Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 21 Οκτ 2022, 11:48

Αν και ειμαι ανοιχτα πολεμιος του ισλαμ, το θεωρω την μεγαλυτερη μαστιγα στην ιστορια του κοσμου, και μεσα σε αυτο τον Σουνιτισμο πολυ περισσοτερο απο τον Σηιτισμο, δεν αισθανομαι καμμια τυψη για την συμμαχια Ελλαδας Σ.Αραβιας, αντιθετα με χαροποιει ιδιαιτερα διοτι αποτελει σημαντικοτατο εμποδιο στον αμεσο κινδυο για την χωρα...

Για τους Χουθι να πω οτι δεν με ενδιαφερι ας προσεχαν... οπως ολοι οι όυσουλμανοι καποια στγμη αλληλοσφαζονται για το ποιοε εχει το μεγαλυτερο...ισλαμ, Οπως δε μου καιγεται καρφι για Παλαιστηνιους σομαλους αφγανους και δε συμμαζευεται, Οποτε προβλημα τους κι αερας στα πανια τους. Ασε που οι ηγητορες της Σαουδιας τωρα με τον ΜΒS επικεφαλη γνωριζουν πολλα περισσοτερα περι της θρησκειας των λογω πολλων νεων ανακαλυψεων και την διαχειριζονται με συνεση.
Αριστη συγκυρια για την Ελλαδα. Αλωστε και ο ιδιος ο Ελ Σιντ συμμαχησε με ''αραβες'' κατα την απελευθερωση της Ιβηρικης.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Οκτ 2022, 11:50

έχει πέσει σε δυσμενεία η σα τώρα αμερικανολαγνοι επειδή κράτα τις τιμές ψηλά. ντεμοντέ αυτά. τώρα γλύφουμε Βενεζουέλα.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 21 Οκτ 2022, 13:34

Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 11:29
Scouser έγραψε:
21 Οκτ 2022, 10:03
Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 02:35


Υποθέτω θα αισθανόσουνα χάλια επίσης αν ζούσες στον Β ΠΠ που η Δύση ήταν σύμμαχος με τον άλλο μεγάλο μακελάρη της ιστορίας τον Στάλιν.
Εύστοχη παρομοίωση. Και ο Τσώρτσιλ έτσι ένιωθε.
Το αντιμετώπισε πολύ καλά όμως. :lol:
Και εγώ καλά το αντιμετωπιζω. Έχω όμως συνείδηση με τι σκουπίδια αναγκαζομαι να συναναστραφω, δεν έχω ψευδαισθησεις, ούτε κανω ελιγμούς.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 17:01

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 04:29
Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 02:55
Έχω βαρεθεί να διαβάζω για τα δεινά της Υεμένης που για κάθε αντιδυτικο ουφο οφείλονται στην ΣΑ.

Η Υεμένη έχει έναν πολυετή θρησκευτικό εμφύλιο μεταξύ Σουνιτών και Σιιτών μουσουλμάνων.

Η λιμοκτονία και ο υποσιτισμός που αναμασάμε είναι αποτέλεσμα της καταστροφής της οικονομίας της από τον μακρόχρονο εμφυλιο.

Που σε αυτόν τον εμφύλιο η ΣΑ βοηθάει τους Σουνίτες και το Ιράν που βολικά ξεχνιέται η ύπαρξη του τους Σιίτες.

Ας τα βρουν μεταξύ τους οι δύο φατρίες των μουλάδων και θα σταματήσουν να σκοτώνονται και να πεθαίνουν από την πείνα.
κανένας εμφύλιος δεν υπήρχε. η κυβέρνηση κατέρρευσε μετά από εξεγέρσεις επειδή εφάρμοζε τις μαλακιες του ΔΝΤ, οι ανταρτες χουθι έκαναν περίπατο,
Οι υποκινούμενοι απο το Ιράν ξέχασες να προσθέσεις.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2022, 18:59

Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 11:17
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 08:29
Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 02:55
Έχω βαρεθεί να διαβάζω για τα δεινά της Υεμένης που για κάθε αντιδυτικο ουφο οφείλονται στην ΣΑ.

Η Υεμένη έχει έναν πολυετή θρησκευτικό εμφύλιο μεταξύ Σουνιτών και Σιιτών μουσουλμάνων.

Η λιμοκτονία και ο υποσιτισμός που αναμασάμε είναι αποτέλεσμα της καταστροφής της οικονομίας της από τον μακρόχρονο εμφυλιο.

Που σε αυτόν τον εμφύλιο η ΣΑ βοηθάει τους Σουνίτες και το Ιράν που βολικά ξεχνιέται η ύπαρξη του τους Σιίτες.

Ας τα βρουν μεταξύ τους οι δύο φατρίες των μουλάδων και θα σταματήσουν να σκοτώνονται και να πεθαίνουν από την πείνα.
Δηλαδή αν έκαναν εκλογές και έβγαιναν οι Χούθι οι Σαουδάραβες θα έλεγαν ότι δεν τρέχει κάστανο. Λίγη σοβαρότητα.
Αν έχαναν οι Χούθι το Ιράν τι θα έλεγε και θα έκανε;
Όπως το είπες, λίγη σοβαρότητα.
Σίγουρα όχι χερσαία εισβολή. Dude, μιλάμε για την Υεμένη που στις τελευταίες εκλογές είχαν έναν υποψήφιο, αυτόν που υποστήριζε η Σαουδική Αραβία.

Οι Χούθι εξεγέρθηκαν όταν άρχισε η Αλ Κάιντα, που στηριζόταν από τη Σαουδική Αραβία να χτυπά τον πληθυσμό της. Έπειτα, η Σαουδική Αραβία μπήκε στο παιχνίδι για να την υποστηρίξει.

Η ειρήνευση στην περιοχή θα ερχόταν με τη διχοτόμηση της Υεμένης όπως παλιά. Και ξέρεις ποιος δεν το ήθελε αυτό; Η Σαουδική Αραβία.

Το να μου ξεπλένεις τη Σαουδική Αραβία είναι ντροπή. Και ναι, το Ιράν είναι κλάσης ανώτερο από τη Σαουδική Αραβία σε θέματα δημοκρατικότητας και ελευθεριών.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 19:06

Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 18:59


Η ειρήνευση στην περιοχή θα ερχόταν με τη διχοτόμηση της Υεμένης όπως παλιά. Και ξέρεις ποιος δεν το ήθελε αυτό; Η Σαουδική Αραβία.

Το να μου ξεπλένεις τη Σαουδική Αραβία είναι ντροπή. Και ναι, το Ιράν είναι κλάσης ανώτερο από τη Σαουδική Αραβία σε θέματα δημοκρατικότητας και ελευθεριών.
Η ειρήνευση θα ερχόταν με ένα κράτος δορυφόρο του Ιράν στα σύνορα της Σαουδικής Αραβίας; Αυτό απαντά στο γιατί παρενέβη η Σαουδική Αραβία στον εμφύλιο της Υεμένης.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Οκτ 2022, 19:12

Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 17:01
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 04:29
Chainis έγραψε:
21 Οκτ 2022, 02:55
Έχω βαρεθεί να διαβάζω για τα δεινά της Υεμένης που για κάθε αντιδυτικο ουφο οφείλονται στην ΣΑ.

Η Υεμένη έχει έναν πολυετή θρησκευτικό εμφύλιο μεταξύ Σουνιτών και Σιιτών μουσουλμάνων.

Η λιμοκτονία και ο υποσιτισμός που αναμασάμε είναι αποτέλεσμα της καταστροφής της οικονομίας της από τον μακρόχρονο εμφυλιο.

Που σε αυτόν τον εμφύλιο η ΣΑ βοηθάει τους Σουνίτες και το Ιράν που βολικά ξεχνιέται η ύπαρξη του τους Σιίτες.

Ας τα βρουν μεταξύ τους οι δύο φατρίες των μουλάδων και θα σταματήσουν να σκοτώνονται και να πεθαίνουν από την πείνα.
κανένας εμφύλιος δεν υπήρχε. η κυβέρνηση κατέρρευσε μετά από εξεγέρσεις επειδή εφάρμοζε τις μαλακιες του ΔΝΤ, οι ανταρτες χουθι έκαναν περίπατο,
Οι υποκινούμενοι απο το Ιράν ξέχασες να προσθέσεις.
Ε ναι, η Σαουδική Αραβία δεν έχει υποκινήσει κανέναν ένοπλο. μονάχα όλα τα φανατικά τρομοκρατικά ισλαμοσκουπίδια παγκοσμίως. ακόμα και τώρα οι ΗΑΕ υποστηρίζουν ομάδες που έχουν σχέσεις με την απ καιντα, γι αυτές που έπαιρνε χρήματα ο σαλέχ από τις για να τις καταστελει. αλλά οκ, τον πρόσφυγα να τον πετάξουμε έξω ως εν δυνάμει τρομοκράτη αλλά την ίδια στιγμή να γλυφουμε την Σαουδική Αραβία. δατ μεικ σενς

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2022, 19:17

Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:06
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 18:59


Η ειρήνευση στην περιοχή θα ερχόταν με τη διχοτόμηση της Υεμένης όπως παλιά. Και ξέρεις ποιος δεν το ήθελε αυτό; Η Σαουδική Αραβία.

Το να μου ξεπλένεις τη Σαουδική Αραβία είναι ντροπή. Και ναι, το Ιράν είναι κλάσης ανώτερο από τη Σαουδική Αραβία σε θέματα δημοκρατικότητας και ελευθεριών.
Η ειρήνευση θα ερχόταν με ένα κράτος δορυφόρο του Ιράν στα σύνορα της Σαουδικής Αραβίας; Αυτό απαντά στο γιατί παρενέβη η Σαουδική Αραβία στον εμφύλιο της Υεμένης.
Άρα μου λες ότι δεν επιτρέπεται κάποιο μικρό και αδύναμο κράτος που έχει σύνορα με άλλο ισχυρό κράτος να χαράζει τη δική του εξωτερική πολιτική και να γίνεται δορυφόρος κάποιου άλλου.

Και γιατί είπαμε ότι καταγγέλλουμε τη Ρωσία;

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Οκτ 2022, 19:20

εντωμεταξυ η Ρωσία έχει και μειονότητα, οι σαουδαραβες δεν έχουν καν αυτή την δικαιολογία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2022, 19:28

Επίσης δε θυμάμαι πολλές χώρες που έβγαλαν δημοσιογράφο από πρεσβεία τους τμηματικά μέσα σε σακούλες κάτω εντολή αξιωματούχου...

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 19:58

Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:17
Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:06
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 18:59


Η ειρήνευση στην περιοχή θα ερχόταν με τη διχοτόμηση της Υεμένης όπως παλιά. Και ξέρεις ποιος δεν το ήθελε αυτό; Η Σαουδική Αραβία.

Το να μου ξεπλένεις τη Σαουδική Αραβία είναι ντροπή. Και ναι, το Ιράν είναι κλάσης ανώτερο από τη Σαουδική Αραβία σε θέματα δημοκρατικότητας και ελευθεριών.
Η ειρήνευση θα ερχόταν με ένα κράτος δορυφόρο του Ιράν στα σύνορα της Σαουδικής Αραβίας; Αυτό απαντά στο γιατί παρενέβη η Σαουδική Αραβία στον εμφύλιο της Υεμένης.
Άρα μου λες ότι δεν επιτρέπεται κάποιο μικρό και αδύναμο κράτος που έχει σύνορα με άλλο ισχυρό κράτος να χαράζει τη δική του εξωτερική πολιτική και να γίνεται δορυφόρος κάποιου άλλου.

Και γιατί είπαμε ότι καταγγέλλουμε τη Ρωσία;
Δεν μιλάμε για την πολιτική κράτους, μιλάμε για απόπειρα διχοτόμισης κράτους.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 19:59

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:12
Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 17:01
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Οκτ 2022, 04:29

κανένας εμφύλιος δεν υπήρχε. η κυβέρνηση κατέρρευσε μετά από εξεγέρσεις επειδή εφάρμοζε τις μαλακιες του ΔΝΤ, οι ανταρτες χουθι έκαναν περίπατο,
Οι υποκινούμενοι απο το Ιράν ξέχασες να προσθέσεις.
Ε ναι, η Σαουδική Αραβία δεν έχει υποκινήσει κανέναν ένοπλο. μονάχα όλα τα φανατικά τρομοκρατικά ισλαμοσκουπίδια παγκοσμίως. ακόμα και τώρα οι ΗΑΕ υποστηρίζουν ομάδες που έχουν σχέσεις με την απ καιντα, γι αυτές που έπαιρνε χρήματα ο σαλέχ από τις για να τις καταστελει. αλλά οκ, τον πρόσφυγα να τον πετάξουμε έξω ως εν δυνάμει τρομοκράτη αλλά την ίδια στιγμή να γλυφουμε την Σαουδική Αραβία. δατ μεικ σενς
Αν το Ιράν δεν ξεσήκλωνε τους Χούθι, δεν θα ακολουθούσε το μπάχαλο στην Υεμένη.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2022, 21:23

Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:58
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:17
Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:06


Η ειρήνευση θα ερχόταν με ένα κράτος δορυφόρο του Ιράν στα σύνορα της Σαουδικής Αραβίας; Αυτό απαντά στο γιατί παρενέβη η Σαουδική Αραβία στον εμφύλιο της Υεμένης.
Άρα μου λες ότι δεν επιτρέπεται κάποιο μικρό και αδύναμο κράτος που έχει σύνορα με άλλο ισχυρό κράτος να χαράζει τη δική του εξωτερική πολιτική και να γίνεται δορυφόρος κάποιου άλλου.

Και γιατί είπαμε ότι καταγγέλλουμε τη Ρωσία;
Δεν μιλάμε για την πολιτική κράτους, μιλάμε για απόπειρα διχοτόμισης κράτους.
Με δικά σου λόγια, πες μου τη διαφορά μεταξύ Υεμένης - Ουκρανίας, Ρωσίας - Σαουδικής Αραβίας, ΝΑΤΟ - Ιράν, πολέμου στην Ουκρανία - Υεμένη, διότι δεν μπορώ τους στρουθοκαμηλισμούς.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Οκτ 2022, 21:30

Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 21:23
Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:58
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:17


Άρα μου λες ότι δεν επιτρέπεται κάποιο μικρό και αδύναμο κράτος που έχει σύνορα με άλλο ισχυρό κράτος να χαράζει τη δική του εξωτερική πολιτική και να γίνεται δορυφόρος κάποιου άλλου.

Και γιατί είπαμε ότι καταγγέλλουμε τη Ρωσία;
Δεν μιλάμε για την πολιτική κράτους, μιλάμε για απόπειρα διχοτόμισης κράτους.
Με δικά σου λόγια, πες μου τη διαφορά μεταξύ Υεμένης - Ουκρανίας, Ρωσίας - Σαουδικής Αραβίας, ΝΑΤΟ - Ιράν, πολέμου στην Ουκρανία - Υεμένη, διότι δεν μπορώ τους στρουθοκαμηλισμούς.
Και στην Υεμένη και στην Ουκρανία, το Ιράν και η Ρωσία αντίστοιχα υποκίνησαν αποσχιστικά κινήματα. Η Ρωσία δεν αρκέστηκε σε αυτό και παρενέβη για να καταλάβει αρχικά όλη την Ουκρανία και πλέον ό,τι μπορεί να καταλάβει απο εκεί. Στην Υεμένη η Σαουδική Αραβία επεμβαίνει για να διατηρήσει την εδαφική της ακεραιότητα. Το αν κάνει ανηλεείς βομβαρδισμούς είναι άλλη ιστορία. Αλλά ο σκοπός της είναι η εδαφική ακεραιότητα της Υεμένης.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η σύμμαχος Σαουδική Αραβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2022, 21:50

Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 21:30
Εμπεδοκλής έγραψε:
21 Οκτ 2022, 21:23
Golden Age έγραψε:
21 Οκτ 2022, 19:58


Δεν μιλάμε για την πολιτική κράτους, μιλάμε για απόπειρα διχοτόμισης κράτους.
Με δικά σου λόγια, πες μου τη διαφορά μεταξύ Υεμένης - Ουκρανίας, Ρωσίας - Σαουδικής Αραβίας, ΝΑΤΟ - Ιράν, πολέμου στην Ουκρανία - Υεμένη, διότι δεν μπορώ τους στρουθοκαμηλισμούς.
Και στην Υεμένη και στην Ουκρανία, το Ιράν και η Ρωσία αντίστοιχα υποκίνησαν αποσχιστικά κινήματα. Η Ρωσία δεν αρκέστηκε σε αυτό και παρενέβη για να καταλάβει αρχικά όλη την Ουκρανία και πλέον ό,τι μπορεί να καταλάβει απο εκεί. Στην Υεμένη η Σαουδική Αραβία επεμβαίνει για να διατηρήσει την εδαφική της ακεραιότητα. Το αν κάνει ανηλεείς βομβαρδισμούς είναι άλλη ιστορία. Αλλά ο σκοπός της είναι η εδαφική ακεραιότητα της Υεμένης.
Α, δηλαδή η Σαουδική Αραβία εισέβαλε για να διατηρήσει την εδαφική ακεραιότητα της ενώ η Ρωσία για κάποιο άλλο λόγο.

Εντάξει. Καταλάβαμε. Είσαι στρουθοκάμηλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών