Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιούλ 2022, 14:07

Rakomelofronas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:01
Η σχέση μητροπολιτικής Ελλάδας και Κύπρου πλέον είναι "ένα έθνος, δύο πολιτικά συστήματα" κάτι σαν Κίνα - Χονγκ Κονγκ δηλαδή αλλά χωρίς επιθυμία του μητροπολιτικού κράτους να καταπιεί το νησιωτικό. Δεν είναι κακό για ένα κράτος να έχει πολύ πιθανή, σε οποιοδήποτε υπερεθνικό - διεθνές πλαίσιο, μια ψήφο ομοεθνούς κράτους. Το κακό είναι ότι αυτή η ψήφος θα χαθεί ή τελοσπάντων θα γίνει πολύ πιο αμφίβολη αν η Κύπρος γίνει ομοσπονδία με δικαίωμα βέτο και για τις δύο κοινότητες. Μια τέτοια ομοσπονδία θα μπορούσε ακόμα και να πάψει να συνεργάζεται στενά σε αμυντικό - στρατιωτικό επίπεδο με την Ελλάδα ελλείψει ομοφωνίας.
Αναφέρεσαι σε ενιαία Κύπρο.
Αυτό για την ώρα δεν παίζει.
Για να παίξει πρέπει να προηγηθεί νικηφόρος πόλεμος της Ελλάδας με την Τουρκία.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 14:12

Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:07
Rakomelofronas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:01
Η σχέση μητροπολιτικής Ελλάδας και Κύπρου πλέον είναι "ένα έθνος, δύο πολιτικά συστήματα" κάτι σαν Κίνα - Χονγκ Κονγκ δηλαδή αλλά χωρίς επιθυμία του μητροπολιτικού κράτους να καταπιεί το νησιωτικό. Δεν είναι κακό για ένα κράτος να έχει πολύ πιθανή, σε οποιοδήποτε υπερεθνικό - διεθνές πλαίσιο, μια ψήφο ομοεθνούς κράτους. Το κακό είναι ότι αυτή η ψήφος θα χαθεί ή τελοσπάντων θα γίνει πολύ πιο αμφίβολη αν η Κύπρος γίνει ομοσπονδία με δικαίωμα βέτο και για τις δύο κοινότητες. Μια τέτοια ομοσπονδία θα μπορούσε ακόμα και να πάψει να συνεργάζεται στενά σε αμυντικό - στρατιωτικό επίπεδο με την Ελλάδα ελλείψει ομοφωνίας.
Αναφέρεσαι σε ενιαία Κύπρο.
Αυτό για την ώρα δεν παίζει.
Για να παίξει πρέπει να προηγηθεί νικηφόρος πόλεμος της Ελλάδας με την Τουρκία.
Αναφερεται στην Κυπρο σε περιπτωση λυσης Δ.Δ.Ο τυπου Αναν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιούλ 2022, 14:26

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:58
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:48
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:14


Εγω ειμαι περηφανος για τον προπαππου μου που πολεμησε εθελοντης στους βαλκανικους, και τους αλλους κυπριους που πολεμησαν στην Ελλαδα απο το 1821,γιατι δεν ταυτιζω την Ελλαδα ουτε με τις κυβερνησεις της ουτε με αντικυπριακα σκουπιδια σαν εσενα.
πρεπει να εισαι εντελως μαλακας, μια που δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο. :102:

τι α καμς; στο πχορουμ ειμαιστε, ενδημικο ειδος οι μαλακες, α κατς α μαλωεις;
"Eιμαστε αχαριστοι πρεπει να ντρεπομαστε και επρεπε να μας παρουν ολους οι τουρκοι","δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο" :lol: .Και εγω δεν εχω κανει κανενα αντιγαυρικο σχολιο :lol:
δεν εισαστε αχαριστοι. εισαι αχαριστος, εσυ μονο, οχι ολη η κυπρος. οταν λες οτι οι ελληνες σας εδωσαν στους τουρκους, ενω ελληνες ματωσαν για σας.

και βεβαιως δεν ειπα πουθενα οτι επρεπε να σας παρουν ολους οι τουρκοι.

αλλο τι λεω, και αλλο τι φανταζεσαι οτι λεω, η τι καταλαβαινεις. οποτε μενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15249
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 14:42

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:14
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:03
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 12:56


Mας εγκαταλειψατε και εμας ΚΑΙ την ΕΛΔΥΚ στο ελεος των τουρκων η οχι? Σε σκουπιδια σαν και εσενα δεν εχω να δωσω λογαραισμο,σε λιγες μερες εχουμε τα μνημοσυνα των πεσοντων της τουρκικης εισβολης,ελα εκει να τα μου τα πεις απο κοντα και σε αλλους συγγενεις των πεσοντων ,σκουπιδι.
αναμεσα στους πεσοντες ειναι και ελληνες. εχουν και αυτοι συγγενεις.

αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους.

μερος της σημερινης κυπρου, ανηκει σε εσας αντι για τους τουρκους, χαρη στη θυσια τους. ισως και το σπιτι σου μεσα.
Τους Ελλαδιτες πεσοντες που επεσαν στην Κυπρο που η Ελληνικη κυβερνηση προδωσε και εγκατελειψε,παρολο που οπως και των δικων μας η θυσια τους ηταν ματαιη,καθως οι τουρκοι μπορουσαν να παρουν ολη την Κυπρο αν ηθελαν,τους τιμουμε και τους δοξαζουμε,σε αντιθεση με την Ελληνικη κυβερνηση,ρωτα τι υποδοχη εκανε ο Καραμανλης στους βετερανους της ΕΛΔΥΚ.

Εγω ειμαι περηφανος για τον προπαππου μου που πολεμησε εθελοντης στους βαλκανικους, και τους αλλους κυπριους που πολεμησαν στην Ελλαδα απο το 1821,γιατι δεν ταυτιζω την Ελλαδα ουτε με τις κυβερνησεις της ουτε με αντικυπριακα σκουπιδια σαν εσενα.
Πολύ καλά του τα λες.
Ώρες ώρες ή βλακεια χτυπάει κόκκινο σε μεγάλη μερίδα της ελλ κοινωνίας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 14:43

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:26
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:58
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:48


πρεπει να εισαι εντελως μαλακας, μια που δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο. :102:

τι α καμς; στο πχορουμ ειμαιστε, ενδημικο ειδος οι μαλακες, α κατς α μαλωεις;
"Eιμαστε αχαριστοι πρεπει να ντρεπομαστε και επρεπε να μας παρουν ολους οι τουρκοι","δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο" :lol: .Και εγω δεν εχω κανει κανενα αντιγαυρικο σχολιο :lol:
δεν εισαστε αχαριστοι. εισαι αχαριστος, εσυ μονο, οχι ολη η κυπρος. οταν λες οτι οι ελληνες σας εδωσαν στους τουρκους, ενω ελληνες ματωσαν για σας.

και βεβαιως δεν ειπα πουθενα οτι επρεπε να σας παρουν ολους οι τουρκοι.

αλλο τι λεω, και αλλο τι φανταζεσαι οτι λεω, η τι καταλαβαινεις. οποτε μενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο? Δεν λέω κατι διαφορετικο απο οσα ειπε ο scouser"Φυσικά και χύθηκε ελληνικό αίμα, αλλά από την άλλη το ελ κράτος έκανε το πραξικόπημα στην Κύπρο και μετά όταν οι Τούρκοι εισέβαλαν, έκανε τον κινέζο. Το έγκλημα δε ήταν κυρίως σε βάρος των νέων παιδιών που είχε στείλει να υπηρετήσουν στην Κύπρο, και μετά τα εγκατέλειψε να πολεμήσουν αβοήθητα για τη ζωή τους. Φυσικά για αυτά τα αίσχη δεν τιμωρήθηκε ποτέ κανείς (χουντικός ή δημοκράτης)."

Tα ιδια ειχα πει και εγω ,και αρχισες τα ειμαι αχαριστος και πρεπει να ντρεπομαι "και αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους."
Και ολα αυτα γιατι δεν κανουμε μοκο οταν η αλλη μας ειρωνευοταν οτι ειμαστε ρεμαλια που εχουμε δωρεαν στρατο στην Κυπρο(τα 2 ταγματα της ΕΛΔΥΚ εννουσε) λες και εμεις δεν καναμε 2 χρονια θητεια.Και ο λογος που θελω να φυγει η ΕΛΔΥΚ περα το οτι καθε αντικυπριο τσουτσεκι βρισκει αφορμη την ΕΛΔΥΚ για να βγαλει το δηλητηριο του για την Κυπρο,ειναι πως ξερω πως αν μας επιτεθουν οι τουρκοι παλι θα αφησουν τους αντρες της ΕΛΔΥΚ να σφαγιασθουν οπως το 74 οι ελληνικες κυβερνησεις,και ειναι πραγματικα κριμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paotaris την 11 Ιούλ 2022, 14:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15249
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 14:44

talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 18:59
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 18:55
Παίδες τα πράγματα είναι απλά
Εάν οι τουρκοκυπριοι ενωθούν με την Τουρκία, ας επιδιώξουν οι ελληνοκυπριοι να ενωθούν με την Ελλαδα
Αν δεν το επιθυμούν αυτό

ΑΣ ΤΑ ΒΓΆΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ..
ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;
Που να πιάσουν και οι ζέστες δλδ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15249
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 14:46

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:26
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:58

"Eιμαστε αχαριστοι πρεπει να ντρεπομαστε και επρεπε να μας παρουν ολους οι τουρκοι","δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο" :lol: .Και εγω δεν εχω κανει κανενα αντιγαυρικο σχολιο :lol:
δεν εισαστε αχαριστοι. εισαι αχαριστος, εσυ μονο, οχι ολη η κυπρος. οταν λες οτι οι ελληνες σας εδωσαν στους τουρκους, ενω ελληνες ματωσαν για σας.

και βεβαιως δεν ειπα πουθενα οτι επρεπε να σας παρουν ολους οι τουρκοι.

αλλο τι λεω, και αλλο τι φανταζεσαι οτι λεω, η τι καταλαβαινεις. οποτε μενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο? Δεν λέω κατι διαφορετικο απο οσα ειπε ο scouser"Φυσικά και χύθηκε ελληνικό αίμα, αλλά από την άλλη το ελ κράτος έκανε το πραξικόπημα στην Κύπρο και μετά όταν οι Τούρκοι εισέβαλαν, έκανε τον κινέζο. Το έγκλημα δε ήταν κυρίως σε βάρος των νέων παιδιών που είχε στείλει να υπηρετήσουν στην Κύπρο, και μετά τα εγκατέλειψε να πολεμήσουν αβοήθητα για τη ζωή τους. Φυσικά για αυτά τα αίσχη δεν τιμωρήθηκε ποτέ κανείς (χουντικός ή δημοκράτης)."

Tα ιδια ειχα πει και εγω ,και αρχισες τα ειμαι αχαριστος και πρεπει να ντρεπομαι "και αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους."
Και ολα αυτα γιατι δεν κανουμε μονο οταν η αλλη μας ειρωνευοταν οτι ειμαστε ρεμαλια που εχουμε δωρεαν στρατο στην Κυπρο(τα 2 ταγματα της ΕΛΔΥΚ εννουσε) λες και εμεις δεν καναμε 2 χρονια θητεια.Και ο λογος που θελω να φυγει η ΕΛΔΥΚ περα το οτι καθε αντικυπριο τσουτσεκι βρισκει αφορμη την ΕΛΔΥΚ για να βγαλει το δηλητηριο του για την Κυπρο,ειναι πως ξερω πως αν μας επιτεθουν οι τουρκοι παλι θα αφησουν τους αντρες της ΕΛΔΥΚ να σφαγιασθουν οπως το 74 οι ελληνικες κυβερνησεις,και ειναι πραγματικα κριμα.
Πολύ καλά τα λες για το κιοτεμα χούντας και ΚΚ αλλά θα πρέπει να μας πεις και λίγα λόγια για τον αρχιπροδοτη παππα μακάριο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 14:53

Οργισμένος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:46
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:26


δεν εισαστε αχαριστοι. εισαι αχαριστος, εσυ μονο, οχι ολη η κυπρος. οταν λες οτι οι ελληνες σας εδωσαν στους τουρκους, ενω ελληνες ματωσαν για σας.

και βεβαιως δεν ειπα πουθενα οτι επρεπε να σας παρουν ολους οι τουρκοι.

αλλο τι λεω, και αλλο τι φανταζεσαι οτι λεω, η τι καταλαβαινεις. οποτε μενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο? Δεν λέω κατι διαφορετικο απο οσα ειπε ο scouser"Φυσικά και χύθηκε ελληνικό αίμα, αλλά από την άλλη το ελ κράτος έκανε το πραξικόπημα στην Κύπρο και μετά όταν οι Τούρκοι εισέβαλαν, έκανε τον κινέζο. Το έγκλημα δε ήταν κυρίως σε βάρος των νέων παιδιών που είχε στείλει να υπηρετήσουν στην Κύπρο, και μετά τα εγκατέλειψε να πολεμήσουν αβοήθητα για τη ζωή τους. Φυσικά για αυτά τα αίσχη δεν τιμωρήθηκε ποτέ κανείς (χουντικός ή δημοκράτης)."

Tα ιδια ειχα πει και εγω ,και αρχισες τα ειμαι αχαριστος και πρεπει να ντρεπομαι "και αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους."
Και ολα αυτα γιατι δεν κανουμε μονο οταν η αλλη μας ειρωνευοταν οτι ειμαστε ρεμαλια που εχουμε δωρεαν στρατο στην Κυπρο(τα 2 ταγματα της ΕΛΔΥΚ εννουσε) λες και εμεις δεν καναμε 2 χρονια θητεια.Και ο λογος που θελω να φυγει η ΕΛΔΥΚ περα το οτι καθε αντικυπριο τσουτσεκι βρισκει αφορμη την ΕΛΔΥΚ για να βγαλει το δηλητηριο του για την Κυπρο,ειναι πως ξερω πως αν μας επιτεθουν οι τουρκοι παλι θα αφησουν τους αντρες της ΕΛΔΥΚ να σφαγιασθουν οπως το 74 οι ελληνικες κυβερνησεις,και ειναι πραγματικα κριμα.
Πολύ καλά τα λες για το κιοτεμα χούντας και ΚΚ αλλά θα πρέπει να μας πεις και λίγα λόγια για τον αρχιπροδοτη παππα μακάριο.
H σταση του Μακαριου το 74 ηταν προδοτικη ισχυει, η ομιλια του στον ΟΗΕ θα ειναι μια τερασιτα κηλιδα στην υστεροφημια του που δεν θα βγει ποτε.Εκανε και πολλα πριν το 74 ο Μακαριος αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 12 Ιούλ 2022, 07:37

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:04
Exactly για αυτο η Τουρκια θελει ΔΔΟ και οχι διχοτομηση.
Επισήμως τουλάχιστον, βλέπω ότι υποστηρίζουν χαλαρή συνομοσπονδία ή και δύο κράτη. Μάλλον και αυτοί φοβούνται ότι, παρά το γεγονός ότι με ομοσπονδία θα αποκτήσουν έμμεσα ακόμα μία φωνή εντός της ΕΕ, βραχυπρόθεσμα το ελληνικό κομμάτι θα επικρατήσει οικονομικά στο τουρκικό, άλλο αν μακροπρόθεσμα το τουρκικό κομμάτι φαίνεται ότι θα έχει το πάνω χέρι δημογραφικά. Γενικά η ομοσπονδία, όπως την προωθούν τώρα (διζωνική και δικοινοτική), θα είναι δυσλειτουργική. Όταν όμως δεν έχεις καμία διάθεση να κάνεις πόλεμο και όταν έχεις στην μεν Κύπρο τους εκτοπισμένους και τους συγγενείς αγνοουμένων να ζητάνε δικαίωση, στη δε μητροπολιτική Ελλάδα ένα ολόκληρο πολιτικό σύστημα που στήθηκε με αφορμή το κυπριακό, δεν μπορείς ακόμη να παραδεχτείς ανοιχτά ότι η μόνη ρεαλιστική επιλογή χωρίς πόλεμο είναι τα δύο κράτη. Αλίμονο αν δικαιώσουμε ενεργητικά την εισβολή που επί πενήντα χρόνια δικαιώνουμε παθητικά!
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:07
Rakomelofronas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:01
Η σχέση μητροπολιτικής Ελλάδας και Κύπρου πλέον είναι "ένα έθνος, δύο πολιτικά συστήματα" κάτι σαν Κίνα - Χονγκ Κονγκ δηλαδή αλλά χωρίς επιθυμία του μητροπολιτικού κράτους να καταπιεί το νησιωτικό. Δεν είναι κακό για ένα κράτος να έχει πολύ πιθανή, σε οποιοδήποτε υπερεθνικό - διεθνές πλαίσιο, μια ψήφο ομοεθνούς κράτους. Το κακό είναι ότι αυτή η ψήφος θα χαθεί ή τελοσπάντων θα γίνει πολύ πιο αμφίβολη αν η Κύπρος γίνει ομοσπονδία με δικαίωμα βέτο και για τις δύο κοινότητες. Μια τέτοια ομοσπονδία θα μπορούσε ακόμα και να πάψει να συνεργάζεται στενά σε αμυντικό - στρατιωτικό επίπεδο με την Ελλάδα ελλείψει ομοφωνίας.
Αναφέρεσαι σε ενιαία Κύπρο.
Αυτό για την ώρα δεν παίζει.
Για να παίξει πρέπει να προηγηθεί νικηφόρος πόλεμος της Ελλάδας με την Τουρκία.
Όχι.
Προφανώς δεν παίζει και ούτε πρόκειται να παίξει γιατί κανείς δεν θέλει πόλεμο. Γι' αυτό, η μόνη λειτουργική λύση είναι τα δύο κράτη, εκτός αν θέλουμε να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας και δεχτούμε για καμιά εικοσαριά χρόνια την ομοσπονδία ώστε να πέσει το βάρος της διχοτόμησης σε άλλους και να έχουν πεθάνει και μερικοί επιζήσαντες, εκτοπισμένοι κτλ ώστε να μειωθεί το """πολιτικό κόστος""". Το πολιτικό μας σύστημα ξέρει από αυτά.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2022, 08:25

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43

Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο?
οι ελδυκ τι ηταν; κινεζοι η ολλανδοι;

εγραψες "οι ελληνες μας αφησαν ανυπερασπιστους" επρεπε να γραψεις "η ελληνικη κυβερνηση μας αφησε ανυπερασπιστους, ενω οι ελληνες πεθαιναν μαζι μας" οπως περιπου γραφεις τωρα.

εγω απαντησα στην κατηγορια που εριξες στους ελληνες. υπερασπιστικα τους ελληνες που πεθαναν για σας.

οποτε, απο τη μια δεν μπορεις να εκφρασεις σωστα αυτο που θες να πεις, απο την αλλη δεν καταλαβαινεις τι λεει ο συνομιλητης σου, και τον βριζεις μεσα στην αγνοια σου.

αρα, παραμενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35022
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Ιούλ 2022, 08:32

Rakomelofronas έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 07:37
Προφανώς δεν παίζει και ούτε πρόκειται να παίξει γιατί κανείς δεν θέλει πόλεμο. Γι' αυτό, η μόνη λειτουργική λύση είναι τα δύο κράτη, εκτός αν θέλουμε να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας και δεχτούμε για καμιά εικοσαριά χρόνια την ομοσπονδία ώστε να πέσει το βάρος της διχοτόμησης σε άλλους και να έχουν πεθάνει και μερικοί επιζήσαντες, εκτοπισμένοι κτλ ώστε να μειωθεί το """πολιτικό κόστος""". Το πολιτικό μας σύστημα ξέρει από αυτά.

Δεν υπολογίζεις τον παράγοντα ΕΕ.Επειδή η ΕΟΚ/ΕΕ ιδρύθηκε για να σταματήσουν οι εθνικισμοί στην Ευρώπη,είναι φουλ εναντίον των εθνικών κρατών.Οι Βρυξέλλες βρίσκονται σε ένα κράτος,εξ ίσου τεχνητό όσο η Κύπρος,που ιδρύθηκε μαζί με την Ελλάδα το 1830,το Βέλγιο,αλλά αυτό ως buffer state μεταξύ Ολλανδίας και Γαλλίας και με την υψηλή εποπτεία της Αγγλίας που είναι στις απέναντι ακτές και από τότε υπάρχει με μόνο ενοποιητικό στοιχείο τον βασιλιά του και τη βούληση των μεγάλων δυνάμεων της Ευρώπης να συνεχίσει να υπάρχει.
Αυτή η βούληση δημιούργησε την ΕΟΚ/ΕΕ μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο επειδή οι τέως μεγάλες δυνάμεις της Ευρώπης δεν μπορούσαν πλέον να είναι μεγάλες χωριστά αλλά όλες μαζί.Από τη στιγμή που η Κύπρος μπήκε εκεί μέσα,οι Βρυξέλλες θα είναι κάθετα αντίθετες σε κάθε λύση χωριστών κρατών.
Πολλοί προβλέπουν κατά καιρούς τη διάλυση της ΕΕ και εθνικά κινήματα αναφύονται αλλά υπάρχει η σημερινή γεωπολιτική πραγματικότητα,χωρίς την ΕΕ οι πάλαι ποτέ μεγάλες δυνάμεις θα γίνουν δορυφόροι των ΗΠΑ,της Ρωσίας,ακόμη και της Κίνας.Το θέλει αυτό το ευρωπαικό κατεστημένο παρά τις εθνικές διαφορές του;δε νομίζω.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 12 Ιούλ 2022, 08:43

Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 08:25
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43

Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο?
οι ελδυκ τι ηταν; κινεζοι η ολλανδοι;

εγραψες "οι ελληνες μας αφησαν ανυπερασπιστους" επρεπε να γραψεις "η ελληνικη κυβερνηση μας αφησε ανυπερασπιστους, ενω οι ελληνες πεθαιναν μαζι μας" οπως περιπου γραφεις τωρα.

εγω απαντησα στην κατηγορια που εριξες στους ελληνες. υπερασπιστικα τους ελληνες που πεθαναν για σας.

οποτε, απο τη μια δεν μπορεις να εκφρασεις σωστα αυτο που θες να πεις, απο την αλλη δεν καταλαβαινεις τι λεει ο συνομιλητης σου, και τον βριζεις μεσα στην αγνοια σου.

αρα, παραμενουμε στο οτι εισαι ηλιθιος. :102:
Υπαρχει κανενας που δεν ξερει οτι η ΕΛΔΥΚ πολεμησε γενναια(και αρκετοι Ελλαδιτες αξιωματικοι της εθνικης φρουρας για να ειμαστε δικαιοι)?Ελεος δηλαδη θα γραφουμε τα αυτονοητα? Προφανως οταν μιλουμε για εγκαταλειψη εννουμε τις ελληνικες κυβερνησεις.

Νταξει δεν ειμαι και το πιο εξυπνο ατομο στον κοσμο το παραδεχομαι,αλλα νομιζω ηταν σαφες τι εννουσα,με βιδωσε η αλλη με τις ειρωνιες και τα ψεματα της για την κυπρο, και οκ ισως θα μπορουσα να διατηρησω την ψυχραιμια μου και να διατυπωσω με μεγαλυτερη σαφηνεια την θεση μου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19311
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Ιούλ 2022, 09:01

Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 08:25
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43

Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο?
οι ελδυκ τι ηταν; κινεζοι η ολλανδοι;

εγραψες "οι ελληνες μας αφησαν ανυπερασπιστους" επρεπε να γραψεις "η ελληνικη κυβερνηση μας αφησε ανυπερασπιστους, ενω οι ελληνες πεθαιναν μαζι μας" οπως περιπου γραφεις τωρα.
Ή ΕΛΔΥΚ δεν πολεμούσε με εντολή της επίσημης ελληνικής κυβέρνησης;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2022, 09:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 09:01
Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 08:25
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:43

Ματωσε η ΕΛΔΥΚ ενω η Ελλαδα δεν εστειλε καμια βοηθεια,και αφησε το νησι ανυπερασπιστο,συμπεραλαμβομενης της ΕΛΔΥΚ .Ειναι ψεμα αυτο?
οι ελδυκ τι ηταν; κινεζοι η ολλανδοι;

εγραψες "οι ελληνες μας αφησαν ανυπερασπιστους" επρεπε να γραψεις "η ελληνικη κυβερνηση μας αφησε ανυπερασπιστους, ενω οι ελληνες πεθαιναν μαζι μας" οπως περιπου γραφεις τωρα.
Ή ΕΛΔΥΚ δεν πολεμούσε με εντολή της επίσημης ελληνικής κυβέρνησης;
ναι και οχι.

υπηρξαν στιγμες που οι διαταγες ηταν "εκεχειρια" αλλα η ελδυκ τις παρακουσε, για να μπορεσει να επιβιωσει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19311
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Ιούλ 2022, 09:24

Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 09:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 09:01
Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 08:25


οι ελδυκ τι ηταν; κινεζοι η ολλανδοι;

εγραψες "οι ελληνες μας αφησαν ανυπερασπιστους" επρεπε να γραψεις "η ελληνικη κυβερνηση μας αφησε ανυπερασπιστους, ενω οι ελληνες πεθαιναν μαζι μας" οπως περιπου γραφεις τωρα.
Ή ΕΛΔΥΚ δεν πολεμούσε με εντολή της επίσημης ελληνικής κυβέρνησης;
ναι και οχι.

υπηρξαν στιγμες που οι διαταγες ηταν "εκεχειρια" αλλα η ελδυκ τις παρακουσε, για να μπορεσει να επιβιωσει.
Ή ΕΛΔΥΚ και ο ελληνικός στρατός γενικότερα δεν δρουν ανεξάρτητα από το ελληνικό κράτος και την επίσημη κυβέρνηση, άσχετα με το τι περιθώρια για πρωτοβουλίες έχουν στο επιχειρησιακό πεδίο με άδεια της επίσημης πολιτείας

Το ίδιο ισχύει και για κάθε δημόσιο κρατικό οργανισμό ο οποίος κάνει ένα έργο οχ δεν μπορούμε πχ να πούμε ότι οι πυροσβέστες έσβησαν την πυρκαγιά και όχι ή .ελληνική πολιτεία και η ..κυβέρνηση στην οποία υπάγονται διοικητικά ή πυροσβεστική ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών