Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 09:37

Αρίστος έγραψε:
25 Σεπ 2022, 22:37
Με λιγα λογια εμεις θεωρουμε αυτους καθυστερημενους και καταπιεσμενους κι αυτοι μας θεωρουν παρανοικους και νευροσπαστα.

.
εμεις ομως εχουμε δικιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Σεπ 2022, 09:39

Gherschaagk έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:27
nowhere έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:49
Εγώ εν μέρει συμφωνώ με αυτό. Αλλά εξαρτάται τη μουσουλμάνα και τη δυτική ρε μαλακες. Μη γενικευετε. Προφανώς πχ η μέση Πακιστανη ξέρω γω περνάει σκατα ακόμη και σε σύγκριση με τη μέση φτωχατζα πλεμπα κυρά Μαρικα της Δραπετσώνας, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι η μέση Καταριανη ή κάτι αντίστοιχο που κολυμπάει στο χρήμα είναι σε χειρότερη μοίρα από τη μέση κάτοικο δυτικών προαστίων της Αθήνας επειδή η δεύτερη είναι ελεύθερη να κυκλοφορεί χωρίς περιορισμούς στο ντύσιμο. Που κ αυτο σχετικό είναι αλλά τεσπα.
δεν εξαρτάται καθόλου.αν σου λέγαν ότι από αύριο θα γινόσουν γυναίκα [εννοώ εσύ ο ίδιος με τις εμπειρίες και τις εικόνες που έχεις] με μόνη επιλογή τον τόπο θα διάλεγες κατάρ και όχι δραπετσώνα?
Διάνθισέ το λίγο. Πχ το Κατάρ καλοκαίρι δεν παλεύεται λόγο ζέστης. Να φοράς και την μαντήλα στο κεφάλι και λαιμό να νομίζεις πως ζεις σε καμίνι, ακόμη χειρότερα. Από την άλλη, εκεί κάτω υπάρχουν συγκροτήματα που έχουν 5-6 ιδιωτικές πισίνες και μπορείς στις μεγάλες ζέστες να είσαι την μισή μέρα μέσα στο νερό. Μπορεί βέβαια να στεγνώνει το ρούχο πάνω σου καθώς δουλεύεις στους 50 υπό σκιά.
η μαντιλα και τα υπολοιπα ρουχα κελεμπιες κλπ εχουν αυτο ακριβως τον στοχο να προσφερουν δροσια στο σωμα
ειναι ετσι καμωμενα απο ειδικο υφασμα -με λιγα λογια το σορτς και τα κοντομανικα δεν προσφερουν τιποτα αλλο εκτος απο εγκαυματα
-οι συνηθειες στο ντύσιμο ειναι παντα σε συναρτηση με το περιβάλλον

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Σεπ 2022, 09:43

Ναύτης έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:46
Ασέβαστος έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:44
Beria έγραψε:
25 Σεπ 2022, 21:37


Δεν αναγνωρίζω σε καμία θρησκεία να παρεμβαίνει σε ζητήματα ατομικών ελευθεριών.
Ούτε ως τελετουργία
χμ. βαφτιση.
Ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο γέννησης του παιδιού.
Η βάφτιση δεν γίνεται για ονοματοδοσία, απλώς έτσι πιστεύει ο λαός και οι παπάδες δεν τον απαλάσσουν από την πλάνη του.

Η βάφτιση γίνεται καθαρά για σκοπούς προσηλυτισμού.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14583
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Σεπ 2022, 09:47

Gherschaagk έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:37
Όλα τα συνυπολογίζω. Εστιάζω στις κλιματικές συνθήκες περισσότερο. Σε συνδυασμό με το ντρες κοουντ η ζωή σε αυτές τις περιοχές της γης μπορεί να γίνει ανυπόφορη.
για μένα δραπετσώνα γλυκιά μου φτωχομάνα,δεν υπάρχει δίλημμα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 09:48

Αρίστος έγραψε:
26 Σεπ 2022, 00:17

Εξαρταται ποιος θα ειναι κυριαρχος πολιτισμικα σε αυτο το ανακατεμα, αν προκειται για παγκοσμιοποιημενο φιλελεφτ δικαιωματισμο επιλεγω καθε αλλο συστημα και πολιτισμο ως καλυτερο.

.
το φιλελεφτ ειναι μαλακια, αλλα το ισλαμ 100 φορες χειροτερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 09:50

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2022, 00:46
Αρίστος έγραψε:
26 Σεπ 2022, 00:23
Δεν ειμαι σιγουρος, στο Ιραν δεν πουλανε ναρκωτικα εξω απο τα σχολεια και η τραπ δεν ειναι ελευθερη.
Διάλεξες τώρα να το πεις αυτό για το Ιράν, που είναι η δεύτερη χώρα παγκοσμίως σε κατανάλωση οπιούχων (3,31% του πληθυσμού*). Τρίτη είναι η Ρωσία, παρεμπιπτόντως. Το αντίστοιχο ποσοστό για την Ελλάδα είναι 0,23%.




* είναι το ποσοστό του πληθυσμού που έχει καταναλώσει ναρκωτικά τουλάχιστον 1 φορά στο έτος αναφοράς.
πααααλι κουβά ο αριστος. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 09:52

Jimmy81 έγραψε:
26 Σεπ 2022, 05:14
foscilis έγραψε:
25 Σεπ 2022, 22:53
Jimmy81 έγραψε:
25 Σεπ 2022, 13:40
Υπάρχουν πολλές μουσουλμάνες που επιλέγουν την θρησκευτική ενδυμασία τους οικειοθελώς και αυτές οι γυναίκες δεν πρέπει να καταπιέζονται από κανέναν
Αν επέλεγαν οικειοθελώς να φορέσουν στολή ΚΚΚ θα έλεγες το ίδιο;
Δεν θα μπω στη "λογική" σύγκρισης των συμβόλων μιας διαδεδομένης θρησκείας με αυτά μιας ρατσιστικής τρομοκρατικής οργάνωσης φονιάδων.
μα αφου η συγκεκριμμενη διαδεδομενη θρησκεια, ειναι ρατσιστικη τρομοκρατικη οργανωση φονιαδων. :102: και μαλιστα με πολυ περισσοτερα φονικα απο την κκκ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2022, 09:52

nowhere έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:49
Εγώ εν μέρει συμφωνώ με αυτό. Αλλά εξαρτάται τη μουσουλμάνα και τη δυτική ρε μαλακες. Μη γενικευετε. Προφανώς πχ η μέση Πακιστανη ξέρω γω περνάει σκατα ακόμη και σε σύγκριση με τη μέση φτωχατζα πλεμπα κυρά Μαρικα της Δραπετσώνας, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι η μέση Καταριανη ή κάτι αντίστοιχο που κολυμπάει στο χρήμα είναι σε χειρότερη μοίρα από τη μέση κάτοικο δυτικών προαστίων της Αθήνας επειδή η δεύτερη είναι ελεύθερη να κυκλοφορεί χωρίς περιορισμούς στο ντύσιμο. Που κ αυτο σχετικό είναι αλλά τεσπα.
δεν εξαρτάται καθόλου.αν σου λέγαν ότι από αύριο θα γινόσουν γυναίκα [εννοώ εσύ ο ίδιος με τις εμπειρίες και τις εικόνες που έχεις] με μόνη επιλογή τον τόπο θα διάλεγες κατάρ και όχι δραπετσώνα?
Κοίτα σίγουρα είναι καλύτερα να είσαι όμορφος και πλούσιος πάρα άσχημος και φτωχός, δηλαδη αν εχω να διαλεξω μεταξυ του να ειμαι δυτικια κ πλουσια κ καταριανη και εξισου πλουσια προτιμω το πρωτο προφανως, αλλά αν έχω να διαλέξω μεταξύ του να είμαι Καταριανη (όχι να μένω απλά στο Κατάρ, να είμαι υπήκοος) και να πλένω σκάλες στη δύση, ναι προτιμώ να είμαι καταριανη, κ ας φοράω κ μπουργκα. Όπως θα προτιμούσα να φοράω κελεμπία σαν Καταριανος κ να καίω χρημα απ το να είμαι Αλβανός εργάτης σε μια οικοδομή της αθηναϊκής ριβιέρας, δεν ξέρω γιατί σου κάνει τόση εντύπωση :smt017

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Σεπ 2022, 09:53

foscilis έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:43
Ναύτης έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:46
Ασέβαστος έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:44


χμ. βαφτιση.
Ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο γέννησης του παιδιού.
Η βάφτιση δεν γίνεται για ονοματοδοσία, απλώς έτσι πιστεύει ο λαός και οι παπάδες δεν τον απαλάσσουν από την πλάνη του.

Η βάφτιση γίνεται καθαρά για σκοπούς προσηλυτισμού.
Ναι, ΟΚ, εγώ απάντησα ότι η βάφτιση δεν είναι υποχρεωτική, μπορεί κάποιος να επιλέξει την ονοματοδοσία για το παιδί του.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Σεπ 2022, 09:55

foscilis έγραψε:
27 Σεπ 2022, 09:43
Ναύτης έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:46
Ασέβαστος έγραψε:
27 Σεπ 2022, 08:44


χμ. βαφτιση.
Ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο γέννησης του παιδιού.
Η βάφτιση δεν γίνεται για ονοματοδοσία, απλώς έτσι πιστεύει ο λαός και οι παπάδες δεν τον απαλάσσουν από την πλάνη του.

Η βάφτιση γίνεται καθαρά για σκοπούς προσηλυτισμού.
βρε ζαβα -για ολους το λεω που δυσανασχετουν απο την χριστιανικη βαπτιση - απο παντα υπηρχε απο τα πρωτα χρονια μιας
κοινωνιας ανθρωπων υπηρχε το εθιμο της βαπτισης ....η βαπτιση δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η αναγνωριση του καινουργιου μελος
στο σοι στο χωριο στην κοινοτητα -πως αλλιως θα γιινοταν; θα εβγαζαν τελαλη ;!!!!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 09:55

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2022, 09:30
Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνετε όλοι εσείς οι πίθηκες που αντιγράφετε τις αγγλοσαξωνικές πολιτικοκορεκτίλες: οι αγγλοσάξωνες ιστορικά έχουν πάει στους μουσουλμάνους σαν κατακτητές και αποικιοκράτες. Τους θεωρούν ευάλωτη καφετί μειονότητα. Και αυτή η οπτική γωνία μέσα από τη μόδα και τον πιθηκισμό έχει διαδοθεί και εκτός αγγλοσαξωνίας.

Η δικιά μας ιστορική εμπειρία όμως, στα Βαλκάνια, στη Μέση Ανατολή, σε κάθε χώρα που υπήρξε ή βρίσκεται ακόμα κάτω από τη σαρία ειναι τελείως διαφορετική. Οι μουσουλμάνοι, ιδιαίτερα οι φανταμενταλιστές, δεν είναι καθόλου κακομοίρηδες ή ευάλωτοι, ούτε βέβαια είναι υποχρεωτικά πιο καφετί από εμάς. Στη δικιά μας ιστορική εμπειρία το Ισλάμ μια απολυταρχική κατακτητική ιδεολογία στην οποία οι αλλόθρησκοι βρίσκονται πιο κάτω από τις γυναίκες και οι γυναίκες πιο κάτω από τους άντρες και οι άντρες πιο κάτω από τους παπάδες και υπάρχουν βαρύτατες τιμωρίες για όποιον τα αμφισβητεί όλα αυτά οι οποίες ειδικά για αμιγώς ιδεολογικά εγκλήματα (όπως η αποστασία ή η μη απόδοση του δέοντος σεβασμού στα σύμβολα) φτάνουν μέχρι το θάνατο.

Οπότε όποια μαλακισμένη φοράει τη στολή αυτής της ιδεολογίας σημαίνει ή δεν ξέρει αλλιώς (χρόνια πλύσης εγκεφάλου την έχουν κάνει να αισθάνεται πουτάνα προκλητική ευάλωτη και τιποτένια αν κυκλοφορήσει χωρίς κουβέρτες πάνω της, όπως θα αισθανόταν μια δυτική γυναίκα εντελώς γυμνή), ή την προσυπογράφει. ΔΕΝ βάζεις ή δεν βάζεις χιτζάμπ με τον ίδιο τρόπο που βάζεις ή δεν βάζεις το μπλε σου πουλόβερ αντί για το πράσινο. Είναι η υποχρεωτική ΣΤΟΛΗ των θηλυκών υποκειμένων μιας ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ που το όνομα αυτής της ιδεολογίας κυριολεκτικά μεταφράζεται με τη λέξη ΥΠΟΤΑΓΗ. Δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνει με την ελευθερία επιλογής των γυναικών γιατί την απορρίπτει συνολικά ως αξία.

Όποιος λέει ότι η μαντίλα είναι απλά μια ενδυματολογική επιλογή κατουράει την εμπειρία όσων λαών έζησαν και ζουν κάτω από τη Σαρία ακριβώς όπως αυτός που λέει ότι η κουκούλα της ΚΚΚ είναι απλά ένα σεντόνι κατουράει την εμπειρία όσων έζησαν το καθεστώς της δουλείας και των φυλετικών διακρίσεων.
:goodpost:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Σεπ 2022, 09:57

Αρίστος έγραψε:
27 Σεπ 2022, 05:45
Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2022, 23:11
Πάλι ανοησίες Αρίστο. Αλλο η γονιμότητα (παιδιά ανά γυναίκα) και άλλο οι γεννήσεις (γεννήσεις/πληθυσμό) αφού το δεύτερο δεν δείχνει το πόσα παιδιά κάνει μία οικογένεια. Ο πληθυσμός των χωρών που είχαν μεγάλη γονιμότητα πριν 40 χρόνια θα συνεχίσει να ανεβαίνει γιά μία γενιά ακόμη, αφού έχουν ήδη γεννηθεί οι γονείς της. Μετά, θα αρχίσει να πέφτει, όπως των ευρωπαϊκών χωρών. Αλλά ακόμη και ο χάρτης που ανέβασες εσύ δείχνει πόσο μπερδεμένα τα έχεις στο μυαλό σου. Ποιά "εκρηκτικη γενητικοτητα των ισλαμικων χωρων"; Δεν βλέπεις ότι οι πολλές γεννήσεις συμβαίνουν στην Αφρική, μουσουλμανική και χριστιανική; Δεν βλέπεις ότι οι περισσότερες μουσουλμανικές χώρες εκτός Αφρικής είναι μπλε, που δείχνει χαμηλές γεννήσεις; Δεν βλέπεις ότι η μόνη ισλαμική χώρα εκτός Αφρικής που είναι στο κόκκινο είναι το Αφγανιστάν;
Απο αρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ.

Και βέβαια υπάρχει και το Ισλάμ. Μιά θρησκεία που μπορεί να ηττήθηκε στρατιωτικά στη Μέση Ανατολή όταν το ISIS έχασε στα πεδία των μαχών αλλά κερδίζει στις πολύ πιο αποφασιστικές εκείνες μάχες που λέγονται δημογραφικές. Από τη δεκαετία του 1980 ο πληθυσμός ισλαμικών χωρών σε Ασία και Αφρική έχει διπλασιαστεί η και υπερτριπλασιαστεί σε κάποιες περιπτώσεις ενώ η τάση αυτή θα συνεχιστεί τις επόμενες δεκαετίες.
Για παράδειγμα η Αίγυπτος που ξεπέρασε τα 100 εκατομμύρια πληθυσμού, στις επόμενες δεκαετίες θα ξεπεράσει και τα 200 εκατομμύρια. Πως να αναχαιτισθεί αυτό όταν το 65% των αιγυπτιακών οικογενειών έχουν κατά μέσο όρο 9 παιδιά; Στο Πακιστάν που ο πληθυσμός το 1947 ήταν 32,5 εκατομμύρια, στην απογραφή του 2017 εκτοξεύθηκε στα 207 εκατομμύρια και δεν θα αργήσει πολύ η μέρα που θα ξεπεράσει τα 400 εκατομμύρια. Η Νιγηρία, το 2050, θα φτάσει σύμφωνα με εκτιμήσεις τα 400 εκατομμύρια ξεπερνώντας τον πληθυσμό των ΗΠΑ.
Κι'επειδή το έγραψες στα Επίκαιρα, πρέπει να το λάβουμε υπ'όψη; Και βέβαια δεν είναι αλήθεια ότι το 65% των αιγυπτιακών οικογενειών έχει 9 παιδιά, αφού ο μέσος όρος παιδιών ανά γυναίκα είναι 2,88 https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... ility_rate
Αν ήταν αλήθεια αυτό που λες, τότε το υπόλοιπο 35% των αιγυπτιακών οικογενειών, θα είχε κατά μέσον όρο ... -8,5 παιδιά.
Πέραν αυτού, η Αίγυπτος είναι 41η μεταξύ των αφρικανικών κρατών ως προς την γονιμότητα. Εντελώς χριστιανικά κράτη όπως το Κογκό (και τα δύο κράτη) η Ανγκόλα, η Ουγκάντα, η Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία και η Ζάμπια έχουν πολύ μεγαλύτερη γονιμότητα (το Κογκό σχεδόν διπλάσια).
Αρίστος έγραψε:
27 Σεπ 2022, 05:45
Kαι επειδη θεωρησες τη δημογραφικη εκρηξη του Ισλαμ φαινομενο αποκλειστικα της Αφρικης.

A 2019 book Empty Planet documents the concerns about falling fertility rates in the rich world. Pakistan remains stuck in its overpopulation crisis. By 2050, it is predicted to have 338mn people and is expected to be fourth out of the nine countries that are set to account for half the world's projected population.
Εκεί που μας έλεγες ότι στις ισλαμικές χώρες υπάρχει πληθυσμιακή έκρηξη, κατέληξες να βρείς ένα ισλαμικό κράτος εκτός Αφρικής που έχει γονιμότητα 3,3 παιδιά/γυναίκα, όσο οι χριστιανικές Κένυα και Ζιμπάμπουε. Ναι, οι φτωχές μουσουλμανικές χώρες εκτός Αφρικής έχουν ακόμη σχετικώς υψηλή γονιμότητα: Αφγανιστάν 3,9 Ιράκ 3,5 Υεμένη 3,5 Πακιστάν 3,3. Οι πλούσιες και σχετικά πλούσιες έχουν γονιμότητα στα όρια τής αναπλήρωσης πληθυσμού (2,1): Ινδονησία 2,2 Σαουδική Αραβία 2,2 Ιράν 2,1 Αζερμπαϊτζαν 2,0 Κουβέϊτ 2,0 Λίβανος 2,0 Τουρκία 2,0 Μπαχρέϊν 1,9 Μπάγκλαντες 1,9 Μαλαισία 1,9 Μπρουνέϊ 1,8 Μαλδίβες 1,8 Κατάρ 1,8 ΗΑΕ 1,3
Τα πολλά παιδιά συνδέονται με την φτώχεια, όχι με την θρησκεία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Σεπ 2022, 10:04

Αρίστος έγραψε:
26 Σεπ 2022, 10:56
Υποψιν οτι στο Ισλαμ αν η γυναικα δεν παρει την προικα που ειχε συμφωνησει να της δωσει το σοι του αντρα δικαιουται να του αρνηθει καθε σεξουαλικη επαφη. :lol:

Τοσο μισογυνικο το Ισλαμ. :P

Και μετα στη Δυση καθοσαστε και σαχλαμαριζετε κοροιδα για τις μαντηλες οταν οι Μουσουλμανες τη βγαζουν ζαχαρη. :003:

.
α, δηλαδη το ισλαμ κανει ολες τις γυναικες πουτανες, αφου γαμιωνται μονο αν πληρωθουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 27 Σεπ 2022, 10:05

[quote=Leporello post_id=2688702
Τα πολλά παιδιά συνδέονται με την φτώχεια, όχι με την θρησκεία.
[/quote]



Του τα είπα και εγώ αυτά,αλλά δεν χαμπαριαζει
Η μάνα μου και ο πατέρας μου γεννήθηκαν σε χωριό από πάμφτωχους γονείς και είχαν 7 αδέλφια η μάνα μου και οχτώ ο πατέρας μου
Συν κάποια που πέθαναν μικρά από αστείες αιτίες

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Σεπ 2022, 10:05

Leporello και με την φτωχεια και με την παραδοση μιας θρησκειας -τωρα τι μου λες εσυ με τους πινακες μου ειναι αδιαφορο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών