Πως προέκυψε το φαινόμενο του τσιπροαβγισμού

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Πως προέκυψε το φαινόμενο του τσιπροαβγισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Απρ 2022, 22:51

Πρόκειται για ένα παράξενο φαινόμενο.
Εγώ όταν ήμουνα επτά ετών ήταν τα χρόνια της πρώτης Καραμανλικής οκταετίας. Ο μπαμπάς μου δεν ψήφιζε Καραμανλή και έλεγε ότι δεν δίνει αύξηση στους φτωχούς ούτε δεκάρα τσακιστή. Σαν αποτέλεσμα δεν υπήρχαν λεφτά ούτε για τυρί. Εγώ τα άκουγα αυτά, άκουγα όμως να λένε και για τα κουμούνια δεξιά και αριστερά, ότι βάζουν κονσερβοκούτια και τέτοια.
Λέω λοιπόν στο μπαμπά μου "μπαμπά αν συμμαχήσουν αυτοί οι δύο τη βάψαμε". Ο μπαμπάς μου παραξενεύτηκε από αυτή την περίεργη δήλωση και μου λέει "όχι βρε, αυτοί οι δύο δεν γίνεται να συμμαχήσουν".
65 χρόνια όμως μετά να που γίνεται αυτού του είδους η συμμαχία. Όχι ακριβώς, αλλά γίνεται.

Το πιό παράξενο είναι ότι από την εποχή εκείνη και μετά αλλά και από πιό παλιά, όλα τα τεχερομπλανκικά καθεστώτα που εγκαθιδρύθηκαν είχαν σαν αιτία κάποιο συριζαϊκής μορφής κόμμα που δημιουργούσε βαβούρα. Ελάχιστα ή μάλλον κανένα τεχερομπλανκικό καθεστώς δεν εγκαθιδρύθηκε λόγω του original gate 21 !
Πως άλλαξαν οι καιροί ;

Ένα που άλλαξε είναι ότι έχουμε να κάνουμε με την λαϊκή δεξιά τώρα και όχι με τη δεξιά της Εκάλης και των captains of industry.
Η Εκάλη είπε "του έξτρα πέντε τα δελτία θα μας κάνουν Ελβετία" αλλά δεν έχει τη λαϊκή δεξιά μαζί της όπως την είχε παλιά.
Η δεξιά των ψεκ λοιπόν ασχολείται με άλλα, όπως παρελάσεις, abortion ban και με τους Αντετοκούμπο-Τσενάϊ βέβαια.
Οι διαφορές τους με την αριστερά (πλην ΚΚΕ) στην οικονομική πολιτική έχουν εκλείψει ουσιαστικά, παραμένουν όμως κάποιες θεωρητικές διαφορές.

Η προσέγγιση λοιπόν των δύο άκρων είναι ένα φυσικό επακόλουθο:
Οι δύο χαμένοι θέλουν να δημιουργήσουν έναν κερδισμένο.
Πως θα το κάνουν ;
Στο μπρέξι το έκαναν.
Τώρα βοηθάει κάπως και ο Πούτιν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Πως προέκυψε το φαινόμενο του τσιπροαβγισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 12 Απρ 2022, 22:52

Τυπε μας σφαζουν στο μπερναμπεου τιναφτα που γραφεις;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πως προέκυψε το φαινόμενο του τσιπροαβγισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Απρ 2022, 22:54

GoBack έγραψε:
12 Απρ 2022, 22:52
Τυπε μας σφαζουν στο μπερναμπεου τιναφτα που γραφεις;
Μπα. 1-1 θα λήξει.
Το υποβρύχιο κρατάει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών