Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25212
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Αύγ 2022, 16:37

O Μπάιντεν έκανε μπάνιο τον Τραμπ και του έκανε απρεπείς χειρονομίες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39761
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Αύγ 2022, 16:38

Ολη η συγκεκριμενη παραγραφος στο ημερολογιο της εχει ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟ χαρακτηρα απεναντι στον πατερα της και στα οσα γινονταν μεσα στην οικογενεια της τα οποια περιλαμβαναν σεξουαλικη κακοποιηση.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Αύγ 2022, 16:39

έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:33
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:28
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:26

Το πρόβλημα δεν έγκειται στη γύμνια των παιδιών αλλά στη γύμνια των ενηλίκων.

Τα παιδιά στην κοινωνία μας μαθαίνουν από μικρή ηλικία ότι τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων πέραν μιας ηλικίας, ας πούμε 5 χρονών, πρέπει να αποκαλύπτονται μόνο σε ιδιωτικές στιγμές και μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης (ιατρικοί λόγοι).
Τώρα καταλαβαίνω γιατί κακό πράγμα ο βιασμός. Γιατί εξαναγκάζεις το θύμα να σε δει γυμνό.
Φυσικά και όχι μόνο γι αυτό.

Αλλά και το εξαναγκάζεις κάποιον να σε δει γυμνό είναι μια μορφή σεξουαλικής παρενόχλησης. Οι ενήλικοι γυμνιστές έχουν την ωριμότητα να αντιληφθούν το γυμνό σώμα έξω από σεξουαλικά η σκανδαλιστικά πλαίσια.
Και τα παιδιά το ίδιο, όσο βρίσκονται στην πρώτη παιδική ηλικία. Δηλαδή μέχρι τα 5 (στο περίπου). Η ωριμότητα με την αθωότητα, δεν έχουν και μεγάλη διαφορά σε κάποια θέματα. Οι έξωθεν παρεμβολές, αποσυντονίζουν αμφότερα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Αύγ 2022, 16:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:30
Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:26
Δεν την εκανε απλως μπανιο ρε γμ το φελεκι μου, την εκανε απρεπες μπανιο, δηλαδη τη χουφτωνε.
.
Από πού προκύπτει αυτό, από τις υποθέσεις της νεαράς;

Όταν κάνεις μπάνιο στο παιδί, αγγίζεις το παιδί παντού.

Συγνώμη εγώ είμαι πάλι. Ξέρω είσαι κουρασμένη αλλά να τα βλέπεις αυτά θεία μου. Όταν μιλάμε για πατριαρχία, θρησκολαγνείες, χειραγωγήσεις, σημειολογίες, κυρίαρχες ιδεολογίες και νοοτροπίες
SpoilerShow
εντάξει και για γκόμενες ενίοτε :102:
].

Πολλά από τα παλικάρια μας εδώ δεν έχουν βγει ακόμη στην κανονική ζωή. ότι έχουν προεγκατεστημένο. Κάποιοι άλλοι πάλι όπως είδες είναι ήδη προχούφταλα. Απλά δεν ήταν συμβατοί με κανένα απντέητ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8916
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 28 Αύγ 2022, 16:42

Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:38
Ολη η συγκεκριμενη παραγραφος στο ημερολογιο της εχει ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟ χαρακτηρα απεναντι στον πατερα της και στα οσα γινονταν μεσα στην οικογενεια της τα οποια περιλαμβαναν σεξουαλικη κακοποιηση.

.
Όχι, δεν το λες απαραίτητα καταγγελτικό. Αν δε δεις και τις προηγούμενες σελίδες δεν ξέρεις με τι λογική το αναφέρει.
Z

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Αύγ 2022, 16:42

έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:33
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:28
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:26

Το πρόβλημα δεν έγκειται στη γύμνια των παιδιών αλλά στη γύμνια των ενηλίκων.

Τα παιδιά στην κοινωνία μας μαθαίνουν από μικρή ηλικία ότι τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων πέραν μιας ηλικίας, ας πούμε 5 χρονών, πρέπει να αποκαλύπτονται μόνο σε ιδιωτικές στιγμές και μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης (ιατρικοί λόγοι).
Τώρα καταλαβαίνω γιατί κακό πράγμα ο βιασμός. Γιατί εξαναγκάζεις το θύμα να σε δει γυμνό.
Φυσικά και όχι μόνο γι αυτό.

Αλλά και το εξαναγκάζεις κάποιον να σε δει γυμνό είναι μια μορφή σεξουαλικής παρενόχλησης. Οι ενήλικοι γυμνιστές έχουν την ωριμότητα να αντιληφθούν το γυμνό σώμα έξω από σεξουαλικά η σκανδαλιστικά πλαίσια.

Ενώ τα νήπια είναι μες στην καύλα και δεν μπορούν απλά να δεχτούν το γυμνό σώμα για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Θα τα σκανδαλίσεις και θα πάνε να την πέσουν., μπορεί και να βιάσουν. :smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39761
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Αύγ 2022, 16:44

Καραμελίτσα έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:42
Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:38
Ολη η συγκεκριμενη παραγραφος στο ημερολογιο της εχει ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟ χαρακτηρα απεναντι στον πατερα της και στα οσα γινονταν μεσα στην οικογενεια της τα οποια περιλαμβαναν σεξουαλικη κακοποιηση.

.
Όχι, δεν το λες απαραίτητα καταγγελτικό. Αν δε δεις και τις προηγούμενες σελίδες δεν ξέρεις με τι λογική το αναφέρει.


«Υπερ-σ@ξουαλικοποιημένη σε μικρή ηλικία, που οφείλεται αυτό; Κακοποιήθηκα; Έτσι νομίζω, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα (περιστατικά) αλλά θυμάμαι τραύμα, θυμάμαι να μη μου αρέσει το σπίτι τον Γούλζακς, θυμάμαι να σ@ξουαλικοποιούμαι κάπως με την Καρολάιν, θυμάμαι να κάνω σ@ξ με φίλους σε νεαρή ηλικία, μπάνια με τον πατέρα μου (πιθανότατα απρεπή)».


Τα μπανια με τον πατερα της δεν θα μπαιναν στην ιδια παραγραφο με σεξουαλικη κακοποιηση αν ηταν αθωα μπανια.

.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 28 Αύγ 2022, 16:46

έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:26
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:18
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 15:39

Δεν είναι λίγο περίεργο όμως να παρευρίσκονται παιδιά σε τέτοια μέρη;
Πολύ περίεργο ρε φίλε :o Εγώ έχω πετύχει και φάση ζευγάρι παντρεμένων μέσα στο σπίτι τους έιχαν αφήσει μωρό 18 μηνών να περπατά γυμνό! Γιατί το είχαν γυμνό το παιδί; :xena:
Το πρόβλημα δεν έγκειται στη γύμνια των παιδιών αλλά στη γύμνια των ενηλίκων.

Τα παιδιά στην κοινωνία μας μαθαίνουν από μικρή ηλικία ότι τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων πέραν μιας ηλικίας, ας πούμε 5 χρονών, πρέπει να αποκαλύπτονται μόνο σε ιδιωτικές στιγμές και μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης (ιατρικοί λόγοι).
Εντάξει, ξεσκάλωσα. Το εννοούσε !!

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4358
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 28 Αύγ 2022, 16:47

Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:42
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:33
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:28


Τώρα καταλαβαίνω γιατί κακό πράγμα ο βιασμός. Γιατί εξαναγκάζεις το θύμα να σε δει γυμνό.
Φυσικά και όχι μόνο γι αυτό.

Αλλά και το εξαναγκάζεις κάποιον να σε δει γυμνό είναι μια μορφή σεξουαλικής παρενόχλησης. Οι ενήλικοι γυμνιστές έχουν την ωριμότητα να αντιληφθούν το γυμνό σώμα έξω από σεξουαλικά η σκανδαλιστικά πλαίσια.

Ενώ τα νήπια είναι μες στην καύλα και δεν μπορούν απλά να δεχτούν το γυμνό σώμα για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Θα τα σκανδαλίσεις και θα πάνε να την πέσουν., μπορεί και να βιάσουν. :smt023
Τα νήπια έχουν σεξουαλικότητα, προφανώς όχι συνειδητή και όχι στη φάση ωριμότητας των ενηλικών. Αυτός είναι ένας απ'τους λόγους που ως κοινωνία δεν επιτρέπουμε κάθε μορφής σεξουαλική αλληλεπίδραση μεταξύ αυτών των δύο πλευρών. Συνιστά κατάχρηση εκ μέρους της μίας. Συχνά με ύπουλους τρόπους όπως αυτός της αποπλάνησης μέσω του γυμνού σώματος.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Αύγ 2022, 16:48

Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:24
Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:14


Ή την γιαγιά.

Δεν κόβουν όλα την πάνα στα 2 χρόνια. Κάποια πάνε μέχρι τα 4. Κάποια, τα κάνουν μπάνιο μέχρι τα 10 τους κάποιος ενήλικας. Όχι γιατί δεν νιώθουν τα παιδιά αλλά γιατί βαριούνται και τα κάνουν μαντάρα.

Είτε πάνα, είτε ντους, είτε μπάνιο.
Ε, όποια κόβουν την πάνα στα τέσσερα, έχουν άλλα θέματα. Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι έκοψα το μπάνιο στο γιο μου (ακόμα και όταν ήμουν ντυμένη) όταν κάπου στα 5 ή 6, άρχισε να μου γυρίζει πλάτη. Μέχρι τότε και γυμνισμό κάναμε μαζί του (όχι σε οργανωμένες παραλίες) και στη μπανιέρα μπαίναμε μαζί του και τα πάντα όλα. Το παιδί σου καθορίζει το πότε και όχι εσύ.
Ρε συ, δεν σε κατηγορεί κανένας. Ο καθένας όπως νιώθει. Θεωρείται πιο υγιεινό να μην κάνεις μπάνιο με το παιδί. Δεν μιλάω για ντους, μιλάω για γεμάτη μπανιέρα. Εγώ πχ επειδή έχω διάφορα δερματικά, που δεν κολλάνε, αλλά εγώ δεν νιώθω καλά, πρώτα καθάριζα μπανιέρα, και μετά έβαζα το παιδί μέσα. Όσο για θάλασσα, ακόμη καίγεται, ποιον γυμνισμό; Και στην τελική δεν λέω τίποτα απ'όλα αυτά, ούτε έχει νόημα να σε ντρέπεται το παιδί σου, λέω πως ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις να πονηρευτεί είναι ο κανόνας του εσώρουχου.
Βρε δε με νοιάζει το αν με κατηγορήσει κανένας. Είδα τα αποτελέσματα της όποιας πρακτικής είχαμε ως γονείς, εδώ και χρόνια.

Αναφορικά δε με το κάψιμο στη θάλασσα, δε νομίζω ότι ισχύει μόνον για τα σημεία που καλύπτει το μαγιώ, έτσι δεν είναι; Ισχύει για μικρούς και μεγάλους.

Κι εγώ για ντους μιλάω. Ποτέ δεν είδα ως επιτομή καθαριότητας τη γεμάτη μπανιέρα, αντιθέτως. :lol:


Οκ, επειδή πρέπει να φύγω, θα περιγράψω αργότερα το τι εννοώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8916
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 28 Αύγ 2022, 16:50

Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:44
Καραμελίτσα έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:42
Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:38
Ολη η συγκεκριμενη παραγραφος στο ημερολογιο της εχει ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟ χαρακτηρα απεναντι στον πατερα της και στα οσα γινονταν μεσα στην οικογενεια της τα οποια περιλαμβαναν σεξουαλικη κακοποιηση.

.
Όχι, δεν το λες απαραίτητα καταγγελτικό. Αν δε δεις και τις προηγούμενες σελίδες δεν ξέρεις με τι λογική το αναφέρει.


«Υπερ-σ@ξουαλικοποιημένη σε μικρή ηλικία, που οφείλεται αυτό; Κακοποιήθηκα; Έτσι νομίζω, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα (περιστατικά) αλλά θυμάμαι τραύμα, θυμάμαι να μη μου αρέσει το σπίτι τον Γούλζακς, θυμάμαι να σ@ξουαλικοποιούμαι κάπως με την Καρολάιν, θυμάμαι να κάνω σ@ξ με φίλους σε νεαρή ηλικία, μπάνια με τον πατέρα μου (πιθανότατα απρεπή)».


Τα μπανια με τον πατερα της δεν θα μπαιναν στην ιδια παραγραφο με σεξουαλικη κακοποιηση αν ηταν αθωα μπανια.

.
Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καταγγελία αυτό, αλλά απόπειρα να θυμηθεί και να βρει αίτια για το παρόν της; Η ίδια είναι μπερδεμένη, και βάζει ένα σωρό νομίζω, μπορεί, πιθανότατα. Η καταγγελία είναι εμφατικό πράγμα.
Z

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Αύγ 2022, 16:53

Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:24
Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:14


Ή την γιαγιά.

Δεν κόβουν όλα την πάνα στα 2 χρόνια. Κάποια πάνε μέχρι τα 4. Κάποια, τα κάνουν μπάνιο μέχρι τα 10 τους κάποιος ενήλικας. Όχι γιατί δεν νιώθουν τα παιδιά αλλά γιατί βαριούνται και τα κάνουν μαντάρα.

Είτε πάνα, είτε ντους, είτε μπάνιο.
Ε, όποια κόβουν την πάνα στα τέσσερα, έχουν άλλα θέματα. Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι έκοψα το μπάνιο στο γιο μου (ακόμα και όταν ήμουν ντυμένη) όταν κάπου στα 5 ή 6, άρχισε να μου γυρίζει πλάτη. Μέχρι τότε και γυμνισμό κάναμε μαζί του (όχι σε οργανωμένες παραλίες) και στη μπανιέρα μπαίναμε μαζί του και τα πάντα όλα. Το παιδί σου καθορίζει το πότε και όχι εσύ.
Ρε συ, δεν σε κατηγορεί κανένας. Ο καθένας όπως νιώθει. Θεωρείται πιο υγιεινό να μην κάνεις μπάνιο με το παιδί. Δεν μιλάω για ντους, μιλάω για γεμάτη μπανιέρα. Εγώ πχ επειδή έχω διάφορα δερματικά, που δεν κολλάνε, αλλά εγώ δεν νιώθω καλά, πρώτα καθάριζα μπανιέρα, και μετά έβαζα το παιδί μέσα. Όσο για θάλασσα, ακόμη καίγεται, ποιον γυμνισμό; Και στην τελική δεν λέω τίποτα απ'όλα αυτά, ούτε έχει νόημα να σε ντρέπεται το παιδί σου, λέω πως ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις να πονηρευτεί είναι ο κανόνας του εσώρουχου.
'Οχι να μην το κάνεις να "πονηρευτεί". Μάλλον άλλη λέξη θες να πεις.
Λοιπόν αφήστε και κάνα μάστορα να κάνει τη δουλειά του. Είναι κάπως να λες στον ταρίφα "κατέβασε σε τρίτη" δεν είναι;
Οι μαστόροι λοιπόν λένε ότι όχι μόνο δεν τρέχει κάτι αλλά είναι και ο φυσικός τρόπος να μαθαίνει το παιδί το ίδιο του το σώμα και τον ίδιο του το χώρο οριοθεσιακά (αλλά είναι μετά από εκτεταμένη εξέταση αυτό). Δηλαδή δεν βλάπτει σε τίποτα εφόσον επικρατούν φυσιολογικές συνθήκες στο σπίτι. Το βρακί σου δεν θα το βγάλεις για να ποζάρεις μοντέλο. Θα το βγάλεις για να μπεις στη μπανιέρα. Δεν λέει με τίποτα να μαθαίνεις το παιδί από μικρό να γυρνάει το κεφάλι από την άλλη, ή να του λες μην μπαίνεις λίγο μέσα είμαι γυμνός μέχρι να βάλεις το βρακί σου. Είναι παραφυσικό αυτό το άνευ λόγου πονήρεμα. Ειδικά σε παιδιά από 4 και κάτω.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Αύγ 2022, 16:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:48
Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:24


Ε, όποια κόβουν την πάνα στα τέσσερα, έχουν άλλα θέματα. Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι έκοψα το μπάνιο στο γιο μου (ακόμα και όταν ήμουν ντυμένη) όταν κάπου στα 5 ή 6, άρχισε να μου γυρίζει πλάτη. Μέχρι τότε και γυμνισμό κάναμε μαζί του (όχι σε οργανωμένες παραλίες) και στη μπανιέρα μπαίναμε μαζί του και τα πάντα όλα. Το παιδί σου καθορίζει το πότε και όχι εσύ.
Ρε συ, δεν σε κατηγορεί κανένας. Ο καθένας όπως νιώθει. Θεωρείται πιο υγιεινό να μην κάνεις μπάνιο με το παιδί. Δεν μιλάω για ντους, μιλάω για γεμάτη μπανιέρα. Εγώ πχ επειδή έχω διάφορα δερματικά, που δεν κολλάνε, αλλά εγώ δεν νιώθω καλά, πρώτα καθάριζα μπανιέρα, και μετά έβαζα το παιδί μέσα. Όσο για θάλασσα, ακόμη καίγεται, ποιον γυμνισμό; Και στην τελική δεν λέω τίποτα απ'όλα αυτά, ούτε έχει νόημα να σε ντρέπεται το παιδί σου, λέω πως ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις να πονηρευτεί είναι ο κανόνας του εσώρουχου.
Βρε δε με νοιάζει το αν με κατηγορήσει κανένας. Είδα τα αποτελέσματα της όποιας πρακτικής είχαμε ως γονείς, εδώ και χρόνια.

Αναφορικά δε με το κάψιμο στη θάλασσα, δε νομίζω ότι ισχύει μόνον για τα σημεία που καλύπτει το μαγιώ, έτσι δεν είναι; Ισχύει για μικρούς και μεγάλους.

Κι εγώ για ντους μιλάω. Ποτέ δεν είδα ως επιτομή καθαριότητας τη γεμάτη μπανιέρα, αντιθέτως. :lol:


Οκ, επειδή πρέπει να φύγω, θα περιγράψω αργότερα το τι εννοώ.
Αν δεν σε νοιάζει, μην γράφεις σαν να απολογείσαι.

Όταν είναι μικράκι και η μπανιέρα είναι επίσης παιδότοπος, και το ζεστό νερό είναι ο κράχτης για να του αρέσει και θέλει και τα παιχνίδια του μαζί και χαλαρώνει για να κοιμηθεί πιο καλά μετά, μια χαρά είναι το μπάνιο σε γεμάτη μπανιέρα.

Όσο για την θάλασσα, εννοείται πως μιλάμε για πατόκορφη χρήση αντηλιακού, από πάνω μέχρι κάτω, και το μαγιό στην θέση του γιατί δεν ρώτησα και ποτέ αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται κιόλας η χρήση αντηλιακού σε εκείνη την περιοχή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 28 Αύγ 2022, 17:03

Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:44
Καραμελίτσα έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:42
Αρίστος έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:38
Ολη η συγκεκριμενη παραγραφος στο ημερολογιο της εχει ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟ χαρακτηρα απεναντι στον πατερα της και στα οσα γινονταν μεσα στην οικογενεια της τα οποια περιλαμβαναν σεξουαλικη κακοποιηση.

.
Όχι, δεν το λες απαραίτητα καταγγελτικό. Αν δε δεις και τις προηγούμενες σελίδες δεν ξέρεις με τι λογική το αναφέρει.


«Υπερ-σ@ξουαλικοποιημένη σε μικρή ηλικία, που οφείλεται αυτό; Κακοποιήθηκα; Έτσι νομίζω, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα (περιστατικά) αλλά θυμάμαι τραύμα, θυμάμαι να μη μου αρέσει το σπίτι τον Γούλζακς, θυμάμαι να σ@ξουαλικοποιούμαι κάπως με την Καρολάιν, θυμάμαι να κάνω σ@ξ με φίλους σε νεαρή ηλικία, μπάνια με τον πατέρα μου (πιθανότατα απρεπή)».


Τα μπανια με τον πατερα της δεν θα μπαιναν στην ιδια παραγραφο με σεξουαλικη κακοποιηση αν ηταν αθωα μπανια.

.
Ε ναι αλλα οπως λενε και στο χωριο δεν ειπε ξεκαθαρα οτι της τον εβανε κιολα για να το καταλαβουμε... :roll:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ημερολόγιο κόρης Τζο Μπάιντεν: «Είχα απρεπή μπάνια με τον πατέρα μου ως παιδί» – Άφωνες οι ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Αύγ 2022, 17:06

Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:53
Gherschaagk έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 16:24


Ε, όποια κόβουν την πάνα στα τέσσερα, έχουν άλλα θέματα. Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι έκοψα το μπάνιο στο γιο μου (ακόμα και όταν ήμουν ντυμένη) όταν κάπου στα 5 ή 6, άρχισε να μου γυρίζει πλάτη. Μέχρι τότε και γυμνισμό κάναμε μαζί του (όχι σε οργανωμένες παραλίες) και στη μπανιέρα μπαίναμε μαζί του και τα πάντα όλα. Το παιδί σου καθορίζει το πότε και όχι εσύ.
Ρε συ, δεν σε κατηγορεί κανένας. Ο καθένας όπως νιώθει. Θεωρείται πιο υγιεινό να μην κάνεις μπάνιο με το παιδί. Δεν μιλάω για ντους, μιλάω για γεμάτη μπανιέρα. Εγώ πχ επειδή έχω διάφορα δερματικά, που δεν κολλάνε, αλλά εγώ δεν νιώθω καλά, πρώτα καθάριζα μπανιέρα, και μετά έβαζα το παιδί μέσα. Όσο για θάλασσα, ακόμη καίγεται, ποιον γυμνισμό; Και στην τελική δεν λέω τίποτα απ'όλα αυτά, ούτε έχει νόημα να σε ντρέπεται το παιδί σου, λέω πως ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις να πονηρευτεί είναι ο κανόνας του εσώρουχου.
'Οχι να μην το κάνεις να "πονηρευτεί". Μάλλον άλλη λέξη θες να πεις.
Λοιπόν αφήστε και κάνα μάστορα να κάνει τη δουλειά του. Είναι κάπως να λες στον ταρίφα "κατέβασε σε τρίτη" δεν είναι;
Οι μαστόροι λοιπόν λένε ότι όχι μόνο δεν τρέχει κάτι αλλά είναι και ο φυσικός τρόπος να μαθαίνει το παιδί το ίδιο του το σώμα και τον ίδιο του το χώρο οριοθεσιακά (αλλά είναι μετά από εκτεταμένη εξέταση αυτό). Δηλαδή δεν βλάπτει σε τίποτα εφόσον επικρατούν φυσιολογικές συνθήκες στο σπίτι. Το βρακί σου δεν θα το βγάλεις για να ποζάρεις μοντέλο. Θα το βγάλεις για να μπεις στη μπανιέρα. Δεν λέει με τίποτα να μαθαίνεις το παιδί από μικρό να γυρνάει το κεφάλι από την άλλη, ή να του λες μην μπαίνεις λίγο μέσα είμαι γυμνός μέχρι να βάλεις το βρακί σου. Είναι παραφυσικό αυτό το άνευ λόγου πονήρεμα. Ειδικά σε παιδιά από 4 και κάτω.
Λες στο παιδί πως άνθρωπος που ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ Ή/ΚΑΙ ΠΟΠΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΥΤΕ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ Ή/ΚΑΙ ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι βάζεις με το μυαλουδάκι σου, αλλά είναι στην σφαίρα της φαντασίας σου και δεν με αφορούν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών