Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 11:48

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:53
Beria έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:21
Η Ρωσία έκανε επίθεση σε άλλη χώρα
Ό,τι και να κάνει η αμυνόμενη χώρα είναι δίκαιο
Ξεκινά με αυτό και μετά συζητάμε τα υπόλοιπα
Για την ισότητα των όπλων απλά να αναφέρω ότι αυτά που ισχυρίζονται οι ρώσοι είναι τραβηγμένο σε στούντιο στην Μόσχα, ενώ ότι ισχυρίζονται οι ουκρανοί ευαγγέλιο.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα ούτε το ένα ούτε το άλλο, αυτό όμως που έγραψε ο Μπέρια ισχύει και είναι αρκετό για να καταδικαστεί η Ρωσία και ο εισβολέας Πούτιν.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 04 Απρ 2022, 11:54

Γιά τους δυτικούς τηλεθεατές το πτώμα δεν σηκώνεται αλλά ο γάιδαρος πετάει
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Απρ 2022, 12:01

taliban έγραψε:
04 Απρ 2022, 09:55
Γενικά, την παλεύεις;
:lol:

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 04 Απρ 2022, 12:02

Beria έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:21
Η Ρωσία έκανε επίθεση σε άλλη χώρα
Ό,τι και να κάνει η αμυνόμενη χώρα είναι δίκαιο
Ξεκινά με αυτό και μετά συζητάμε τα υπόλοιπα
Ενδιαφερον αυτο που λες μιας και υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα, μαλλον ομοιδεατες σου, που μας... εξηγησαν οτι για τις ναζιστικες θηριωδιες στην Ελλαδα εφταιγε οτι η αντισταση δεν επαιζε fair play... Επιπλεον, αν εντελει αποδειχθει οτι η αμυνομενη χωρα καθαριζε πολιτες της για να τα φορτωσει στον επιτιθεμενο, θα βρεις κι εκει καποιο αναλογο επιχειρημα; :roll:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Απρ 2022, 12:02

Μαδουραίος έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:34
Είναι τόσο μεγάλη η μανία των νεοναζί Ουκρανών που δεν θα δίσταζαν να σκοτώσουν συμπολίτες τους και να ρίξουν το φταίξιμο στους Ρώσους.
Εδώ δε δίστασαν να χρησιμοποιήσουν τούς αμάχους συμπατριώτες/συμπολίτες τους ως ασπίδα. θα δίσταζαν να σκοτώσουν τους αντιφρονούντες μέσα απ' αυτούς τούς αμάχους για προπαγάνδα;

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Απρ 2022, 12:03

...και εκδίκηση;
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12729
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 04 Απρ 2022, 12:05

Σίγουρα σηκώνεται το "πτώμα"
Δεν θα μας βγάλετε και τρελούς.


Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9242
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 04 Απρ 2022, 13:24

Εγώ πάντως νομίζω οτι ενώ πράγματι οι εικόνες παραγγέλθηκαν από τις ΗΠΑ για να δοθεί πατημα για νεες κυρώσεις στη Ρωσία αλλά τα πτώματα που βρέθηκαν είναι πτώματα και κάποιοι σκότωσαν κάποιους. Απλά δεν ξέρω αν ήταν άμαχοι Ουκρανοί πολίτες όπως λεει το Κίεβο. Μπορεί να ήταν και κάποιοι αθώοι άμαχοι αλλά εγώ υποψιάζομαι οτι τα πτώματα ήταν από μάχες και εκτελέσεις που έγιναν μεταξύ Αζοφικών και ΚαντιροφΤσετσένων. Δηλαδή "παραστρατιωτικών" και των 2 πλευρών. Υπάρχουν μαρτυρίες οτι Τσετσένοι έπιαναν και εκτελούσαν όσους έβρισκαν με τατού σημαίες και σταυρούς. Δεν αποκλείω και στα πτώματα να είναι και Ουκρανοί συνεργάτες των Ρώσων που εκτελέστηκαν από τους Αζοφίτες.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48476
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Απρ 2022, 13:25

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
04 Απρ 2022, 11:31
Kauldron έγραψε:
04 Απρ 2022, 11:19
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
04 Απρ 2022, 11:10


Και τι σχέση έχει αυτό με δεμένους εκτελεσμένους άμαχους;
Ποιός τους εκτέλεσε?
Στο τέλος του Μαρτίου δεν υπήρχαν εκτελεσμένοι 1-2 μέρες μετά υπήρχαν. Τί μεσολάβησε? Η έλευση ουκρανικού ναζιστικού τάγματος στη πόλη.
Που ξέρεις ότι δεν υπήρχαν εκτελεσμένοι 1-2 μέρες πριν; Κοιτούσα τον χάρτη. Η περιοχή αυτή βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το αεροδρόμιο που έκαναν αεροαπόβαση (και τον ήπιαν) οι ρώσοι την πρώτη μέρα της εισβολής. Η περιοχή βρίσκονταν υπό ρωσική κατάληψη για εβδομάδες.

Ο μαζικός τάφος πως βρέθηκε εκεί; Η λογικότερη εξήγηση είναι ότι τους συγκεκριμένους τους εκτέλεσαν οι ρώσοι ενώ έφευγαν και παράτησαν τα πτώματα μες στη μέση του δρόμου, ενώ στο μαζικό τάφο είναι όσοι εκτελέστηκαν τις περασμένες εβδομάδες.
Αυτή είναι η λογική εξήγηση?
Γιατί να μη τους βάλουν στους περίφημους "αποτεφρωτήρες" που έχουν, ουτως ώστε να αποφύγουν και τη κατακραυγή?
Που ξέρεις ότι δεν υπήρχαν εκτελεσμένοι 1-2 μέρες πριν; Κοιτούσα τον χάρτη. Η περιοχή αυτή βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το αεροδρόμιο που έκαναν αεροαπόβαση (και τον ήπιαν) οι ρώσοι την πρώτη μέρα της εισβολής. Η περιοχή βρίσκονταν υπό ρωσική κατάληψη για εβδομάδες.
Για πόσων ημερών πτώματα μιλάμε? Και δεν τους έβλεπε κανένας? Ο δήμαρχος, όταν έφυγαν πια οι Ρώσοι, δεν τους είδε?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12746
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Απρ 2022, 13:29

Kauldron έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:42
Chainis έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:31
Kauldron έγραψε:
04 Απρ 2022, 10:21


Για ποιό λόγο ο Δήμαρχος της πόλης δεν ανέφερε τίποτα για εγκλήματα των Ρώσων στις 29 Μαρτίου, και ξαφνικά βγήκαν αυτά 1-2 μέρες μετά?
Έβγαλε ένας αρχηγός ενός ναζιστικού τάγματος στην Ουκρανία ένα βίντεο εδώ:


Oι Ουκρανοί όταν μπήκαν στη πόλη πυροβολούσαν όποιον φορούσε άσπρο περιβραχιόνιο ως "συνεργάτη των Ρώσων".
Ότι δεν ήξερε ακόμα τον αριθμό και την έκταση των εκτελέσεων γιατί δεν μπορούσε να κινηθεί ελεύθερα όσο ήταν εκεί οι Ρώσοι, κι ότι την πρώτη μέρα ήταν χαρούμενος που έφυγε ο στρατός κατοχής, δεν είναι εξηγηση;

Στο βίντεο τι πρέπει να δούμε εκτός από τα κατεστραμμένα Ρωσικά τεθωρακισμενα;
Πυροβόλησε κανένας τις λευκές ρίγες του πεζοδρομίου; :lol:
Πάλι αγουροξυπνημένος είσαι? Την περιγραφή δεν τη διάβασες?
Ρωτάει "είναι χωρίς μπλέ περιβραχιόνιο, μπορώ να τους ρίξω"
και απαντάει ο άλλος "ρίξε".
Μπορεί να ήταν προκλητικά ντυμένοι

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Απρ 2022, 13:48

sharp έγραψε:
04 Απρ 2022, 11:48
Δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα ούτε το ένα ούτε το άλλο, αυτό όμως που έγραψε ο Μπέρια ισχύει και είναι αρκετό για να καταδικαστεί η Ρωσία και ο εισβολέας Πούτιν.
Προσωπικά θεωρώ λάθος τη στάση του Beria, καθότι η απλοποίηση των καταστάσεων είναι απλά και μόνο ένας βολικός τρόπος για να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ, χωρίς να μην το πολυψάχνεις. Η ζωή όμως είναι άθροισμα πολλών παραγόντων και διέπεται από κανόνες λογικής, τους οποίους πρέπει να αποδεχθούμε ακόμα και αν δεν συμφωνούμε.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν δεδομένη η εισβολή. Πολλοί μάλιστα το είχαν προβλέψει, ακόμα και εμείς οι ψωριάρηδες είχαμε ενημερώσει για εκκένωση της χώρας από τις 19.02. Όταν λοιπόν το ξέραμε όλοι, αποκλείεται να μην το ήξερε ο Ζελίνσκι. Τώρα το ότι αψήφισε τους ρώσους, είναι επιλογή του, αν θέλεις όμως είναι ο πρώτος που έβαλε τις ουκρανικές ζωές σε δεύτερη μοίρα, διαλέγοντας (να τζογάρει, γιατί δεν ξέρουμε ακόμα την έκβαση του πολέμου) υπέρ της εδαφικής ακεραιότητας της Ουκρανίας. Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 04 Απρ 2022, 13:55

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
Αν εν τέλει ο Πούτιν πάρει αυτά που ήθελε, ο Ζελίνσκι θα καταλήξει και ηλίθιος και χασάπης, θεώρησε το δεδομένο αυτό.
Ο Μεταξάς κατέληξε ηλίθιος και χάσαπης, δηλαδή;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Απρ 2022, 13:59

aljawn έγραψε:
04 Απρ 2022, 13:48
Όταν λοιπόν το ξέραμε όλοι, αποκλείεται να μην το ήξερε ο Μεταξάς. Τώρα το ότι αψήφισε τους Ιταλούς, είναι επιλογή του, αν θέλεις όμως είναι ο πρώτος που έβαλε τις Ελληνικές ζωές σε δεύτερη μοίρα, διαλέγοντας (να τζογάρει, γιατί δεν ξέρουμε ακόμα την έκβαση του πολέμου) υπέρ της εδαφικής ακεραιότητας της Ελλάδας.
:102:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σηκώνεται το πτώμα ή μου φαίνεται?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 04 Απρ 2022, 14:02

exposed
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών