Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 20 Φεβ 2023, 06:09

Σπύρος έγραψε:
20 Φεβ 2023, 05:36
Chilloutbuddy έγραψε:
20 Φεβ 2023, 02:19
Πρἀγματι, βρώμαγε χλωρίνη.
Η ιδέα σου ήταν
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4429
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Φεβ 2023, 06:17

Sol έγραψε:
20 Φεβ 2023, 06:09
Η ιδέα σου ήταν
Δεν το είχα συσχετίσει με το ατύχημα. Μακάρι να το είχα. Σήμερα ήμουν χάλια. Περίεργοι πονοκέφαλοι. Επίσης είχα μυϊκούς πόνους στα πόδια σαν να είχα πάει γυμναστήριο.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Φεβ 2023, 07:26

Αρίστος έγραψε:
19 Φεβ 2023, 20:45
Bic έγραψε:
19 Φεβ 2023, 20:11
Αρίστος έγραψε:
19 Φεβ 2023, 15:28




To μονο σιγουρο ειναι οτι η αξιοπιστια των εμβολιων ειναι αναλογη με την ποιοτητα του σιδηροδρομικου δικτυου των ΗΠΑ και των συστημικων μμε της.

.
Μπααα, Αρίστο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όπως βγάζεις συμπεράσματα για το σιδηροδρομικό δίκτυο της Αμερικής από 2-3 βιντεάκια και 100-200 μέτρα γραμμής που είδες, έτσι βγάζεις συμπεράσματα και για τα εμβόλια.


Για τα εμβολια τα συμπερασματα βγηκαν επειδη 3 στα 4 που χρησιμοποιηθηκαν στη Δυση σταματησαν απο τις δυτικες κυβερνησεις ολοκληρωτικα η ηλικιακα λογω επικινδυνων παρενεργειων και θανατων, για τους σιδηροδρομικους σταθμους καλα παει το σερι των ατυχηματων, 6 σε 36 ωρες, not bad at all, και ο συστημικος τυπος αντι να ασχολειται με τις υγειονομικες βομβες που δημιουργησαν τα ατυχηματα ασχολειται με τα εξωγηινα μπαλονια, καλη φαση.

.
Ψεύτης


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Φεβ 2023, 09:50

Eσυ λες ψευτη αυτον που παει να σου ανοιξει τα ματια γιατι θελεις να μεινεις τυφλος.

Δες φιλε μου τι συνεβηκε με τα εμβολια που θεωρουσατε ασφαλη.




Παραδειγμα για το JJ στην Αμερικη.

Johnson & Johnson Vaccinations Paused After Rare Clotting Cases Emerge

Federal health officials called for a halt in the use of the company’s coronavirus vaccine while they study serious illnesses that developed in six American women.

https://www.nytimes.com/2021/04/13/us/p ... a-cdc.html


Παραδειγμα για το Astra στην Ελλαδα.

Μπλόκο στο AstraZeneca για τους κάτω των 60 – Νέα σύσταση της Επιτροπής Εμβολιασμού

https://www.tovima.gr/2021/06/14/scienc ... voliasmou/


Παραδειγμα για το Moderna σε σκανδιναβικες χωρες.

Μετά τη Σουηδία και τη Δανία, προστίθεται και η Φιλανδία στη λίστα με τις χώρες που αναστέλλουν τη χορήγηση του εμβολίου της Moderna για όλους τους νεαρούς ενήλικες και τα παιδιά.

https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/filan ... s-20rides/

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Φεβ 2023, 11:33

Αρίστος έγραψε:
20 Φεβ 2023, 09:50
Eσυ λες ψευτη αυτον που παει να σου ανοιξει τα ματια γιατι θελεις να μεινεις τυφλος.

Δες φιλε μου τι συνεβηκε με τα εμβολια που θεωρουσατε ασφαλη.




Παραδειγμα για το JJ στην Αμερικη.

Johnson & Johnson Vaccinations Paused After Rare Clotting Cases Emerge

Federal health officials called for a halt in the use of the company’s coronavirus vaccine while they study serious illnesses that developed in six American women.

https://www.nytimes.com/2021/04/13/us/p ... a-cdc.html


Παραδειγμα για το Astra στην Ελλαδα.

Μπλόκο στο AstraZeneca για τους κάτω των 60 – Νέα σύσταση της Επιτροπής Εμβολιασμού

https://www.tovima.gr/2021/06/14/scienc ... voliasmou/


Παραδειγμα για το Moderna σε σκανδιναβικες χωρες.

Μετά τη Σουηδία και τη Δανία, προστίθεται και η Φιλανδία στη λίστα με τις χώρες που αναστέλλουν τη χορήγηση του εμβολίου της Moderna για όλους τους νεαρούς ενήλικες και τα παιδιά.

https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/filan ... s-20rides/

.
Τα διαβάζεις καν αυτά που ανεβάζεις, ή απλά σ' αρέσουν οι τίτλοι, Αρίστο;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48694
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Φεβ 2023, 11:45

GoBack έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:45
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
19 Φεβ 2023, 23:32
Sol έγραψε:
19 Φεβ 2023, 23:30


θες να πεις ότι το κέρδος γαμάει τη φύση;
Θέλω να πω ότι ο καπιταλισμός γαμάει τον κομμουνισμό. Αλλά αυτό το γνώριζες ήδη :003: .
Σε κόβω έτοιμο να μασουλησεις φράουλες από το Οχαιο
:lol:

Αναφορά στους Κνίτες της εποχής Τσέρνομπιλ.
Σε κάτι τέτοιους, πραγματικά, θ' άξιζε να τους δώσουν ένα σπιτάκι στο East Palestine, με θέα το σιδηρόδρομο. Να δούμε αν θα πατάγανε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 20 Φεβ 2023, 11:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48694
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Φεβ 2023, 11:46

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Φεβ 2023, 02:19
Kauldron έγραψε:
20 Φεβ 2023, 01:30
hellegennes έγραψε:
20 Φεβ 2023, 00:32


Με τόσα και τόσο μεγάλα ατυχήματα; Give me a break.


Μέχρι τη Νέα Υόρκη και το Οντάριο...
αναπνέφστε βαθιά, δεν υπάρχει κίνδυνος :roll:
Φουκαράδες άνθρωποι...
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40720
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Φεβ 2023, 13:10

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:05
Δες και εδώ. Οι αμερικάνικοι σιδηρόδρομοι είναι καλύτεροι παγκοσμίως σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Κόστος ανά τόνο ανά χμ. Εδώ λέει ότι μεταφέρουν διπλάσιο όγκο από ο,τι μεταφέρεται στην Ευρώπη για το 1/4 του κόστους.
Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό των σιδηροδρόμων, είναι σαν να μου λες "να, έχω χαμηλότερο κόστος μεταφοράς από την Χ και την Υ εταιρεία γιατί σε φορτηγό με αναγραφόμενο φορτίο 2 τόνων εγώ κουβαλώ 4".
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:05
Ξέρεις πόσοι επιβάτες τραίνων σκοτώθηκαν στις ΗΠΑ συνολικά τα τελευταία 30 χρόνια; Καμιά 150αριά, δηλαδή όσοι σκοτώνονται ένα τυπικό ΣΚ στην Ελλάδα σε αυτοκινητιστικά.
Ευχαριστώ για την αναδρομή στην δεκαετία του '90, αλλά στην Ελλάδα οι νεκροί από αυτοκινητιστικά είναι περίπου 600 τον χρόνο πλέον. Καλή ιδέα επίσης να συγκρίνεις νεκρούς από τραίνα με νεκρούς από αυτοκινητιστικά. Το ίδιο πράγμα είναι άλλωστε. Πόσοι πεθαίνουν στην Ελλάδα από ατυχήματα σε τραίνα;
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:05
Στην ΕΕ σκοτώνονται περίπου 20 επιβάτες τραίνων κατά μέσο όρο ετησίως. Μιλάμε για μηδενικά σχεδον νούμερα δηλαδή.
Για να σοβαρευτούμε, σε passenger km μετριούνται τα ατυχήματα. Αυτό δε που λες για τις ΗΠΑ δεν είναι απλώς λάθος, είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Δεν ξέρω πού βρήκες 150 άτομα στο σύνολο 30 χρόνων στις ΗΠΑ, εγώ βλέπω γύρω στα 850 άτομα τον χρόνο για την τελευταία 20ετία, που σημαίνει 25.000+ την τελευταία 30ετία, νούμερο ελαφρώς μεγαλύτερο από τα 150 που βρήκες εσύ.

Όσο για τι σημαίνει συνολική ασφάλεια, που δεν ξέρεις τι σημαίνει, δεν μετριέται από ατυχήματα, αλλά από χαρακτηριστικά ασφαλείας. Την ποιότητα των γραμμών, την συντήρησή τους, την ποιότητα των τραίνων και την συντήρησή τους, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 20 Φεβ 2023, 14:31

hellegennes έγραψε:
20 Φεβ 2023, 13:10
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:05
Δες και εδώ. Οι αμερικάνικοι σιδηρόδρομοι είναι καλύτεροι παγκοσμίως σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Κόστος ανά τόνο ανά χμ. Εδώ λέει ότι μεταφέρουν διπλάσιο όγκο από ο,τι μεταφέρεται στην Ευρώπη για το 1/4 του κόστους.
Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό των σιδηροδρόμων, είναι σαν να μου λες "να, έχω χαμηλότερο κόστος μεταφοράς από την Χ και την Υ εταιρεία γιατί σε φορτηγό με αναγραφόμενο φορτίο 2 τόνων εγώ κουβαλώ 4".
Το οποίο ασφαλώς δεν ισχύει και είναι κάτι που έβγαλες από το κεφάλι σου :lol: . Το πράγμα είναι απλό. Οι αμερικάνοι τα τελευταία 40-50 χρόνια επενδύουν στους σιδηρόδρομους για να βελτιώσουν την παραγωγικότητα της μεταφοράς εμπορευμάτων. Οι ευρωπαίοι στο ίδιο διάστημα επένδυσαν στην βελτίωση υπηρεσιων μεταφοράς επιβατών.
Για να σοβαρευτούμε, σε passenger km μετριούνται τα ατυχήματα. Αυτό δε που λες για τις ΗΠΑ δεν είναι απλώς λάθος, είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Δεν ξέρω πού βρήκες 150 άτομα στο σύνολο 30 χρόνων στις ΗΠΑ, εγώ βλέπω γύρω στα 850 άτομα τον χρόνο για την τελευταία 20ετία, που σημαίνει 25.000+ την τελευταία 30ετία, νούμερο ελαφρώς μεγαλύτερο από τα 150 που βρήκες εσύ.
Μάθε να διαβάζεις. Μίλησα συγκεκριμένα για επιβάτες τραίνων, όχι για θύματα γενικά. Τα περισσότερα θύματα είναι εκτός τραίνων και συμπεριλαμβάνουν αυτοκτονίες, όπου φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας.
Όσο για τι σημαίνει συνολική ασφάλεια, που δεν ξέρεις τι σημαίνει, δεν μετριέται από ατυχήματα, αλλά από χαρακτηριστικά ασφαλείας. Την ποιότητα των γραμμών, την συντήρησή τους, την ποιότητα των τραίνων και την συντήρησή τους, κτλ.
Η ασφάλεια μετριέται από το αποτέλεσμα, όχι από θεωρητικούρες.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Φεβ 2023, 16:24

Bic έγραψε:
20 Φεβ 2023, 11:33
Αρίστος έγραψε:
20 Φεβ 2023, 09:50
Eσυ λες ψευτη αυτον που παει να σου ανοιξει τα ματια γιατι θελεις να μεινεις τυφλος.

Δες φιλε μου τι συνεβηκε με τα εμβολια που θεωρουσατε ασφαλη.




Παραδειγμα για το JJ στην Αμερικη.

Johnson & Johnson Vaccinations Paused After Rare Clotting Cases Emerge

Federal health officials called for a halt in the use of the company’s coronavirus vaccine while they study serious illnesses that developed in six American women.

https://www.nytimes.com/2021/04/13/us/p ... a-cdc.html


Παραδειγμα για το Astra στην Ελλαδα.

Μπλόκο στο AstraZeneca για τους κάτω των 60 – Νέα σύσταση της Επιτροπής Εμβολιασμού

https://www.tovima.gr/2021/06/14/scienc ... voliasmou/


Παραδειγμα για το Moderna σε σκανδιναβικες χωρες.

Μετά τη Σουηδία και τη Δανία, προστίθεται και η Φιλανδία στη λίστα με τις χώρες που αναστέλλουν τη χορήγηση του εμβολίου της Moderna για όλους τους νεαρούς ενήλικες και τα παιδιά.

https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/filan ... s-20rides/

.
Τα διαβάζεις καν αυτά που ανεβάζεις, ή απλά σ' αρέσουν οι τίτλοι, Αρίστο;



Αν θες να αναφερω πολυ περισσοτερες χωρες που εκοψαν τα συγκεκριμενα εμβολια, να το κανω.

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4824
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 20 Φεβ 2023, 17:42

Αρίστος έγραψε:
20 Φεβ 2023, 09:50



Παραδειγμα για το JJ

.
λίγα λόγια για το JJ
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4824
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 20 Φεβ 2023, 17:43

GoBack έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:45
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
19 Φεβ 2023, 23:32
Sol έγραψε:
19 Φεβ 2023, 23:30


θες να πεις ότι το κέρδος γαμάει τη φύση;
Θέλω να πω ότι ο καπιταλισμός γαμάει τον κομμουνισμό. Αλλά αυτό το γνώριζες ήδη :003: .
Σε κόβω έτοιμο να μασουλησεις φράουλες από το Οχαιο
:smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Φεβ 2023, 17:47

Bill Hicks έγραψε:
20 Φεβ 2023, 17:42
Αρίστος έγραψε:
20 Φεβ 2023, 09:50



Παραδειγμα για το JJ

.
λίγα λόγια για το JJ


https://www.reuters.com/business/health ... 021-05-26/

https://www.businessinsider.com/johnson ... ots-2021-5

https://yle.fi/a/3-11937830

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48694
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Φεβ 2023, 20:09

Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40720
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρομερή καταστροφή στις ΗΠΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Φεβ 2023, 22:10

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 14:31
Το πράγμα είναι απλό. Οι αμερικάνοι τα τελευταία 40-50 χρόνια επενδύουν στους σιδηρόδρομους για να βελτιώσουν την παραγωγικότητα της μεταφοράς εμπορευμάτων.
Ναι; Δεν φαίνεται.
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 14:31
Για να σοβαρευτούμε, σε passenger km μετριούνται τα ατυχήματα. Αυτό δε που λες για τις ΗΠΑ δεν είναι απλώς λάθος, είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Δεν ξέρω πού βρήκες 150 άτομα στο σύνολο 30 χρόνων στις ΗΠΑ, εγώ βλέπω γύρω στα 850 άτομα τον χρόνο για την τελευταία 20ετία, που σημαίνει 25.000+ την τελευταία 30ετία, νούμερο ελαφρώς μεγαλύτερο από τα 150 που βρήκες εσύ.
Μάθε να διαβάζεις. Μίλησα συγκεκριμένα για επιβάτες τραίνων, όχι για θύματα γενικά. Τα περισσότερα θύματα είναι εκτός τραίνων και συμπεριλαμβάνουν αυτοκτονίες, όπου φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας.
Α, για επιβάτες μίλησες; Και να θεωρήσω ότι είναι ακριβές αυτό το νούμερο για επιβάτες; Γιατί δεν φάνηκε να συγκρίνεις με θάνατους επιβατών σε οτιδήποτε άλλο έκανες σύγκριση (τραίνα στην Ευρώπη, αυτοκίνητα στην Ελλάδα).

Έχασες την ευκαιρία να θεωρήσω ότι είναι αξιόπιστα αυτά που λες. Τα στατιστικά στοιχεία δίνουν μεγάλο αριθμό θανάτων. Απαράδεκτα μεγάλο αριθμό θανάτων, παρά το τι προσπάθησες να περάσεις.
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
20 Φεβ 2023, 04:05
Η ασφάλεια μετριέται από το αποτέλεσμα, όχι από θεωρητικούρες.
Η ασφάλεια μετριέται απ' αυτό που είπα, όχι από τυχαία αποτελέσματα. Αλλά κι απ' αυτά φαίνεται ότι η ασφάλεια των σιδηροδρόμων στις ΗΠΑ είναι τριτοκοσμική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών