και μάλλον δεν θα έπρεπε να ήσουν κι εσύ, αν σκεφτείς το πως παρουσιάζουν τα βιβλία ιστορίας το Βενιζέλο...
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 15:42

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:31
Το ότι ο Πούτιν είναι ιμπεριαλιστής είναι τελείως βλακώδης αφορισμός που δείχνει απλά ότι όποιος το λέει αγνοεί την ιστορία της περιοχής, των τελευταίων τριακοσίων ετών για να μην πω των τελευταίων τριάντα μόλις. Ιστορικά η Ουκρανία ήταν περίκλειστο κράτος, όλες οι νότιες περιοχές ήταν προικοδότηση της από το εκάστοτε ρωσικό κράτος. Το ότι πχ. οι έλληνες βρέθηκαν στην Οδησσό, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τους Ουκρανούς, πρόσκληση της Μεγάλης Αικατερίνης ήταν τότε, γιατί αυτή είχε κατακτήσει από τους τούρκους την περιοχή. Όπως λοιπόν βρέθηκαν έλληνες εκεί, βρέθηκαν και οι ρώσσοι, και τελευταίοι αν θες οι ουκρανοί. Η δε Κριμαία, ήταν παραχώρηση του Χρουτσώφ αν θυμάμαι καλά.

Συνεπώς, δε βλέπω ιμπεριαλισμό, όταν ανακαταλαμβάνεις εδάφη που σου άνηκαν. Αν εμείς κινηθούμε για την Κωνσταντινούπολη, θα είμαστε ιμπεριαλιστές δηλαδή; Αυτό θα το έλεγες μόνο αν ήσουν κοθμοθνιστής, αλλά δεν σε θυμάμαι για τέτοιο. Αντιθέτως, εδώ έχουμε την περίπτωση να ζητάνε την προίκα πίσω, μιας και ο γάμος σχόλασε και η νύφη ψάχνει άλλο γαμπρό μοστράροντας αυτή την προίκα.
Μπα είσαι άσχετος. Χώρα των Κοζάκων ήταν, οι Μοσχοβίτες ήρθαν μετά. Τους κάλεσαν για να βοηθήσουν στο διώξιμο των Τούρκων. Τα άλλα είναι γνωστά παραληρήματα, εγώ φταίω που ασχολήθηκα. Over and out.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Απρ 2022, 15:44

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:16
Αλιόσα έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:03
Ακόμη και η ντροπή ντρέπεται για αυτά που γράφει ο Kauldron.
Άμα δεν είναι πληρωμένο μποτάκι, λέγεται denial. Συνεργείο του CNN βρήκε μαζικό τάφο στην περιοχή. Οι ρώσοι προφανώς εκτέλεσαν αμάχους καθώς έκαναν οπισθοχώρηση. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.
Ο μαζικός τάφος μπορεί να έγινε πριν φύγουν από την πόλη.

Τα πτώματα στους δρόμους ριγμένα στη μία και την άλλη άκρη του δρόμου με λίιιιιιγη κλίση προς τα μέσα για να κάνουν ζιγκ-ζαγκ τα αυτοκίνητα (κανένα πτώμα στη μέση του δρόμου), δεν μπορεί να μην τα είχε δει δύο μέρες πριν ο δήμαρχος, όταν εμφανώς χαρούμενος έκανε δηλώσεις πως οι Ρώσοι έφυγαν.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 15:45

elchav έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:37
Δεν είμαι απολύτως σίγουρος, και μάλλον δεν θα έπρεπε να ήσουν κι εσύ, αν σκεφτείς το πως παρουσιάζουν τα βιβλία ιστορίας το Βενιζέλο...
Για τον Βενιζέλο, έχω τοποθετηθεί πλειστάκις, προσωπικά τον θεωρώ τον πιο σκάρτο πολιτικό που έβγαλε η Ελλάδα από την επανάσταση και δώθε. Η αγιαστούρα πάντως είναι φαινόμενο των τελευταίων σαράντα ετών (από ΠΑΣΟΚ και δώθε), από την εκκαθάριση των βενιζελικών από το στράτευμα του Κονδύλη μέχρι το 1981 (δηλαδή καμιά πενηνταρία χρόνια) οι αναφορές στον "εθνάρχη" ως τέτοιο ήταν η εξαίρεση, όχι ο κανόνας. Βασικά τίποτα Παπανδρεόυ τον επικαλούνταν, ως πολιτικοί κληρονόμοι του, μην κοιτάς που τώρα κουμάντο και στην νδούλα κάνει το πεντιγκρί.

Αν πάντως ο "εθναρχης" δεν είχε ξεφορτώσει το 1920 στον Γούναρη, άλλα πράγματα θα έγραφαν και πάλι (αυτά που το είπε ο συγχωρεμένος ο Χρυσόστομος, αλλά όταν το κατάλαβε ήταν αργά).

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 15:49

sharp έγραψε:
04 Απρ 2022, 15:42
Μπα είσαι άσχετος. Χώρα των Κοζάκων ήταν, οι Μοσχοβίτες ήρθαν μετά. Τους κάλεσαν για να βοηθήσουν στο διώξιμο των Τούρκων. Τα άλλα είναι γνωστά παραληρήματα, εγώ φταίω που ασχολήθηκα. Over and out.
Οι Κιεβάν Ρους μόνο στο μέγιστο της επέκτασης τους είχαν έξοδο στην Μαύρη θάλασσα και σε καμία περίπτωση τις σημερινές περιοχές της ουκρανίας. Όταν δε ήταν μέρος της Κοινοπολιτείας Πολωνών / Λιθουανών, ως κοζάκοι που επικαλείσαι (γιατί άλλα λένε οι ουκρανοί) αργότερα και για πολλά χρόνια, δεν έβλεπαν θάλασσα ούτε με τηλεσκόπιο.

Στο καλό πάντως, μην σε κρατάω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27081
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 04 Απρ 2022, 15:50

4 σελιδες (5 με το δικο μου ποστ) για μια μαλακια που καρφωθηκε στο κεφάλι του Χελώνου?

Are we serious?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών