Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27243
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Ιουν 2022, 20:11

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:08
Ας κάνω σε αυτό το νήμα ό,τι κάνω και αλλού. Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να δει τι λένε οι Τεξανοί
Ρεπουμπλικανοί υπάρχει το site τους που είναι αρκετά λεπτομερές. Σε αυτή τη σελίδα https://texasgop.org/2022-state-convention/
μπορεί κανείς να δει τι ψηφίσαν στο συνέδριο τους. Φαίνεται πως στην πλατφόρμα υπάρχει η διατύπωση για self-goverment στην
ενότητα των state rights, εκεί επιβεβαιώνονται τα δημοσιεύματα που ανέβηκαν εδώ. Η πρόταση για δημοψήφισμα δε φαίνεται πουθενά,
δε ξέρω αν έχει ψηφιστεί κάποια άλλη στιγμή από τους Τεξανούς Ρεπς και μου διαφεύγει ως γεγονός πάντως και τα δελτία τύπου του
κόμματος και οι πλατφόρμες επικαλούνται συχνά το ομοσπονδιακό Σύνταγμα και ζητούν από τη κομματική βάση να περιφορυρήσει τις
εκλογές που έρχονται. Αυτές οι διατυπώσεις δε μου φαίνονται και πολύ αποσχιστικές/ενδεικτικές κάποιου κινήματος Ανεξαρτησίας.

Είχε προταθεί πέρσι νομοσχέδιο στο τοπικό κογκρεσο που θα προέβλεπε διαδικασία απόσχιση στη βάση της απόφασης Texas vs White αλλά απορρίφθηκε πανηγυρικά.

Έκτοτε μόνο κάτι ψεκ του Εθνικού Κινήματος Ανεξαρτησίας του Τέξας διακινούν κάτι τέτοια σενάρια και φυσικά δεν τους παίρνει κανείς σοβαρά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Ιουν 2022, 20:17

George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:09


Π.χ. Στην Αλαμπάμα άμα δεν έχεις αυτοκίνητο σε θεωρούν μια κατηγορία πάνω από άστεγο. Δλδ φτωχομπινε.
ναι, αφου αυτοκινητο αγοραζεις με εναν μιθο. αντε δυο.

αμα δεν εχεις, ανεργος πρεπει να εισαι, οποτε μασλλον φτωχομπινες. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 21 Ιουν 2022, 20:17

George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:11
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:08
Ας κάνω σε αυτό το νήμα ό,τι κάνω και αλλού. Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να δει τι λένε οι Τεξανοί
Ρεπουμπλικανοί υπάρχει το site τους που είναι αρκετά λεπτομερές. Σε αυτή τη σελίδα https://texasgop.org/2022-state-convention/
μπορεί κανείς να δει τι ψηφίσαν στο συνέδριο τους. Φαίνεται πως στην πλατφόρμα υπάρχει η διατύπωση για self-goverment στην
ενότητα των state rights, εκεί επιβεβαιώνονται τα δημοσιεύματα που ανέβηκαν εδώ. Η πρόταση για δημοψήφισμα δε φαίνεται πουθενά,
δε ξέρω αν έχει ψηφιστεί κάποια άλλη στιγμή από τους Τεξανούς Ρεπς και μου διαφεύγει ως γεγονός πάντως και τα δελτία τύπου του
κόμματος και οι πλατφόρμες επικαλούνται συχνά το ομοσπονδιακό Σύνταγμα και ζητούν από τη κομματική βάση να περιφορυρήσει τις
εκλογές που έρχονται. Αυτές οι διατυπώσεις δε μου φαίνονται και πολύ αποσχιστικές/ενδεικτικές κάποιου κινήματος Ανεξαρτησίας.

Είχε προταθεί πέρσι νομοσχέδιο στο τοπικό κογκρεσο που θα προέβλεπε διαδικασία απόσχιση στη βάση της απόφασης Texas vs White αλλά απορρίφθηκε πανηγυρικά.

Έκτοτε μόνο κάτι ψεκ του Εθνικού Κινήματος Ανεξαρτησίας του Τέξας διακινούν κάτι τέτοια σενάρια και φυσικά δεν τους παίρνει κανείς σοβαρά.
Μου διαφεύγει αυτό το γεγονός είναι η αλήθεια και θα το ψάξω στο Ίντερνετ. Σε ότι αφορά το παρόν νήμα, ενώ φαίνεται πράγματι πως υπάρχει
ψηφισμένο κείμενο στο συνέδριο των Τεξανών Ρεπουμπλικανών που λέει ότι το Τέξας μπορεί να αποσχιστεί με δημοψήφισμα,βάση της τάδε συνταγματικής διάταξης και έχει μεταφερθεί σωστά από το newsweek τουλάχιστον, δε φαίνεται να υπάρχει ειδικότερα η πρόταση για κάποιο
δημοψήφισμα το 2023 ή κάποια άλλη χρόνια. Για αυτό λέω, δε ξέρω αν οι Ρεπουμπλικάνοι έχουν καταθέσει συγκεκριμένη επίσημη πρόταση για
δημοψήφισμα μέσω κάποιας άλλης οδού πλην του συνεδρίου και αν αυτή η πρόταση έχει γίνει αποδεκτή, έχει απορριφτεί ή δεν έχει συζητηθεί ακόμη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2022, 20:20

Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:17
George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:09


Π.χ. Στην Αλαμπάμα άμα δεν έχεις αυτοκίνητο σε θεωρούν μια κατηγορία πάνω από άστεγο. Δλδ φτωχομπινε.
ναι, αφου αυτοκινητο αγοραζεις με εναν μιθο. αντε δυο.
Με δύο μίθους αγοράζεις αυτοκίνητο;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27243
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Ιουν 2022, 20:30

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:17
George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:11
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:08
Ας κάνω σε αυτό το νήμα ό,τι κάνω και αλλού. Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να δει τι λένε οι Τεξανοί
Ρεπουμπλικανοί υπάρχει το site τους που είναι αρκετά λεπτομερές. Σε αυτή τη σελίδα https://texasgop.org/2022-state-convention/
μπορεί κανείς να δει τι ψηφίσαν στο συνέδριο τους. Φαίνεται πως στην πλατφόρμα υπάρχει η διατύπωση για self-goverment στην
ενότητα των state rights, εκεί επιβεβαιώνονται τα δημοσιεύματα που ανέβηκαν εδώ. Η πρόταση για δημοψήφισμα δε φαίνεται πουθενά,
δε ξέρω αν έχει ψηφιστεί κάποια άλλη στιγμή από τους Τεξανούς Ρεπς και μου διαφεύγει ως γεγονός πάντως και τα δελτία τύπου του
κόμματος και οι πλατφόρμες επικαλούνται συχνά το ομοσπονδιακό Σύνταγμα και ζητούν από τη κομματική βάση να περιφορυρήσει τις
εκλογές που έρχονται. Αυτές οι διατυπώσεις δε μου φαίνονται και πολύ αποσχιστικές/ενδεικτικές κάποιου κινήματος Ανεξαρτησίας.

Είχε προταθεί πέρσι νομοσχέδιο στο τοπικό κογκρεσο που θα προέβλεπε διαδικασία απόσχιση στη βάση της απόφασης Texas vs White αλλά απορρίφθηκε πανηγυρικά.

Έκτοτε μόνο κάτι ψεκ του Εθνικού Κινήματος Ανεξαρτησίας του Τέξας διακινούν κάτι τέτοια σενάρια και φυσικά δεν τους παίρνει κανείς σοβαρά.
Μου διαφεύγει αυτό το γεγονός είναι η αλήθεια και θα το ψάξω στο Ίντερνετ. Σε ότι αφορά το παρόν νήμα, ενώ φαίνεται πράγματι πως υπάρχει
ψηφισμένο κείμενο στο συνέδριο των Τεξανών Ρεπουμπλικανών που λέει ότι το Τέξας μπορεί να αποσχιστεί με δημοψήφισμα,βάση της τάδε συνταγματικής διάταξης και έχει μεταφερθεί σωστά από το newsweek τουλάχιστον, δε φαίνεται να υπάρχει ειδικότερα η πρόταση για κάποιο
δημοψήφισμα το 2023 ή κάποια άλλη χρόνια. Για αυτό λέω, δε ξέρω αν οι Ρεπουμπλικάνοι έχουν καταθέσει συγκεκριμένη επίσημη πρόταση για
δημοψήφισμα μέσω κάποιας άλλης οδού πλην του συνεδρίου και αν αυτή η πρόταση έχει γίνει αποδεκτή, έχει απορριφτεί ή δεν έχει συζητηθεί ακόμη.
Το θυμάμαι είχε συζητηθεί πριν 1-2 χρόνια αλλά απορρίφθηκε σχεδόν ομόφωνα από το πολιτειακό κογκρεσο. Μέχρι και οι ίδιοι ρεποθμπλικανοι το καταψήφισαν πάρα το ότι είχε κατατεθεί από δικούς τους βουλευτες/γερουσιαστες
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27243
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Ιουν 2022, 20:30

stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:20
Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:17
George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:09


Π.χ. Στην Αλαμπάμα άμα δεν έχεις αυτοκίνητο σε θεωρούν μια κατηγορία πάνω από άστεγο. Δλδ φτωχομπινε.
ναι, αφου αυτοκινητο αγοραζεις με εναν μιθο. αντε δυο.
Με δύο μίθους αγοράζεις αυτοκίνητο;
Ανάλογα τι δουλειά που κάνεις. Άμα είσαι σκουπιδιάρη θες παραπάνω από δύο μισθούς π.χ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 21 Ιουν 2022, 22:48

George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:30
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:20
Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:17


ναι, αφου αυτοκινητο αγοραζεις με εναν μιθο. αντε δυο.
Με δύο μίθους αγοράζεις αυτοκίνητο;
Ανάλογα τι δουλειά που κάνεις. Άμα είσαι σκουπιδιάρη θες παραπάνω από δύο μισθούς π.χ.
Πως εζησες ρε τυπε Αλαμπαμα χωρις θαλασσα ; :-?


Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 21 Ιουν 2022, 23:09

Μου θύμισε κάτι χρόνια πριν δημοσιεύματα εδώ ότι κάποιοι επιδιώκουν την ανεξαρτησία της Κρήτης.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2022, 23:13

Από τη μία έχουμε την Ελλάδα που πάει για πόλεμο εδώ και 2 χρόνια (σύμφωνα με το φόρουμ), από την άλλη το Τέξας που αποχωρεί από τις ΗΠΑ.
Πολλή κινητικότητα στην υφήλιο...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27243
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Ιουν 2022, 23:27

killzone έγραψε:
21 Ιουν 2022, 22:48
George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:30
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:20


Με δύο μίθους αγοράζεις αυτοκίνητο;
Ανάλογα τι δουλειά που κάνεις. Άμα είσαι σκουπιδιάρη θες παραπάνω από δύο μισθούς π.χ.
Πως εζησες ρε τυπε Αλαμπαμα χωρις θαλασσα ; :-?
Πήγαινα στην Πενσακολα για θάλασσα.

30 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2022, 23:31

Chainis έγραψε:
21 Ιουν 2022, 23:09
Μου θύμισε κάτι χρόνια πριν δημοσιεύματα εδώ ότι κάποιοι επιδιώκουν την ανεξαρτησία της Κρήτης.
Μιλάμε για δεύτερη Ρωσία.
ΠΑΣΟΚ 97% για τουλάχιστον 30 χρόνια...

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 21 Ιουν 2022, 23:32

Εικόνα
Θα ήταν η 10η πλουσιότερη χώρα του κόσμου

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 22 Ιουν 2022, 01:37

George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 23:27
killzone έγραψε:
21 Ιουν 2022, 22:48
George_V έγραψε:
21 Ιουν 2022, 20:30


Ανάλογα τι δουλειά που κάνεις. Άμα είσαι σκουπιδιάρη θες παραπάνω από δύο μισθούς π.χ.
Πως εζησες ρε τυπε Αλαμπαμα χωρις θαλασσα ; :-?
Πήγαινα στην Πενσακολα για θάλασσα.

30 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι.
α κοντα ησουν οκ

οι θαλασσες πως ειναι γενικοτερα στις νοτιες ακτες των ΗΠΑ ; συγκριτικα με τα δικα μας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τεξας αποχωρει απο τις ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2022, 01:50

Ερμής έγραψε:
21 Ιουν 2022, 13:40
Ξεχνάει τις πετρελαιοπηγές και νομίζει πως όλοι είναι κάτι μεθυστακες που ζουν σε τροχοσπιτα επειδή μπορεί να το είδε σε κάποια ταινία.
Αυτο παίζει κυρίως στο Αρκανσο.
Μπήκα για να σχολιάσω το προφανές. Αρκάνσας λέγεται στα ελληνικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών