Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Σεπ 2022, 13:13

Ναύτης έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:08
Όχι, αλλά είναι προφανές ότι θα έχουμε περισσότερα θύματα εκεί όπου υπάρχει μεγαλύτερη ένταση των λαϊκών αντιδράσεων και κατά συνέπεια σκληρότερη κρατική καταστολή.
Στην ουσία του θέματος, τι σημασία έχουν όλα αυτά;
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι η εξέγερση δεν είναι μόνο ενάντια στο θεοκρατικό καθεστώς - είναι κυρίως πολιτική, με μέσω την αντίδραση στις γελοιότητες του θεοκρατικού καθεστώτος...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Σεπ 2022, 13:14

vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
Ναι. Ειναι σιχαμένα μπάσταρδα στην Ελλάδα όσοι ειναι υπέρ της μαντήλας (είτε ειναι αριστεροί ψευτοπροόδες, είτε δεξιοί παραδοσιοκράτες). Ενταξει?
Τώρα που το ξεκαθάρισες... ΟΚ
Να το γράφεις και στους υπόλοιπους αριστερούς όμως να το εμπεδώσουν... :003:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Σεπ 2022, 13:15

vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
(...)
Ναι. Ειναι σιχαμένα μπάσταρδα στην Ελλάδα όσοι ειναι υπέρ της μαντήλας (είτε ειναι αριστεροί ψευτοπροόδες, είτε δεξιοί παραδοσιοκράτες). Ενταξει?
Δηλαδή η γιαγιά μου στο χωριό, χριστιανή ορθόδοξη και με τις φωτογραφίες του παύλου της φρίκης και του κώτσου στο εικονοστάσι, που φορούσε μαντήλα στο κεφάλι της σχεδόν 50 χρόνια, ήταν "σιχαμένη-μπάσταρδη";
Νομίζω το θέμα είναι στο δικαίωμα επιλογής.
Θες να φοράς μαντήλα στο κεφάλι σου; Καλώς, φόρα την.
Δεν θες; Δεν θα φοράς και ουδείς έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει, πόσω μάλλον να σε πειθαναγκάσει, να το κάνεις.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Σεπ 2022, 13:18

talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
Εποσης καλο ειναι αντί για παπαδες και θεοκρατια, να μιλαμε για μουφτηδες και ισλαμ.

Εκτος και έχετε να δείξετε τετοια παραδείγματα εξεγερσεων ενάντια στην επιβολη της Χριστιανικης ηθικης
Μια χαρά μουφτηδοισλάμες έχουμε και εδω, απλώς με το μανδύα του ορθόδοξου. Θυμήσου τι μαλακίες ξεστόμιζε ο Δωδώνης, μολις πριν λίγες εβδομάδες. Απλώς εμεις τους εχουμε στο περιθώριο αντί στην επίσημη εξουσια, όπως τους εχουν στον Ιραν.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Σεπ 2022, 13:20

vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:18
talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
Εποσης καλο ειναι αντί για παπαδες και θεοκρατια, να μιλαμε για μουφτηδες και ισλαμ.

Εκτος και έχετε να δείξετε τετοια παραδείγματα εξεγερσεων ενάντια στην επιβολη της Χριστιανικης ηθικης
Μια χαρά μουφτηδοισλάμες έχουμε και εδω, απλώς με το μανδύα του ορθόδοξου. Θυμήσου τι μαλακίες ξεστόμιζε ο Δωδώνης, μολις πριν λίγες εβδομάδες. Απλώς εμεις τους εχουμε στο περιθώριο αντί στην επίσημη εξουσια, όπως τους εχουν στον Ιραν.
Έλεος με τον εξισωτισμο. Και το επιχείρημα τρομερό: το τι έλεγε ένας συνταξιούχος στα κανάλια.
Z

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 23 Σεπ 2022, 13:20

Καραμελίτσα έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:03
τεν τεν έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:02
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Σεπ 2022, 12:55


Υπάρχει μεγαλύτερη ηλιθιότητα από αυτή ενός τύπου που χαρακτηρίζει την πολιτική της ΕΕ ως αριστερά;
Γνωστό ακροδεξιό δημοσιογραφικό μέσο η ΕφΣυν
Το ότι αυτή η πολιτική προέρχεται από την ΕΕ εντελώς εκπεφρασμένα και δεν είναι της ΕφΣυν, είναι κατανοητό;
Σίγουρα δεν είναι δεξιά θέση, η ΕΕ δεν είναι κατι το ιερό, ουτε και αυτά που πρεσβευει είναι θεσφατα.
Το ότι συγκλίνουν στα περισότερα η ΕΕ με την αριστερά δεν ξεπλένει τη θέση της Αριστεράς.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Σεπ 2022, 13:21

OANNHSEA έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:13
Ναύτης έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:08
Όχι, αλλά είναι προφανές ότι θα έχουμε περισσότερα θύματα εκεί όπου υπάρχει μεγαλύτερη ένταση των λαϊκών αντιδράσεων και κατά συνέπεια σκληρότερη κρατική καταστολή.
Στην ουσία του θέματος, τι σημασία έχουν όλα αυτά;
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι η εξέγερση δεν είναι μόνο ενάντια στο θεοκρατικό καθεστώς - είναι κυρίως πολιτική, με μέσω την αντίδραση στις γελοιότητες του θεοκρατικού καθεστώτος...

.
Δεν αμφιβάλλω ότι μέσα από την εξέγερση αυτή θα ανακύψουν και άλλα ζητήματα, εθνοτικά, πολιτικά, οικονομικοκοινωνικά.
Γεγονός παραμένει ότι η θρυαλλίδα υπήρξε ο θάνατος του κοριτσιού από τη δικτατορία των μουλάδων.
Είμαι επίσης πεπεισμένος ότι και αυτή η λαϊκή εξέγερση στο Ιράν στο τέλος θα ξεφουσκώσει, όπως τόσες άλλες κατά το παρελθόν, γιατί ο ίδιος ο ιρανικός λαός είναι διχασμένος ανάμεσα στους φανατικούς θρησκόληπτους και σ' αυτούς που ζητούν (πολύ μετριοπαθείς) κοινωνικές και πολιτικές μεταρρυθμίσεις.
Στην ουσία της η υπόθεση αυτή είναι εκείνη που περιγράφεται στον τίτλο του νήματος, ότι δηλαδή το παπαδαριό που καταδυναστεύει το Ιράν έχει ρίξει τη χώρα αυτή πίσω στον μεσαίωνα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Σεπ 2022, 13:23

Ναύτης έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:15
vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
(...)
Ναι. Ειναι σιχαμένα μπάσταρδα στην Ελλάδα όσοι ειναι υπέρ της μαντήλας (είτε ειναι αριστεροί ψευτοπροόδες, είτε δεξιοί παραδοσιοκράτες). Ενταξει?
Δηλαδή η γιαγιά μου στο χωριό, χριστιανή ορθόδοξη και με τις φωτογραφίες του παύλου της φρίκης και του κώτσου στο εικονοστάσι, που φορούσε μαντήλα στο κεφάλι της σχεδόν 50 χρόνια, ήταν "σιχαμένη-μπάσταρδη";
Νομίζω το θέμα είναι στο δικαίωμα επιλογής.
Θες να φοράς μαντήλα στο κεφάλι σου; Καλώς, φόρα την.
Δεν θες; Δεν θα φοράς και ουδείς έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει, πόσω μάλλον να σε πειθαναγκάσει, να το κάνεις.

Αλλες εποχές και ήθη, η εποχή των γιαγιάδων μας.
Εγώ ανέκαθεν τα μαντηλοκέφαλα τα θεωρούσα σύμβολα (θρησκευτικής) καταπίεσης. Εντός 21ου αιώνα, το θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει.
Την προγιαγιά μου (η γιαγιά μου δεν φόρεσε ποτέ) οταν την εβλεπα με μαντήλα μικρος, με τρόμαζε. Δεν το θυμαμαι γιατι ημουν πολύ μικρός, αλλα μου εχουν πει οι δικοι μου πως μόνο οταν εβγαζε τη μαντήλα πήγαινα και την αγκάλιαζα, αλλιώς δεν την πλησίαζα καθολου. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 23 Σεπ 2022, 13:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Σεπ 2022, 13:23

Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Σεπ 2022, 13:24

τεν τεν έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:20
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:03
τεν τεν έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:02


Γνωστό ακροδεξιό δημοσιογραφικό μέσο η ΕφΣυν
Το ότι αυτή η πολιτική προέρχεται από την ΕΕ εντελώς εκπεφρασμένα και δεν είναι της ΕφΣυν, είναι κατανοητό;
Σίγουρα δεν είναι δεξιά θέση, η ΕΕ δεν είναι κατι το ιερό, ουτε και αυτά που πρεσβευει είναι θεσφατα.
Το ότι συγκλίνουν στα περισότερα η ΕΕ με την αριστερά δεν ξεπλένει τη θέση της Αριστεράς.
Βασικά η θέση της ΕΕ είναι πολιτικά κεντροδεξιά. Συμφωνεί το λαϊκό κόμμα που είναι πλειοψηφία και οι σοσιαλδημοκράτες και οι φιλελεύθεροι και δευτερευόντως η αριστερά που είναι αριθμητικά πολύ μικρότερη. Ο λογικός άνθρωπος θα κριτικάρει πρώτα τις θέσεις της πλειοψηφίας όχι της μειοψηφίας. Όταν πηδάει κατευθείαν στην αριστερά, παραλογίζεται, να το πώ ευγενικά.

Και για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, όταν μιλάμε για πολιτική της ΕΕ μιλάμε για πολιτική των ευρωπαίων ολιγαρχών.
Z

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Σεπ 2022, 13:28

vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:23
Ναύτης έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:15
vantono έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:10
(...)
Ναι. Ειναι σιχαμένα μπάσταρδα στην Ελλάδα όσοι ειναι υπέρ της μαντήλας (είτε ειναι αριστεροί ψευτοπροόδες, είτε δεξιοί παραδοσιοκράτες). Ενταξει?
Δηλαδή η γιαγιά μου στο χωριό, χριστιανή ορθόδοξη και με τις φωτογραφίες του παύλου της φρίκης και του κώτσου στο εικονοστάσι, που φορούσε μαντήλα στο κεφάλι της σχεδόν 50 χρόνια, ήταν "σιχαμένη-μπάσταρδη";
Νομίζω το θέμα είναι στο δικαίωμα επιλογής.
Θες να φοράς μαντήλα στο κεφάλι σου; Καλώς, φόρα την.
Δεν θες; Δεν θα φοράς και ουδείς έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει, πόσω μάλλον να σε πειθαναγκάσει, να το κάνεις.

Αλλες εποχές και ήθη, η εποχή των γιαγιάδων μας.
Εγώ ανέκαθεν τα μαντηλοκέφαλα τα θεωρούσα σύμβολα (θρησκευτικής) καταπίεσης. Εντός 21ου αιώνα, το θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει.
Στην προγιαγιά μου (η γιαγιά μου δεν φόρεσε ποτέ) οταν την εβλεπα με μαντήλα μικρος, με τρόμαζε. Δεν το θυμαμαι γιατι ημουν πολύ μικρός, αλλα μου εχουν πει οι δικοι μου πως μόνο οταν εβγαζε τη μαντήλα η προγιαγιά πήγαινα και την αγκάλιαζα, αλλιώς δεν την πλησίαζα καθολου. :lol:
Ναι ρε φίλε, ΟΚ, αλλά αν έλεγες στη γιαγιά μου ότι πρέπει να βγάλει το τσεμπέρι από το κεφάλι της επειδή αποτελεί σύμβολο θρησκευτικής και πατριαρχικής καταπίεσης θα σε βάραγε με την τσάπα στο κεφάλι. Εγώ τα μαλλιά της δεν θυμάμαι να τα είδα ποτέ.Το φόραγε το τσεμπέρι επειδή τό 'θελε. Στην αρχή σε αποχρώσεις του μπλε και όταν χήρεψε μαύρο.
Δηλαδή, αν εξακολουθούσε να ζει σήμερα, τι θα της λέγαμε: όχι, γιαγιά, βγάλ' το, μην σε πουν κομουνίστρια; :lol:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 23 Σεπ 2022, 13:33

Golden Age έγραψε:
22 Σεπ 2022, 12:51
Ναύτης έγραψε:
22 Σεπ 2022, 11:42
Golden Age έγραψε:
22 Σεπ 2022, 11:04


Στο Ιράν δεν έχουνε παπάδες, έχουνε μουλάδες. Αλλη θρησκεία, με άλλους κανόνες. Για αρχή καλό είναι να σταματήσει να υποστηρίζει το καθεστώς τους η Αριστερά στη Δύση.
Όμοιες θρησκείες είναι όλες οι αβρααμικές, στη σειρά των προφητών και των μεσσιών τα χαλάνε.
Όμοια σκοταδιστικά και αντιδραστικά κέντρα είναι και τα ιερατεία τους.
Και στο τί επιβάλλεται. Δεν είδα στη χρισιτανική θρησκεία να επιβάλλεται μαντίλα.

Όσον αφορά τα ιερατεία, οι πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου, είναι χριστιανικές.
Δεν εχεις τσιπα ξετσιπωτη φορεσε την τσιπα σου. :giggle:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 23 Σεπ 2022, 13:38

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 23 Σεπ 2022, 13:42

georgebi έγραψε:
23 Σεπ 2022, 13:38
Εικόνα
Αλιμονο αυτο θα ελειπε. :giggle:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών