Νόμιμη η ηρωίνη

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42945
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Φεβ 2023, 00:05

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:02
Beria έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:58
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:51


Το έχουμε αυτό. Το λένε μεθαδόνη. Ξέρεις ποια είναι η κατάληξή του;
Ναι, κρατάει τους χρήστες στην εξάρτηση, αλλά ταυτόχρονα επιτρέπει σε κάποιους από αυτούς να είναι λειτουργικοί ώστε να έχουν στοιχειώδη ζωή.
Να σου πω τι μου είπε πελάτης μου τις προάλλες (που την δόση μεθαδόνης την πουλάει στην μαύρη αγορά, για να αγοράσει μάντεψε τι). «Προσπαθώ να βρω αιτία για να ζω κάθε μέρα. Ζω χωρίς να ζω, απλά αναπνέω». Τον ξέρω πολλά χρόνια, είναι στο πρόγραμμα πάνω από δεκαετία.

Δεν είμαι αντίθετος με τα προγράμματα, αλλά δεν είναι ακριβώς λύση.
Αυτές οι σκεψεις μπορεί να προϋπήρχαν της χρήσης και να οδήγησαν σε αυτή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Φεβ 2023, 00:06

mao mao έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:36
Ζενίθεδρος έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:30
panos291 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:22
Δεν βλεπεις με τον ιδιο τροπο εναν που πινει μπυρα μπροστά σου με εναν που κανει κρακ.
Δεν είναι το θέμα πως τον βλέπουν οι άλλοι, αλλά το πως βλέπει ο ίδιος "διαφορετικά" τον κόσμο, μετά από μία μπύρα ή μετά από μία σύριγγα.
το πρόβλημα το μεγάλο είναι όταν δεν βρίσκει τη σύριγγα με τη δόση. Και εκεί μπορεί να σε σκοτώσει για 20 ευρώ. Αν όμως του έδιναν δωρέαν δόση γιατροί σε ειδικά κέντρα, θα γλυτώναμε από πολλές μορφές εγκληματικότητας .
ισως η χορηγηση απο το κρατος να ειναι μια λυση ... βγαζει απο την εξισωση την εγκληματικοτητα και την εξαθλιωση
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 00:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:05
hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:02
Beria έγραψε:
01 Φεβ 2023, 23:58


Ναι, κρατάει τους χρήστες στην εξάρτηση, αλλά ταυτόχρονα επιτρέπει σε κάποιους από αυτούς να είναι λειτουργικοί ώστε να έχουν στοιχειώδη ζωή.
Να σου πω τι μου είπε πελάτης μου τις προάλλες (που την δόση μεθαδόνης την πουλάει στην μαύρη αγορά, για να αγοράσει μάντεψε τι). «Προσπαθώ να βρω αιτία για να ζω κάθε μέρα. Ζω χωρίς να ζω, απλά αναπνέω». Τον ξέρω πολλά χρόνια, είναι στο πρόγραμμα πάνω από δεκαετία.

Δεν είμαι αντίθετος με τα προγράμματα, αλλά δεν είναι ακριβώς λύση.
Αυτές οι σκεψεις μπορεί να προϋπήρχαν της χρήσης και να οδήγησαν σε αυτή.
Αυτό είναι το πιο πιθανό, αλλά ταυτόχρονα δείχνει ότι το πρόγραμμα δεν του έδωσε κάποια πραγματική λύση. Θα μου πεις "και τι θα μπορούσε να του δώσει λύση"; Δεν έχω κάποια μαγική απάντηση. Τα προγράμματα απεξάρτησης όμως σίγουρα χρειάζονται πολύ περισσότερη ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη. Κάθε κράτος θα πρέπει να είναι διατεθειμένο να επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα αν θέλουμε να γίνει αληθινή δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Φεβ 2023, 00:13

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:05
hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:02


Να σου πω τι μου είπε πελάτης μου τις προάλλες (που την δόση μεθαδόνης την πουλάει στην μαύρη αγορά, για να αγοράσει μάντεψε τι). «Προσπαθώ να βρω αιτία για να ζω κάθε μέρα. Ζω χωρίς να ζω, απλά αναπνέω». Τον ξέρω πολλά χρόνια, είναι στο πρόγραμμα πάνω από δεκαετία.

Δεν είμαι αντίθετος με τα προγράμματα, αλλά δεν είναι ακριβώς λύση.
Αυτές οι σκεψεις μπορεί να προϋπήρχαν της χρήσης και να οδήγησαν σε αυτή.
Αυτό είναι το πιο πιθανό, αλλά ταυτόχρονα δείχνει ότι το πρόγραμμα δεν του έδωσε κάποια πραγματική λύση. Θα μου πεις "και τι θα μπορούσε να του δώσει λύση"; Δεν έχω κάποια μαγική απάντηση. Τα προγράμματα απεξάρτησης όμως σίγουρα χρειάζονται πολύ περισσότερη ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη. Κάθε κράτος θα πρέπει να είναι διατεθειμένο να επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα αν θέλουμε να γίνει αληθινή δουλειά.
Τα κράτη που επιλέγουν ιατρικά ελεγχόμενη διάθεση ηρωίνης δεν το κάνουν ούτε για θεραπεία, ούτε για απεξάρτηση.
Το κάνουν για να μειώσουν την εγκληματικότητα που συνοδεύει την παράνομη διακίνηση και για καλύτερη ποιότητα ζωής των εξαρτημένων.

Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι λύση, αλλά κανένα επίσης δεν είναι ασήμαντο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Φεβ 2023, 00:15

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:08

Αυτό είναι το πιο πιθανό, αλλά ταυτόχρονα δείχνει ότι το πρόγραμμα δεν του έδωσε κάποια πραγματική λύση. Θα μου πεις "και τι θα μπορούσε να του δώσει λύση"; Δεν έχω κάποια μαγική απάντηση. Τα προγράμματα απεξάρτησης όμως σίγουρα χρειάζονται πολύ περισσότερη ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη. Κάθε κράτος θα πρέπει να είναι διατεθειμένο να επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα αν θέλουμε να γίνει αληθινή δουλειά.
το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο χρήστης. Αλλά και οι γύρω του που καταστρέφονται εξ' αιτίας του. Άκουγα μια χρήστρια σε ντοκυμαντέρ του Σρόιτερ. 100 ευρώ τη μέρα χρειαζόταν για να γίνει καλά. Αυτά τα χρήματα πως νομίζεις τα βρίσκουν; Είτε από εγκληματικότητα / κλοπές , είτε καταστρέφοντας οικονομικά τις οικογένειες τους.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Φεβ 2023, 00:18

Beria έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:13
hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:05

Αυτές οι σκεψεις μπορεί να προϋπήρχαν της χρήσης και να οδήγησαν σε αυτή.
Αυτό είναι το πιο πιθανό, αλλά ταυτόχρονα δείχνει ότι το πρόγραμμα δεν του έδωσε κάποια πραγματική λύση. Θα μου πεις "και τι θα μπορούσε να του δώσει λύση"; Δεν έχω κάποια μαγική απάντηση. Τα προγράμματα απεξάρτησης όμως σίγουρα χρειάζονται πολύ περισσότερη ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη. Κάθε κράτος θα πρέπει να είναι διατεθειμένο να επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα αν θέλουμε να γίνει αληθινή δουλειά.
Τα κράτη που επιλέγουν ιατρικά ελεγχόμενη διάθεση ηρωίνης δεν το κάνουν ούτε για θεραπεία, ούτε για απεξάρτηση.
Το κάνουν για να μειώσουν την εγκληματικότητα που συνοδεύει την παράνομη διακίνηση και για καλύτερη ποιότητα ζωής των εξαρτημένων.

Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι λύση, αλλά κανένα επίσης δεν είναι ασήμαντο
αν ο χρηστης εχει μια ποιοτητα ζωης εχει ελπιδα να προσπαθησει να απεξαρτηθει καποια στιγμη ... αν κοιμαται και ξυπναει ψαχνοντας τη δοση δεν υπαρχει χωρος για σχεδια
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 02 Φεβ 2023, 00:29

zteo έγραψε:
01 Φεβ 2023, 19:43
Θα συμφωνήσω ότι όταν συλλαμβάνεται ένας χρήστης να πηγαίνει σε κλινική απεξάρτησης και όχι στην φυλακή αλλά όχι στην νομιμοποίηση της χρήσης.
Και αν δεν είναι εξαρτημένος;


Ε, ρε, Οθωμανικές νοοτροπίες που διέπουν ακόμη την κοινωνία...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Φεβ 2023, 00:36

ο πολεμος εναντια στα ναρκωτικα εχει χαθει εδω και χρονια ...η θα εχουμε εικονες σαν του βιντεο η θα τα χορηγει το κρατος με καποιο τροπο μεχρι να βρεθει τροπος να εχουμε ευκολοτερη απεξαρτηση

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Φεβ 2023, 00:38

Drug consumption rooms


η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 02 Φεβ 2023, 00:58

Beria έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:13
hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:05

Αυτές οι σκεψεις μπορεί να προϋπήρχαν της χρήσης και να οδήγησαν σε αυτή.
Αυτό είναι το πιο πιθανό, αλλά ταυτόχρονα δείχνει ότι το πρόγραμμα δεν του έδωσε κάποια πραγματική λύση. Θα μου πεις "και τι θα μπορούσε να του δώσει λύση"; Δεν έχω κάποια μαγική απάντηση. Τα προγράμματα απεξάρτησης όμως σίγουρα χρειάζονται πολύ περισσότερη ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη. Κάθε κράτος θα πρέπει να είναι διατεθειμένο να επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα αν θέλουμε να γίνει αληθινή δουλειά.
Τα κράτη που επιλέγουν ιατρικά ελεγχόμενη διάθεση ηρωίνης δεν το κάνουν ούτε για θεραπεία, ούτε για απεξάρτηση.
Το κάνουν για να μειώσουν την εγκληματικότητα που συνοδεύει την παράνομη διακίνηση και για καλύτερη ποιότητα ζωής των εξαρτημένων.

Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι λύση, αλλά κανένα επίσης δεν είναι ασήμαντο
Αυτό είναι πολύ καλό point, και μάλιστα επεκτείνεται...
Ο λειτουργικός χρήστης ηρωίνης, είναι αφάνταστα λειτουργικός, και συχνά κανείς ούτε που υποψιάζεται τον εθισμό του. Για αυτό παλιότερα η μεγαλύτερη ομάδα εθισμένων ήταν οι γιατροί, στις ΗΠΑ τουλάχιστον. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ακόμα (μέσ στην σημερινή μούρλια), αλλά δίνει μια ιδέα.

Η αυτοκαταστροφική εικόνα του junkie πιστεύω ότι οφείλεται σε ψυχολογικούς και κοινωνικούς παράγοντες κυρίως, και το λέω έχοντας γνωρίσει ουκ ολίγους. Η εξαθλίωση, η στέρηση και η εγληματικότητα που πάνε χέρι-χέρι με την κατάσταση δεν οφείλονται μόνο στην ουσία. Εξ άλλου η ηρωίνη δρα σαν σταθεροποιητικός παράγοντας σε καταστάσεις σχιζοφρένειας.

Το όπιο βασικά είναι τζάμπα από άποψης κόστους. Τώρα, για το ποιος θα βοηθήσει αυτά τα άτομα να απεξαρτηθούν πραγματκά που ρωτάει κι ο Χέλης-- ε, οποίος το 'χει! :D Ας απευθυνθούν στον πνευματικό τους. Η ηθικολογία δεν νομοθετείται.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Φεβ 2023, 08:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2023, 19:27

Δεν λέω αυτό. Αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνα ναρκωτικά αν η φυλακή θα με βοηθούσε να σταματήσω.
δε θα σε βοηθουσε απλα, θα σε αναγκαζε να σταματησεις, αμεσα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Φεβ 2023, 08:49

Ασέβαστος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 08:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2023, 19:27

Δεν λέω αυτό. Αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνα ναρκωτικά αν η φυλακή θα με βοηθούσε να σταματήσω.
δε θα σε βοηθουσε απλα, θα σε αναγκαζε να σταματησεις, αμεσα.
Κατά πάσα πιθανότητα θα τον ανάγκαζε να κολλήσει aids στη φυλακή για να βγάλει τη δόση του

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Φεβ 2023, 09:21

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Φεβ 2023, 08:49
Ασέβαστος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 08:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2023, 19:27

Δεν λέω αυτό. Αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνα ναρκωτικά αν η φυλακή θα με βοηθούσε να σταματήσω.
δε θα σε βοηθουσε απλα, θα σε αναγκαζε να σταματησεις, αμεσα.
Κατά πάσα πιθανότητα θα τον ανάγκαζε να κολλήσει aids στη φυλακή για να βγάλει τη δόση του
μυθος.

στη φυλακη ειναι απειροι πρεζακηδες. χρειαζονται χαλαρα 50-100 ευρω τη μερα για να εξακολουθουν να ειναι πρεζακηδες.

ποσοι γαμιαδες νομιζεις ειναι στη φυλακη, με οικονομικη δυνατοτητα τετοια που να συντηρουν ενα στρατο πρεζωμενων φακμποις;

ποση πρεζα νομιζεις οτι μπορει να περασει μεσα;

η πραγματικοτητα ειναι οτι πισω απο τα καγκελα, υπαρχει απεξαρτηση, αναγκαστικη. στο σωμα τουλαχιστον.

το μυαλο εξακολουθει να ειναι προβλημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 02 Φεβ 2023, 09:23

Bipsco έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:08
Αν ένα άτομο είναι δυστυχισμένο και θέλει να πάρει κάτι να ξεχαστεί, κάτι θα βρει, είτε τα ναρκωτικά είναι απαγορευμένα είτε οχι
Η τοξικό εξάρτηση είναι κοινωνικό φαινόμενο.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8125
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Νόμιμη η ηρωίνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 03 Φεβ 2023, 11:17

Θέλουν όλο το Δυτικό κόσμο εξαρτημένο και λοβοτομημένο να μην αντιδράει σε ότι και να του κάνουν.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών