Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Αύγ 2022, 22:13

vagabondo έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:03
vagabondo έγραψε:
15 Αύγ 2022, 21:43
Και αντε η ακρίδα που είναι φυτοφάγο πάει κι έρχεται, αυτό το αλευροσκουλήκι απ' οτι διαβάζω μέχρι και πλαστικό μεταβολίζει, τι σκατά είναι;
Αυτό είναι για ζωοτροφή. Όχι ότι δεν υπάρχουν ωραιότατες συνταγές, αλλά εκεί έχει μεγαλύτερες προοπτικές για μαζική χρήση.
Για ανθρωποτροφη ποιό είναι;
Οι ακριδούλες, τα λέγαμε παραπάνω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 15 Αύγ 2022, 22:16

vagabondo έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:11
Για ανθρωποτροφη ποιό είναι;
αυτά που τρώει η χαριτωμένη κινεζούλα


Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 15 Αύγ 2022, 22:17

Τώρα και σε γαριδάκια!

https://ca.entomofarms.com/products/act ... y-crickets

"Powered by sustainably farmed organic cricket flour, fava beans and lentils..."

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Αύγ 2022, 22:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:13
vagabondo έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:03

Αυτό είναι για ζωοτροφή. Όχι ότι δεν υπάρχουν ωραιότατες συνταγές, αλλά εκεί έχει μεγαλύτερες προοπτικές για μαζική χρήση.
Για ανθρωποτροφη ποιό είναι;
Οι ακριδούλες, τα λέγαμε παραπάνω.
Αφού λέει και yellow mealworm και house cricket.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Αύγ 2022, 22:24

nowhere έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:16
vagabondo έγραψε:
15 Αύγ 2022, 22:11
Για ανθρωποτροφη ποιό είναι;
αυτά που τρώει η χαριτωμένη κινεζούλα

Τι έχει στο ποτήρι μέσα και αντιδράει τόσο έντονα;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.



Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 16 Αύγ 2022, 17:28

Θα γράψω πόνημα

Το φόρουμ στα χρόνια της Ακρίδας


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:14

Αρίστος έγραψε:
14 Αύγ 2022, 15:53
Υποτιθεται οτι μια απο τις βασικες αξιες του δυτικου πολιτισμου ηταν η συχνη καταναλωση κρεατος με παραλληλη πλυση εγκεφαλου απο τους γιατρους οτι η ζωικη πρωτεινη ειναι αναντικαταστατη και οτι οσοι δεν τρωνε συχνα κρεας μπορει να παθουν αβιταμινωση.

Aυτα εγω καποτε τα μαθαινα και στο σχολειο.
Πρώτη φορά ακούω να διδασκόταν ποτέ τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Η μεσογειακή διατροφή ήταν αυτό που δίδασκαν και διδάσκουν. Αλλά αν όντως δίδασκαν τέτοιες μαλακίες ποτέ, είναι τρομερή ανακούφιση που δεν τις διδάσκουν πλέον, γιατί δεν έχουν καμμιά επιστημονική βάση. Συχνή κατανάλωση κρέατος = καλή διατροφή; Αβιταμίνωση από έλλειψη συχνής κατανάλωσης κρέατος; Πότε και ποια επιστήμη έλεγε τέτοιες μπούρδες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:21

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:14
Αρίστος έγραψε:
14 Αύγ 2022, 15:53
Υποτιθεται οτι μια απο τις βασικες αξιες του δυτικου πολιτισμου ηταν η συχνη καταναλωση κρεατος με παραλληλη πλυση εγκεφαλου απο τους γιατρους οτι η ζωικη πρωτεινη ειναι αναντικαταστατη και οτι οσοι δεν τρωνε συχνα κρεας μπορει να παθουν αβιταμινωση.

Aυτα εγω καποτε τα μαθαινα και στο σχολειο.
Πρώτη φορά ακούω να διδασκόταν ποτέ τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Η μεσογειακή διατροφή ήταν αυτό που δίδασκαν και διδάσκουν. Αλλά αν όντως δίδασκαν τέτοιες μαλακίες ποτέ, είναι τρομερή ανακούφιση που δεν τις διδάσκουν πλέον, γιατί δεν έχουν καμμιά επιστημονική βάση. Συχνή κατανάλωση κρέατος = καλή διατροφή; Αβιταμίνωση από έλλειψη συχνής κατανάλωσης κρέατος; Πότε και ποια επιστήμη έλεγε τέτοιες μπούρδες;


Ακομη το λενε αρκετοι.


Μία από τις κύριες διαφορές μεταξύ φυτικών και ζωικών πρωτεϊνών περιλαμβάνει τα περιεχόμενα αμινοξέα τους. Τα αμινοξέα είναι τα δομικά στοιχεία της πρωτεΐνης. Οι περισσότερες φυτικές πρωτεΐνες είναι ελλιπείς, πράγμα που σημαίνει ότι τους λείπουν τουλάχιστον ένα από τα απαραίτητα αμινοξέα. Ωστόσο, μερικές φυτικές τροφές, όπως το quinoa και το φαγόπυρο, είναι πλήρεις πηγές πρωτεϊνών. Είναι σημαντικό για τους χορτοφάγους και τους vegans να αναμειγνύουν τις πηγές πρωτεϊνών τους και να εξασφαλίζουν ότι παίρνουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα. Επίσης, ορισμένες πηγές φυτικών πρωτεϊνών μπορεί να χρειαστούν περισσότερο χρόνο για να αφομοιωθούν και να χρησιμοποιηθούν το σώμα.

https://www.vita4you.gr/blog-vita4you/e ... e-nes.html

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:26

Αυτό που παραθέτεις δεν λέει τίποτα απ' αυτά που έγραψες παραπάνω. Η δε μεσογειακή διατροφή περιλαμβάνει κρέας σε λελογισμένες ποσότητες. Συχνή όμως κατανάλωση κρέατος δεν ξέρω να ήταν διδαχή κανενός συστήματος στην σύγχρονη ιστορία. Ούτε τα άλλα που είπες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 19:27

SUV έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:28
Θα γράψω πόνημα

Το φόρουμ στα χρόνια της Ακρίδας
επι μωυσεως του κουλου... να μην ξεχασεις να βαλεις μελλοντικη αρχαια ιστορια μεσα στο ρομαντζο... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:28

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:26
Αυτό που παραθέτεις δεν λέει τίποτα απ' αυτά που έγραψες παραπάνω. Η δε μεσογειακή διατροφή περιλαμβάνει κρέας σε λελογισμένες ποσότητες. Συχνή όμως κατανάλωση κρέατος δεν ξέρω να ήταν διδαχή κανενός συστήματος στην σύγχρονη ιστορία. Ούτε τα άλλα που είπες.


Δες τοτε αυτο για τις πρωτεινες υψηλης βιολογικης αξιας.

https://www.efet.gr/files/proteins1.pdf

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Αύγ 2022, 19:28

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:14
Αρίστος έγραψε:
14 Αύγ 2022, 15:53
Υποτιθεται οτι μια απο τις βασικες αξιες του δυτικου πολιτισμου ηταν η συχνη καταναλωση κρεατος με παραλληλη πλυση εγκεφαλου απο τους γιατρους οτι η ζωικη πρωτεινη ειναι αναντικαταστατη και οτι οσοι δεν τρωνε συχνα κρεας μπορει να παθουν αβιταμινωση.

Aυτα εγω καποτε τα μαθαινα και στο σχολειο.
Πρώτη φορά ακούω να διδασκόταν ποτέ τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Η μεσογειακή διατροφή ήταν αυτό που δίδασκαν και διδάσκουν. Αλλά αν όντως δίδασκαν τέτοιες μαλακίες ποτέ, είναι τρομερή ανακούφιση που δεν τις διδάσκουν πλέον, γιατί δεν έχουν καμμιά επιστημονική βάση. Συχνή κατανάλωση κρέατος = καλή διατροφή; Αβιταμίνωση από έλλειψη συχνής κατανάλωσης κρέατος; Πότε και ποια επιστήμη έλεγε τέτοιες μπούρδες;
Στα σχολεία διδάσκεται αυτό:

Εικόνα
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών