Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 09 Φεβ 2023, 17:29

Παρατηρώ μία υπέρμετρη προσπάθεια της Ευρώπης να μειώσει την ρύπανση του περιβάλλοντος ( μείωση χρήσης πλαστικού , κατάργηση κινητήρων ΜΕΚ ) και αναρωτιέμαι πόσο σημαντικό θα είναι το αποτύπωμα την ίδια στιγμή που δισεκατομμύρια στον υπόλοιπο κόσμο δεν έχουν την ίδια ή και καθόλου συγκίνηση για να το μειώσουν . Μην πέσετε να με φάτε . Μήπως θα ήταν πολύ καλύτερα αν μπορούσε ακόμα η Ευρώπη να επιβάλλει την άποψη της στον κόσμο , όπως έκανε τους 18-19ό και το πρώτο μισό του 20ού αιώνα ;
Καλά βέβαια ήδη θεωρώ εγκληματικό που άφησαν σε μη - ευρωπαϊκά κράτη να έχουν ας πούμε πυρηνικά αλλά εκείνο είναι κομμάτι άλλου νήματος .
Δηλαδή το “ αφήστε τους στην ησυχία τους ” με βρίσκει σύμφωνο στο να μην τους αρπάζουν τον ορυκτό πλούτο κλπ . Αλλά το “ αφήστε τους στην ησυχία τους ” να μολύνουν καθημερινά την ατμόσφαιρα την ίδια στιγμή που εμένα με αναγκάζεις να αλλάξω το Mercedes μου ( δεν έχω ακόμα αλλά επιθυμώ να αποκτήσω ) και να αγοράσω ηλεκτρικό Hyundai ( επειδή οι τιμές είναι ίδιες ) , δεν με βρίσκει σύμφωνο .
ΥΓ : Εγώ αν ζήσω μέχρι τα 35 μου ( 29 θα γίνω ) βρέξει χιονίσει θα έχω αγοράσει μεταχειρισμένη Mercedes εσωτερικής καύσης . Και ας έρθει να μου τη πάρει όποιος τολμήσει .

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Φεβ 2023, 19:07

Μάλιστα. Εσύ, που ρυπαίνεις όσο καμια 10ρια εκατομμύρια Αφρικανοί, πιστεύεις ότι καταβάλλεις υπέρμετρη προσπάθεια και είσαι ηθικά ανώτερος και βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις.


Διαβάζοντας βέβαια παρακάτω για τη Μερσεντες που δεν έχεις αλλά θα ήθελες να έχεις, συμπεραίνω ότι είσαι το τέλειο προφίλ για τέτοιου είδους πεποιθήσεις, οπότε δεν είναι και η ιδανική χρήση του χρόνου μου να σε μεταπείσω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 09 Φεβ 2023, 19:15

Μερσεντές εσωτερικής καύσης σε 6 χρόνια. Οκ, αλλά αν θες να την έχεις στα 15, μάλλον θα πρέπει να μεταναστεύσεις Αφρική.
Z

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 10 Φεβ 2023, 00:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Φεβ 2023, 19:07
Μάλιστα. Εσύ, που ρυπαίνεις όσο καμια 10ρια εκατομμύρια Αφρικανοί, πιστεύεις ότι καταβάλλεις υπέρμετρη προσπάθεια και είσαι ηθικά ανώτερος και βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις.


Διαβάζοντας βέβαια παρακάτω για τη Μερσεντες που δεν έχεις αλλά θα ήθελες να έχεις, συμπεραίνω ότι είσαι το τέλειο προφίλ για τέτοιου είδους πεποιθήσεις, οπότε δεν είναι και η ιδανική χρήση του χρόνου μου να σε μεταπείσω.
Νομίζω ότι κακώς φωτογράφισα τους Αφρικανούς . Εννοώ την Ασία και τα αμέτρητα εργοστάσια της .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Διεθνής ρύπανση και ευρωπαϊκή “ ανωτερότητα ”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 10 Φεβ 2023, 00:02

Καραμελίτσα έγραψε:
09 Φεβ 2023, 19:15
Μερσεντές εσωτερικής καύσης σε 6 χρόνια. Οκ, αλλά αν θες να την έχεις στα 15, μάλλον θα πρέπει να μεταναστεύσεις Αφρική.
Νομίζω ότι κανένας μικρομεσαίος δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε ηλεκτρικό αυτοκίνητο τέτοιας κατηγορίας , ενώ με τους ΜΕΚ έχει . Κάνω λάθος ;
Αναγκάζομαι να γράψω παραδείγματα σε πρώτο πρόσωπο για να δείξω πόσο ακραία θα γίνουν κάποια πράγματα . Ο κόσμος πηγαίνει σε μία μεγάλη ταξική διαφοροποίηση . Όπως πριν τον 19ό αιώνα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών