Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 12:42

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:40
Και ξαναρωτω. Αυτο δικαιολογει τους Εβραιους να συμπεριφερονται οπως οι Ναζι διωκτες τους σε αλλους?
Τα θυματα της μιας γενιας ειναι οι θυτες της επομενης. Έτσι ειναι η ανθρωπινη φυση. Σε εναν ιδανικο κοσμο ΟΧΙ δεν τους διακαιολογει. Αλλα δεν ζουμε σε αυτον τον κοσμο.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιουν 2022, 12:47

Space_Passenger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:39
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:36
Και αυτο δικαιολογει τους Εβραιους να κανουν τα ιδια σε αλλους?
Οι Εβραιοι ηταν αποκλειστικα θυματα για αιωνες. Μολις το 1948 απεκτησαν δικο τους εδαφος. Μια δικαιολογια την εχουν επομενως. Οι Χριστιανοι εκαναν ΘΗΡΙΩΔΙΕΣ εναντιον τους.
Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει συλλογική ευθύνη. Αν ο προπάππος σου καταπίεζε τον δικό μου, δικαιολογούμαι να έρθω με το τσεκούρι και να σου κόψω τα δάχτυλα. Αυτό μας λες;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιουν 2022, 12:49

Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:36
Φανατικοί υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες. Το πρόβλημα είναι όταν οι φανατικοί της θρησκείας είναι οι ''σωστοί'' πιστοί, όπως συμβαίνει στην περίπτωση του Ισλάμ.
Το ίδιο ισχύει και για τις τρεις Αβρααμικές θρησκείες και στις σέχτες τους. Ίσως οι επικρατούσες σέχτες του χριστιανισμού είναι πιο light, αλλά κατά βάση το ίδιο ισχύει και για τους Εβραίους. Ο καλός Εβραίος είναι αυτός που θα πάρει την περιουσία του Παλαιστινίου, έστω και με τη βία, επειδή έτσι λένε τα βιβλία του.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 12:49

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:47
Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει συλλογική ευθύνη. Αν ο προπάππος σου καταπίεζε τον δικό μου, δικαιολογούμαι να έρθω με το τσεκούρι και να σου κόψω τα δάχτυλα. Αυτό μας λες;
Συλλογικη ευθυνη υπαρχει στην ανθρωπινη φυση de facto και de jure. Δε λεω οτι ειναι κατι "καλο" - λεω οτι υπαρχει. Εσυ π.χ γιατι μισεις τους Τουρκους? Σου κανε ΣΗΜΕΡΑ καποιος Τουρκος κατι?

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιουν 2022, 12:53

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:39
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:36
Φανατικοί υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες. Το πρόβλημα είναι όταν οι φανατικοί της θρησκείας είναι οι ''σωστοί'' πιστοί, όπως συμβαίνει στην περίπτωση του Ισλάμ.
Εδω που τα λεμε ομως βρε συ Scouser και η κυβερνηση του Ισραηλ σφυριζει λιγο αδιαφορα οπως ειπα σε αυτα τα θεματα.

Απο το 1979 οι δολοφονοι του Φιλουμενου δε βρεθηκαν (εδω ξετρυπωσαν τον Αιχμαν και δυσκολευτηκαν να βρουν 5 Εβραιους στο Ισραηλ?)

Και σε αλλους βανδαλισμους ειτε δεν βρεθηκαν παλι οι ενοχοι, ειτε το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να ερευνησει.

Ειναι ελαφρως προκλητικο.
Πιθανόν. Σίγουρα σε ένα κράτος υπό διαρκή πολιορκία και με εσωτερικό εχθρό, θα ήταν ουτοπικό να περιμέναμε να μην έχουν οι φανατικοί αρκετή επιρροή στα κέντρα λήψης αποφάσεων. Εξακολουθούν πάντως οι χριστιανοί εκεί να είναι μακράν στην καλύτερη μοίρα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Μέσης Ανατολής.
Εγώ προσωπικά έχω θέσει τα όριά μου: στηρίζω Ισραήλ, μέχρι να ανακοινώσει ο Πάπας (ή έστω ο Τραμπ) νέα Σταυροφορία για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιουν 2022, 12:54

Space_Passenger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:47
Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει συλλογική ευθύνη. Αν ο προπάππος σου καταπίεζε τον δικό μου, δικαιολογούμαι να έρθω με το τσεκούρι και να σου κόψω τα δάχτυλα. Αυτό μας λες;
Συλλογικη ευθυνη υπαρχει στην ανθρωπινη φυση de facto και de jure. Δε λεω οτι ειναι κατι "καλο" - λεω οτι υπαρχει. Εσυ π.χ γιατι μισεις τους Τουρκους? Σου κανε ΣΗΜΕΡΑ καποιος Τουρκος κατι?
Ποιος σου είπε ότι μισώ τους Τούρκους; Που και που βλέπω και survivor. Επίσης χθες αγόρασα φάβα Τουρκίας. :102:

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 12:56

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:54
Ποιος σου είπε ότι μισώ τους Τούρκους; Που και που βλέπω και survivor. Επίσης χθες αγόρασα φάβα Τουρκίας. :102:
Ειχα την εντυπωση οτι εισαι απο τους "Τουρκοφαγους" του φορουμ. Μαλλον σε μπερδευω με αλλον. Τελωσπαντων καταλαβαινεις τι θελω να πω. :smt023

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2022, 12:56

Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:53
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:39
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:36
Φανατικοί υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες. Το πρόβλημα είναι όταν οι φανατικοί της θρησκείας είναι οι ''σωστοί'' πιστοί, όπως συμβαίνει στην περίπτωση του Ισλάμ.
Εδω που τα λεμε ομως βρε συ Scouser και η κυβερνηση του Ισραηλ σφυριζει λιγο αδιαφορα οπως ειπα σε αυτα τα θεματα.

Απο το 1979 οι δολοφονοι του Φιλουμενου δε βρεθηκαν (εδω ξετρυπωσαν τον Αιχμαν και δυσκολευτηκαν να βρουν 5 Εβραιους στο Ισραηλ?)

Και σε αλλους βανδαλισμους ειτε δεν βρεθηκαν παλι οι ενοχοι, ειτε το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να ερευνησει.

Ειναι ελαφρως προκλητικο.
Πιθανόν. Σίγουρα σε ένα κράτος υπό διαρκή πολιορκία και με εσωτερικό εχθρό, θα ήταν ουτοπικό να περιμέναμε να μην έχουν οι φανατικοί αρκετή επιρροή στα κέντρα λήψης αποφάσεων. Εξακολουθούν πάντως οι χριστιανοί εκεί να είναι μακράν στην καλύτερη μοίρα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Μέσης Ανατολής.
Εγώ προσωπικά έχω θέσει τα όριά μου: στηρίζω Ισραήλ, μέχρι να ανακοινώσει ο Πάπας (ή έστω ο Τραμπ) νέα Σταυροφορία για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων.
Τechnically την καλυτερη αντιμετωπιση την εχουν οι Χριστιανοι στην Αιγυπτο που ειναι υπο την κρατικη προστασια του Προεδρου απευθειας.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιουν 2022, 12:59

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:56
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:53
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:39


Εδω που τα λεμε ομως βρε συ Scouser και η κυβερνηση του Ισραηλ σφυριζει λιγο αδιαφορα οπως ειπα σε αυτα τα θεματα.

Απο το 1979 οι δολοφονοι του Φιλουμενου δε βρεθηκαν (εδω ξετρυπωσαν τον Αιχμαν και δυσκολευτηκαν να βρουν 5 Εβραιους στο Ισραηλ?)

Και σε αλλους βανδαλισμους ειτε δεν βρεθηκαν παλι οι ενοχοι, ειτε το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να ερευνησει.

Ειναι ελαφρως προκλητικο.
Πιθανόν. Σίγουρα σε ένα κράτος υπό διαρκή πολιορκία και με εσωτερικό εχθρό, θα ήταν ουτοπικό να περιμέναμε να μην έχουν οι φανατικοί αρκετή επιρροή στα κέντρα λήψης αποφάσεων. Εξακολουθούν πάντως οι χριστιανοί εκεί να είναι μακράν στην καλύτερη μοίρα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Μέσης Ανατολής.
Εγώ προσωπικά έχω θέσει τα όριά μου: στηρίζω Ισραήλ, μέχρι να ανακοινώσει ο Πάπας (ή έστω ο Τραμπ) νέα Σταυροφορία για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων.
Τechnically την καλυτερη αντιμετωπιση την εχουν οι Χριστιανοι στην Αιγυπτο που ειναι υπο την κρατικη προστασια του Προεδρου απευθειας.
Στην Αίγυπτο μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξαναπάρουν την εξουσία οι φανατικοί ισλαμιστές. Μιλάμε για μια χώρα 110 εκατομμυρίων που η πλειοψηφία είναι τέτοιοι τύποι και τους κρατάει με το ζόρι ο στρατός υπό έλεγχο. Την περίοδο της ''δημοκρατίας'' που κυβερνούσαν οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι, τα πογκρόμ μίσους κατά των χριστιανών ήταν στην ημερήσια διάταξη, εννοείται με την σιωπηρή ανοχή των αρχών. Γενικώς το Ισλάμ είναι ένα καρκίνωμα στην ανθρωπότητα, αν είσαι πιστός οποιασδήποτε άλλης θρησκείας και ζεις σε χώρα με μουσουλμανική πλειοψηφία, δεν μπορείς ποτέ να αισθάνεσαι ασφαλής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Scouser την 08 Ιουν 2022, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιουν 2022, 13:00

Space_Passenger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:56
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:54
Ποιος σου είπε ότι μισώ τους Τούρκους; Που και που βλέπω και survivor. Επίσης χθες αγόρασα φάβα Τουρκίας. :102:
Ειχα την εντυπωση οτι εισαι απο τους "Τουρκοφαγους" του φορουμ. Μαλλον σε μπερδευω με αλλον. Τελωσπαντων καταλαβαινεις τι θελω να πω. :smt023
Τουρκοφάγος; Σαν τους δημοσιογράφους του ΣΚΑΪ που πληρώνονται χάρις τις διαφημίσεις που φέρνουν τα τουρκοσήριαλ και τα ριάλιτι τουρκικής παραγωγής; Όχι, όχι.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 13:01

Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:59
Στην Αίγυπτο μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξαναπάρουν την εξουσία οι φανατικοί ισλαμιστές. Μιλάμε για μια χώρα 110 εκατομμυρίων που η πλειοψηφία είναι τέτοιοι τύποι και τους κρατάει με το ζόρι ο στρατός υπό έλεγχο. Την περίοδο της ''δημοκρατίας'' που κυβερνούσαν οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι, τα πογκρόμ μίσους κατά των χριστιανών ήταν στην ημερήσια διάταξη, εννοείται με την σιωπηρή ανοχή των αρχών.
Διαφωνω οτι μπορουν να παρουν την εξουσια. Τους εχουν τσακισει στις διωξεις και το "βαθυ κρατος' ειναι εναντιον τους. Αυτο αλλωστε ανετρεψε το Μορσι. Ειχαν την κυβερνηση αλλα ΠΟΤΕ το κρατος.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιουν 2022, 13:03

Space_Passenger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:01
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:59
Στην Αίγυπτο μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξαναπάρουν την εξουσία οι φανατικοί ισλαμιστές. Μιλάμε για μια χώρα 110 εκατομμυρίων που η πλειοψηφία είναι τέτοιοι τύποι και τους κρατάει με το ζόρι ο στρατός υπό έλεγχο. Την περίοδο της ''δημοκρατίας'' που κυβερνούσαν οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι, τα πογκρόμ μίσους κατά των χριστιανών ήταν στην ημερήσια διάταξη, εννοείται με την σιωπηρή ανοχή των αρχών.
Διαφωνω οτι μπορουν να παρουν την εξουσια. Τους εχουν τσακισει στις διωξεις και το "βαθυ κρατος' ειναι εναντιον τους. Αυτο αλλωστε ανετρεψε το Μορσι. Ειχαν την κυβερνηση αλλα ΠΟΤΕ το κρατος.
Η τουρκική εμπειρία πάντως άλλα δείχνει. Τα ίδια και στο Ιράν, τη Λιβύη και πολλές άλλες περιπτώσεις.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 13:07

Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:03
Η τουρκική εμπειρία πάντως άλλα δείχνει. Τα ίδια και στο Ιράν, τη Λιβύη και πολλές άλλες περιπτώσεις.
Η Τουρκια ειναι η μοναδικη περιπτωση και εγινε με τις ευλογιες των ΗΠΑ που στην αρχη στηριξαν Ερντογαν ως "μετριοπαθη ισλαμιστη". Αλλα τους ξεφυγε στη πορεια. Στο Ιραν εγινε επανασταση αλλο πραγμα. Ολοι ηταν ενατνιον του Σαχη δεν ειχε ερισμα. Στη Λιβυη πολεμος. Στην Αιγυπτο εκλογες βγηκε ο Μορσι και τον ανετρεψαν στο χρονο. Πριν αλλωσει το κρατος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ιερουσαλημ: Εβραιοι εναντιον Χριστιανων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 08 Ιουν 2022, 13:48

Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:53
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:39
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2022, 12:36
Φανατικοί υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες. Το πρόβλημα είναι όταν οι φανατικοί της θρησκείας είναι οι ''σωστοί'' πιστοί, όπως συμβαίνει στην περίπτωση του Ισλάμ.
Εδω που τα λεμε ομως βρε συ Scouser και η κυβερνηση του Ισραηλ σφυριζει λιγο αδιαφορα οπως ειπα σε αυτα τα θεματα.

Απο το 1979 οι δολοφονοι του Φιλουμενου δε βρεθηκαν (εδω ξετρυπωσαν τον Αιχμαν και δυσκολευτηκαν να βρουν 5 Εβραιους στο Ισραηλ?)

Και σε αλλους βανδαλισμους ειτε δεν βρεθηκαν παλι οι ενοχοι, ειτε το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να ερευνησει.

Ειναι ελαφρως προκλητικο.
Πιθανόν. Σίγουρα σε ένα κράτος υπό διαρκή πολιορκία και με εσωτερικό εχθρό, θα ήταν ουτοπικό να περιμέναμε να μην έχουν οι φανατικοί αρκετή επιρροή στα κέντρα λήψης αποφάσεων. Εξακολουθούν πάντως οι χριστιανοί εκεί να είναι μακράν στην καλύτερη μοίρα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Μέσης Ανατολής.
Εγώ προσωπικά έχω θέσει τα όριά μου: στηρίζω Ισραήλ, μέχρι να ανακοινώσει ο Πάπας (ή έστω ο Τραμπ) νέα Σταυροφορία για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων.
Ψεμμα. Πες μου εναν χριστιανο υπουργο στην ιστορια του Ισραηλ. Εγω μπορω να σου βρω απο προεδρους μεχρι πρωθυπουργους στις γειτονικες χωρες του Ισραηλ

ΥΓ ξεχασα οτι ο ακουραστος προπαγανδιστης των θεσεων του Ισραηλ και δηθεν χριστιανος ορθοδοξος(?) scouser θεωρει ως χριστιανους μονο τα ευαγγελικα σκουπιδια που συνεργαζονται με το Ισραηλ για να παιρνουν και αυτα ενα ποσοστο χρηματων και οχι τους Παλαιστινιους ορθοδοξους Αραβες χριστιανους οπως την shireen Abu Akleh που σκοτωσε το IDF πριν απο μερικες μερες
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών