Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Ποια θα ήταν η αντίδραση των ΗΠΑ;

Σύνορα με Γουατεμάλα
16
57%
Μόνο οικονομικές κυρώσεις με την ελπίδα να πιάσουν τόπο
8
29%
Καμία αντίδραση, είναι δικαίωμα του Μεξικού να κάνει ο,τι θέλει
4
14%
 
Σύνολο ψήφων: 28

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 11 Σεπ 2022, 14:48

Philip Mortimer έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:44
Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:38
Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:21
Οταν υπάρχει μία διαμάχη, κάποιες πράξεις μπορούν να εκληφθούν από την μία πλευρά σαν αφορμή. Μετά, θα πρέπει να ψάξεις αν αυτές οι πράξεις ήταν με την σειρά τους "εντελώς απρόκλητες" ή είχαν και αυτές κάποιες αιτίες. Ολο αυτό το αφήγημα γιά τις "βαθύτερες" αφορμές μιάς εισβολή, μπορεί να προπαγανδισθεί κατάλληλα και να δικαιώνει τον εισβολέα. Ούτε η εισβολή του Χίτλερ στην Τσεχοσλοβακία ήταν εντελώς απρόκλητη, ούτε των Τούρκων στην Κύπρο.
1) Βομβαρδισμός της Σερβίας το 1999, δηλαδή μιας περιοχής που παραδοσιακά ανήκει στη σφαίρα επιρροής της Ρωσίας, κατά πλήρη παραβίαση του διεθνούς δικαίου και αγνοώντας πλήρως τη Ρωσία, απλά γιατί την πέτυχαν σε αδύναμη στιγμή.
2) Ένταξη στο ΝΑΤΟ των χωρών της Ανατολικής Ευρώπης, παρά τις ρητές προηγούμενες δεσμεύσεις των Αμερικανών στα μέσα της δεκαετίας του '90 ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει.
3) Υποστήριξη τυχοδιωκτών ηγετών τύπου Σαακασβίλι με προφανή στόχο την περικύκλωση της Ρωσίας στο μαλακό της υπογάστριο.
4) Κατάχρηση της εξουσιοδότησης προς το ΝΑΤΟ από το ΣΑ του ΟΗΕ, στην οποία συναίνεσε η Ρωσία το 2011, η οποία μετατράπηκε από όργανο για να προστατευθούν οι άμαχοι στη Λιβύη σε πολεμική αεροπορία των εξεγερμένων εναντίον του καθεστώτος Καντάφι.
5) Υποστήριξη τζιχαντιστών στη Συρία για να ανατραπεί το φιλορωσικό καθεστώς Άσαντ.
6) Υποστήριξη των πραξικοπηματιών που ανέτρεψαν το 2014 την κυβέρνηση Γιανουκόβιτς, περιλαμβανομένων και νεοναζιστικών στοιχείων που πογκρόμιαζαν συστηματικά ρωσόφωνους ή ρωσόφιλους Ουκρανούς.
7) Υπονόμευση των Συμφωνιών του Μινσκ, με διαρκή πίεση προς τους Ουκρανούς στο Κίεβο να μην διαπραγματευτούν με τους αυτονομιστές, όπως είχαν συμφωνήσει, αλλά να τους βομβαρδίζουν διαρκώς.

Δικαιολογούν όλα τα παραπάνω την εισβολή του Πούτιν; Όχι. Αλλά φυσικά έχει απόλυτο δίκιο ο AlienWay και δεν έχει καμία σχέση η ρωσική απάντηση με τελείως προσχηματικές επικλήσεις όπως του Χίτλερ για την Τσεχοσλοβακία ή των Τούρκων στην Κύπρο. Τα παράπονα των Ρώσων είναι ουσιαστικά και δικαιολογημένα, ασχέτως φυσικά αν η αντίδρασή τους στην ιταμή στάση των Δυτικών ήταν τελείως δυσανάλογη ή αν υποκρύπτονται και επεκτατικές βλέψεις πίσω από την εισβολή. Οπότε ναι, είμαστε με τους Ουκρανούς που υπερασπίζονται με σθένος την πατρίδα τους, αλλά μη μας περνάτε για ηλίθιους. Δεν είναι εξωτερική πολιτική αυτό που κάνουν οι Αμερικανοί και αυτοί που έχουν στο άρμα τους μετά το 1991, περισσότερο ποινικό μητρώο (και μάλιστα ανόητων εγκλημάτων) θυμίζει. Όχι να τους εμπιστευτεί δεν μπορεί κανείς, καλημέρα αν σου πουν πρέπει να κοιτάξεις έξω από το παράθυρο για να βεβαιωθείς ότι πράγματι είναι μέρα.
Ποιο ποινικό μητρώο ρε αρχιψεκασμενε πουτλεροτραμπικε; Ποινικό μητρώο έχει η πουτλερια με την χρόνια καταπίεση στους πολίτες της και τους άτυχους ανήκοντες στην πουτλεροσφαιρα. Δεν είναι καθόλου τυχαιο που κανείς δεν επιθυμεί να ανήκει στην πουτλεροσφαιρα και όλοι τρέχουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
Εικόνα
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21457
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Σεπ 2022, 14:49

nowhere έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:21
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:14
Θεωρείς ότι η εισβολή έγινε εντελώς απρόκλητα;

Μήπως δόθηκαν κάποιες, έστω αφορμές;
ποιες ήταν αυτές οι αφορμές?οι φανταστικές νατοικές βάσεις?
ωραία
για πες μου,
ο πούτιν βρίσκεται στο τιμόνι της ρωσίας πάνω από 20 χρόνια
γιατί του καύλωσε έτσι ξαφνικά τώρα να μπουκάρει στην ουκρανία και δεν το έκανε τόσο καιρό;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Σεπ 2022, 14:52

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:49
nowhere έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:21
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:14
Θεωρείς ότι η εισβολή έγινε εντελώς απρόκλητα;

Μήπως δόθηκαν κάποιες, έστω αφορμές;
ποιες ήταν αυτές οι αφορμές?οι φανταστικές νατοικές βάσεις?
ωραία
για πες μου,
ο πούτιν βρίσκεται στο τιμόνι της ρωσίας πάνω από 20 χρόνια
γιατί του καύλωσε έτσι ξαφνικά τώρα να μπουκάρει στην ουκρανία και δεν το έκανε τόσο καιρό;
Σε κώμα ήσουν τα τελευταία 8 χρόνια?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8786
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 11 Σεπ 2022, 14:55

Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:48
Philip Mortimer έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:44
Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:38

1) Βομβαρδισμός της Σερβίας το 1999, δηλαδή μιας περιοχής που παραδοσιακά ανήκει στη σφαίρα επιρροής της Ρωσίας, κατά πλήρη παραβίαση του διεθνούς δικαίου και αγνοώντας πλήρως τη Ρωσία, απλά γιατί την πέτυχαν σε αδύναμη στιγμή.
2) Ένταξη στο ΝΑΤΟ των χωρών της Ανατολικής Ευρώπης, παρά τις ρητές προηγούμενες δεσμεύσεις των Αμερικανών στα μέσα της δεκαετίας του '90 ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει.
3) Υποστήριξη τυχοδιωκτών ηγετών τύπου Σαακασβίλι με προφανή στόχο την περικύκλωση της Ρωσίας στο μαλακό της υπογάστριο.
4) Κατάχρηση της εξουσιοδότησης προς το ΝΑΤΟ από το ΣΑ του ΟΗΕ, στην οποία συναίνεσε η Ρωσία το 2011, η οποία μετατράπηκε από όργανο για να προστατευθούν οι άμαχοι στη Λιβύη σε πολεμική αεροπορία των εξεγερμένων εναντίον του καθεστώτος Καντάφι.
5) Υποστήριξη τζιχαντιστών στη Συρία για να ανατραπεί το φιλορωσικό καθεστώς Άσαντ.
6) Υποστήριξη των πραξικοπηματιών που ανέτρεψαν το 2014 την κυβέρνηση Γιανουκόβιτς, περιλαμβανομένων και νεοναζιστικών στοιχείων που πογκρόμιαζαν συστηματικά ρωσόφωνους ή ρωσόφιλους Ουκρανούς.
7) Υπονόμευση των Συμφωνιών του Μινσκ, με διαρκή πίεση προς τους Ουκρανούς στο Κίεβο να μην διαπραγματευτούν με τους αυτονομιστές, όπως είχαν συμφωνήσει, αλλά να τους βομβαρδίζουν διαρκώς.

Δικαιολογούν όλα τα παραπάνω την εισβολή του Πούτιν; Όχι. Αλλά φυσικά έχει απόλυτο δίκιο ο AlienWay και δεν έχει καμία σχέση η ρωσική απάντηση με τελείως προσχηματικές επικλήσεις όπως του Χίτλερ για την Τσεχοσλοβακία ή των Τούρκων στην Κύπρο. Τα παράπονα των Ρώσων είναι ουσιαστικά και δικαιολογημένα, ασχέτως φυσικά αν η αντίδρασή τους στην ιταμή στάση των Δυτικών ήταν τελείως δυσανάλογη ή αν υποκρύπτονται και επεκτατικές βλέψεις πίσω από την εισβολή. Οπότε ναι, είμαστε με τους Ουκρανούς που υπερασπίζονται με σθένος την πατρίδα τους, αλλά μη μας περνάτε για ηλίθιους. Δεν είναι εξωτερική πολιτική αυτό που κάνουν οι Αμερικανοί και αυτοί που έχουν στο άρμα τους μετά το 1991, περισσότερο ποινικό μητρώο (και μάλιστα ανόητων εγκλημάτων) θυμίζει. Όχι να τους εμπιστευτεί δεν μπορεί κανείς, καλημέρα αν σου πουν πρέπει να κοιτάξεις έξω από το παράθυρο για να βεβαιωθείς ότι πράγματι είναι μέρα.
Ποιο ποινικό μητρώο ρε αρχιψεκασμενε πουτλεροτραμπικε; Ποινικό μητρώο έχει η πουτλερια με την χρόνια καταπίεση στους πολίτες της και τους άτυχους ανήκοντες στην πουτλεροσφαιρα. Δεν είναι καθόλου τυχαιο που κανείς δεν επιθυμεί να ανήκει στην πουτλεροσφαιρα και όλοι τρέχουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
Εικόνα
Όσες εικονιτσες και να βάλεις δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Βουλγαρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία, Σλοβενία, σλοβακια, Πολωνία, Ρουμανία, έτρεξαν να ενταχθουν πλήρως στη δύση.

Αλβανία, Μαυροβούνιο, βόρεια Μακεδονία μπήκαν ΝΑΤΟ και παρακαλάνε να μπουν στην ΕΕ

Ουκρανία, γεωργία θέλουν με κάθε μέσο να μπορέσουν να ενταχθούν στη δύση αλλά με φασιστικά μέσα προσπαθεί να τους εμποδίσει ο πουτλερ.
Αφού το είδαν αυτό έτρεξαν να ενταχθουν στο ΝΑΤΟ φινλανδια και Σουηδία.

Κάτι Καζακστάν του έχουν μείνει.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 11 Σεπ 2022, 15:00

Philip Mortimer έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:55
Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:48
Philip Mortimer έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:44


Ποιο ποινικό μητρώο ρε αρχιψεκασμενε πουτλεροτραμπικε; Ποινικό μητρώο έχει η πουτλερια με την χρόνια καταπίεση στους πολίτες της και τους άτυχους ανήκοντες στην πουτλεροσφαιρα. Δεν είναι καθόλου τυχαιο που κανείς δεν επιθυμεί να ανήκει στην πουτλεροσφαιρα και όλοι τρέχουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
Εικόνα
Όσες εικονιτσες και να βάλεις δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Βουλγαρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία, Σλοβενία, σλοβακια, Πολωνία, Ρουμανία, έτρεξαν να ενταχθουν πλήρως στη δύση.

Αλβανία, Μαυροβούνιο, βόρεια Μακεδονία μπήκαν ΝΑΤΟ και παρακαλάνε να μπουν στην ΕΕ

Ουκρανία, γεωργία θέλουν με κάθε μέσο να μπορέσουν να ενταχθούν στη δύση αλλά με φασιστικά μέσα προσπαθεί να τους εμποδίσει ο πουτλερ.
Αφού το είδαν αυτό έτρεξαν να ενταχθουν στο ΝΑΤΟ φινλανδια και Σουηδία.

Κάτι Καζακστάν του έχουν μείνει.
Και τι με νοιάζει εμένα ποιος εντάχθηκε και που ή ακόμα και το ποιος θα βγει κερδισμένος στην τελική; Εσύ είσαι που λειτουργείς με νοοτροπία χουλιγκάνου που σκέφτεται βολονταριστικά σε βαθμό αυτισμού, όχι εγώ. Εγώ απλώς καταγράφω τι συνέβη και οδηγηθήκαμε στον πόλεμο. Ναι, για τον πόλεμο καθαυτό κυρίως φταίει ο Πούτιν, αλλά δεν είναι αυτή ολόκληρη η ιστορία, όσο και να σε πονάει.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23283
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2022, 15:00

sharp έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:27
Otto Weininger έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:19
Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:09
Δεν είσαι καραμανλικός και τραμπικός;
Το ότι κατά καιρούς σου έχω απαντήσει όταν θεωρείς ότι για όλα τα στραβά από το 1974 έως το 2009, έφταιγε αποκλειστικά ο Καραμανλής δεν με κάνει "καραμανλικό".
Εγώ είμαι "Σαμαρικός/Αβερωφικός" αν τέλος πάντων έπρεπε να μπω σε εσωκομματικό καλούπι. Είμαι Τραμπικός, δεν είμαι Πουτινικός ή "φιλορώσος" γενικά.

Ντάξει, έπιασες 1/3, καλά ήταν.
Το νήμα όμως δείχνει ότι σκέφτεσαι "ρε, μπας και έχει κάποιο δίκιο ο Πούτιν;"
Τέτοιου τύπου συνειρμοί σαν αυτόν που κάνεις (εσύ, όχι ο Οττο) θα κάψουν τα μυαλά πολλών στο τέλος.

Πρέπει να αποφασίσουμε αν θέλουμε να κάνουμε χαλαρή, καφενειακή κουβέντα (που σημαίνει ότι σε κάποια ζητήματα θα βάζουμε το προσωπικό στοιχείο μέσα στον σχολιασμό μας, ίσως και θα αντιφάσκουμε) ή οπαδική κομματική προπαγάνδα (χρησιμοποιώντας τους γνωστούς, κουτοπόνηρους μηχανισμούς που δεν είναι τόσο κρυφοί στις μέρες μας).

Ο Οττο αποδεικνύει ότι δεν επιθυμεί να κάνει οπαδική προπαγάνδα αλλά καφενειακή συζήτηση και αυτό κατά τη γνώμη μου, λειτουργεί υπέρ του.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Σεπ 2022, 15:02

Σενέκας έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:46
Otto Weininger έγραψε:
11 Σεπ 2022, 11:59
Το έχω ξαναγράψει, το βάνω και σε ψηφοφορία.
Υποθέτουμε ότι δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα μεταξύ Ουκρανίας και Ρωσίας. Όμως, ο Πρόεδρος/Πρωθυπουργός/whatever του Μεξικού, πάει στην Ρωσία, τρώει τις σούπες του, ρίχνει και τις πούτσες του και συμφωνεί με τον Βλαδίμηρο να μπουν ρωσικές βάσεις στο Μεξικό. Δημοκρατία έχομε, ελεύθερο κράτος είναι το Μεξικό, οπότε αποφασίζει να μπουν ρωσικές βάσεις (με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται) 10-20 χλμ από το Τέξας.

Ποια θα ήταν, πιστεύετε, η αντίδραση των ΗΠΑ;
Τι να τις κάνει τις υποθετικές ρώσικες στρατιωτικές βάσεις το Μεξικό? Βάσεις συνήθως δέχεται ένα στρατιωτικά πιο αδύναμο κράτος απο κάποιον που μπορεί να προσφέρει προστασία. Ο Ρωσικός στρατός μόλις υποχρεώθηκε σε άτακτη υποχώρηση και άφησε πίσω άθικτες ολόκληρες μεραρχίες απο βαρύ οπλισμό και υλικό γιατί δεν έχει τα logistics να κάνει αξιόλογες εκστρατείες λίγα χιλιόμετρα μακριά απο τα σύνορά του. Υποθετικά πάντα, πιο λογικό θα ήταν να στήσει το Μεξικό βάσεις στη Ρωσία :102:
τι μλκς είσαι :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8786
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 11 Σεπ 2022, 15:03

Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 15:00
Philip Mortimer έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:55
Scouser έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:48

Εικόνα
Όσες εικονιτσες και να βάλεις δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Βουλγαρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία, Σλοβενία, σλοβακια, Πολωνία, Ρουμανία, έτρεξαν να ενταχθουν πλήρως στη δύση.

Αλβανία, Μαυροβούνιο, βόρεια Μακεδονία μπήκαν ΝΑΤΟ και παρακαλάνε να μπουν στην ΕΕ

Ουκρανία, γεωργία θέλουν με κάθε μέσο να μπορέσουν να ενταχθούν στη δύση αλλά με φασιστικά μέσα προσπαθεί να τους εμποδίσει ο πουτλερ.
Αφού το είδαν αυτό έτρεξαν να ενταχθουν στο ΝΑΤΟ φινλανδια και Σουηδία.

Κάτι Καζακστάν του έχουν μείνει.
Και τι με νοιάζει εμένα ποιος εντάχθηκε και που ή ακόμα και το ποιος θα βγει κερδισμένος στην τελική; Εσύ είσαι που λειτουργείς με νοοτροπία χουλιγκάνου που σκέφτεται βολονταριστικά σε βαθμό αυτισμού, όχι εγώ. Εγώ απλώς καταγράφω τι συνέβη και οδηγηθήκαμε στον πόλεμο. Ναι, για τον πόλεμο καθαυτό κυρίως φταίει ο Πούτιν, αλλά δεν είναι αυτή ολόκληρη η ιστορία, όσο και να σε πονάει.
Νοιάζει τον πουτλερ όπως και όλους τους τραμποπουτλεριστες σαν εσένα.
Δεν πονάει εμένα, τον σταλινοχιτλερικο Πούτιν πονάει το ότι κανείς πέραν Ουζμπεκιστάν (προς το παρόν) δεν επιθυμεί να μείνει στην πουτλεροσφαιρα.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34918
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Σεπ 2022, 15:05

dna replication έγραψε:
11 Σεπ 2022, 13:14
πατησιωτης έγραψε:
11 Σεπ 2022, 12:59
Το αντίστοιχο θα ήταν Ουκρανία μπορείς να μπεις στην ΕΕ αλλά όχι στο ΝΑΤΟ και να μην έχεις ξένες βάσεις στο έδαφός σου.Αυτό το πρότεινε και ο Κίσσινγκερ το 2014.
Το θέμα είναι ότι ο Πούτιν δεν δεχόταν άλλο καθεστώς στην Ουκρανία από αυτό που θα ήθελε ο ίδιος.
Δεν περιοριζόταν στην απαίτηση μη ύπαρξης ξένων βάσεων όπως οι Αμερικανοί στην Κούβα.
περίεργο γιατί το τελεσίγραφο του Πουτιν αυτό έλεγε:
- σεβασμός της συμφωνίας του Μινσκ
- εγγυηση ουδετερότητας, οτι η Ουκρανία δε θα μπει ποτέ στο ΝΑΤΟ

το Κιεβο το απέριψε, έβαλε όρο στο Συνταγμα οτι η Ουκρανία υποχρεωτικά θα μπεί στο ΝΑΤΟ
Δεν έχει σημασία τι θέλει η Ουκρανία αλλά τι οι άλλοι ήσαν διατεθειμένοι να βάλουν εκεί.
Να θυμίσω ότι και οι Κουβανοί ήσαν αντίθετοι με τη συμφωνία Κέννεντυ - Χρουστσώφ.Δεν τους ρώτησαν.
Εν προκειμένω ο Σολτς και ο Μακρόν πήγαν στη Μόσχα και είπαν ότι δεν θα μπει η Ουκρανία στο ΝΑΤΟ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Σεπ 2022, 15:05

πατησιωτης έγραψε:
11 Σεπ 2022, 12:19
Mα έχει ήδη συμβεί.



H κρίση των πυραύλων το 1962 λύθηκε με τον συμβιβασμό ότι οι Σοβιετικοί θα αποσύρουν τους πυραύλους και οι Αμερικανοί δεν θα εισβάλλουν στην Κούβα* που θα μείνει κομμουνιστική.
Αλλά αντίστοιχο της Ουκρανίας δεν είναι.Να θυμίσω ότι η Ουκρανία ΕΙΧΕ δικά της πυρηνικά όπλα,τα οποία τα έδωσε μετά από πιέσεις του Κλίντον. :D
*και να πάρουν τα πυρηνικά που είχανε τοποθετήσει στην Τουρκία οι Αμερικάνοι πριν το 1962 γεγονός το οποίο οδήγησε εξαρχής τους Ρώσους να στείλουν πυρηνικές κεφαλές στην Κούβα.
Μισές αλήθειες και διαστρέβλωση συνεχώς πατ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14627
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 11 Σεπ 2022, 15:08

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:49
ωραία
για πες μου,
ο πούτιν βρίσκεται στο τιμόνι της ρωσίας πάνω από 20 χρόνια
γιατί του καύλωσε έτσι ξαφνικά τώρα να μπουκάρει στην ουκρανία και δεν το έκανε τόσο καιρό;
η κριμαία δεν πιάνεται για μπουκάρισμα?

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Σεπ 2022, 15:10

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:49
nowhere έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:21
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:14
Θεωρείς ότι η εισβολή έγινε εντελώς απρόκλητα;

Μήπως δόθηκαν κάποιες, έστω αφορμές;
ποιες ήταν αυτές οι αφορμές?οι φανταστικές νατοικές βάσεις?
ωραία
για πες μου,
ο πούτιν βρίσκεται στο τιμόνι της ρωσίας πάνω από 20 χρόνια
γιατί του καύλωσε έτσι ξαφνικά τώρα να μπουκάρει στην ουκρανία και δεν το έκανε τόσο καιρό;
Θέλει και ρώτημα; Επειδή βρήκε την ευκαιρία να είναι το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο σε υψηλές τιμές. Το ίδιο είχε κάνει και το 2008 στην Γεωργία και το 2014 στην Κριμαία.

Νομίζεις ότι είσαι πρωτότυπος;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21222
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2022, 15:11

AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2022, 15:00
sharp έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:27
Otto Weininger έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:19


Το ότι κατά καιρούς σου έχω απαντήσει όταν θεωρείς ότι για όλα τα στραβά από το 1974 έως το 2009, έφταιγε αποκλειστικά ο Καραμανλής δεν με κάνει "καραμανλικό".
Εγώ είμαι "Σαμαρικός/Αβερωφικός" αν τέλος πάντων έπρεπε να μπω σε εσωκομματικό καλούπι. Είμαι Τραμπικός, δεν είμαι Πουτινικός ή "φιλορώσος" γενικά.

Ντάξει, έπιασες 1/3, καλά ήταν.
Το νήμα όμως δείχνει ότι σκέφτεσαι "ρε, μπας και έχει κάποιο δίκιο ο Πούτιν;"
Τέτοιου τύπου συνειρμοί σαν αυτόν που κάνεις (εσύ, όχι ο Οττο) θα κάψουν τα μυαλά πολλών στο τέλος.

Πρέπει να αποφασίσουμε αν θέλουμε να κάνουμε χαλαρή, καφενειακή κουβέντα (που σημαίνει ότι σε κάποια ζητήματα θα βάζουμε το προσωπικό στοιχείο μέσα στον σχολιασμό μας, ίσως και θα αντιφάσκουμε) ή οπαδική κομματική προπαγάνδα (χρησιμοποιώντας τους γνωστούς, κουτοπόνηρους μηχανισμούς που δεν είναι τόσο κρυφοί στις μέρες μας).

Ο Οττο αποδεικνύει ότι δεν επιθυμεί να κάνει οπαδική προπαγάνδα αλλά καφενειακή συζήτηση και αυτό κατά τη γνώμη μου, λειτουργεί υπέρ του.
Εντάξει κι ο Χίτλερ είχε τα δίκια του εδώ που τα λέμε (για να μην είμαι οπαδικός). Και για τον πόλεμο και για τους Εβραίους που όλο τα φράγκα κοιτάνε κλπ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Σεπ 2022, 15:12

Chainis έγραψε:
11 Σεπ 2022, 12:52
Υδράργυρος έγραψε:
11 Σεπ 2022, 12:18
Otto Weininger έγραψε:
11 Σεπ 2022, 11:59
Το έχω ξαναγράψει, το βάνω και σε ψηφοφορία.
Υποθέτουμε ότι δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα μεταξύ Ουκρανίας και Ρωσίας. Όμως, ο Πρόεδρος/Πρωθυπουργός/whatever του Μεξικού, πάει στην Ρωσία, τρώει τις σούπες του, ρίχνει και τις πούτσες του και συμφωνεί με τον Βλαδίμηρο να μπουν ρωσικές βάσεις στο Μεξικό. Δημοκρατία έχομε, ελεύθερο κράτος είναι το Μεξικό, οπότε αποφασίζει να μπουν ρωσικές βάσεις (με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται) 10-20 χλμ από το Τέξας.

Ποια θα ήταν, πιστεύετε, η αντίδραση των ΗΠΑ;
Οπου ρωσικα βαλε κινεζικα και θα ειναι πιο ρεαλιστικο γιατι ηδη οι κινεζοι κινουνται στην κεντρικη αμερικη.
Κατα τα αλλα το ερωτημα το ειχε θεσει πρωτος ο μαικλ μουρ στις 25 φλεβαρη
Το ερώτημα είναι ηλίθιο.

Για να ενισχύσετε το αφήγημα του Πούτιν δεν λέτε καν ότι το Μεξικό υπογράφει αμυντική συμφωνία με την Ρωσία που θα είναι το αντίστοιχο του ΝΑΤΟ, το πάτε κατευθείαν σε βάσεις πυραύλων της Ρωσίας που θα απειλούν την Αμερική, που αντίστοιχες βάσεις το ΝΑΤΟ δεν έχει πουθενά*

Αυξήθηκαν πολύ τα έσοδα της Ρωσίας με την κατάληψη της ανατολικής Ουκρανίας;
Για να λέμε κάτι ουσιαστικό.
*είχε πριν το 1962, αμερικανικές πυρηνικές κεφαλές εγκατεστημένες κάπου στην Τουρκία οι οποίες φτάνανε άνετα εάν παρουσιαζόταν η ανάγκη μέχρι την Μόσχα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21222
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ένα φανταστικό σενάριο αντίστοιχο της Ουκρανίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2022, 15:15

Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2022, 15:10
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:49
nowhere έγραψε:
11 Σεπ 2022, 14:21
ποιες ήταν αυτές οι αφορμές?οι φανταστικές νατοικές βάσεις?
ωραία
για πες μου,
ο πούτιν βρίσκεται στο τιμόνι της ρωσίας πάνω από 20 χρόνια
γιατί του καύλωσε έτσι ξαφνικά τώρα να μπουκάρει στην ουκρανία και δεν το έκανε τόσο καιρό;
Θέλει και ρώτημα; Επειδή βρήκε την ευκαιρία να είναι το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο σε υψηλές τιμές. Το ίδιο είχε κάνει και το 2008 στην Γεωργία και το 2014 στην Κριμαία.

Νομίζεις ότι είσαι πρωτότυπος;
Και γιατί πίστεψε ότι είχε μαζέψει αρκετά αποθέματα σε χρυσό ώστε να αντέξει στις κυρώσεις. Μόνο που δεν τις περίμενε τόσο καθολικές και 2/3 των αποθεμάτων τα έχει σε δυτικές τράπεζες και του τα δεσμεύσανε

Πολύ έξυπνο δεν τον λες πάντως :lol:
Θα μού πεις, καγκεμπίτης κι έξυπνος;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών