ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 19 Σεπ 2018, 23:15

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:11
Θυμάμαι τρία χρόνια πριν, φίλος που εργαζόνταν στο ΙΤ τράπεζας που συνεργαζόταν με μια μεγάλη κινεζική, μου έλεγε ότι το αππ της κιν. τράπεζας είχε μια λειτουργία που σάρωνε όλα τα δεδομένα στο κινητό σου και βάσει αυτών και μόνον έκανε credit scoring, δλδ αποφάσιζε αν (και πόσο) πίστωση μπορείς να έχεις σε δάνειο ή κάρτα. Αυτό τρία χρόνια πριν, ξαναγράφω

Διάβασα και το άρθρο Τρομακτικό είναι ρε συ όλο αυτό Ειδικά από με τους πόντους που μπορεί να επιδράσει όλη σου τη ζωή
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Σεπ 2018, 23:16

Αχ, καλά κάνω εγώ τις σαύρες και δεν τις θέλω!

Σορυ, δεν έχω χρόνο να διαβάσω το άρθρο στην παράθεση και γενικότερα επειδή δεν γνωρίζω τα τεχνολογικά θα ήταν ωφέλιμο να δούμε τις εξελίξεις εκεί, θυμάμαι που κάποιος έλεγε στο παλαιό φόρουμ για τους κβαντικούς υπολογιστές στην Κίνα, γρι δεν είχα καταλάβει.

Στην Αμερική, συγγενικό μου πρόσωπο με παιδί στο σχολείο μου λέει οτι τα κινέζια είναι πολύ, απίστευτα ανταγωνιστικά στους βαθμούς και σκοράρουν παντού μάλλον στα μαθηματικά κυρίως τρελά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Σεπ 2018, 23:25

Πάνας έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:14
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:08
Σουβλίτσα το άρθρο στο λινκ τα εξηγεί απλά (αλλά είναι στα εγγλέζικα). Τα τσιντσόνια έχουνε σκαρώσει και τεστάρουν ένα σύστημα πόντων που καθορίζει τί μπορείς και τί δεν μπορείς να κάνεις ως πολίτης. Δλδ εάν μπορείς να ταξιδέψεις από την πόλη σου σε άλλη πόλη ή στο εξωτερικό, εάν μπορείς να λάβεις δάνειο από την τράπεζα κλπ. Οι πόντοι υπολογίζονται από την καθημερινή συμπεριφορά σου η οποία παρακολουθείται με κάμερες και άλλες μεθόδους (όπως π.χ. αναρτήσεις σε σόσιαλ μίντια)
Ξέρεις τι σκέφτομαι;
Την γραφή τους η οποία είναι πολύπλοκη και συνάμα πολύ φτωχή.... σε συνδυασμό με αυτά που γράφεις είναι ο τέλειος Οργουελικός λαός που μπορεί να κάνει πραγματικότητα το 1984!
Έχω λίγο καιρό που έχει πέσει στη αντίληψή μου μια συγκεκριμένη θρησκευτική "χριστιανική" κίνηση (εκκλησία το λένε αυτοί) -και η οποία για κάποιο λόγο πρόσφατα έχει μπει στην Ελλάδα και διακλαδώνεται μέσω φεισμπουκ κτλ-η οποία, και αν ασχολείσαι και με θρησκειολογία σου κάνει περίεργο κλjικ, μιλάμε είναι απίστευτη υπερπαραγωγή, αν δει κανείς τα βιντεάκια και διαβάσει τί λένε τόσο σε "θεολογία" όσο και σε ύμνους (τύφλα να έχουν οι Πεντηκοστιανοί οι οριτζιναλ...), τρίβει λίγο τα μάτια του.
Ειδικά αν παρατηρήσει και το "λογότυπο" της εταιρείας.
Υποτίθεται, αντιτίθεται στο κινέζικο, κομμουνιστικό σύστημα που διώκει φρικτά τους χριστιανούς ("χριστιανούς" στην αλήθεια, πρόκειται για άλλη αίρεση) της Κίνας .
Άμα δεις βίντεούμνο θα αρπάξεις πίτσες και μπυρόνια και θα λες "τύφλα να έχει η Γιουροβίζιον"

Επίσης, πριν λίγες μέρες, ψάχνω για άλλα πράγματα και ως γνωστόν στο ιντερνετ καταλήγεις να βλέπεις άλλα, βλέπω λοιπόν βιντεάκι όπου κάτι πλήθη Κινέζων είναι έξω και κοιτάνε στον ουρανό αλλαφιασμένοι κάτι σχήματα στατικά που μοιάζουν με καστροπολιτείες και φτερωτούς αγγέλους, φωτογραφίζουν, κάνουν αααααααααααα και οοοοοοοοοο και είναι γενικώς σε φάση "είδαμε το φως το αληθινό".. :e040: ζουλάπια
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Σεπ 2018, 23:33

Πλάκα κάνεις... στην Στην Οία χτυπάνε παλαμάκια στο ηλιοβασίλεμα υποτίθεται σοβαροί δυτικοί.
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Σεπ 2018, 23:36

Ναι, αλλά δεν πιστεύουνε οτι βλέπουν τον Βασιλειά Ήλιο να πηγαίνει για νανάκια :P

εντάξει, αυτοί πιστεύουν τα δικά τους, σε Διαφωτισμούς, Ρομαντισμούς και τα ρέστα :003:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Σεπ 2018, 23:40

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:36
Ναι, αλλά δεν πιστεύουνε οτι βλέπουν τον Βασιλειά Ήλιο να πηγαίνει για νανάκια :P

εντάξει, αυτοί πιστεύουν τα δικά τους, σε Διαφωτισμούς, Ρομαντισμούς και τα ρέστα :003:
Ποιους διαφωτισμούς και ρομαντισμούς;
Θα έπιασαν τον στόχο για τα 10 πράγματα που πρέπει να κάνεις στην ζωή σου που διάβασαν σε κάποιο περιοδικό. :lol:
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Σεπ 2018, 23:41

Ε, η κουλτούρα του Διαφωτισμού και τα ρέστα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Σεπ 2018, 23:43

Αυτό δεν είναι διαφωτισμός... αποβλάκωση είναι! Άκου παλαμάκια στο ηλιοβασίλεμα..
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Σεπ 2018, 23:45

Μια ανάγκη για θεατράλε καλλιέργεια/εκτόνωση συναισθήματος
Καταναλωτισμός κι αυτό
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Σεπ 2018, 23:47

Αφού λέμε φραπεδοφιλοσοφίες ας πω κι εγώ τη δικιά μου.
Φίλος γνωστού μου παντρεύτηκε Κινεζα, η φράση που ακούγεται είναι "με τσιμπουκι τον ξυπνάει με τσιμπουκι τον κοιμίζει".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Σεπ 2018, 23:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:47
Αφού λέμε φραπεδοφιλοσοφίες ας πω κι εγώ τη δικιά μου.
Φίλος γνωστού μου παντρεύτηκε Κινεζα, η φράση που ακούγεται είναι "με τσιμπουκι τον ξυπνάει με τσιμπουκι τον κοιμίζει".
Πως αλλιώς νομίζεις ότι πολλαπλασιάστηκαν και έχουν γίνει δισεκατομμύρια;
the end

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2018, 23:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2018, 23:47
Αφού λέμε φραπεδοφιλοσοφίες ας πω κι εγώ τη δικιά μου.
Φίλος γνωστού μου παντρεύτηκε Κινεζα, η φράση που ακούγεται είναι "με τσιμπουκι τον ξυπνάει με τσιμπουκι τον κοιμίζει".
Έχω πει εδώ και 10 χρόνια ότι αυτό είναι στάνταρ προαπαιτούμενο για να μακροημερεύσει μια σχέση.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2018, 00:06

Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:08
Αν πρέπει ο πληθυσμός μιας χώρας να γίνει το 1/4 της υφηλίου για να αρχίσει να την υπολογίζει ο κόσμος, τότε αυτή η χώρα δεν πρόκειται ποτέ να γίνει υπερδύναμη. :g030:
Πριν 40 χρόνια οι Κινέζοι ήταν μεγαλύτερο ποσοστό του παγκόσμιου πληθυσμού απ' ό,τι τώρα (ήταν 900 εκατομμύρια σε 4.4 δις = 20% ενώ τώρα είναι 1380 εκατομμύρια σε 7.4 δις = 18%). Η Ινδία είναι λιγότερο από 5% πίσω (1320 εκατομμύρια) και όπως ειπώθηκε όλα δείχνουν ότι όντως θα ξεπεράσει την Κίνα σε 2-3 χρόνια αλλά κανείς δεν τη βλέπει σαν υπερδύναμη.

Δεν είναι ο πληθυσμός τους ο λόγος που έγιναν υπερδύναμη αλλά ο μετασχηματισμός της κοινωνίας τους από οπισθοδρομικό ρδελομπού σε βιομηχανικό και μεταβιομηχανικό κολοσσό.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2018, 00:11

Και πλέον στις ΗΠΑ παίρνουν ΠΟΛΥ σοβαρά τα σχέδια της Κίνας στην οικονομία. Το Made In China 2025 εχει κάνει κάποιους να χάσουν τον ύπνο τους και δεν είναι μόνο Τραμπικοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 20 Σεπ 2018, 00:53

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Σεπ 2018, 22:55
Πρώτον, βάζε τόνο στον τίτλο.

Μερικοί μπορεί να διάβασαν για τα " Σκόπια στο Σινικό τείχος". :D
Αυτό ξεκίνησα να γράφω, λέω τί στο καλό, θυμήθηκα που κάτι είχα πει να έχουν λέει διενέξεις με τους Γιαπωνέζους οι Σκοπιανοί για την σημαία και σάστισα, μπήκε και η Κίνα στη μέση λέω, καήκαμε :lol::lol:
Κατι παρόμοια..... :lol::smt005:
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών