Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 16:53

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:50
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:43
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:35


Μισό να το ψάξω γιατί μπορεί να μιλάμε για διαφορετικά σκηνικά.


***Οκ, εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου, το είχα διαβάσει προχτέ νομίζω, δεν τσέκαρα ημερομηνίες:
https://www.timesofisrael.com/two-israe ... an-border/
αλλο περιστατικο αυτο με πρακτοριλικια ... σε αυτο που μας αφορα οι ενοπλοι μπηκανε σε εστιατοριο σταθμου οχηματων σκοτωσανε 4 πολιτες και τραυματισανε αλλους 4 ... πριν 3 μηνες στην ιδια περιοχη σκοτωσανε 2 αδερφια ... ολοι τους τυχαιοι πολιτες
Εσένα άμα σε ρίξουν σκατά στο νερό που πίνεις, σου πάρουν το σπίτι και δολοφονήσουν το παιδί σου πάνε τους λουλούδια.
:102:
Αυτοί έτσι αντιδρούν. Είναι φαύλος κύκλος είπαμε. Αυτό που δεν αλλάζει το κώλο μας να βαράμε κατ είναι το ποιος μπούκαρε στο σπίτι του άλλου βίαια, οκ και πολλά άλλα αφού έγινε αυτό αλλά ας μην πλατιάζουμε.
με ρωτησες για εθνικοαπελευθερωτικο αγωνα και σου απαντησα οτι οι θεσεις σου ειναι μακρυα απο αυτες των Παλαιστινιων και κοντα σε μια φραξια φανατικων ισλαμιστων τρομοκρατων ... νομιζω οτι οτιδηποτε αλλο δεν εχει νοημα στη συζητηση ... η εισαι με τον Παλαιστινιακο λαο η εισαι με αυτους που δινουνε δικαιολογια να κατηγορονται ολοι οι Παλαιστινιοι ως φονιαδες και να χανουνε το δικιο τους
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 16:57

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:46
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:44
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:36


με τη διαφορα οτι αν οι ελαχιστοι Ελληνες που μεινανε στα κατεχομενα σκοτωσουνε 4 τουρκοκυπριους η Ελληνικη αριστερα θα τους καταδικασει ως ακροδεξιους ... ενω για τους παλαιστινιους το κανετε γαργαρα και μιλατε για εθνικοαπελευθερωτικο αγωνα
Είναι κυριολεκτικά εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας, μπαίνει άνετα και στην εγκυκλοπαίδεια σαν ορισμός.
Ο δεύτερος πληθυντικός είναι πλεονασμός ε, δε νομίζεις;
μονο η Χαμας με τους ισλαμοφασιστες της διεξαγει τετοιο αγωνα ... η επισημη κυβερνηση των Παλαιστινιων την καταδικαζει ... οποτε πρεπει να διαλεξετε ποιοι ειναι οι υπερασπιστες των Παλαιστινιακων συμφεροντων ... η επισημη εκλεγμενη Παλαιστινιακη Αρχη η οι ματσουκαδες φονιαδες ισλαμοφασιστες της Χαμας ...?
Πάλι πληθυντικός, μάλλον δεν συννενοούμαστε μαν και δεν φταίω εγώ γι' αυτό ή ας πούμε ότι κάνω ότι μπορώ. Μπορούμε να κάνουμε συζήτηση ακόμη και εάν διαφωνούμε αλλά ακόμη μεγαλύτερη σημασία έχει νομίζω η συζήτηση να είναι απαλλαγμένη από ιδεολογική φόρτιση, να αναλύουμε θέλω να πω όσο περισσότερο γίνεται τα γεγονότα αυτά καθαυτά και όχι πως μας φαίνονται, προσωπικά αυτό προσπαθώ να κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω απλά όχι μαζί σου εάν επιμένεις στον πληθυντικό και στο ότι είμαι αριστερός ή οτιδήποτε, εγώ συζητάω πάντως σύμφωνα με την όποια θέση μου παρουσιάζεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου σε αυτό το επίπεδο αν είσαι δεξιός ακόμη και αν ήσουν αριστερός μη σε πω. :003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Ιουν 2023, 16:59

Αλιόσα έγραψε:
22 Ιουν 2023, 10:01
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Ιουν 2023, 09:26
Οκ. Το πρόβλημα είναι ότι ξέχασαν αυτοί που πήγαν και αυτοί που τους πήγαν ότι ζούσαν κι άλλοι τύποι εκεί. Είναι σαν να λέμε. Εμείς σαν έλληνες έχουμε την πατρογονική μας εστία στο μανχάταν. Ε θα πάμε εκεί και θα μείνουμε εκεί κι όσο για αυτούς που είναι ήδη εκεί θα τους βομβαρδίσουμε θα τους σφάξουμε θα τους κάψουμε τα σπίτια μέχρι να το καταλάβουν.
Οι Ισραηλινοι ειχανε αποδεχτει το σχέδιο του ΟΗΕ του 1947 σχετικά με τα συνορα Ισραηλινων και Παλαιστινίων, οι Παλαιστινιοι δεν το δέχτηκαν και ξεκινησαν οι πολεμοι. Και στην τελική οι Εβραιοι κάναν κράτος στη γη των προγονων τους (ηδη κατοικουσαν εκει Εβραιοι και προ του κρατους τους) δεν πηγαν να κάνουνε κράτος σε καποιο άσχετο μέρος οπου δεν θα χανε κανενα δικιο.

Επιπλέον το Ισραήλ δεν θέλει να γενοκτονησει τους λεγομενους Παλαιστινιους (Αραβες ουσιαστικά) οι Παλαιστινιοι και οι λοιποι Αραβες μουσουλμάνοι θελουν να γενοκτονησουν τους Ισραηλινούς.
Αλιόσα φίλε μου τις συζητήσεις αυτές τις έχουμε κάνει και στο παλιό και στο παρον φόρουμ ξανά και ξανά. Εγώ όπως και άλλοι έχουμε φέρει στοιχεία και κόντραστοιχεία και πάλι στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι Εβραίοι ουδέποτε ήθελαν συμβίωση με τους Παλαιστίνιους. Μόνο συστηματική εξολόθρευση. Μπορείς εύκολα να αναζητήσεις τι έχει ειπωθεί και να διασταυρώσεις πήγες κτλ. κτλ. Φυσικά δεν θα το κάνεις. Η δική σου οργή είναι μια οργή μικρή. Μια οργή των μικρών ανθρώπων. Σχεδόν αόρατη. Σε λίγο θα πας σε ένα άλλο θέμα και θα αρχίσεις εκεί να γράφεις τις μαλακίες σου. Η οργή των Εβραίων είναι μια φοβισμένη οργή που στο βάθος της εδράζεται μια φράση που επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά ασυνείδητα. Τι στον πούτσο ήρθαμε να κάνουμε εδώ που κανείς δεν μας θέλει. Η οργή των Παλαιστινίων είναι μια άλλη εντελώς οργή. Εϊναι μια οργή του φτωχού και ανήμπορου, ενός χωρίς φίλους μα και ενός θεού της ερήμου. Σκληρού χωρίς έλεος. Είναι μια οργή που την μοιράζεται μεγάλο μέρος του αραβικού κόσμου. Θέλεις να τους πεις πετσετοκέφαλους, τριτοκοσμικούς, μισογύνηδες; ΟΚ. αν είσαι πιτσιρικάς όμως να θυμάσαι αυτό που σου γράφω εδώ. Κάποια μέρα, ένα τεράστιο κύμα θα απλωθεί πάνω από το Ισραήλ, θα σκάσει εκκωφαντικά και μετά από αυτό δεν θα μείνει ούτε γιάμακα, ούτε τόραχ, ούτε αστερι. Και θα είναι όλο αυτό δικό τους δημιούργημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πορφύριος Εξαρχίδης την 22 Ιουν 2023, 17:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:01

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:53
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:50
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:43


αλλο περιστατικο αυτο με πρακτοριλικια ... σε αυτο που μας αφορα οι ενοπλοι μπηκανε σε εστιατοριο σταθμου οχηματων σκοτωσανε 4 πολιτες και τραυματισανε αλλους 4 ... πριν 3 μηνες στην ιδια περιοχη σκοτωσανε 2 αδερφια ... ολοι τους τυχαιοι πολιτες
Εσένα άμα σε ρίξουν σκατά στο νερό που πίνεις, σου πάρουν το σπίτι και δολοφονήσουν το παιδί σου πάνε τους λουλούδια.
:102:
Αυτοί έτσι αντιδρούν. Είναι φαύλος κύκλος είπαμε. Αυτό που δεν αλλάζει το κώλο μας να βαράμε κατ είναι το ποιος μπούκαρε στο σπίτι του άλλου βίαια, οκ και πολλά άλλα αφού έγινε αυτό αλλά ας μην πλατιάζουμε.
με ρωτησες για εθνικοαπελευθερωτικο αγωνα και σου απαντησα οτι οι θεσεις σου ειναι μακρυα απο αυτες των Παλαιστινιων και κοντα σε μια φραξια φανατικων ισλαμιστων τρομοκρατων ... νομιζω οτι οτιδηποτε αλλο δεν εχει νοημα στη συζητηση ... η εισαι με τον Παλαιστινιακο λαο η εισαι με αυτους που δινουνε δικαιολογια να κατηγορονται ολοι οι Παλαιστινιοι ως φονιαδες και να χανουνε το δικιο τους
Με άριστα το δέκα πόσο αξιολογείς τις γνώσεις σου πάνω στον λαό της Παλαιστίνης φίλε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:02

Α και που σαι, δεν σε ρώτησα απολύτως τίποτα για εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες, εσύ ήσουν αυτός που το ανέφερες πρώτος και στην συνέχεια τοποθετήθηκα, δεν έκανα κάποια ερώτηση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 17:22

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:57
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:46
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:44

Είναι κυριολεκτικά εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας, μπαίνει άνετα και στην εγκυκλοπαίδεια σαν ορισμός.
Ο δεύτερος πληθυντικός είναι πλεονασμός ε, δε νομίζεις;
μονο η Χαμας με τους ισλαμοφασιστες της διεξαγει τετοιο αγωνα ... η επισημη κυβερνηση των Παλαιστινιων την καταδικαζει ... οποτε πρεπει να διαλεξετε ποιοι ειναι οι υπερασπιστες των Παλαιστινιακων συμφεροντων ... η επισημη εκλεγμενη Παλαιστινιακη Αρχη η οι ματσουκαδες φονιαδες ισλαμοφασιστες της Χαμας ...?
Πάλι πληθυντικός, μάλλον δεν συννενοούμαστε μαν και δεν φταίω εγώ γι' αυτό ή ας πούμε ότι κάνω ότι μπορώ. Μπορούμε να κάνουμε συζήτηση ακόμη και εάν διαφωνούμε αλλά ακόμη μεγαλύτερη σημασία έχει νομίζω η συζήτηση να είναι απαλλαγμένη από ιδεολογική φόρτιση, να αναλύουμε θέλω να πω όσο περισσότερο γίνεται τα γεγονότα αυτά καθαυτά και όχι πως μας φαίνονται, προσωπικά αυτό προσπαθώ να κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω απλά όχι μαζί σου εάν επιμένεις στον πληθυντικό και στο ότι είμαι αριστερός ή οτιδήποτε, εγώ συζητάω πάντως σύμφωνα με την όποια θέση μου παρουσιάζεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου σε αυτό το επίπεδο αν είσαι δεξιός ακόμη και αν ήσουν αριστερός μη σε πω. :003:
απαντουσα και στον Μπαχαλακια με τον οποιο σχεδον ταυτιζεστε στο θεμα για αυτο και πληθυντικος ... αν σε ενοχλησε θα το αποφυγω
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 17:25

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:02
Α και που σαι, δεν σε ρώτησα απολύτως τίποτα για εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες, εσύ ήσουν αυτός που το ανέφερες πρώτος και στην συνέχεια τοποθετήθηκα, δεν έκανα κάποια ερώτηση.

ανεφερες την Κυπρο και αναποφευκτα υπηρξε επεκταση στο θεμα ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 17:27

Passager έγραψε:
22 Ιουν 2023, 10:29
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Ιουν 2023, 09:26
Οκ. Το πρόβλημα είναι ότι ξέχασαν αυτοί που πήγαν και αυτοί που τους πήγαν ότι ζούσαν κι άλλοι τύποι εκεί. Είναι σαν να λέμε. Εμείς σαν έλληνες έχουμε την πατρογονική μας εστία στο μανχάταν. Ε θα πάμε εκεί και θα μείνουμε εκεί κι όσο για αυτούς που είναι ήδη εκεί θα τους βομβαρδίσουμε θα τους σφάξουμε θα τους κάψουμε τα σπίτια μέχρι να το καταλάβουν. Τώρα ας υποθέσουμε ότι γύρω από το νησάκι ζούνε εκατομμύρια άλλοι που δεν μας βλέπουν και με πολύ καλό μάτι, ξες, για αυτά που τους κάναμε στο Μανχάταν. Με τον καιρό αρχιζουν κι εξοπλίζονται αποκτούν βαλλιστικούς πυραύλους, αποκτούν πυρηνικά κτλ κτλ. Εμείς εντωμεταξύ συνεχίζουμε να είμαστε στο Μανχάταν γιατί ένα παλιό βιβλίο γεμάτο ανακρίβειες μας το έχει πει. Μας έχουν πει επίσης ότι είμαστε ο εκλεκτός λαός. Τι λες ότι θα γίνει όταν τα εκατομμύρια άλλοι εξοπλιστούν αρκετά;
Δεν ειναι και τοσο απλο οπως το λες... Αυτο το "αλλοι τυποι ζουσαν εκει".

Ειναι αποτελεσμα του ισλαμικου επεκτατισμου αραβικου σε πρωτη φαση και της μετεπειτα οθομανικης αυτοκρατοριας.
Δεν ειναι οι καποιοι τυποι που μενουν εκει το προβλημα. Ειναι οτι για να αποκτησουν ηρησκευτικη "οντοτητα" και "νομιμοτητα" αναμεσα στις αλλες θρησκειες επρεπε με καποιο τροπο να πουν οτι ΚΑΙ η ιερουσαλημ ειναι ιερη τους πολη.... Γιατι ;
Γιατι ο Μαχωμετης εκτος απο "μερακλης" κατι θα φουμαρε, οποτε πεταξε με μια γαϊδουρα με ανθρωπινο κεφαλι μια νυχτα εως την Ιερουσαλημ.
Και αυτο ηταν ολο.
Απο αυτον τον μυθο ξεκινησε η ισλαμοποιηση ενος τοπου που ηταν Ιουδαϊκος απο την εποχη της γης της Επαγγελιας, σαν να λεμε η Ελλαδα απο την εποχη των Αχαιων.

Η ισλαμοποιηση του τοπου αυτου και η λεγομενη "συμπαρασταση" των λεγομενων "παλαιστηνιων" ειναι σαν να λεμε "συμπαρασταση " στους τουρκους που χασαν την Ρωμηλια απο τους εισβολεις Ελληνες.
απολυτα σωστο ποστ ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:31

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:22
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:57
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:46


μονο η Χαμας με τους ισλαμοφασιστες της διεξαγει τετοιο αγωνα ... η επισημη κυβερνηση των Παλαιστινιων την καταδικαζει ... οποτε πρεπει να διαλεξετε ποιοι ειναι οι υπερασπιστες των Παλαιστινιακων συμφεροντων ... η επισημη εκλεγμενη Παλαιστινιακη Αρχη η οι ματσουκαδες φονιαδες ισλαμοφασιστες της Χαμας ...?
Πάλι πληθυντικός, μάλλον δεν συννενοούμαστε μαν και δεν φταίω εγώ γι' αυτό ή ας πούμε ότι κάνω ότι μπορώ. Μπορούμε να κάνουμε συζήτηση ακόμη και εάν διαφωνούμε αλλά ακόμη μεγαλύτερη σημασία έχει νομίζω η συζήτηση να είναι απαλλαγμένη από ιδεολογική φόρτιση, να αναλύουμε θέλω να πω όσο περισσότερο γίνεται τα γεγονότα αυτά καθαυτά και όχι πως μας φαίνονται, προσωπικά αυτό προσπαθώ να κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω απλά όχι μαζί σου εάν επιμένεις στον πληθυντικό και στο ότι είμαι αριστερός ή οτιδήποτε, εγώ συζητάω πάντως σύμφωνα με την όποια θέση μου παρουσιάζεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου σε αυτό το επίπεδο αν είσαι δεξιός ακόμη και αν ήσουν αριστερός μη σε πω. :003:
απαντουσα και στον Μπαχαλακια με τον οποιο σχεδον ταυτιζεστε στο θεμα για αυτο και πληθυντικος ... αν σε ενοχλησε θα το αποφυγω
Δεν είναι θέμα αν με ενόχλησε, είναι θέμα το γεγονός ότι α δεν είμαι αριστερός, β δεν σχολιάζουμε τις ιδεολογικές προσλαμβάνουσες του καθενός μας αλλά κάτι διαφορετικό (οκ μπορούμε να το κάνουμε αυτό - έχει πλάκα καμμιά φορά - αρκεί==>) γ η ιδεολογία του καθενός να μην αποτελεί επιχείρημα (γιατί κυρίως ΔΕΝ είναι επιχείρημα ή) - αντεπιχείρημα σε φάση "εσείς είστε αριστεροί - δεξιοί - κεντρώοι άρα λέτε πάντα μαλακίες και λάθος πράγματα".
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:35

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:27
Passager έγραψε:
22 Ιουν 2023, 10:29
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Ιουν 2023, 09:26
Οκ. Το πρόβλημα είναι ότι ξέχασαν αυτοί που πήγαν και αυτοί που τους πήγαν ότι ζούσαν κι άλλοι τύποι εκεί. Είναι σαν να λέμε. Εμείς σαν έλληνες έχουμε την πατρογονική μας εστία στο μανχάταν. Ε θα πάμε εκεί και θα μείνουμε εκεί κι όσο για αυτούς που είναι ήδη εκεί θα τους βομβαρδίσουμε θα τους σφάξουμε θα τους κάψουμε τα σπίτια μέχρι να το καταλάβουν. Τώρα ας υποθέσουμε ότι γύρω από το νησάκι ζούνε εκατομμύρια άλλοι που δεν μας βλέπουν και με πολύ καλό μάτι, ξες, για αυτά που τους κάναμε στο Μανχάταν. Με τον καιρό αρχιζουν κι εξοπλίζονται αποκτούν βαλλιστικούς πυραύλους, αποκτούν πυρηνικά κτλ κτλ. Εμείς εντωμεταξύ συνεχίζουμε να είμαστε στο Μανχάταν γιατί ένα παλιό βιβλίο γεμάτο ανακρίβειες μας το έχει πει. Μας έχουν πει επίσης ότι είμαστε ο εκλεκτός λαός. Τι λες ότι θα γίνει όταν τα εκατομμύρια άλλοι εξοπλιστούν αρκετά;
Δεν ειναι και τοσο απλο οπως το λες... Αυτο το "αλλοι τυποι ζουσαν εκει".

Ειναι αποτελεσμα του ισλαμικου επεκτατισμου αραβικου σε πρωτη φαση και της μετεπειτα οθομανικης αυτοκρατοριας.
Δεν ειναι οι καποιοι τυποι που μενουν εκει το προβλημα. Ειναι οτι για να αποκτησουν ηρησκευτικη "οντοτητα" και "νομιμοτητα" αναμεσα στις αλλες θρησκειες επρεπε με καποιο τροπο να πουν οτι ΚΑΙ η ιερουσαλημ ειναι ιερη τους πολη.... Γιατι ;
Γιατι ο Μαχωμετης εκτος απο "μερακλης" κατι θα φουμαρε, οποτε πεταξε με μια γαϊδουρα με ανθρωπινο κεφαλι μια νυχτα εως την Ιερουσαλημ.
Και αυτο ηταν ολο.
Απο αυτον τον μυθο ξεκινησε η ισλαμοποιηση ενος τοπου που ηταν Ιουδαϊκος απο την εποχη της γης της Επαγγελιας, σαν να λεμε η Ελλαδα απο την εποχη των Αχαιων.

Η ισλαμοποιηση του τοπου αυτου και η λεγομενη "συμπαρασταση" των λεγομενων "παλαιστηνιων" ειναι σαν να λεμε "συμπαρασταση " στους τουρκους που χασαν την Ρωμηλια απο τους εισβολεις Ελληνες.
απολυτα σωστο ποστ ...
Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου νομίζω.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, αφαίρεσε τους τύπους που μένανε εκεί από πριν και θα καταλάβεις και μόνος σου πιστεύω ότι αυτομάτως λύνεται και το πρόβλημά, ή μάλλον σωστότατα δεν δημιουργείται καν εξαρχής.
Μπορείς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:36

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:25
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:02
Α και που σαι, δεν σε ρώτησα απολύτως τίποτα για εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες, εσύ ήσουν αυτός που το ανέφερες πρώτος και στην συνέχεια τοποθετήθηκα, δεν έκανα κάποια ερώτηση.

ανεφερες την Κυπρο και αναποφευκτα υπηρξε επεκταση στο θεμα ...
Δεκτόν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 17:37

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:31
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:22
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:57


Πάλι πληθυντικός, μάλλον δεν συννενοούμαστε μαν και δεν φταίω εγώ γι' αυτό ή ας πούμε ότι κάνω ότι μπορώ. Μπορούμε να κάνουμε συζήτηση ακόμη και εάν διαφωνούμε αλλά ακόμη μεγαλύτερη σημασία έχει νομίζω η συζήτηση να είναι απαλλαγμένη από ιδεολογική φόρτιση, να αναλύουμε θέλω να πω όσο περισσότερο γίνεται τα γεγονότα αυτά καθαυτά και όχι πως μας φαίνονται, προσωπικά αυτό προσπαθώ να κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω απλά όχι μαζί σου εάν επιμένεις στον πληθυντικό και στο ότι είμαι αριστερός ή οτιδήποτε, εγώ συζητάω πάντως σύμφωνα με την όποια θέση μου παρουσιάζεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου σε αυτό το επίπεδο αν είσαι δεξιός ακόμη και αν ήσουν αριστερός μη σε πω. :003:
απαντουσα και στον Μπαχαλακια με τον οποιο σχεδον ταυτιζεστε στο θεμα για αυτο και πληθυντικος ... αν σε ενοχλησε θα το αποφυγω
Δεν είναι θέμα αν με ενόχλησε, είναι θέμα το γεγονός ότι α δεν είμαι αριστερός, β δεν σχολιάζουμε τις ιδεολογικές προσλαμβάνουσες του καθενός μας αλλά κάτι διαφορετικό (οκ μπορούμε να το κάνουμε αυτό - έχει πλάκα καμμιά φορά - αρκεί==>) γ η ιδεολογία του καθενός να μην αποτελεί επιχείρημα (γιατί κυρίως ΔΕΝ είναι επιχείρημα ή) - αντεπιχείρημα σε φάση "εσείς είστε αριστεροί - δεξιοί - κεντρώοι άρα λέτε πάντα μαλακίες και λάθος πράγματα".
αν δεν εισαι αριστερος κακως σε χαρακτηρισα ετσι ... παρασυρθηκα γιατι συνηθως υπαρχει μια ακριτη τυφλη υποστηριξη της αριστερας στο λεγομενο Παλαιστινιακο αγωνα που πηγαζει απο τις σχεσεις της PLO με το εξοκοινοβουλευτικο αριστερο κινημα αλλα και με ακροδεξιους ριζοσπαστες αντισημιτες ... το β και γ που εβαλες εξηγουνται απο τα οσα προαναφερα ... δεν υπαρχει αριστερος η τερμα ακροδεξιος που να μην στηριζει Παλαιστινη ασχετα αν δεν υπαρχει βαση για τη στηριξη αυτη κοντρακαι σε εθνικα συμφεροντα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2023, 17:40

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:35
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:27
Passager έγραψε:
22 Ιουν 2023, 10:29


Δεν ειναι και τοσο απλο οπως το λες... Αυτο το "αλλοι τυποι ζουσαν εκει".

Ειναι αποτελεσμα του ισλαμικου επεκτατισμου αραβικου σε πρωτη φαση και της μετεπειτα οθομανικης αυτοκρατοριας.
Δεν ειναι οι καποιοι τυποι που μενουν εκει το προβλημα. Ειναι οτι για να αποκτησουν ηρησκευτικη "οντοτητα" και "νομιμοτητα" αναμεσα στις αλλες θρησκειες επρεπε με καποιο τροπο να πουν οτι ΚΑΙ η ιερουσαλημ ειναι ιερη τους πολη.... Γιατι ;
Γιατι ο Μαχωμετης εκτος απο "μερακλης" κατι θα φουμαρε, οποτε πεταξε με μια γαϊδουρα με ανθρωπινο κεφαλι μια νυχτα εως την Ιερουσαλημ.
Και αυτο ηταν ολο.
Απο αυτον τον μυθο ξεκινησε η ισλαμοποιηση ενος τοπου που ηταν Ιουδαϊκος απο την εποχη της γης της Επαγγελιας, σαν να λεμε η Ελλαδα απο την εποχη των Αχαιων.

Η ισλαμοποιηση του τοπου αυτου και η λεγομενη "συμπαρασταση" των λεγομενων "παλαιστηνιων" ειναι σαν να λεμε "συμπαρασταση " στους τουρκους που χασαν την Ρωμηλια απο τους εισβολεις Ελληνες.
απολυτα σωστο ποστ ...
Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου νομίζω.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, αφαίρεσε τους τύπους που μένανε εκεί από πριν και θα καταλάβεις και μόνος σου πιστεύω ότι αυτομάτως λύνεται και το πρόβλημά, ή μάλλον σωστότατα δεν δημιουργείται καν εξαρχής.
Μπορείς.
δεν υπαρχουν τυποι που μενανε εκει απο πριν ... υπηρχε Οθωμανικη αυτοκρατορια και Βρεττανικη στη συνεχεια οπου στην ΠΕΡΙΟΧΗ της Παλαιστινης μενανε Αραβες και Εβραιοι ... για να μην κανουμε ιστορικη αναγωγη οπου ξεκαθαρα εχουνε το ηθικο πλεονεκτημα του χωρου οι Εβραιοι ακομη και λιγο πριν τον πολεμο του 1940 ηταν μικτοι οι πληθυσμοι ... δεν ηταν αμιγως Αραβικοι οι πληθυσμοι οποτε ειχανε δικαιωματα και οι Εβραιοι ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34894
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιουν 2023, 17:47

Passager έγραψε:
22 Ιουν 2023, 15:21
dtri2020 έγραψε:
22 Ιουν 2023, 15:10


Τα λένε πολλοί αλλά ποιός διαβάζει;


Και ακόμη και αν διαβάζει ποιός αντιλαμβάνεται;
Καλως να τα παθουν λοιπον, οταν θα τα παθουν.

Υπαρχει ενας χρονος για λυπησημ και ενας αλλος οπου δεν ασχολεισαι με αυτον που θελει να χαθει με δικη του αποφαση.

Aυτό όμως δεν αφορά το Ισραήλ αλλά την Ευρώπη.Στην πραγματικότητα η ισλαμική μετανάστευση στην Ευρώπη ευνοεί το Ισραήλ διότι μετατρέπει τη Μέση Ανατολή με την Ευρώπη σε ενιαίο πεδίο μάχης και ωθεί τους ευρωπαικούς πληθυσμούς,πολλοί από τους οποίους ήσαν παλαιότερα αντισημίτες στο πλευρό του Ισραήλ.
Δεν υπάρχει λαός πιο φιλικός προς το Ισραήλ από τους χριστιανούς του Λιβάνου.Στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσουν το φαινόμενο τους βάφτισαν όλους "ακροδεξιούς" - η γνωστή καραμέλα - και ξεμπέρδεψαν.
Αλλά τώρα έχουν αρχίσει να εμφανίζονται αντίστοιχοι "ακροδεξιοί" και στην Ελλάδα.Εάν αύριο υπάρχουν στην Ελλάδα δύο εκατομμύρια μουσουλμάνοι και αρχίσουν τα γνωστά,θα δεις πως θα εκτοξευθεί η συμπάθεια προς το Ισραήλ.
Ο φιλοπαλαιστινιασμός της μεταπολίτευσης είχε μια σιωπηρή παραδοχή,ότι η Ελλάδα παρέμενε ομοιογενής χριστιανική χώρα και άρα παρατηρούσε το μεσανατολικό ως παρατηρητής.Αυτό τελειώνει όμως χάρις στις προσπάθειες των διαφόρων αλληλέγγυων και Ιασώνων.Ίσως κάποια μέρα - τι ίσως,σίγουρα - θα βγάλουν τους αλληλέγγυους προβοκάτορες και πράκτορες της Μοσάντ. :D Θα είναι αργά όμως τότε.
Πάντως το πιο εντυπωσιακό είναι ότι σε μια χώρα με τη γεωγραφία και την ιστορία της Ελλάδος υπάρχουν άτομα που φαντασιώνονται ένα τεράστιο κύμα που θα εξαφανίσει το Ισραήλ και οι ίδιοι δεν θα βραχούν.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξελίξεις στο Ισραήλ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2023, 17:52

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:37
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:31
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:22


απαντουσα και στον Μπαχαλακια με τον οποιο σχεδον ταυτιζεστε στο θεμα για αυτο και πληθυντικος ... αν σε ενοχλησε θα το αποφυγω
Δεν είναι θέμα αν με ενόχλησε, είναι θέμα το γεγονός ότι α δεν είμαι αριστερός, β δεν σχολιάζουμε τις ιδεολογικές προσλαμβάνουσες του καθενός μας αλλά κάτι διαφορετικό (οκ μπορούμε να το κάνουμε αυτό - έχει πλάκα καμμιά φορά - αρκεί==>) γ η ιδεολογία του καθενός να μην αποτελεί επιχείρημα (γιατί κυρίως ΔΕΝ είναι επιχείρημα ή) - αντεπιχείρημα σε φάση "εσείς είστε αριστεροί - δεξιοί - κεντρώοι άρα λέτε πάντα μαλακίες και λάθος πράγματα".
αν δεν εισαι αριστερος κακως σε χαρακτηρισα ετσι ... παρασυρθηκα γιατι συνηθως υπαρχει μια ακριτη τυφλη υποστηριξη της αριστερας στο λεγομενο Παλαιστινιακο αγωνα που πηγαζει απο τις σχεσεις της PLO με το εξοκοινοβουλευτικο αριστερο κινημα αλλα και με ακροδεξιους ριζοσπαστες αντισημιτες ... το β και γ που εβαλες εξηγουνται απο τα οσα προαναφερα ... δεν υπαρχει αριστερος η τερμα ακροδεξιος που να μην στηριζει Παλαιστινη ασχετα αν δεν υπαρχει βαση για τη στηριξη αυτη κοντρακαι σε εθνικα συμφεροντα
Ναι, σε καταλαβαίνω νομίζω, αλλά παράλληλα καλό θα ήταν να μην μιλάμε μόνο μέσα από κουτάκια. Επίσης ξεκόλλα ρε, και αριστερός να ήμουν πάλι μια χαρά συζήτηση θα μπορούσαμε να κάνουμε πιστεύω. Δεν στηρίζω Παλαιστίνη περ σε προσωπικά, μελετώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια την φάση και προσπαθώ να κατανοήσω πρωτίστως περί τίνος πρόκειται χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες, θα είμαι ο πρώτος αντιπαλαιστίνιος όταν αρχίσουν να κάνουν τα ίδια που τους κάνουν τώρα οι Εβραίοι. Μέχρι τότε δεν γίνεται να υποστηρίζω απαρτχάιντ όπως και κάνενας άλλος πολιτισμένος άνθρωπος της δύσης και όχι μόνον.
Παρεμπιπτόντως οι ίδιοι οι Παλαιστίνιοι της Ελλάδας γνωρίζουν πολύ καλλίτερα από εσένα και εμένα τι κουμάσια είναι τόσο οι αριστεράντζες όσο και οι ούγκα μπούγκα, γι' αυτό σε ρώτησα πως αξιολογείς τις γνώσεις σου πάνω στον λαό της Παλαιστίνης, τουλάχιστον να δούμε, ξέρεις ότι δεν ξέρεις ή τουλάχιστον μέχρι πόσο νομίζεις ότι ξέρεις.
Τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά πάντως από ότι νομίζεις όσον αφορά τον λαό, μπορώ να μοιραστώ σταδιακά τα λίγα που γνωρίζω εάν και όταν παρουσιαστεί η ανάγκη εάν δεν βαριέμαι, δεν μιλάω ειρωνικά, βαριέμαι πολύ εύκολα δυστυχώς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών