«Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 20 Ιουν 2023, 21:08

Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:06
southern έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:52
Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:18

Καλά, ρατσιστικά σχόλια έχουμε δει από τον συγκεκριμένο στο παρελθόν. Όπως και κάτι συμμετοχές παρέα με Κασιδιάρη κόντρα σε αντιρατσιστές, απ' όσο θυμάμαι.

Άσχετα απ' αυτά όμως, το ρατσιστικότατο (γιατί είναι) μέτρο που πήραν;θα πάρουν;θέλουν να πάρουν; στη Νέα Ζηλανδία, δεν είναι δα και "ο ολοκληρωτισμός των μειονοτήτων κατά των λευκών σε όλον τον πλανήτη" όπως λες.
Για πες ένα ρατσιστικό σχόλιο που είπε.
Εγώ δεν θεωρώ πάντως ρατσισμό την αναφορά του στην αντικατάσταση πληθυσμού στα σχολεία και νηπιαγωγεία περιοχών της πρωτεύουσας. Εσύ βέβαια μπορεί να είσαι φιλελεφτ ή αριστερουλης :003:
Οι αντιρατσιστες ήταν άτομα από τον αναρχικο και ακροαριστερο χώρο.
Δεν θεωρείς ρατσιστικό, να βγαίνει και να στοχοποιεί παιδάκια δημοσιεύοντας ονόματα, επειδή δεν ήταν γνήσια αρχαιοελληνικά όπως το δικό του (λατινικό) Κωνσταντίνος και (σλαβικό;) Μπογδάνος; ΟΚ...

Αριστερούλης είμαι σίγουρα, καλά το λες. Δεν βλέπεις τι γράφω κάθε μέρα; :smt005:
Δεν στοχοποιησε κανένα. Απλά εθιξε την αντικατάσταση πληθυσμού. Επί του πρακτέου αριστερός είσαι αν δεν σε απασχολεί η αντικατάσταση πληθυσμού. Κανένα μητσοτακοσκυλο ή βιβιανικος θα είσαι
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιουν 2023, 21:11

southern έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:08
Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:06
southern έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:52

Για πες ένα ρατσιστικό σχόλιο που είπε.
Εγώ δεν θεωρώ πάντως ρατσισμό την αναφορά του στην αντικατάσταση πληθυσμού στα σχολεία και νηπιαγωγεία περιοχών της πρωτεύουσας. Εσύ βέβαια μπορεί να είσαι φιλελεφτ ή αριστερουλης :003:
Οι αντιρατσιστες ήταν άτομα από τον αναρχικο και ακροαριστερο χώρο.
Δεν θεωρείς ρατσιστικό, να βγαίνει και να στοχοποιεί παιδάκια δημοσιεύοντας ονόματα, επειδή δεν ήταν γνήσια αρχαιοελληνικά όπως το δικό του (λατινικό) Κωνσταντίνος και (σλαβικό;) Μπογδάνος; ΟΚ...

Αριστερούλης είμαι σίγουρα, καλά το λες. Δεν βλέπεις τι γράφω κάθε μέρα; :smt005:
Δεν στοχοποιησε κανένα. Απλά εθιξε την αντικατάσταση πληθυσμού. Επί του πρακτέου αριστερός είσαι αν δεν σε απασχολεί η αντικατάσταση πληθυσμού. Κανένα μητσοτακοσκυλο ή βιβιανικος θα είσαι
Α, οκ. Θενκς, να ξέρω τι είμαι σήμερα. :smt005:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 20 Ιουν 2023, 21:13

Ότι οι Μαορί είναι γηγενείς στην Νέα Ζηλανδία και οι λευκοί οι μετανάστες παίζει κάποιο ρόλο.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιουν 2023, 21:15

zteo έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:13
Ότι οι Μαορί είναι γηγενείς στην Νέα Ζηλανδία και οι λευκοί οι μετανάστες παίζει κάποιο ρόλο.
Τέτοια ασίστ, ούτε ο Στόκτον στον Μαλόουν. :smt005:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9167
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Ιουν 2023, 21:16

Theseus έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:36
Δηλαδή οι Νεοζηλανδοί πολίτες που κατάγονται από ντόπιους θα έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους Νεοζηλανδούς που κατάγονται από μετανάστες;
Πολύ σωστό. Προηγούνται οι ντόπιοι
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

zteo
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 20 Ιουν 2023, 21:20

Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:15
zteo έγραψε:
20 Ιουν 2023, 21:13
Ότι οι Μαορί είναι γηγενείς στην Νέα Ζηλανδία και οι λευκοί οι μετανάστες παίζει κάποιο ρόλο.
Τέτοια ασίστ, ούτε ο Στόκτον στον Μαλόουν. :smt005:
Ε μα άδικο εχω :003:
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 20 Ιουν 2023, 23:43

Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:43
Πτολεμαίος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:30
Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 19:42

Βρε, καλά κάνει, ο ρατσισμός είναι κακός από όποια πλευρά κι αν ασκείται. Απλά, κάποιοι "Μπογδάνοι" ευαισθητοποιούνται μόνο σε αυτές τις μορφές ρατσισμού συνήθως.
Ο ρατσισμός όταν ασκείται είναι κακός, αντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να είναι cringe. Όταν όμως είναι παθητικός ειναι απολύτως φυσιολογικός.
Είναι απόλυτα λογικό και υγιές να είσαι φοβικος και επιφυλακτικός με καθετί ξένο.
Οχι, δεν είμαι υποχρεωμένος στη γη που ζω για δεκαετίες, που ζούσαν οι πρόγονοι μου για δεκαετίες πριν τις δικές μου δεκαετίες, να υιοθετήσω καμία κουλτούρα αλλουνού λαού και ούτε να δεχτώ χωρίς επιφυλάξεις άλλους λαούς με άλλες κουλτούρες.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους λαούς προς εμένα από την στιγμή που θα βρεθώ στη γη τους.
Θα θεωρήσω απόλυτα λογικό ένας Μαορί πχ να είναι επιφυλακτικός προς εμένα.

Τα ανοιχτά σύνορα είναι για τους τελείως ηλιθιους.

Όλη αυτή η αντιμετώπιση και η προσπάθεια ενοχοποιησης του λευκού θα φέρει ανεξέλεγκτες καταστάσεις τα επόμενα χρόνια και μετά θα λέτε "είδατε πόσο κακοί και ρατσιστές είναι οι λευκοί;".

Ε να πάνε να γαμηθουνε κιόλας.
Φίλε, κι εγώ θα ήθελα να παραμείνουν οι φυλές ως έχουν (το κατά δύναμιν βέβαια, αναμείξεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα -και καλώς κάνουν και υπάρχουν), ώστε να υπάρχει πολυμορφία, πολυφωνία και πολυπολιτισμός στον πλανήτη. Αλίμονο αν καταντήσουμε κάποια στιγμή να είμαστε όλοι ένα άχρωμο γκρι...

Από την άλλη βέβαια, η κουλτούρα σου (όπως την λες), αλλά και η κουλτούρα του γείτονα και του άλλου ακόμα πιο μακριά, έχει αλλάξει πάρα πολύ μέσα στους αιώνες κι έχει περάσει από πολλά στάδια μέχρι να καταλήξει εδώ που είναι. Και αυτό, κατά πολύ, οφείλεται ακριβώς σ' αυτές τις αναμείξεις. Από την αρχαιότητα ακόμα, σκέψου πόσο αλληλοεπηρεάζονταν πολιτισμοί όπως ο Φοινικικός, ο Αιγυπτιακός, ο Ελληνικός, ο Ρωμαϊκός και πάει λέγοντας. Κανείς δεν δημιούργησε την κουλτούρα του από το μηδέν, ούτε και έμεινε ανεπηρέαστος από τους άλλους ή από μελλοντικούς "εισβολείς" (με την καλή και όχι μόνο έννοια αυτό) αφού είχε δημιουργήσει μια κουλτούρα και μετά.
Οι κουλτούρες αλλάζουν εννοείται, απλά χρειάζονται πολλές δεκαετίες ή και αιώνες.
Οχι μέσα σε 5-10 χρόνια. Δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό αυτό. Και στην τελική να αλλάξει ο "επισκέπτης" και όχι ο ντόπιος. Οι μουσλιμ αρνούνται πεισματικά ακόμα και μετά από πολλά χρόνια διαμονής σε δυτική χώρα να αλλάξουν.

Ε, ας πάνε να γαμηθουνε :lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Ιουν 2023, 00:24

Πτολεμαίος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 23:43
Isildur έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:43
Πτολεμαίος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:30


Ο ρατσισμός όταν ασκείται είναι κακός, αντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να είναι cringe. Όταν όμως είναι παθητικός ειναι απολύτως φυσιολογικός.
Είναι απόλυτα λογικό και υγιές να είσαι φοβικος και επιφυλακτικός με καθετί ξένο.
Οχι, δεν είμαι υποχρεωμένος στη γη που ζω για δεκαετίες, που ζούσαν οι πρόγονοι μου για δεκαετίες πριν τις δικές μου δεκαετίες, να υιοθετήσω καμία κουλτούρα αλλουνού λαού και ούτε να δεχτώ χωρίς επιφυλάξεις άλλους λαούς με άλλες κουλτούρες.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους λαούς προς εμένα από την στιγμή που θα βρεθώ στη γη τους.
Θα θεωρήσω απόλυτα λογικό ένας Μαορί πχ να είναι επιφυλακτικός προς εμένα.

Τα ανοιχτά σύνορα είναι για τους τελείως ηλιθιους.

Όλη αυτή η αντιμετώπιση και η προσπάθεια ενοχοποιησης του λευκού θα φέρει ανεξέλεγκτες καταστάσεις τα επόμενα χρόνια και μετά θα λέτε "είδατε πόσο κακοί και ρατσιστές είναι οι λευκοί;".

Ε να πάνε να γαμηθουνε κιόλας.
Φίλε, κι εγώ θα ήθελα να παραμείνουν οι φυλές ως έχουν (το κατά δύναμιν βέβαια, αναμείξεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα -και καλώς κάνουν και υπάρχουν), ώστε να υπάρχει πολυμορφία, πολυφωνία και πολυπολιτισμός στον πλανήτη. Αλίμονο αν καταντήσουμε κάποια στιγμή να είμαστε όλοι ένα άχρωμο γκρι...

Από την άλλη βέβαια, η κουλτούρα σου (όπως την λες), αλλά και η κουλτούρα του γείτονα και του άλλου ακόμα πιο μακριά, έχει αλλάξει πάρα πολύ μέσα στους αιώνες κι έχει περάσει από πολλά στάδια μέχρι να καταλήξει εδώ που είναι. Και αυτό, κατά πολύ, οφείλεται ακριβώς σ' αυτές τις αναμείξεις. Από την αρχαιότητα ακόμα, σκέψου πόσο αλληλοεπηρεάζονταν πολιτισμοί όπως ο Φοινικικός, ο Αιγυπτιακός, ο Ελληνικός, ο Ρωμαϊκός και πάει λέγοντας. Κανείς δεν δημιούργησε την κουλτούρα του από το μηδέν, ούτε και έμεινε ανεπηρέαστος από τους άλλους ή από μελλοντικούς "εισβολείς" (με την καλή και όχι μόνο έννοια αυτό) αφού είχε δημιουργήσει μια κουλτούρα και μετά.
Οι κουλτούρες αλλάζουν εννοείται, απλά χρειάζονται πολλές δεκαετίες ή και αιώνες.
Οχι μέσα σε 5-10 χρόνια. Δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό αυτό. Και στην τελική να αλλάξει ο "επισκέπτης" και όχι ο ντόπιος. Οι μουσλιμ αρνούνται πεισματικά ακόμα και μετά από πολλά χρόνια διαμονής σε δυτική χώρα να αλλάξουν.

Ε, ας πάνε να γαμηθουνε :lol:
Ναι, οκ. Γενικά για ζυμώσεις μιλούσα και για ανταλλαηές σε κουλτούρα. Όχι για τα μουσλίμια, αυτοί ουσιαστικά δεν έχουν να δώσουν τίποτα.

Το πολύ πολύ, καμμιά καλή συνταγή μαγειρικής.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 21 Ιουν 2023, 09:55

Ο Μπογδάνος για την ιστορία δεν διαγράφηκε για ρατσιστικό λόγο αλλά για αντικομμουνισμο.
Κάποιοι θεωρούν ότι ο Μαυρίδης και η Βίβιαν δημιούργησαν κλίμα για να διαγραφεί
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 21 Ιουν 2023, 10:29

southern έγραψε:
20 Ιουν 2023, 19:04
Βεβαίως, η πραγματικότητα είναι ολίγον διαφορετική απ' ότι παρουσιάζει ο ευσυγκίνητος πολιτικός φασουλής.
Πρόκειται για έναν αλγόριθμο που εφαρμόζεται σε κάποια νοσοκομεία και προσθέτει τον εθνοτικό παράγοντα ως μια παράμετρο (υπάρχουν κι άλλες, όπως η τοποθεσία, το είδος της επέμβασης, ο βαθμός της βλάβης, ο προηγούμενος χρόνος αναμονής κλπ) που καθορίζουν την σειρά προτεραιότητας για προληπτικά χειρουργεία (δεν ισχύει για έκτακτα περιστατικά) και τούτο γιατί η συντριπτική πλειονότητα των Μαορί ανήκουν στα πιο φτωχά, αγροτικά στρώματα της Νέας Ζηλανδίας, με αποτέλεσμα να υπόκεινται σε σημαντικές και χρόνιες ανισότητες στο σύστημα υγείας της χώρας. Ως αποτέλεσμα, οι ιθαγενείς της Νέας Ζηλανδίας έχουν πολύ μικρότερο προσδόκιμο ζωής από τους υπόλοιπους κατοίκους της χώρας. Ουσιαστικά, η ρύθμιση επιχειρεί να αποκαταστήσει μια ανισότητα και να θεραπεύσει μια παθογένεια του συστήματος υγείας της χώρας.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 21 Ιουν 2023, 10:33

Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70692
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιουν 2023, 10:35

Προφανώς ο Μπογδάνος νομίζει ότι οι Μαορί είναι πρόσφυγες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 21 Ιουν 2023, 10:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιουν 2023, 10:35
Προφανώς ο Μπογδάνος νομίζει ότι οι Μαορί είναι πρόσφυγες.
Ο Μπογδάνος αναδεικνύει μια διάκριση κατά των λευκών
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3720
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 21 Ιουν 2023, 10:41

Theseus έγραψε:
20 Ιουν 2023, 20:36
Δηλαδή οι Νεοζηλανδοί πολίτες που κατάγονται από ντόπιους θα έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους Νεοζηλανδούς που κατάγονται από μετανάστες;
Θα γίνει κάτι παρόμοιο με τους Ινδιάνους του Καναδά (και ΗΠΑ) και τους Αβορίγινες της Αυστραλίας;

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13241
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: «Αν είσαι λευκός, ψόφα.» Το νέο ιατρικό δόγμα της Ν. Ζηλανδίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 21 Ιουν 2023, 10:43

Δηλαδή ο Μπογδάνος ήθελε πχ οι Πολωνοί μετανάστες να έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους γηγενείς Έλληνες

Μπράβο του που σιγά σιγά γίνεται αριστερός με τέτοια πιστεύω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών