Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιούλ 2022, 11:16

Kotas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:02
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 10:42
talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 18:59


ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;
Μήπως γιατί μεγαλώνει και γίνεται πιο δυνατή η χώρα;
Μήπως γιατί δεν είναι καλό ένα κομμάτι του Ελληνισμού να είναι αποκομμενο ενώ μπορεί να ενσωματωθεί στο Ελληνικό κρατος;
πολύ αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των ελληνοκυπρίων επιθυμεί πραγματικά την ένωση με την Ελλάδα δηλ. από αυτόνομο κράτος να καταλήξουν ένα ακόμα νησί και επαρχία του Ελλαδιστάν
Αυτό δεν το ξέρει κανένας.
Σίγουρα το ΑΚΕΛ θα κοντράρει την ένωση, οι άλλοι δεν ξέρω.
Όπως γράφτηκε, για την περίπτωση που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν ανεξάρτητη πορεία πρέπει να έχει γίνει σαφές ότι θα είναι μόνοι τους μετά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27373
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 11 Ιούλ 2022, 11:38

Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:16
Kotas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:02
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 10:42


Μήπως γιατί μεγαλώνει και γίνεται πιο δυνατή η χώρα;
Μήπως γιατί δεν είναι καλό ένα κομμάτι του Ελληνισμού να είναι αποκομμενο ενώ μπορεί να ενσωματωθεί στο Ελληνικό κρατος;
πολύ αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των ελληνοκυπρίων επιθυμεί πραγματικά την ένωση με την Ελλάδα δηλ. από αυτόνομο κράτος να καταλήξουν ένα ακόμα νησί και επαρχία του Ελλαδιστάν
Αυτό δεν το ξέρει κανένας.
Σίγουρα το ΑΚΕΛ θα κοντράρει την ένωση, οι άλλοι δεν ξέρω.
Όπως γράφτηκε, για την περίπτωση που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν ανεξάρτητη πορεία πρέπει να έχει γίνει σαφές ότι θα είναι μόνοι τους μετά.
Koιτα οπως εχουν ερθει τα πράγματα τι συμφέρει καλυτερα την Κυπρο? Να ειναι μελος του British Commonwealth με οτι συνεπαγεται αυτο? Η να ειναι επαρχία της Ελλάδας με οτι συνεπαγεται αυτο?

Και εγω θα ηθελα την Ενωση αλλα πλεον νομιζω ειναι αργα για αυτο. Η Κυπρος ειναι ανεξαρτητο κράτος πολυ καιρο τωρα και δεν νομιζω να θελει να εγκαταλειψει αυτη την ανεξαρτησια και τα πλεονεκτηματα που της προσφέρει η συμμετοχη στο Commonwealth.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1392
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 12:56

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 09:47
paotaris έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:42
Παρακαλουσαμε το 74 ισχυει, και μας στειλατε τα αρχιδια σας,τα ιδια που θα μας στειλετε αν μας ξαναεπιτεθουν οι τουρκοι,ναυτικο και αεροπορια σοβαρο με πλυθησμο κατω του 1 εκατομυριου δεν κανεις,και ξερουμε οπως σου ειπα πως το ελληνικο ναυτικο και αεροπορια παλι δεν θα συνδραμει την κυπρο οπως δεν την συνεδραμε το 74,δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν εχουμε ναυτικο-αεροπορια.Επισης δεν κανω τον παληκαρα ξερω πως δεν μπορουμε να αποκρουσουμε τους τουρκους αν επιτεθουν ξανα.

Αν μπορεις ρωτα τον γαμπρο σου σε πια μοναδα ηταν.
εχω αμεσο συγγενη, απο το 2ο ταγμα, 6ο λοχο.

εχει χυθει ελληνικο αιμα, και θα επρεπε να ντρεπεσαι, αχαριστε.
Mας εγκαταλειψατε και εμας ΚΑΙ την ΕΛΔΥΚ στο ελεος των τουρκων η οχι? Σε σκουπιδια σαν και εσενα δεν εχω να δωσω λογαραισμο,σε λιγες μερες εχουμε τα μνημοσυνα των πεσοντων της τουρκικης εισβολης,ελα εκει να τα μου τα πεις απο κοντα και σε αλλους συγγενεις των πεσοντων ,σκουπιδι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιούλ 2022, 13:03

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 09:47
paotaris έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:42
Παρακαλουσαμε το 74 ισχυει, και μας στειλατε τα αρχιδια σας,τα ιδια που θα μας στειλετε αν μας ξαναεπιτεθουν οι τουρκοι,ναυτικο και αεροπορια σοβαρο με πλυθησμο κατω του 1 εκατομυριου δεν κανεις,και ξερουμε οπως σου ειπα πως το ελληνικο ναυτικο και αεροπορια παλι δεν θα συνδραμει την κυπρο οπως δεν την συνεδραμε το 74,δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν εχουμε ναυτικο-αεροπορια.Επισης δεν κανω τον παληκαρα ξερω πως δεν μπορουμε να αποκρουσουμε τους τουρκους αν επιτεθουν ξανα.

Αν μπορεις ρωτα τον γαμπρο σου σε πια μοναδα ηταν.
εχω αμεσο συγγενη, απο το 2ο ταγμα, 6ο λοχο.

εχει χυθει ελληνικο αιμα, και θα επρεπε να ντρεπεσαι, αχαριστε.
Mας εγκαταλειψατε και εμας ΚΑΙ την ΕΛΔΥΚ στο ελεος των τουρκων η οχι? Σε σκουπιδια σαν και εσενα δεν εχω να δωσω λογαραισμο,σε λιγες μερες εχουμε τα μνημοσυνα των πεσοντων της τουρκικης εισβολης,ελα εκει να τα μου τα πεις απο κοντα και σε αλλους συγγενεις των πεσοντων ,σκουπιδι.
αναμεσα στους πεσοντες ειναι και ελληνες. εχουν και αυτοι συγγενεις.

αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους.

μερος της σημερινης κυπρου, ανηκει σε εσας αντι για τους τουρκους, χαρη στη θυσια τους. ισως και το σπιτι σου μεσα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15217
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 13:04

Mitharadir έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 13:55
Οργισμένος έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 17:06
Mitharadir έγραψε:
08 Ιούλ 2022, 11:01
Αν ισχύει μιλάμε για απρόβλεπτες καταστάσεις πλέον μια και μπαίνει ταφόπλακα στις προσπάθειες επίλυσης του Κυπριακού (διότι αν τα Κατεχόμενα γίνουν επίσημα επαρχία της Τουρκίας καμία μετα-Ερντογανικη κυβέρνηση δεν θα μπορέσει να δεχθεί παραχώρηση εδαφών της Τουρκίας χωρίς να θεωρηθεί προδοτική): https://www.star.gr/eidiseis/kosmos/591 ... hn-toyrkia
Δεν θα κουνηθεί κουνούπι.
Από ποιόν δεν θα κουνηθεί κουνούπι; Από τον ΟΗΕ; Από την Δύση (ΝΑΤΟ,ΕΕ); Από αλλού;
Εννοώ πως αν κάνει κάτι τέτοιο η Τουρκία δεν θα αντιδράσει κανένας .
Θαταν βέβαια χρυσή ευκαιρία να γίνει η ένωση με την ελεύθερη Κύπρο αλλά αυτά είναι μαλακιες για την ελλ κοινωνία.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15217
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 13:05

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:03
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 09:47


εχω αμεσο συγγενη, απο το 2ο ταγμα, 6ο λοχο.

εχει χυθει ελληνικο αιμα, και θα επρεπε να ντρεπεσαι, αχαριστε.
Mας εγκαταλειψατε και εμας ΚΑΙ την ΕΛΔΥΚ στο ελεος των τουρκων η οχι? Σε σκουπιδια σαν και εσενα δεν εχω να δωσω λογαραισμο,σε λιγες μερες εχουμε τα μνημοσυνα των πεσοντων της τουρκικης εισβολης,ελα εκει να τα μου τα πεις απο κοντα και σε αλλους συγγενεις των πεσοντων ,σκουπιδι.
αναμεσα στους πεσοντες ειναι και ελληνες. εχουν και αυτοι συγγενεις.

αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους.

μερος της σημερινης κυπρου, ανηκει σε εσας αντι για τους τουρκους, χαρη στη θυσια τους. ισως και το σπιτι σου μεσα.
Ο τράγο παπάς αλλά και η ελλ χούντα πρόδωσαν την Κύπρο. ΤΕΛΟΣ. από κει και πέρα οι Κύπριοι είναι Έλληνες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15217
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 13:05

Χοντροκεφαλε
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35007
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιούλ 2022, 13:11

Οργισμένος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:04
Εννοώ πως αν κάνει κάτι τέτοιο η Τουρκία δεν θα αντιδράσει κανένας .
Θαταν βέβαια χρυσή ευκαιρία να γίνει η ένωση με την ελεύθερη Κύπρο αλλά αυτά είναι μαλακιες για την ελλ κοινωνία.
Δεν υπάρχει καμμιά τέτοια ευκαιρία.Εδώ και πολλά χρόνια έχει αποφασισθεί - για την ακρίβεια αμέσως μετά την εισβολή και από Ελλάδα και Κύπρο ότι η σφραγίδα του ανεξάρτητου κράτους της Κύπρου έχει μεγαλύτερη αξία από την ένωση με την Ελλάδα,ειδικά από τη στιγμή που έγινε και μέλος της ΕΕ.
Οτι και να κάνουν οι Τούρκοι με τα κατεχόμενα,αυτό δεν αλλάζει.Άλλωστε εάν θέλαμε τη διχοτόμηση,οι Τούρκοι θα τη δέχονταν ευχαρίστως αφού αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός τους.
Η όποια διαμάχη περί ένωσης υπάρχει δεν αντιστοιχεί σήμερα σε προγράμματα πολιτικών αλλά σε υπόγεια ρεύματα που όμως δεν έχουν σχέση με τη σύγχρονη διεθνή τάξη.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1392
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 13:14

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:03
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 09:47


εχω αμεσο συγγενη, απο το 2ο ταγμα, 6ο λοχο.

εχει χυθει ελληνικο αιμα, και θα επρεπε να ντρεπεσαι, αχαριστε.
Mας εγκαταλειψατε και εμας ΚΑΙ την ΕΛΔΥΚ στο ελεος των τουρκων η οχι? Σε σκουπιδια σαν και εσενα δεν εχω να δωσω λογαραισμο,σε λιγες μερες εχουμε τα μνημοσυνα των πεσοντων της τουρκικης εισβολης,ελα εκει να τα μου τα πεις απο κοντα και σε αλλους συγγενεις των πεσοντων ,σκουπιδι.
αναμεσα στους πεσοντες ειναι και ελληνες. εχουν και αυτοι συγγενεις.

αν ηξεραν τι αχαριστοι ειναι ορισμενοι απο εσας, ισως στ αληθεια να επρεπε να σας παρατησουν στο ελεος των τουρκων, και οχι να αφησουν εκει τα κοκκαλα τους.

μερος της σημερινης κυπρου, ανηκει σε εσας αντι για τους τουρκους, χαρη στη θυσια τους. ισως και το σπιτι σου μεσα.
Τους Ελλαδιτες πεσοντες που επεσαν στην Κυπρο που η Ελληνικη κυβερνηση προδωσε και εγκατελειψε,παρολο που οπως και των δικων μας η θυσια τους ηταν ματαιη,καθως οι τουρκοι μπορουσαν να παρουν ολη την Κυπρο αν ηθελαν,τους τιμουμε και τους δοξαζουμε,σε αντιθεση με την Ελληνικη κυβερνηση,ρωτα τι υποδοχη εκανε ο Καραμανλης στους βετερανους της ΕΛΔΥΚ.

Εγω ειμαι περηφανος για τον προπαππου μου που πολεμησε εθελοντης στους βαλκανικους, και τους αλλους κυπριους που πολεμησαν στην Ελλαδα απο το 1821,γιατι δεν ταυτιζω την Ελλαδα ουτε με τις κυβερνησεις της ουτε με αντικυπριακα σκουπιδια σαν εσενα.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15217
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιούλ 2022, 13:28

πατησιωτης έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:11
Οργισμένος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:04
Εννοώ πως αν κάνει κάτι τέτοιο η Τουρκία δεν θα αντιδράσει κανένας .
Θαταν βέβαια χρυσή ευκαιρία να γίνει η ένωση με την ελεύθερη Κύπρο αλλά αυτά είναι μαλακιες για την ελλ κοινωνία.
Δεν υπάρχει καμμιά τέτοια ευκαιρία.Εδώ και πολλά χρόνια έχει αποφασισθεί - για την ακρίβεια αμέσως μετά την εισβολή και από Ελλάδα και Κύπρο ότι η σφραγίδα του ανεξάρτητου κράτους της Κύπρου έχει μεγαλύτερη αξία από την ένωση με την Ελλάδα,ειδικά από τη στιγμή που έγινε και μέλος της ΕΕ.
Οτι και να κάνουν οι Τούρκοι με τα κατεχόμενα,αυτό δεν αλλάζει.Άλλωστε εάν θέλαμε τη διχοτόμηση,οι Τούρκοι θα τη δέχονταν ευχαρίστως αφού αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός τους.
Η όποια διαμάχη περί ένωσης υπάρχει δεν αντιστοιχεί σήμερα σε προγράμματα πολιτικών αλλά σε υπόγεια ρεύματα που όμως δεν έχουν σχέση με τη σύγχρονη διεθνή τάξη.
Λάθος κάνεις. Οι Κύπριοι ναι μεν δεν θέλουν την ένωση αλλά οι Τούρκοι το θεωρούν αυτό αιτία πολέμου ενώ την ένωση με την β.κυπρο ως κάτι το κεκτημένο .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιούλ 2022, 13:43

George_V έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:38
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:16
Kotas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 11:02


πολύ αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των ελληνοκυπρίων επιθυμεί πραγματικά την ένωση με την Ελλάδα δηλ. από αυτόνομο κράτος να καταλήξουν ένα ακόμα νησί και επαρχία του Ελλαδιστάν
Αυτό δεν το ξέρει κανένας.
Σίγουρα το ΑΚΕΛ θα κοντράρει την ένωση, οι άλλοι δεν ξέρω.
Όπως γράφτηκε, για την περίπτωση που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν ανεξάρτητη πορεία πρέπει να έχει γίνει σαφές ότι θα είναι μόνοι τους μετά.
Koιτα οπως εχουν ερθει τα πράγματα τι συμφέρει καλυτερα την Κυπρο? Να ειναι μελος του British Commonwealth με οτι συνεπαγεται αυτο? Η να ειναι επαρχία της Ελλάδας με οτι συνεπαγεται αυτο?

Και εγω θα ηθελα την Ενωση αλλα πλεον νομιζω ειναι αργα για αυτο. Η Κυπρος ειναι ανεξαρτητο κράτος πολυ καιρο τωρα και δεν νομιζω να θελει να εγκαταλειψει αυτη την ανεξαρτησια και τα πλεονεκτηματα που της προσφέρει η συμμετοχη στο Commonwealth.
Την ίδια λογική είχε και ο Μακάριος, ότι από αρχηγός κράτους θα είναι σκέτο αρχιεπίσκοπος και δεν δέχτηκε το σχέδιο Άτσεσον με τις συνέπειες που ξέρουμε όλοι.

Πρέπει να τους γίνει σαφές ότι άρνηση ένωσης σημαίνει ότι θα είναι μόνοι τους στο μέλλον.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιούλ 2022, 13:48

paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:14


Εγω ειμαι περηφανος για τον προπαππου μου που πολεμησε εθελοντης στους βαλκανικους, και τους αλλους κυπριους που πολεμησαν στην Ελλαδα απο το 1821,γιατι δεν ταυτιζω την Ελλαδα ουτε με τις κυβερνησεις της ουτε με αντικυπριακα σκουπιδια σαν εσενα.
πρεπει να εισαι εντελως μαλακας, μια που δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο. :102:

τι α καμς; στο πχορουμ ειμαιστε, ενδημικο ειδος οι μαλακες, α κατς α μαλωεις;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1392
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 13:58

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:48
paotaris έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 13:14


Εγω ειμαι περηφανος για τον προπαππου μου που πολεμησε εθελοντης στους βαλκανικους, και τους αλλους κυπριους που πολεμησαν στην Ελλαδα απο το 1821,γιατι δεν ταυτιζω την Ελλαδα ουτε με τις κυβερνησεις της ουτε με αντικυπριακα σκουπιδια σαν εσενα.
πρεπει να εισαι εντελως μαλακας, μια που δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο. :102:

τι α καμς; στο πχορουμ ειμαιστε, ενδημικο ειδος οι μαλακες, α κατς α μαλωεις;
"Eιμαστε αχαριστοι πρεπει να ντρεπομαστε και επρεπε να μας παρουν ολους οι τουρκοι","δεν εχω κανει κανενα αντικυπριακο σχολιο" :lol: .Και εγω δεν εχω κανει κανενα αντιγαυρικο σχολιο :lol:

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 11 Ιούλ 2022, 14:01

Η σχέση μητροπολιτικής Ελλάδας και Κύπρου πλέον είναι "ένα έθνος, δύο πολιτικά συστήματα" κάτι σαν Κίνα - Χονγκ Κονγκ δηλαδή αλλά χωρίς επιθυμία του μητροπολιτικού κράτους να καταπιεί το νησιωτικό. Δεν είναι κακό για ένα κράτος να έχει πολύ πιθανή, σε οποιοδήποτε υπερεθνικό - διεθνές πλαίσιο, μια ψήφο ομοεθνούς κράτους. Το κακό είναι ότι αυτή η ψήφος θα χαθεί ή τελοσπάντων θα γίνει πολύ πιο αμφίβολη αν η Κύπρος γίνει ομοσπονδία με δικαίωμα βέτο και για τις δύο κοινότητες. Μια τέτοια ομοσπονδία θα μπορούσε ακόμα και να πάψει να συνεργάζεται στενά σε αμυντικό - στρατιωτικό επίπεδο με την Ελλάδα ελλείψει ομοφωνίας.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1392
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Προσάρτηση των Κατεχομένων ετοιμάζεται να ανακοινώσει ο Ερντογάν στις 20 Ιουλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 11 Ιούλ 2022, 14:04

Rakomelofronas έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 14:01
Η σχέση μητροπολιτικής Ελλάδας και Κύπρου πλέον είναι "ένα έθνος, δύο πολιτικά συστήματα" κάτι σαν Κίνα - Χονγκ Κονγκ δηλαδή αλλά χωρίς επιθυμία του μητροπολιτικού κράτους να καταπιεί το νησιωτικό. Δεν είναι κακό για ένα κράτος να έχει πολύ πιθανή, σε οποιοδήποτε υπερεθνικό - διεθνές πλαίσιο, μια ψήφο ομοεθνούς κράτους. Το κακό είναι ότι αυτή η ψήφος θα χαθεί ή τελοσπάντων θα γίνει πολύ πιο αμφίβολη αν η Κύπρος γίνει ομοσπονδία με δικαίωμα βέτο και για τις δύο κοινότητες. Μια τέτοια ομοσπονδία θα μπορούσε ακόμα και να πάψει να συνεργάζεται στενά σε αμυντικό - στρατιωτικό επίπεδο με την Ελλάδα ελλείψει ομοφωνίας.
Exactly για αυτο η Τουρκια θελει ΔΔΟ και οχι διχοτομηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών