Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:30

Παρεπιπτοντως εγω τρωω κρεας μια φορα τη βδομαδα και αν (προτιμω το ψαρι) αλλα αρνουμαι να υποστηριξω την υποβαθμιση της γεωργιας και της κτηνοτροφιας για να επωφεληθουν καποιες βιοτεχνολογικες πολυεθνικες οι οποιες αν ακολουθησουμε τις παπαριες τους θα χασουμε τη διατροφικη ανεξαρτησια μας σαν ανθρωποτητα.

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16506
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 19:33

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:30
Παρεπιπτοντως εγω τρωω κρεας μια φορα τη βδομαδα και αν (προτιμω το ψαρι) αλλα αρνουμαι να υποστηριξω την υποβαθμιση της γεωργιας και της κτηνοτροφιας για να επωφεληθουν καποιες βιοτεχνολογικες πολυεθνικες οι οποιες αν ακολουθησουμε τις παπαριες τους θα χασουμε τη διατροφικη ανεξαρτησια μας σαν ανθρωποτητα.

.
μπορεις να τρως απο ολα καθε μερα... στο μετρο ειναι η επιτυχια...

η ανισορροπια προκαλει ολες τις παρενεργειες και ασθενειες...

που ειναι το μετρο;

εχει χαθει...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:37

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:28
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:26
Αυτό που παραθέτεις δεν λέει τίποτα απ' αυτά που έγραψες παραπάνω. Η δε μεσογειακή διατροφή περιλαμβάνει κρέας σε λελογισμένες ποσότητες. Συχνή όμως κατανάλωση κρέατος δεν ξέρω να ήταν διδαχή κανενός συστήματος στην σύγχρονη ιστορία. Ούτε τα άλλα που είπες.


Δες τοτε αυτο για τις πρωτεινες υψηλης βιολογικης αξιας.

https://www.efet.gr/files/proteins1.pdf
Αυτά είναι πράγματα που κάνουμε στο σχολείο. Μόνο που είναι μόνο ένα κομμάτι του. Αν πας παρακάτω, θα δεις ότι η μεσογειακή διατροφή είναι μια μείξη διατροφής που κάνει αυτό:
Ο κατάλληλος συνδυασμός πρωτεϊνών χαμηλής βιολογικής αξίας θα μπορούσε να δώσει ένα μίγμα υψηλότερης βιολογικής αξίας.
Αυτό είναι από το κείμενο που παραθέτεις.

Θα παρατηρείς επίσης ότι το κρέας είναι μόνο μία πηγή πρωτεϊνών υψηλής αξίας. Τα γαλακτοκομικά και τα αβγά είναι οι δυο κύριες πηγές, που είναι μέρος της μεσογειακής διατροφής.

Ένα άλλο λάθος που κάνεις είναι ότι δεν βάζεις στον συλλογισμό σου τις ποσότητες. Για να πάρεις αυτές τις πρωτεΐνες υψηλής αξίας δεν χρειάζεσαι παρά μικρές ποσότητες κρέατος. Ο οργανισμός σου όμως δεν χρειάζεται μόνο πρωτεΐνες, χρειάζεται υδατάνθρακες, σάκχαρα, ίνες, βιταμίνες, έλαια, ηλεκτρολύτες και η βασική πηγή για όλα αυτά είναι φρούτα, λαχανικά, όσπρια, ρίζες, καρποί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:39

Η μεσογειακη διατροφη μπηκε στα σχολεια πολυ αργοτερα απο τις αρχες των σεβεντις που καθομουν εγω στα θρανια. Στα δικα μου χρονια μαθαιναμε στο σχολειο οτι οι δυτικοι λαοι απεκτησαν μεγαλυτερη μακροζωια επειδη ετρωγαν τακτικα κρεας, χρησιμοποιουσαν αντιβιoτικα και πλενοντουσαν με σαπουνι.

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Αύγ 2022, 19:41

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:39
Η μεσογειακη διατροφη μπηκε στα σχολεια πολυ αργοτερα απο τις αρχες των σεβεντις που καθομουν εγω στα θρανια. Στα δικα μου χρονια μαθαιναμε στο σχολειο οτι οι δυτικοι λαοι απεκτησαν μεγαλυτερη μακροζωια επειδη ετρωγαν τακτικα κρεας, χρησιμοποιουσαν αντιβιoτικα και πλενοντουσαν με σαπουνι.

.
Μόνο μπεργκεράκι στα `70s;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:44

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:39
Η μεσογειακη διατροφη μπηκε στα σχολεια πολυ αργοτερα απο τις αρχες των σεβεντις που καθομουν εγω στα θρανια. Στα δικα μου χρονια μαθαιναμε στο σχολειο οτι οι δυτικοι λαοι απεκτησαν μεγαλυτερη μακροζωια επειδη ετρωγαν τακτικα κρεας, χρησιμοποιουσαν αντιβιoτικα και πλενοντουσαν με σαπουνι.
Δεν κάνει καμμιά εντύπωση λοιπόν που μετά προέκυψε το ΠΑΣΟΚ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:46

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:44
Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:39
Η μεσογειακη διατροφη μπηκε στα σχολεια πολυ αργοτερα απο τις αρχες των σεβεντις που καθομουν εγω στα θρανια. Στα δικα μου χρονια μαθαιναμε στο σχολειο οτι οι δυτικοι λαοι απεκτησαν μεγαλυτερη μακροζωια επειδη ετρωγαν τακτικα κρεας, χρησιμοποιουσαν αντιβιoτικα και πλενοντουσαν με σαπουνι.
Δεν κάνει καμμιά εντύπωση λοιπόν που μετά προέκυψε το ΠΑΣΟΚ.


:smt005:

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:47

klg έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:41
Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:39
Η μεσογειακη διατροφη μπηκε στα σχολεια πολυ αργοτερα απο τις αρχες των σεβεντις που καθομουν εγω στα θρανια. Στα δικα μου χρονια μαθαιναμε στο σχολειο οτι οι δυτικοι λαοι απεκτησαν μεγαλυτερη μακροζωια επειδη ετρωγαν τακτικα κρεας, χρησιμοποιουσαν αντιβιoτικα και πλενοντουσαν με σαπουνι.

.
Μόνο μπεργκεράκι στα `70s;


Πιτογυρα τρωγαμε σαν μαθητες εξω απο το σχολειο και το θεωρουσαμε εδεσμα απολαυστικο και πληρες σε πρωτεινες γευμα, το μπεργκερ ηταν αγνωστη λεξη.

.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Αύγ 2022, 19:54

Yochanan έγραψε:
15 Αύγ 2022, 11:15
https://climate.nasa.gov/news/2948/mila ... precession.

https://en.wikipedia.org/wiki/Milankovitch_cycles

Axial tilt 40K yrs
Axial precession 25K yrs
Apsidal precession 100K yrs
Orbital inclination 100K yrs
Με αντιγράφεις γατούλη;

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Αύγ 2022, 19:55

taxalata xalasa έγραψε:
15 Αύγ 2022, 15:55
SUV έγραψε:
15 Αύγ 2022, 11:02
taxalata xalasa έγραψε:
15 Αύγ 2022, 09:42

αριστο,

μας δουλευουνε ψιλο γαζι

και καλα τα βοδια κλανουνε πολυ και σηκωνεται κλαναέριο στην ατμοσφαιρα...

και για να μην κλανουνε πολυ πρεπει να κοπει η υπερπαραγωγη βοδιων για μπεργκερς και στεκια.

αλλα για να μην κοψουν το χουι τα βοδια οι υπερβαροι αμερικλανοι που τρωνε 2 μπεργκερια την μερα ο καθενας, μας προτεινουν να τρωμε εμεις ακριδες στην ευρωπη για να μην κλανουνε και εδω τα βοδια και βγαινει περισσοτερο κλαναέριο στην ατμοσφαιρα... αυτοί δεν το κοβουνε το κλαναέριο... κλανουν τα βοδια, κλανουν και αυτοί που τρωνε τα βοδια με coca-cola... φουλ στο κλαναέριο... βρωμισε ο πλανητης κλαναέριο αμερικλανικο...

αμ να δεις τα την πλαστικη επιπλεουσα ηπειρο που σχηματίζεται στον ωκεανο απο ολο το σκουπιδαριο των αμερικλανων... και μας κοψανε το πλαστικο αυλο για τον φραπε και την πορτογκαλαδα για μην μπει στην μυτη της χελωνας.... που ζουμε ρε ....;

μιλαμε για μυαλα ξουραφια... που βρεθηκανε ρε ολοι αυτοι ξαφνικα τα τελευταια 10 - 15 χρονια και μας εχουν φλομωσει στην μαλακια που τους δερνει ;
:smt023


πραγματικά, αυτό το πλαστικομάνι που είναι σαν το μεξικό σε διάσταση, απίστευτο...και κάτσε τώρα να πίνεις το καφεδάκι σου με παπαριασμένο χαρτοκαλαμάκι...έχω κάνει καβάτζες, σους :003:
madam. αντιλαβου οτι επιτρεπεται η νταφου στο αμερικα και απαγορευεται το καλαμακι για τον φραπέ...

Δηλαδίς, αιντε και το πιαμε το white widow, μετά πως στον πεοντα θα πιω τον φραπε και δροσιστει ο λαρρυγξ;

:102: τι ζουμε ρε; επικες στιγμες παρακρουστικής μαλακιας εγκεφαλων

.


Τι Γουάιτ Γουίντοου και Γουάιατ Ερπ ρε Τάχα μου.....πρεζάκιας είσαι ;;; .


Μέγκα μαλακία των Ολλανδών ο 4 πλασιασμός της ΤHC στα φυτά.....σα πρεζάκια τους κάνει.....


Μακριά απο Ασπρες χήρες και τοιούτες εμπορικές μοντερνιέ.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 16 Αύγ 2022, 21:01

taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:27
SUV έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:28
Θα γράψω πόνημα

Το φόρουμ στα χρόνια της Ακρίδας
επι μωυσεως του κουλου... να μην ξεχασεις να βαλεις μελλοντικη αρχαια ιστορια μεσα στο ρομαντζο... :003:
α, εγώ ρομάντζα με ακριδομάνι δεν μπορώ να γράψω, άμα θες κανα ποσταποκαλυπτικ σενάριο, ευχαρίστως
άλλωστε με τον ....κΘούλου, τί ρομάντζο να γράψεις καημένε? :lol:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8643
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Αύγ 2022, 21:10

Πάντως εκατό φορές καλύτερα μπέργκερ από σκουλήκι, από τα εκτρωματικά φυτικά μπέργκερ που κυκλοφορούν, που είναι σα να τρως συμπυκνωμένο λάδι μηχανής.
Z

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 16 Αύγ 2022, 21:12

Μόνη εξαίρεση ένα που έχουν τα γκουντυ΄ς, νταξει, στην ανάγκη τρώγεται

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ο γρύλος, το αλευροσκουλήκι και η ακρίδα εγκρίνονται ως «νέα τροφή» στην αγορά της ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 16 Αύγ 2022, 21:20

Gherschaagk έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:28
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:14
Αρίστος έγραψε:
14 Αύγ 2022, 15:53
Υποτιθεται οτι μια απο τις βασικες αξιες του δυτικου πολιτισμου ηταν η συχνη καταναλωση κρεατος με παραλληλη πλυση εγκεφαλου απο τους γιατρους οτι η ζωικη πρωτεινη ειναι αναντικαταστατη και οτι οσοι δεν τρωνε συχνα κρεας μπορει να παθουν αβιταμινωση.

Aυτα εγω καποτε τα μαθαινα και στο σχολειο.
Πρώτη φορά ακούω να διδασκόταν ποτέ τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Η μεσογειακή διατροφή ήταν αυτό που δίδασκαν και διδάσκουν. Αλλά αν όντως δίδασκαν τέτοιες μαλακίες ποτέ, είναι τρομερή ανακούφιση που δεν τις διδάσκουν πλέον, γιατί δεν έχουν καμμιά επιστημονική βάση. Συχνή κατανάλωση κρέατος = καλή διατροφή; Αβιταμίνωση από έλλειψη συχνής κατανάλωσης κρέατος; Πότε και ποια επιστήμη έλεγε τέτοιες μπούρδες;
Στα σχολεία διδάσκεται αυτό:

Εικόνα
the all seeing (rib) eye


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών