Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8846
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 02 Ιούλ 2022, 23:36

πατησιωτης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:28
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:24
πατησιωτης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:19


Εκείνο που στην Ελλάδα δεν λένε να κατανοήσουν είναι ότι για την υπόλοιπη Ευρώπη η απειλή είναι μία - η Ρωσία.
Υπήρχαν άνθρωποι που ρωτούσαν ειλικρινώς τι μύγα τσίμπησε τη Φινλανδία και τη Σουηδία να θέλουν να μπουν στο ΝΑΤΟ και φαντάζονταν διάφορες θεωρίες.Από ένα σημείο και πέρα είναι μάταιο να προσπαθείς να εξηγήσεις.
Εννοείς ότι τα ευρωπαϊκά μμε πουλούν αυτό το αφήγημα. Γιατί δεν έχω συναντήσει Γάλλο, Γερμανό ή Ιταλό να θεωρεί τη Ρωσία απειλή για τη δική του ευημερία.
Ηταν εμπεδωμένη αντίληψη για πολλά χρόνια.Είχε υποχωρήσει τα τελευταία χρόνια και με την εισβολή αναζωπυρώθηκε.
Ότι κινδυνεύει η ευμερία των συγκεκριμένων χωρών από τους Ρώσους, μόνο λόγω λοβοτομής θα αποκτήσουν τέτοια αντίληψη.

Ή άμα έχουν το ρεύμα με το δελτίο. Αλλά εκεί γυρίζει το μπαλάκι και δεν ξέρεις ποιους θα καταστήσουν υπεύθυνους.
Z

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 02 Ιούλ 2022, 23:37

Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:24
Γιατί δεν έχω συναντήσει Γάλλο, Γερμανό ή Ιταλό να θεωρεί τη Ρωσία απειλή για τη δική του ευημερία.
Δεν εχεις ιδεα ετσι; Η μαλλον κρινεις με βαση τους Ελληνες, που ειναι αναμεσα στους πιο φιλορωσσικους λαους στην Ευρωπη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8846
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 02 Ιούλ 2022, 23:39

John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:37
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:24
Γιατί δεν έχω συναντήσει Γάλλο, Γερμανό ή Ιταλό να θεωρεί τη Ρωσία απειλή για τη δική του ευημερία.
Δεν εχεις ιδεα ετσι; Η μαλλον κρινεις με βαση τους Ελληνες, που ειναι αναμεσα στους πιο φιλορωσσικους λαους στην Ευρωπη.
Τσου. Κρίνω με βάση ανθρώπους που ξέρω. Εντελώς διαφορετικό να μη γουστάρουν ένα λαό από το να τον θεωρούν απειλή για τους ίδιους.
Z

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4345
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Ιούλ 2022, 23:42

πατησιωτης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:34
έργο_μακέτο έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:32
Έχει τις ρίζες στον αντισοβιετικό τρόμο της ψυχροπολεμικής εποχής.
Σωστά.Οι άλλες χώρες δεν πέρασαν ελληνική μεταπολίτευση.
Καλά η μεταπολίτευση δε νομίζω ότι έκανε τους έλληνες περισσότερο η λιγότερο ρωσόφιλους.

Ακόμα και γεγονότα όπως η νομιμοποίηση του ΚΚΕ και η αδιαφορία του ΝΑΤΟ για την εισβολή στην Κύπρο υπερκεράστηκαν γρήγορα από την δυτικόφιλη και δυτικοεξαρτημένη πολιτική παροχών και ευμάρειας που ακολούθησαν όλες οι κυβερνήσεις απ'το '81 μέχρι το '08.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 23:46

Maspoli έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:22
Δηλαδή βλέπεις ότι είναι μια κατάσταση που χάνουν πολύ και οι δύο, άλλος μπορεί λίγο περισσότερο άλλος μπορεί κάπως λιγότερο, πρέπει όμως να συνεχίσουν όμως και να εντείνουν τις προσπάθεια να βαφτούν ακόμα περισσότερο. Είναι αυτό η άποψή σου για τον ορθολογισμό;
Λες "δεν μπορούν να αφήσουν να περάσει αυτό (η εισβολή) έτσι". Φυσικά 'το δεν μπορώ να αφήσω να περάσει αυτό (η νατοποίηση της Ουκρανίας) έτσι)" ήταν κάτι που το είχε πει κάποιος άλλος πρώτος στους επικεφαλείς της ΕΕ και αυτοί τον έγραψαν στα λιόκια τους.
Ό,τι σου είπε ο πατησιώτης. Και γενικά η Ευρώπη αυτή την στιγμή δεν είναι η Ευρώπη του Κωλ, της Θάτσερ και του Μιτεράν. Ούτε καν η Ευρώπη της Μέρκελ. Πολύ δύσκολα θα αντιταχθούν στο αμερικανικό πλάνο, και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι το θέλουν όλοι. Φάνηκαν και στον covid ανίκανοι να δράσουν με κοινό πλάνο. Εξαίρεση μοιάζει ο Μακρόν αλλά μάλλον δεν αρκεί. Και παρότι πήρε σαφείς αποστάσεις από τους χαρακτηρισμούς του Μπάιντεν για τον Πούτιν, δεν του έδωσε κάτι ο Ρώσος ώστε να μπορέσει να περάσει η δική του γραμμή. Τον κρέμασε.

Το μαχαίρι το κρατάει ο Πούτιν. Αν αύριο έλεγε πως γίνεται εκεχειρία και ζητούσε ακόμα και τώρα ως αντάλλαγμα την μην είσοδο της Ουκρανίας στο ΝΑΤΟ ή ακόμα και την μη διεύρυνση στις Σκανδιναβικές χώρες, θα τον άκουγαν όλοι οι Ευρωπαίοι με πολύ προσοχή και η Αμερική θα ήταν σχετικά απομονωμένη. Δεν το κάνει όμως ούτε αυτός, παρόλο που τώρα έχει κατακτήσει εδάφη και έχει πράγματα να διαπραγματευθεί. Κάτι πρέπει να σου λέει αυτό για τις αρχικές του προθέσεις.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4345
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Ιούλ 2022, 23:46

Επιτέλους ένα ωραίο νήμα.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 23:48

έργο_μακέτο έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:32
Έχει τις ρίζες στον αντισοβιετικό τρόμο της ψυχροπολεμικής εποχής.
Μην παραβλέπουμε και τις πρόσφατες απειλές για χρήση πυρηνικών από πλευράς Ρώσων. Δεν είναι κάτι αστείο και ας το θεωρούμε απίθανο.

Αν μας έλεγε κάποιος πριν 2 χρόνια ότι θα φτάναμε σε τέτοια κατάσταση θα τον κοιτάζαμε περίεργα. Υπήρχε η αίσθηση ότι τα αφήσαμε αυτά πίσω.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 02 Ιούλ 2022, 23:50

Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:39
John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:37
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:24
Γιατί δεν έχω συναντήσει Γάλλο, Γερμανό ή Ιταλό να θεωρεί τη Ρωσία απειλή για τη δική του ευημερία.
Δεν εχεις ιδεα ετσι; Η μαλλον κρινεις με βαση τους Ελληνες, που ειναι αναμεσα στους πιο φιλορωσσικους λαους στην Ευρωπη.
Τσου. Κρίνω με βάση ανθρώπους που ξέρω. Εντελώς διαφορετικό να μη γουστάρουν ένα λαό από το να τον θεωρούν απειλή για τους ίδιους.

Δεν τιθεται θεμα "δεν γουσταρουν εναν λαο". Αντιθετα, τιθεται θεμα να νοιωθουν απειλουμενοι απο εναν δικτατορα που σε καθε ευκαιρια απειλει με πυρηνικο ολεθρο. Επειδη λοιπον καθημερινα συναναστρεφομαι ατομα απο τις παραπανω χωρες και εχω ενημερωση, οι αυθορμητες πρωτοβουλιες στηριξης του αγωνα του Ουκρανικου λαου στις χωρες τους ειναι υπερπολλαπλασιες απο τις ανυπαρκτες που δεν γινονται εδω και το αντιπουτινικο αισθημα κυριαρχο.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4345
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Ιούλ 2022, 23:53

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:48
έργο_μακέτο έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:32
Έχει τις ρίζες στον αντισοβιετικό τρόμο της ψυχροπολεμικής εποχής.
Μην παραβλέπουμε και τις πρόσφατες απειλές για χρήση πυρηνικών από πλευράς Ρώσων. Δεν είναι κάτι αστείο και ας το θεωρούμε απίθανο.

Αν μας έλεγε κάποιος πριν 2 χρόνια ότι θα φτάναμε σε τέτοια κατάσταση θα τον κοιτάζαμε περίεργα. Υπήρχε η αίσθηση ότι τα αφήσαμε αυτά πίσω.
Ακόμα και σήμερα πολύς κόσμος δεν πιστεύει ότι είναι πιθανή η χρήση πυρηνικών. Η ευημερία σε κάνει να υποτιμάς βασικούς κινδύνους της ανθρώπινης ύπαρξης.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25196
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιούλ 2022, 23:54

John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:50
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:39
John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:37


Δεν εχεις ιδεα ετσι; Η μαλλον κρινεις με βαση τους Ελληνες, που ειναι αναμεσα στους πιο φιλορωσσικους λαους στην Ευρωπη.
Τσου. Κρίνω με βάση ανθρώπους που ξέρω. Εντελώς διαφορετικό να μη γουστάρουν ένα λαό από το να τον θεωρούν απειλή για τους ίδιους.

Δεν τιθεται θεμα "δεν γουσταρουν εναν λαο". Αντιθετα, τιθεται θεμα να νοιωθουν απειλουμενοι απο εναν δικτατορα που σε καθε ευκαιρια απειλει με πυρηνικο ολεθρο. Επειδη λοιπον καθημερινα συναναστρεφομαι ατομα απο τις παραπανω χωρες και εχω ενημερωση, οι αυθορμητες πρωτοβουλιες στηριξης του αγωνα του Ουκρανικου λαου στις χωρες τους ειναι υπερπολλαπλασιες απο τις ανυπαρκτες που δεν γινονται εδω και το αντιπουτινικο αισθημα κυριαρχο.
παιζει να ενημερωνεται μονο απο οτι διαβαζει στη "Νεα Κρητη"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 03 Ιούλ 2022, 00:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8846
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 02 Ιούλ 2022, 23:58

John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:50
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:39
John Brown Gun Club έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:37


Δεν εχεις ιδεα ετσι; Η μαλλον κρινεις με βαση τους Ελληνες, που ειναι αναμεσα στους πιο φιλορωσσικους λαους στην Ευρωπη.
Τσου. Κρίνω με βάση ανθρώπους που ξέρω. Εντελώς διαφορετικό να μη γουστάρουν ένα λαό από το να τον θεωρούν απειλή για τους ίδιους.

Δεν τιθεται θεμα "δεν γουσταρουν εναν λαο". Αντιθετα, τιθεται θεμα να νοιωθουν απειλουμενοι απο εναν δικτατορα που σε καθε ευκαιρια απειλει με πυρηνικο ολεθρο. Επειδη λοιπον καθημερινα συναναστρεφομαι ατομα απο τις παραπανω χωρες και εχω ενημερωση, οι αυθορμητες πρωτοβουλιες στηριξης του αγωνα του Ουκρανικου λαου στις χωρες τους ειναι υπερπολλαπλασιες απο τις ανυπαρκτες που δεν γινονται εδω και το αντιπουτινικο αισθημα κυριαρχο.
Αλλάζουμε το θέμα επειδή δε μας βολεύει, ε; Για το τί γίνεται από την έναρξη του πολέμου και μετά ήταν η κουβέντα;
Z

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Ιούλ 2022, 23:59

έργο_μακέτο έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:46
Επιτέλους ένα ωραίο νήμα.
Ευχαριστώ :hebit::g094:
Κερνάω μπύρα Hoegaarden :D

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2022, 00:04

Επίσης εδώ να διευκρινίσω ότι κάποτε είχε ανοίξει ένα νήμα εδώ στο φλόρουμ,που μας ζητούσε να ψηφίσουμε τον πιο αντιπαθητικό λαό/πληθυσμό του κόσμου (μπορεί να το είχα ανοίξει εγώ πλάκα πλάκα)
Είχα ψηφίσει Ρώσους και Αλβανούς πρώτους,δικαιολογώντας την ψήφο μου με το ότι τους βρίσκω και τους δύο άξεστους,ακούνε μάπα μουσική,έχουν μάπα γλώσσα,ενδυματολογικά είναι smh :e040: και γενικά,δεν τους έχω σε εκτίμηση.Αν και ένας από τους ήρωες της νεαρής μου ηλικίας,ήταν ο Vasily Alexeyev,ο αρσιβαρίστας.
Οπότε,μην με περνάτε για κανά ρωσόφιλο,πουτινικό κλπ

Απλά δεν είμαι βλάκας να μην βλέπω τι γίνεται.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30566
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Ιούλ 2022, 00:08

πατησιωτης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:03
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 22:56
φαντάσου τί θα γίνει όταν έχουμε ταραχές και ενδεχόμενο να αλλάξει η γεωπολιτική στάση μιας χώρας.
Δεν αλλάζουν οι γεωπολιτικές στάσεις χωρών ούτε μετά από βομβαρδισμούς,όχι μετά από οικονομικές δυσκολίες.
για πες πως άλλαξε η γεωπολιτική στάση της Ουκρανίας να δούμε κάτι
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πούτιν γλεντάει Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 03 Ιούλ 2022, 00:11

Θα έρθουν Ουκρανέζες, για θερμοφόρες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών