Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Οκτ 2022, 22:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:34


Για διευκρίνησε τα στοιχεία βαθιάς συντήρησης.

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι μερίδα εθνικοφρώνε και αντικαπιταλιστώνε παρουσιάζουν βαριά συμπτώματα διχασμένης προσωπικότητας σ' αυτά τα θέματα.
Να διευκρινήσω τι ακριβώς; Οτι στην ίδια χώρα μπορεί στοιχεία προοδευτισμού να συνυπάρχουν με συντηρητικά στοιχεία;
Θέλω να ελπίζω ότι κανείς δεν χρειάζεται μια τέτοια διευκρίνηση.
Εγώ έχω πάψει να ελπίζω.

Και σε κάθε περίπτωση, μπορώ να τεκμηριώσω αυτό που λέω για τον διχασμό προσωπικότητας/απόψεων από τον οποίο πάσχετε ή έστω προβάλλετε στο χαλαρό, γιατί δε μασάω από χαριτωμενιές και γενικολογίες.

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις;
Ναι, είμαι πολύ σίγουρος. Μπορώ να απαντήσω σε οποιονδήποτε καλοπροαίρετο θέλει να μάθει. Εσύ παραδέχτηκες ότι κλασσικά ψάχνεις κάποιον να πεις υποκριτή ή διχασμένη προσωπικότητα. Ε, αν κάνω το τέστ, τέτοιο θα με βγάλει, πες με από τώρα να κράτησω κι εγώ το χρόνο μου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11653
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Οκτ 2022, 22:59

Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:18
nyxtovios έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:09

Το Ιραν εντωμεταξύ είναι το πιο ελεύθερο καθεστώς προς τις γυναίκες σε όλη την περιοχή
Δεν νομίζω ότι είναι πιο ελεύθερο απο την Αρμενία ή τη Συρία. Πριν την επανάσταση του Χομεϊνί πάντως ήταν ελεύθερο.
Ενώ είναι πιο ελεύθερο από το Ισραήλ ας πούμε. :lol:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69696
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Οκτ 2022, 23:04

Εγώ πάντως θέλω να επανέλθει ο μπλακ τζόνι τώρα.

Γιατί μέχρι πριν λίγο διάστημα είχε αυτός την επίσημη αντιπροσωπεία των ιμάμηδων, αναφορικά με το ειρηνικό ισλάμ και την κορανική αποθέωση της γυναίκας, πακέτο με τη Μαντόνα Ουκρανή αντάρτισσα, στο πλαίσιο του μιτού.

Να τον δω στο ίδιο τημ με τους ορθόδοξους και ανορθόδοξους πουτινικούς ινσέλ... και τί στον κόσμο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Οκτ 2022, 23:06

hellegennes έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:49
Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 18:25
hellegennes έγραψε:
03 Οκτ 2022, 13:25
:smt005::smt005::smt005:

Τι είναι αυτά που λες, μωρέ Αρίστο; Περιόρισαν κάθετα την διάδοση και είναι νούμερο 2 στον πλανήτη. :smt005::smt005::smt005:
Δεν λες όμως και ποιό είναι το νούμερο 3: η πατριωτική Ρωssία. :smt005:
Σ' ευχαριστώ. Ήθελα να το γράψω και ξεχάστηκα. :lol:
Από τις δέκα πρώτες, οι 6 είναι μουσουλμανικές και η μόνη δυτική, οι ΗΠΑ.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Οκτ 2022, 23:10

nemo έγραψε:
03 Οκτ 2022, 09:42
Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 09:26
nemo έγραψε:
03 Οκτ 2022, 01:01
απο την αρχαια περσια ακομη οι γυναικες ντυνόταν τα ιδια με σημερα και ηταν και εσώκλειστες στο σπιτι δεν θα τους αλλαξετε τις συνηθειες χιλιετων γιατι γουσταρετε να βλεπετε και ιρακινους κωλους
Εικόνα
https://www.maryentez.com/portfolio/per ... -costumes/
δεν θυμαμαι συγγραφεα -μπορει ο ηροδοτος -που περιεγραφε τις συνηθειες των περσων και αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οι περσες
κρατουσν τις γυναικες σε ειδικα προφυλαγμενα δωματια (ιδια πρακτικη με το σημερα) και η μαντιλα που καλυπτε το προσωπο ηταν
γενικη πρακτικη τοτε ακομη και για τις αθηναιες και για ολον τον γνωστο κοσμο και σας θεωρω γιδια που δεν μπορειτε να κατανοησετε
το μεταγενεστερο ισλαμ σαν αξιακο συστημα μιας ευρυτερης περιοχης που εχει σαν αποκλειστικο σκοπο την προστασια της οικογενειας
δημιουργια και του ιδιαιτερου περιβαλλοντος που ζουσαν και ζουν
Αντε, το αρχαίο ανάγλυφο δεν σε προβλημάτισε, αυτά που λέει η Περσίδα στο link δεν τα πιστεύεις, το ότι οι κοινωνικές συνθήκες του Μεσαίωνα έμοιαζαν κάπως με τις σημερινές και το αξιακό σύστημα θα πρέπει να είναι ανάλογο, πώς το σκέφτηκες;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7123
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Οκτ 2022, 23:11

η γαλη θελει να πει να προτιμησουμε τις κουκουρουκου με τα σκυλια κα τα γατια που δεν θελουν οικογενεια παιδια ή να τις περιμενουμε
μεχρι στα σαραντα για να το αποφασισουν -γιατι αλλιως μας περιμενουν τα ορκ που θα μας καλωσορίσουν στο σπιτι με μια αγκαλια
και με ζεστο φαγακι και με ξεστρωτο κρεβατι για μασαζ και αναλογα την ορεξη μας οκ!! :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69696
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Οκτ 2022, 23:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:41

Να διευκρινήσω τι ακριβώς; Οτι στην ίδια χώρα μπορεί στοιχεία προοδευτισμού να συνυπάρχουν με συντηρητικά στοιχεία;
Θέλω να ελπίζω ότι κανείς δεν χρειάζεται μια τέτοια διευκρίνηση.
Εγώ έχω πάψει να ελπίζω.

Και σε κάθε περίπτωση, μπορώ να τεκμηριώσω αυτό που λέω για τον διχασμό προσωπικότητας/απόψεων από τον οποίο πάσχετε ή έστω προβάλλετε στο χαλαρό, γιατί δε μασάω από χαριτωμενιές και γενικολογίες.

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις;
Ναι, είμαι πολύ σίγουρος. Μπορώ να απαντήσω σε οποιονδήποτε καλοπροαίρετο θέλει να μάθει. Εσύ παραδέχτηκες ότι κλασσικά ψάχνεις κάποιον να πεις υποκριτή ή διχασμένη προσωπικότητα. Ε, αν κάνω το τέστ, τέτοιο θα με βγάλει, πες με από τώρα να κράτησω κι εγώ το χρόνο μου.
Αν χρειαζόταν να ψάξω, θα ήμουν ευτυχής αγορίνα. :lol:

Αλλά χατήρια δε χαλάω και θα το κάνω το τεστ σε ξεχωριστό νήμα. Σε βολεύει την Τετάρτη μεταξύ 12-2;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7123
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Οκτ 2022, 23:19

Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:10
Αντε, το αρχαίο ανάγλυφο δεν σε προβλημάτισε, αυτά που λέει η Περσίδα στο link δεν τα πιστεύεις, το ότι οι κοινωνικές συνθήκες του Μεσαίωνα έμοιαζαν κάπως με τις σημερινές και το αξιακό σύστημα θα πρέπει να είναι ανάλογο, πώς το σκέφτηκες;
κοιτα επειδη σε ξερω δεν θα ασχοληθω και πολυ με οτι λες -οσο θυμαμαι περιπτωσεις απο το παρελθον
.και δεν ξερω τι λεει η κυρια το λιγο που διαβασα δεν μου λεει κατι για τις ελευθεριες
που ειχαν οι περσιδες στην αρχαια περσια εγω ξερω αυτα που διαβασα απο την αρχαια γραμματεια
οπως επισης και απο την βιβλο ..τωρα αν εσυ νομιζεις οτι οι περσιδες ηταν σπαρτιατισες και εκοβαν βολτες στις αγορες
τοτε να τα πιστευεις αλλα να μην τα ξεφουρνιζεις αλλου γιατι θα σε παρουν στο ψιλο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69696
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Οκτ 2022, 23:20

nemo έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:11
η γαλη θελει να πει να προτιμησουμε τις κουκουρουκου με τα σκυλια κα τα γατια που δεν θελουν οικογενεια παιδια ή να τις περιμενουμε
μεχρι στα σαραντα για να το αποφασισουν -γιατι αλλιως μας περιμενουν τα ορκ που θα μας καλωσορίσουν στο σπιτι με μια αγκαλια
και με ζεστο φαγακι και με ξεστρωτο κρεβατι για μασαζ και αναλογα την ορεξη μας οκ!! :smt005:
Βασικά, δεν θέλω το οτιδήποτε από εσάς. Κάντε ό,τι γουστάρετε. Απλώς μη γκρινιάζετε.

Εκτός αν θεωρείτε ότι τα λεγόμενα σας έχουν μεγαλύτερη δυναμική από μια γκρίνια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Οκτ 2022, 23:30

nemo έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:19
Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:10
Αντε, το αρχαίο ανάγλυφο δεν σε προβλημάτισε, αυτά που λέει η Περσίδα στο link δεν τα πιστεύεις, το ότι οι κοινωνικές συνθήκες του Μεσαίωνα έμοιαζαν κάπως με τις σημερινές και το αξιακό σύστημα θα πρέπει να είναι ανάλογο, πώς το σκέφτηκες;
κοιτα επειδη σε ξερω δεν θα ασχοληθω και πολυ με οτι λες -οσο θυμαμαι περιπτωσεις απο το παρελθον
.και δεν ξερω τι λεει η κυρια το λιγο που διαβασα δεν μου λεει κατι για τις ελευθεριες
που ειχαν οι περσιδες στην αρχαια περσια εγω ξερω αυτα που διαβασα απο την αρχαια γραμματεια
οπως επισης και απο την βιβλο ..τωρα αν εσυ νομιζεις οτι οι περσιδες ηταν σπαρτιατισες και εκοβαν βολτες στις αγορες
τοτε να τα πιστευεις αλλα να μην τα ξεφουρνιζεις αλλου γιατι θα σε παρουν στο ψιλο
Ναι, το ομολογώ, δεν είμαι ναζί.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29077
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Οκτ 2022, 23:52

Scouser έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:59
Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:18
nyxtovios έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:09

Το Ιραν εντωμεταξύ είναι το πιο ελεύθερο καθεστώς προς τις γυναίκες σε όλη την περιοχή
Δεν νομίζω ότι είναι πιο ελεύθερο απο την Αρμενία ή τη Συρία. Πριν την επανάσταση του Χομεϊνί πάντως ήταν ελεύθερο.
Ενώ είναι πιο ελεύθερο από το Ισραήλ ας πούμε. :lol:
Και το Ισραήλ το ξέχασα.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7123
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Οκτ 2022, 23:59

Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:30
nemo έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:19
Leporello έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:10
Αντε, το αρχαίο ανάγλυφο δεν σε προβλημάτισε, αυτά που λέει η Περσίδα στο link δεν τα πιστεύεις, το ότι οι κοινωνικές συνθήκες του Μεσαίωνα έμοιαζαν κάπως με τις σημερινές και το αξιακό σύστημα θα πρέπει να είναι ανάλογο, πώς το σκέφτηκες;
κοιτα επειδη σε ξερω δεν θα ασχοληθω και πολυ με οτι λες -οσο θυμαμαι περιπτωσεις απο το παρελθον
.και δεν ξερω τι λεει η κυρια το λιγο που διαβασα δεν μου λεει κατι για τις ελευθεριες
που ειχαν οι περσιδες στην αρχαια περσια εγω ξερω αυτα που διαβασα απο την αρχαια γραμματεια
οπως επισης και απο την βιβλο ..τωρα αν εσυ νομιζεις οτι οι περσιδες ηταν σπαρτιατισες και εκοβαν βολτες στις αγορες
τοτε να τα πιστευεις αλλα να μην τα ξεφουρνιζεις αλλου γιατι θα σε παρουν στο ψιλο
Ναι, το ομολογώ, δεν είμαι ναζί.
μα δεν σε ειπα ναζι !!! ναζιαρης εισαι μονο και ξερολας :102:

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Οκτ 2022, 00:01

Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 23:52
Scouser έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:59
Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:18


Δεν νομίζω ότι είναι πιο ελεύθερο απο την Αρμενία ή τη Συρία. Πριν την επανάσταση του Χομεϊνί πάντως ήταν ελεύθερο.
Ενώ είναι πιο ελεύθερο από το Ισραήλ ας πούμε. :lol:
Και το Ισραήλ το ξέχασα.
Και ξέχασες να απαντήσεις και σε εμένα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29077
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Οκτ 2022, 00:03

nyxtovios έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:19
Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:18
nyxtovios έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:09

Το Ιραν εντωμεταξύ είναι το πιο ελεύθερο καθεστώς προς τις γυναίκες σε όλη την περιοχή
Δεν νομίζω ότι είναι πιο ελεύθερο απο την Αρμενία ή τη Συρία. Πριν την επανάσταση του Χομεϊνί πάντως ήταν ελεύθερο.
Από τη Σαουδική Αραβία, το Κατάρ, τα ΗΑΕ, με τα οποία οι ομοερωτικοί και οι θιασωτές των γκαίυ πραιντ κάνουν μπιζνες και έχουν ίδιες αξίες, είναι πιο ελέυθερο;
Για τη Σαουδική Αραβία έχω ξαναπεί ότι κάνει καινοτομίες υπερ των γυναικών έχοντας να αντιμετωπίσει ένα επικίνδυνο εσωτερικό περιβάλλον με τζιχαντιστές. Το Ιράν δεν έχει τέτοια εμπόδια, είναι καθαρά επιλογή του οι νόμοι για τις γυναίκες.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στο Ιράν αρχισαν να ξυπνάνε από τον μεσαίωνα που τους έριξε το παπαδαριό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Οκτ 2022, 00:06

Golden Age έγραψε:
04 Οκτ 2022, 00:03
nyxtovios έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:19
Golden Age έγραψε:
03 Οκτ 2022, 22:18


Δεν νομίζω ότι είναι πιο ελεύθερο απο την Αρμενία ή τη Συρία. Πριν την επανάσταση του Χομεϊνί πάντως ήταν ελεύθερο.
Από τη Σαουδική Αραβία, το Κατάρ, τα ΗΑΕ, με τα οποία οι ομοερωτικοί και οι θιασωτές των γκαίυ πραιντ κάνουν μπιζνες και έχουν ίδιες αξίες, είναι πιο ελέυθερο;
Για τη Σαουδική Αραβία έχω ξαναπεί ότι κάνει καινοτομίες υπερ των γυναικών έχοντας να αντιμετωπίσει ένα επικίνδυνο εσωτερικό περιβάλλον με τζιχαντιστές. Το Ιράν δεν έχει τέτοια εμπόδια, είναι καθαρά επιλογή του οι νόμοι για τις γυναίκες.
Ε ναι είναι ξεκάθαρο ότι από ανάγκη τις κλειδώνουν μέσα οι Άραβες :smt038

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών