Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 10 Απρ 2022, 12:27

πατησιωτης έγραψε:
10 Απρ 2022, 12:06
Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Απρ 2022, 13:41
Δε σας πιάνει κανείς πουθενά. Έκαναν οι Ρώσοι για την απελευθέρωση εδαφών τους και πάλι τους κράζετε...
Ποιός τα κατέλαβε για να τα απελευθερώσουν και πότε;H Ρωσία είναι η κατοχική δύναμη και ο ενοχληθείς από τον Ζελένσκι Αναστασιάδης πήγαινε αυτός πρώτος σε παρελάσεις του κατοχικού ρωσικού στρατού.




Γαλαζαιϊκες και ανιστόρητες αρλούμπες.
Με τον Πούτιν συναντήθηκαν μέχρ πρότινος και μίλησαν ισότιμα ως αρχηγοί κρατών ηγέτες ισχυρών κρατών της ευρώπης όπως ο Μακρόν, έχοντας προηγηθεί η Γεωργία, η Ουκρανία το 2014 κλπ.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 10 Απρ 2022, 12:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Απρ 2022, 18:34
πατησιωτης έγραψε:
08 Απρ 2022, 18:23
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Απρ 2022, 18:13
Εγω δε διαφωνώ καθόλου να είσαι υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων χωρίς να παίρνεις υπόψιν γεωπολιτικές συμμαχίες και κατά πόσον θα έχεις κέρδος, ακόμα; και με σοβαρό κόστος όπως τώρα με τη Ρωσία. . Αλλά όπως είπες να το κάνουμε παντού, και στην Παλαιστίνη, και στην Ουκρανία, και στην Υεμένη, στο ιρακ κλπ. Και θα περιμέναμε να κάνει και το ίδιο ο ζελενσκι, και αφού δεν το κάνει, να κατακρίθει. Εσείς πηδάτε από τον κυνικό ρεαλισμό στην ηθικολογία μέσα σε κάτι δευτερόλεπτα , και τούμπαλιν.
Εγώ δεν μίλησα όμως για ανθρώπινα δικαιώματα.Η θέση της Ελλάδος είναι θέση συμφέροντος επειδή δεν θέλει την αλλαγή συνόρων.Εδώ έχει αρνηθεί να αναγνωρίσει το Κόσοβο και αρνήθηκε να μετάσχει στον πόλεμο που το δημιούργησε που τον έκανε η συμμαχία που ανήκει ακριβώς γιατί δεν ήθελε να δημιουργηθεί προηγούμενο και δεν θα πάρει θέση στην παραβίαση που κάνει ο αντίθετος στη συμμαχία της;
Όμως κανείς από όσους διαμαρτύρονταν για τον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας δεν ζήτησε να καταδικάσει ο Μιλόσεβιτς την τουρκική εισβολή στην Κύπρο.Γιατί δεν το ζήτησε η ομάδα της ΑΕΚ που πήγε να παίξει μπάλα άραγε;να πει εάν δεν πεις και εσύ για την Κύπρο δεν ερχόμαστε.
Αυτές είναι τώρα σαχλες θεωρίες. Αφού οι αγαπημένοι Αμερικανοί αναγνώρισαν το Κόσοβο, το τι θα κάνει η Ελλαδα και η κύπρος είναι άνευ σημασίας. Τα σύνορα οπότε θέλουν αλλαζουν, όποιος θέλει μπουκάρει όπου θέλει, και τι αν υπάρξει τιμωρία η όχι στηρίζεται σε συσχετισμουε δύναμης. Μια χαρά έχουμε την δικτατορία της Αιγύπτου σύμμαχο, το Ισραήλ που είναι καταδικασμένο από τον ΟΗΕ για κατοχή και εγκληματα κατά της ανθρωπότητας, και δίνουμε όπλα στους σαουδαραβες που εισβάλουν σε ξένες χώρες. Η Κύπρος αποφάσισε ομόφωνα να βοηθήσει την Ουκρανία παρά τις σημαντικές σχέσεις της με την Ρωσία, παρά που η τουρκια το παίζει σε διπλό ταμπλό χωρίς καμία συνέπεια , και ο ζελενσκι τους έκανε επιπλήξεις, τους έγραψε στα άρχιδια του. Και εξέθεσε τον πρωθυπουργό της χώρας που του έχει φερθεί τόσο αλληλέγγυα. . Τώρα ποιο το ωφελος της Κύπρου από όλο αυτό , αδυνατώ να συλλάβω.
Τον διέσυρες σε επιχειρηματολογία, για πολλοστή φορά γρονθοκοπεί ασύστολα την κοινή λογική.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 12:36

Αρχέλαος έγραψε:
10 Απρ 2022, 12:27
Γαλαζαιϊκες και ανιστόρητες αρλούμπες.
Με τον Πούτιν συναντήθηκαν μέχρ πρότινος και μίλησαν ισότιμα ως αρχηγοί κρατών ηγέτες ισχυρών κρατών της ευρώπης όπως ο Μακρόν, έχοντας προηγηθεί η Γεωργία, η Ουκρανία το 2014 κλπ.
Για ΠΑΡΕΛΑΣΗ του κατοχικού στρατού μιλάει η ανάρτηση και όχι για συναντήσεις.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Απρ 2022, 14:09

Τον διέσυρες σε επιχειρηματολογία, για πολλοστή φορά γρονθοκοπεί ασύστολα την κοινή λογική.
:smt005: Μόνον στο δικό σου φανταστικό κόσμο

Ειδικά αυτή η μπαχαλολογική
Αφού οι αγαπημένοι Αμερικανοί αναγνώρισαν το Κόσοβο, το τι θα κάνει η Ελλαδα και η κύπρος είναι άνευ σημασίας. Τα σύνορα οπότε θέλουν αλλαζουν, όποιος θέλει μπουκάρει όπου θέλει, και τι αν υπάρξει τιμωρία η όχι στηρίζεται σε συσχετισμουε δύναμης.
Και γιατί τότε νοιάζονται να πάρουν μαζί τους την Ευρώπη στον πόλεμο που ξεκίνησε η Ρωσία; Μην απαντήσεις, δεν χρειάζεται.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Απρ 2022, 14:19

sharp έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:09
Τον διέσυρες σε επιχειρηματολογία, για πολλοστή φορά γρονθοκοπεί ασύστολα την κοινή λογική.
:smt005: Μόνον στο δικό σου φανταστικό κόσμο

Ειδικά αυτή η μπαχαλολογική
Αφού οι αγαπημένοι Αμερικανοί αναγνώρισαν το Κόσοβο, το τι θα κάνει η Ελλαδα και η κύπρος είναι άνευ σημασίας. Τα σύνορα οπότε θέλουν αλλαζουν, όποιος θέλει μπουκάρει όπου θέλει, και τι αν υπάρξει τιμωρία η όχι στηρίζεται σε συσχετισμουε δύναμης.
Και γιατί τότε νοιάζονται να πάρουν μαζί τους την Ευρώπη στον πόλεμο που ξεκίνησε η Ρωσία; Μην απαντήσεις, δεν χρειάζεται.
Εσείς αναναπαραγετε την κάθε αφίσα αντιφα που λέει πως η Τουρκία δεν κάνει κακό πουθενά ούτε κατοχή ούτε τίποτα δεν υπάρχει και σύμφωνα με τον ΟΗΕ άρα καλώς ο ζελενσκι δε μίλησε, εγώ είμαι ο μπαχαλογικος. Μου φαίνεται πως με τον καιρό αλλάξανε τα κοζα. :lol:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 14:26

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:19
Εσείς αναναπαραγετε την κάθε αφίσα αντιφα που λέει πως η Τουρκία δεν κάνει κακό πουθενά ούτε κατοχή ούτε τίποτα δεν υπάρχει και σύμφωνα με τον ΟΗΕ άρα καλώς ο ζελενσκι δε μίλησε, εγώ είμαι ο μπαχαλογικος. Μου φαίνεται πως με τον καιρό αλλάξανε τα κοζα.
Δεν νομίζω ότι έχω την παραμικρή σχέση με τους αντιφά ούτε λέω ότι δεν κάνει κακό η Τουρκία.Λέω ότι κανείς δεν έχει μιλήσει για τουρκική εισβολή στην Κύπρο και διερωτώμαι γιατί το ζητάτε μόνο από τον Ζελένσκι.
Το έγραψα πιο πριν,από τον Μιλόσεβιτς γιατι δεν ζητήθηκε ή από τον Αραφάτ ή από τον Μαδούρο;


πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 14:33

sharp έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:29
Τρικυμία εν κρανίω τα παιδάκια.
Δικαιολογημένη όμως διότι έχουν συνηθίσει να μάχονται με απλοικές προπαγάνδες τύπου εθνικισμός - αντιεθνικισμός και άρα αμέσως μόλις πεις κάτι ψάχνουν στους καταλόγους τους να καταταξουν αυτό που είπες.
Η πραγματικότητα όμως είναι πιο πολύπλοκη.Η πραγματικότητα είναι ότι στο κυπριακό σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου είναι ουδέτερες για να μην πω αδιάφορες.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Απρ 2022, 14:34

πατησιωτης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:19
Εσείς αναναπαραγετε την κάθε αφίσα αντιφα που λέει πως η Τουρκία δεν κάνει κακό πουθενά ούτε κατοχή ούτε τίποτα δεν υπάρχει και σύμφωνα με τον ΟΗΕ άρα καλώς ο ζελενσκι δε μίλησε, εγώ είμαι ο μπαχαλογικος. Μου φαίνεται πως με τον καιρό αλλάξανε τα κοζα.
Δεν νομίζω ότι έχω την παραμικρή σχέση με τους αντιφά ούτε λέω ότι δεν κάνει κακό η Τουρκία.Λέω ότι κανείς δεν έχει μιλήσει για τουρκική εισβολή στην Κύπρο και διερωτώμαι γιατί το ζητάτε μόνο από τον Ζελένσκι.
Το έγραψα πιο πριν,από τον Μιλόσεβιτς γιατι δεν ζητήθηκε ή από τον Αραφάτ ή από τον Μαδούρο;
Αυτό λέω. Πως αναραπαραγετε την τουρκική προπαγάνδα πως δεν υπάρχει κατοχή στην Κύπρο για να μην πειτε εντάξει, έκανε μια μαλάκια, αλλού είναι τα σημαντικά. Ο Αραφάτ και ο Μάδουρο δεν κολλάει πουθενά γιατί η Κύπρος δεν τους έχει στείλει όπλα, στην Ουκρανία αποφάσισε να στείλει και τις ζητάνε να σπάσει τις σχέσεις της με τη Ρωσία που είναι σημαντικές σε οικονομικό επιπεδο επειδή έτσι επιτάσσει η "ηθικη". Την ίδια στιγμή που η Τουρκία παίζει σε διπλό ταμπλό, αποδέχεται τους Ρώσους ολιγαρχες, και δεν τρέχει μία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 14:37

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:34
πατησιωτης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:19
Εσείς αναναπαραγετε την κάθε αφίσα αντιφα που λέει πως η Τουρκία δεν κάνει κακό πουθενά ούτε κατοχή ούτε τίποτα δεν υπάρχει και σύμφωνα με τον ΟΗΕ άρα καλώς ο ζελενσκι δε μίλησε, εγώ είμαι ο μπαχαλογικος. Μου φαίνεται πως με τον καιρό αλλάξανε τα κοζα.
Δεν νομίζω ότι έχω την παραμικρή σχέση με τους αντιφά ούτε λέω ότι δεν κάνει κακό η Τουρκία.Λέω ότι κανείς δεν έχει μιλήσει για τουρκική εισβολή στην Κύπρο και διερωτώμαι γιατί το ζητάτε μόνο από τον Ζελένσκι.
Το έγραψα πιο πριν,από τον Μιλόσεβιτς γιατι δεν ζητήθηκε ή από τον Αραφάτ ή από τον Μαδούρο;
Αυτό λέω. Πως αναραπαραγετε την τουρκική προπαγάνδα πως δεν υπάρχει κατοχή στην Κύπρο για να μην πειτε εντάξει, έκανε μια μαλάκια, αλλού είναι τα σημαντικά. Ο Αραφάτ και ο Μάδουρο δεν κολλάει πουθενά γιατί η Κύπρος δεν τους έχει στείλει όπλα, στην Ουκρανία αποφάσισε να στείλει και τις ζητάνε να σπάσει τις σχέσεις της με τη Ρωσία που είναι σημαντικές σε οικονομικό επιπεδο επειδή έτσι επιτάσσει η "ηθικη". Την ίδια στιγμή που η Τουρκία παίζει σε διπλό ταμπλό, αποδέχεται τους Ρώσους ολιγαρχες, και δεν τρέχει μία.
Δεν έστειλε όμως και πιθανότατα όπως έγραψα πιο πάνω η ενόχληση και οι κραυγές ήσαν για να τους πει δεν μπορώ να στείλω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Απρ 2022, 14:38

Αυτό λέω. Πως αναραπαραγετε την τουρκική προπαγάνδα
Πρέπει να κοιτάξεις λίγο τα ελληνικά σου. Αυτές οι δύο εκφράσεις δεν είναι ισοδύναμες
Λέω ότι κανείς δεν έχει μιλήσει
πως δεν υπάρχει κατοχή στην Κύπρο

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Απρ 2022, 14:40

πατησιωτης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:33
sharp έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:29
Τρικυμία εν κρανίω τα παιδάκια.
Δικαιολογημένη όμως διότι έχουν συνηθίσει να μάχονται με απλοικές προπαγάνδες τύπου εθνικισμός - αντιεθνικισμός και άρα αμέσως μόλις πεις κάτι ψάχνουν στους καταλόγους τους να καταταξουν αυτό που είπες.
Η πραγματικότητα όμως είναι πιο πολύπλοκη.Η πραγματικότητα είναι ότι στο κυπριακό σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου είναι ουδέτερες για να μην πω αδιάφορες.
έμ, αυτό λέμε. αφού είναι οι άλλοι αδιάφοροι, γιατί να μην είναι και η κύπρος , και την ακολουθήσει γραμμή Ουγγαρίας. Γι αυτό τρώει κράξιμο και ο πρόεδρος, πως ενώ τα σπάει με την Ρωσία, μόνο να χάσει έχει, αφού θα έχει οικονομικό κόστος, και όλοι χαϊδεύουν την Τουρκία. Και στην τελική ούτε ο ζελενσκι ασχολείται σοβαρά μαζί τους, γιατί αυτοί να δώσουν τόση σημασία. Κάνουν τυπική καταγγελία, καταψηφίσουν στον ΟΗΕ και καληνύχτα. Συνεχίζουν τις μπίζνες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 10 Απρ 2022, 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Απρ 2022, 14:42

sharp έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:38
Αυτό λέω. Πως αναραπαραγετε την τουρκική προπαγάνδα
Πρέπει να κοιτάξεις λίγο τα ελληνικά σου. Αυτές οι δύο εκφράσεις δεν είναι ισοδύναμες
Λέω ότι κανείς δεν έχει μιλήσει
πως δεν υπάρχει κατοχή στην Κύπρο
Ο Πατησιωτης αναφέρει πως σύμφωνα με τον ΟΗΕ δεν υπάρχει κατοχή άρα ο ζελενσκι λογικό είναι να μην ασχοληθεί, κι εσύ συμφωνείς. Βέβαια ένα γκουγκλαρισμα να κάνεις βρίσκεις τι αποφάσεις υπάρχουν, αλλά εντάξει, να κάνουμε τώρα ολόκληρη ιστορία για τα αυτονόητα είναι φουλ κριντζ και δεν μπαίνω στο κόπο. Είναι σαν να κάτσεις να απαντήσεις στα σοβαρά στα νήματα του Γούντι.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 14:48

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:40
πατησιωτης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:33
sharp έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:29
Τρικυμία εν κρανίω τα παιδάκια.
Δικαιολογημένη όμως διότι έχουν συνηθίσει να μάχονται με απλοικές προπαγάνδες τύπου εθνικισμός - αντιεθνικισμός και άρα αμέσως μόλις πεις κάτι ψάχνουν στους καταλόγους τους να καταταξουν αυτό που είπες.
Η πραγματικότητα όμως είναι πιο πολύπλοκη.Η πραγματικότητα είναι ότι στο κυπριακό σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου είναι ουδέτερες για να μην πω αδιάφορες.
έμ, αυτό λέμε. αφού είναι οι άλλοι αδιάφοροι, γιατί να μην είναι και η κύπρος , και την ακολουθήσει γραμμή Ουγγαρίας. Γι αυτό τρώει κράξιμο και ο πρόεδρος, πως ενώ τα σπάει με την Ρωσία, μόνο να χάσει έχει, αφού θα έχει οικονομικό κόστος, και όλοι χαϊδεύουν την Τουρκία. Και στην τελική ούτε ο ζελενσκι ασχολείται σοβαρά μαζί τους, γιατί αυτοί να δώσουν τόση σημασία. Κάνουν τυπική καταγγελία, καταψηφίσουν στον ΟΗΕ και καληνύχτα.


Μήπως την ακολουθεί;
Ποιά είναι η γραμμή Ουγγαρίας και σε τι διαφέρει από της Κύπρου;και η Ουγγαρία ψήφισε τις κυρώσεις της ΕΕ.Εάν δεν τις ψήφιζε και έβαζε βέτο δεν θα υπήρχαν κυρώσεις.Η Ουγγαρία διαφοροποιείται στο ότι δεν στέλνει όπλα - ούτε η Κύπρος έστειλε ,δεν δέχεται πρόσφυγες και δεν παίρνει πρόσθετα μέτρα.Ούτε όμως η Κύπρος έχει πάρει πρόσθετα μέτρα.
Γενικώς πολύ διαφημίζεται ο Όρμπαν αλλά η διαφοροποίησή του είναι λεκτική.
Εκείνος που διαφοροποιήθηκε όντως είναι ο Ερντογάν αλλά αυτός δεν είναι μέλος της ΕΕ για να υποχρεούται να πάρει αποφάσεις για κυρώσεις.
Έχω ξαναγράψει ότι επειδή η ΕΕ είναι ενιαίος οικονομικός χώρος δεν μπορεί η μία χώρα να έχει κυρώσεις και η άλλη όχι.Είτε συμφωνείς και εσύ είτε διαφωνείς και τις εμποδίζεις για όλους.Καταλαβαίνεις ότι το πολιτικό βάρος να βάλεις βέτο που θα καθορίσει ένα τόσο μεγάλο οργανισμό είναι πολύ μεγάλο για μια μικρή χώρα.Η Ουγγαρία πάντως δεν το πήρε παρά τα λόγια.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34857
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενόχληση Αναστασιάδη για την μη αναφορά Ζελενσκι στην Τουρκική εισβολή στην ομιλία του στην Κυπριακή Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Απρ 2022, 14:51

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:42
Ο Πατησιωτης αναφέρει πως σύμφωνα με τον ΟΗΕ δεν υπάρχει κατοχή άρα ο ζελενσκι λογικό είναι να μην ασχοληθεί, κι εσύ συμφωνείς.
Εγώ ρωτάω ποιός ασχολήθηκε από όλους αυτούς στους οποίους δόθηκε αλληλεγγύη και κυρίως από ποιόν το ζήτησαν αυτοί που το ζητάνε τώρα από τον Ζελένσκι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών