ηλιθιοι μπρεξιταδες

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μαρ 2021, 16:15

Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:00
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:46
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:32

Οι Βρετανοί είναι ευχαριστημένοι με το Brexit και δίνουν σημαντικό προβάδισμα δημοσκοπικο στους Τόρηδες ενώ ο Τζόνσον αφήνει σε δημοφιλία πίσω του τον Σταμερ των Εργατικών: https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_p ... ESS%29.svg .Και όλα αυτά μετά απο 11 χρόνια συνεχόμενης διακυβέρνησης της χώρας απο τους Τόρηδες.
Οι εργατικοί δεν παίρνουν μέρος στα γκάλοπς αφού ο Starmer δεν θέλει να ξαναμπεί στην EU.
Οι Tories κάπως ανέβηκαν λόγω του εμβολίου.
Στα γκάλοπς προφανώς παίζει ρόλο και ποιός συμμετέχει.
Όταν το 17 ας πούμε έβγαινε σ' εμάς ΝΔ 30%, Σύριζα 25% και 20% αναποφάσιστοι, τι αναποφάσιστοι ήταν αυτοί που μέτραγαν ; Αναποφάσιστοι που έλεγαν στον συλλέκτη του γκάλοπς "είμαστε αναποφάσιστοι" ή αναποφάσιστοι που είτε έλεγαν στον συλλέκτη του γκάλοπς "είμαστε αναποφάσιστοι" είτε έκλειναν το τηλέφωνο με τη μία ; Αν ισχύει το πρώτο τότε οι αναποφάσιτοι ήταν στην πραγματικότητα πιό πολλοί από 20% - άσχετα προς τα που έκλιναν και τι έγινε στο τέλος.|
Η ψυχολογία του Φρόϋντ μας διδάσκει πολλά πράγματα. Είμαι εγώ με μιά παρέα και έχω σκοπό να τους πω το τελευταίο ανέκδοτο με πόντιους που έμαθα. Αλλά προηγείται η τελευταία ιπποδρομία της ημέρας στην οποία έχω παίξει. Αν κερδίσω τότε τσίου-τσίου λέω το ανέκδοτο. Αν όχι κατεβάζω μούρη και δεν το λέω. Η ατμόσφαιρα της παρέας είναι η ίδια, ότι και να έγινε στην ιπποδρομία, αλλά η διάθεση μου είναι διαφορετική.
Μια δημοσκόπηση προφανώς δεν είναι αναγκαίο να είναι απαραίτητα ενδεικτική. Οταν όμως βλέπεις ΟΛΕΣ τις δημοσκοπήσεις(οι περισσότερες εταιρείες ερευνών της κοινή γνώμης της Βρετανίας πρόσκεινται πολιτικά στον Σταρμερ) να βγάζουν πρώτους με σημαντικό προβάδισμα Τόρηδες και πρώτο τον Τζόνσον σε δημοφιλία μετά απο 11 χρόνια που οι Τόρηδες μονοπωλούν την διακυβέρνηση της χώρας τοτε προφανώς ο κόσμος είναι ικανοποιημένος με τις πολιτικές του.
Ποιές πολιτικές του ;
Και να ήθελε δεν μπορεί να κάνει δημοφιλείς πολιτικές.
Δηλαδή για πες μας, ο μεγάλος - ο πολύ μεγάλος Αλέξης Τσίπρας τι πολιτικές θα έκανε υπό τας δεδομένας συνθήκας ; Υπό τας συνθήκας των ημερών της διακηρύξεως της Ιθάκης, ναι, θα πηγαίναμε όλοι Μύκονο (σ.σ. και στραβωθήκαμε και ψηφίσαμε τον άλλον). Αλλά τώρα ;

Εγώ εν πάσει περιπτώσει ρωτάω κάτι συγκεκριμένο: Πως μετράνε οι αναποφάσιστοι στα γκάλοπς ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μαρ 2021, 16:23

Είναι προφανές γιατί έχασε έδαφος ο Στάρμερ.
Ο Τζόνσον τώρα αν κέρδισε συμπάθειες στ' αλήθεια ή όχι συζητείται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Μαρ 2021, 16:33

wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:15
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:00
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:46


Οι εργατικοί δεν παίρνουν μέρος στα γκάλοπς αφού ο Starmer δεν θέλει να ξαναμπεί στην EU.
Οι Tories κάπως ανέβηκαν λόγω του εμβολίου.
Στα γκάλοπς προφανώς παίζει ρόλο και ποιός συμμετέχει.
Όταν το 17 ας πούμε έβγαινε σ' εμάς ΝΔ 30%, Σύριζα 25% και 20% αναποφάσιστοι, τι αναποφάσιστοι ήταν αυτοί που μέτραγαν ; Αναποφάσιστοι που έλεγαν στον συλλέκτη του γκάλοπς "είμαστε αναποφάσιστοι" ή αναποφάσιστοι που είτε έλεγαν στον συλλέκτη του γκάλοπς "είμαστε αναποφάσιστοι" είτε έκλειναν το τηλέφωνο με τη μία ; Αν ισχύει το πρώτο τότε οι αναποφάσιτοι ήταν στην πραγματικότητα πιό πολλοί από 20% - άσχετα προς τα που έκλιναν και τι έγινε στο τέλος.|
Η ψυχολογία του Φρόϋντ μας διδάσκει πολλά πράγματα. Είμαι εγώ με μιά παρέα και έχω σκοπό να τους πω το τελευταίο ανέκδοτο με πόντιους που έμαθα. Αλλά προηγείται η τελευταία ιπποδρομία της ημέρας στην οποία έχω παίξει. Αν κερδίσω τότε τσίου-τσίου λέω το ανέκδοτο. Αν όχι κατεβάζω μούρη και δεν το λέω. Η ατμόσφαιρα της παρέας είναι η ίδια, ότι και να έγινε στην ιπποδρομία, αλλά η διάθεση μου είναι διαφορετική.
Μια δημοσκόπηση προφανώς δεν είναι αναγκαίο να είναι απαραίτητα ενδεικτική. Οταν όμως βλέπεις ΟΛΕΣ τις δημοσκοπήσεις(οι περισσότερες εταιρείες ερευνών της κοινή γνώμης της Βρετανίας πρόσκεινται πολιτικά στον Σταρμερ) να βγάζουν πρώτους με σημαντικό προβάδισμα Τόρηδες και πρώτο τον Τζόνσον σε δημοφιλία μετά απο 11 χρόνια που οι Τόρηδες μονοπωλούν την διακυβέρνηση της χώρας τοτε προφανώς ο κόσμος είναι ικανοποιημένος με τις πολιτικές του.
Ποιές πολιτικές του ;
Και να ήθελε δεν μπορεί να κάνει δημοφιλείς πολιτικές.
Δηλαδή για πες μας, ο μεγάλος - ο πολύ μεγάλος Αλέξης Τσίπρας τι πολιτικές θα έκανε υπό τας δεδομένας συνθήκας ; Υπό τας συνθήκας των ημερών της διακηρύξεως της Ιθάκης, ναι, θα πηγαίναμε όλοι Μύκονο (σ.σ. και στραβωθήκαμε και ψηφίσαμε τον άλλον). Αλλά τώρα ;

Εγώ εν πάσει περιπτώσει ρωτάω κάτι συγκεκριμένο: Πως μετράνε οι αναποφάσιστοι στα γκάλοπς ;
Οι αναποφάσιστοι στα Βρετανικα γκαλοπς είναι μονοψήφιο ποσοστό και δεν προσμετρώνται σε κανένα κόμμα υπέρ αλλά ως ξεχωριστή κατηγορία όπως και εδώ όσοι δηλώνουν ότι Δ/Ξ , Δ/Α .Οι Βρετανικός δημοσκοπήσεις για αποτέλεσμα βουλευτικών εκλογών έχουν να πέσουν έξω σε ποσοστά απο τα τέλη της δεκαετίας του 1990.Θεωρούνται με λίγα λόγια απο τις πιο αξιόπιστες στην Δυτική Ευρώπη.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Μαρ 2021, 16:35

wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:23
Είναι προφανές γιατί έχασε έδαφος ο Στάρμερ.
Ο Τζόνσον τώρα αν κέρδισε συμπάθειες στ' αλήθεια ή όχι συζητείται.
Ολες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το Brexit και η πανδημία ενίσχυσαν την δημοτικότητα του Τζόνσον οπότε δεν τίθεται θέμα αν είναι αλήθεια όταν μέχρι και οι δημοσκοπικες εταιρείες που πρόσκεινται στους Εργατικούς και την αντιπολίτευση το παραδέχονται.Οσον για τον Σταρμερ δεν έχω υπόψιν μου τι θέλεις να πεις; Γιατί έχασε έδαφος;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μαρ 2021, 17:07

Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:35
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:23
Είναι προφανές γιατί έχασε έδαφος ο Στάρμερ.
Ο Τζόνσον τώρα αν κέρδισε συμπάθειες στ' αλήθεια ή όχι συζητείται.
Ολες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το Brexit και η πανδημία ενίσχυσαν την δημοτικότητα του Τζόνσον οπότε δεν τίθεται θέμα αν είναι αλήθεια όταν μέχρι και οι δημοσκοπικες εταιρείες που πρόσκεινται στους Εργατικούς και την αντιπολίτευση το παραδέχονται.Οσον για τον Σταρμερ δεν έχω υπόψιν μου τι θέλεις να πεις; Γιατί έχασε έδαφος;
Δεν είπα ανακριβείς ή ψεύτικες.
Ορίστε, το Σκάϊ έλεγε προηγείται συντριπτικά η νουδού, προηγήθηκε συντριπτικά η νουδού παρά τις αντιρρήσεις του πχόρουμ που πρόσκειται στον Αλέξη.
Είπα πως μετράνε και αν επιφέρουν διορθώσεις.

Ο Στάρμερ φυσικά και έχασε έδαφος αφού το Labour Party είναι κατά 80% υπέρ της Ευρώπης. Ο Στάρμερ επιχειρεί να φέρει πίσω τους μπρεξιτάκηδες -που δεν ψηφίζουν Labour από το 2010 βασικά- και ελπίζει ότι οι φιλοευρωπαϊοι δεν θα αντιδράσουν παρ' όλο που δεν τους αρέσει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Μαρ 2021, 17:31

wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:07
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:35
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:23
Είναι προφανές γιατί έχασε έδαφος ο Στάρμερ.
Ο Τζόνσον τώρα αν κέρδισε συμπάθειες στ' αλήθεια ή όχι συζητείται.
Ολες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το Brexit και η πανδημία ενίσχυσαν την δημοτικότητα του Τζόνσον οπότε δεν τίθεται θέμα αν είναι αλήθεια όταν μέχρι και οι δημοσκοπικες εταιρείες που πρόσκεινται στους Εργατικούς και την αντιπολίτευση το παραδέχονται.Οσον για τον Σταρμερ δεν έχω υπόψιν μου τι θέλεις να πεις; Γιατί έχασε έδαφος;
Δεν είπα ανακριβείς ή ψεύτικες.
Ορίστε, το Σκάϊ έλεγε προηγείται συντριπτικά η νουδού, προηγήθηκε συντριπτικά η νουδού παρά τις αντιρρήσεις του πχόρουμ που πρόσκειται στον Αλέξη.
Είπα πως μετράνε και αν επιφέρουν διορθώσεις.

Ο Στάρμερ φυσικά και έχασε έδαφος αφού το Labour Party είναι κατά 80% υπέρ της Ευρώπης. Ο Στάρμερ επιχειρεί να φέρει πίσω τους μπρεξιτάκηδες -που δεν ψηφίζουν Labour από το 2010 βασικά- και ελπίζει ότι οι φιλοευρωπαϊοι δεν θα αντιδράσουν παρ' όλο που δεν τους αρέσει.
Μα το θέμα συζήτησης δεν είναι Brexit ή όχι πια.Η Βρετανία αποχώρησε απο την ΕΕ επίσημα και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πως άνω του 75% των Βρετανών το έχουν αποδεχτεί πια αυτό και προχωράνε παρακάτω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μαρ 2021, 17:34

Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:31
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:07
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:35


Ολες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το Brexit και η πανδημία ενίσχυσαν την δημοτικότητα του Τζόνσον οπότε δεν τίθεται θέμα αν είναι αλήθεια όταν μέχρι και οι δημοσκοπικες εταιρείες που πρόσκεινται στους Εργατικούς και την αντιπολίτευση το παραδέχονται.Οσον για τον Σταρμερ δεν έχω υπόψιν μου τι θέλεις να πεις; Γιατί έχασε έδαφος;
Δεν είπα ανακριβείς ή ψεύτικες.
Ορίστε, το Σκάϊ έλεγε προηγείται συντριπτικά η νουδού, προηγήθηκε συντριπτικά η νουδού παρά τις αντιρρήσεις του πχόρουμ που πρόσκειται στον Αλέξη.
Είπα πως μετράνε και αν επιφέρουν διορθώσεις.

Ο Στάρμερ φυσικά και έχασε έδαφος αφού το Labour Party είναι κατά 80% υπέρ της Ευρώπης. Ο Στάρμερ επιχειρεί να φέρει πίσω τους μπρεξιτάκηδες -που δεν ψηφίζουν Labour από το 2010 βασικά- και ελπίζει ότι οι φιλοευρωπαϊοι δεν θα αντιδράσουν παρ' όλο που δεν τους αρέσει.
Μα το θέμα συζήτησης δεν είναι Brexit ή όχι πια.Η Βρετανία αποχώρησε απο την ΕΕ επίσημα και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πως άνω του 75% των Βρετανών το έχουν αποδεχτεί πια αυτό και προχωράνε παρακάτω.
Εντάξει

δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Μαρ 2021, 17:39

wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:34
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:31
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:07


Δεν είπα ανακριβείς ή ψεύτικες.
Ορίστε, το Σκάϊ έλεγε προηγείται συντριπτικά η νουδού, προηγήθηκε συντριπτικά η νουδού παρά τις αντιρρήσεις του πχόρουμ που πρόσκειται στον Αλέξη.
Είπα πως μετράνε και αν επιφέρουν διορθώσεις.

Ο Στάρμερ φυσικά και έχασε έδαφος αφού το Labour Party είναι κατά 80% υπέρ της Ευρώπης. Ο Στάρμερ επιχειρεί να φέρει πίσω τους μπρεξιτάκηδες -που δεν ψηφίζουν Labour από το 2010 βασικά- και ελπίζει ότι οι φιλοευρωπαϊοι δεν θα αντιδράσουν παρ' όλο που δεν τους αρέσει.
Μα το θέμα συζήτησης δεν είναι Brexit ή όχι πια.Η Βρετανία αποχώρησε απο την ΕΕ επίσημα και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πως άνω του 75% των Βρετανών το έχουν αποδεχτεί πια αυτό και προχωράνε παρακάτω.
Εντάξει

Τι εντάξει αφού έτσι είναι η πραγματικότητα.Το Brexit πάει έγινε μέχρι και οι Lib Dems το έχουν καταλάβει αυτό.Η χώρα προχωρά παρακάτω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μαρ 2021, 17:48

Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:39
wooded glade έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:34
Mitharadir έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:31


Μα το θέμα συζήτησης δεν είναι Brexit ή όχι πια.Η Βρετανία αποχώρησε απο την ΕΕ επίσημα και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πως άνω του 75% των Βρετανών το έχουν αποδεχτεί πια αυτό και προχωράνε παρακάτω.
Εντάξει

Τι εντάξει αφού έτσι είναι η πραγματικότητα.Το Brexit πάει έγινε μέχρι και οι Lib Dems το έχουν καταλάβει αυτό.Η χώρα προχωρά παρακάτω.
Μετά τις εκλογές του Δεκεμβρίου 2019 πλάκωσε ο κορονοϊός.
Δεν έχει ούτε μπρέξιτ ούτε ξεμπρέξιτ.
Υπέρ του μπρέξιτ είναι βέβαια η στάση του Στάρμερ, για ότι αξίζει αυτή.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Μαρ 2021, 13:28

Κοντοζυγώνει η απέλαση των πρώτων Βρετανών λάθρο
https://www.express.co.uk/news/politics ... is-johnson
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11181
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 08 Απρ 2021, 15:51



Με το brexit δεν τελειωσαμε. Αρχισαμε
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Απρ 2021, 16:34

Στρακαστρουκας έγραψε:
08 Απρ 2021, 15:51


Με το brexit δεν τελειωσαμε. Αρχισαμε
Up the RA!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Απρ 2021, 22:50

και ενω καποιοι γραφικοι ονειρευονται διαλυση του ΗΒ
Το «θαύμα» της Βρετανίας: Πώς πέτυχε την «ανοσία της αγέλης» σε 4 μήνες
https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... ia-agelis/
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 08 Απρ 2021, 23:06

nostromos έγραψε:
08 Απρ 2021, 22:50
και ενω καποιοι γραφικοι ονειρευονται διαλυση του ΗΒ
Το «θαύμα» της Βρετανίας: Πώς πέτυχε την «ανοσία της αγέλης» σε 4 μήνες
https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... ia-agelis/
Είμαστε μεγαλόψυχοι :g030:

EU Exports 80 Million Vaccines With Japan and the U.K. Getting Most
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ηλιθιοι μπρεξιταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 12 Απρ 2021, 19:23

Στις 8-10 μονάδες η διαφορά Τορηδων και Εργατικών μετά από 11 συνεχόμενα χρόνια διακυβέρνησης της χώρας από τους Τορηδες.Δηλαδη δημοσκοπικα η διαφορά τους βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο ότι βρισκόταν δημοσκοπικα πριν τις εκλογές του 2019.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών