Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 03 Σεπ 2023, 00:46

(Μικρή βοήθεια για τους μη ομιλούντες την κυπριακήν. Εβουρουσεν=έτρεχε, μιτσιής= μικρός σε ηλικία, ούλλα=όλα).

««Ήμουν με το ποδήλατό μου στον Μόλο, την ώρα που οι φασίστες εξεκινήσαν να καταδιώκουν τζιαι να χτυπούν μετανάστες στο ψαχνό. Ο κόσμος που έκαμνε ανυποψίαστος τη βόλτα του στον Μόλο εβουρούσεν μέσα στον δρόμο να γλιτώσει που τους κουκουλοφόρους, με κίνδυνο να χτυπηθεί που αυτοκίνητα. Μπροστά στα μάτια μου, ερίξαν κάτω έναν μιτσή μετανάστη τζιαι εχτυπούσαν τον με ρόπαλα 4-5 άτομα. Άκουα τον να σφαδάζει που τους πόνους τζιαι όταν επροσπάθησα να κοντέψω, ήρταν κατά πάνω μου άλλοι 4 κουκουλοφόροι τζιαι είπαν μου «φύε για να μεν σε σκοτώσουμε τζιαι σένα». Λλία μέτρα πιο κάτω δυο μπουλούκια αστυνομικών εστέκαν τζιαι εθωρούσαν αμέτοχοι. Εφώναξα τους να παν να σώσουν τον μιτσή τζιαι είπαν μου τζιαι τζιείνοι να φύω. Ήμουν σε σοκ. Δεν εμπορούσα να πιστέψω το τι εβλέπαν τα μάτια μου. Οι κραυγές του μιτσή εσταματήσαν απότομα. Ήμουν σε απόσταση όμως τζιαι δεν έβλεπα ξεκάθαρα. Εσκέφτουμουν ότι εσκοτώσαν τον. Αλλά τζιαι να έζησεν είτε θα εν με εγκεφαλική παράλυση είτε ανήμπορος να ξαναπερπατήσει που τα χτυπήματα που εδέχτηκεν. Τωρά που σου μιλώ ήρτα σε μια φίλη μου τζιαι έδωσεν μου ηρεμιστικά, για να μπορέσω να τζιοιμηθώ, αλλά εν νομίζω να τα καταφέρω. Τζιαι εν νομίζω να συνέλθω ποτέ μετά που τούτα ούλλα που είδαν τα μάτια μου πόψε…».
Μαρτυρία φίλου Λεμεσιανού, εψές η ώρα 11.30. Παρά το σοκ που υπέστη, είναι σε θέση και έχει το θάρρος να δώσει επώνυμη κατάθεση και περιγραφές για τα όσα βίωσε. Αν έμεινε δημοσιογράφος σε τούτον τον τόπο που ενδιαφέρεται να γράψει αλήθειες, να μιλήσει για πογκρόμ και όχι για διαμαρτυρία, για φασίστες και όχι για χούλιγκαν, ας επικοινωνήσει μαζί μου να του δώσω στοιχεία.»

https://www.facebook.com/vzenonos/posts ... Zryo2WkYPl
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 03 Σεπ 2023, 00:50

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 00:43
Υδράργυρος έγραψε:
03 Σεπ 2023, 00:31
πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 00:18
Ωραία,αφού έκανε πορεία το ΑΚΕΛ και οι μακαριακοί λύθηκαν τα προβλήματα της Κύπρου. :lol:
Η κυβερνηση της κυπρου πως ελυσε τα προβληματα;
Δεν τα έλυσε διότι είναι άλυτα.Πιο πάνω γράφω για το στοιχείο εκείνο που διαφοροποιεί το μεταναστευτικό στην Κύπρο από τις υπόλοιπες χώρες : έχει στην πράξη σύνορα που δεν τα αναγνωρίζει ως σύνορα και άρα δεν μπορεί να τα κλείσει.Σε αυτή την κατάσταση και γραμμή συμφωνούν όλα τα κόμματα.Απλώς λέω επί πλέον ότι με διαδηλώσεις κάνουν μια τρύπα στο νερό.
Απορια ψαλτου- βηξ.
Παντως με διαλυτικα συμπτωματα συνεχιζεται η θητεια του... :smt017 αυτου του ανυπρκτου... πως τον λενε τον προεδρο της κυπρου

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Σεπ 2023, 00:51

Frappezitis έγραψε:
03 Σεπ 2023, 00:46
(Μικρή βοήθεια για τους μη ομιλούντες την κυπριακήν. Εβουρουσεν=έτρεχε, μιτσιής= μικρός σε ηλικία, ούλλα=όλα).

««Ήμουν με το ποδήλατό μου στον Μόλο, την ώρα που οι φασίστες εξεκινήσαν να καταδιώκουν τζιαι να χτυπούν μετανάστες στο ψαχνό. Ο κόσμος που έκαμνε ανυποψίαστος τη βόλτα του στον Μόλο εβουρούσεν μέσα στον δρόμο να γλιτώσει που τους κουκουλοφόρους, με κίνδυνο να χτυπηθεί που αυτοκίνητα. Μπροστά στα μάτια μου, ερίξαν κάτω έναν μιτσή μετανάστη τζιαι εχτυπούσαν τον με ρόπαλα 4-5 άτομα. Άκουα τον να σφαδάζει που τους πόνους τζιαι όταν επροσπάθησα να κοντέψω, ήρταν κατά πάνω μου άλλοι 4 κουκουλοφόροι τζιαι είπαν μου «φύε για να μεν σε σκοτώσουμε τζιαι σένα». Λλία μέτρα πιο κάτω δυο μπουλούκια αστυνομικών εστέκαν τζιαι εθωρούσαν αμέτοχοι. Εφώναξα τους να παν να σώσουν τον μιτσή τζιαι είπαν μου τζιαι τζιείνοι να φύω. Ήμουν σε σοκ. Δεν εμπορούσα να πιστέψω το τι εβλέπαν τα μάτια μου. Οι κραυγές του μιτσή εσταματήσαν απότομα. Ήμουν σε απόσταση όμως τζιαι δεν έβλεπα ξεκάθαρα. Εσκέφτουμουν ότι εσκοτώσαν τον. Αλλά τζιαι να έζησεν είτε θα εν με εγκεφαλική παράλυση είτε ανήμπορος να ξαναπερπατήσει που τα χτυπήματα που εδέχτηκεν. Τωρά που σου μιλώ ήρτα σε μια φίλη μου τζιαι έδωσεν μου ηρεμιστικά, για να μπορέσω να τζιοιμηθώ, αλλά εν νομίζω να τα καταφέρω. Τζιαι εν νομίζω να συνέλθω ποτέ μετά που τούτα ούλλα που είδαν τα μάτια μου πόψε…».
Μαρτυρία φίλου Λεμεσιανού, εψές η ώρα 11.30. Παρά το σοκ που υπέστη, είναι σε θέση και έχει το θάρρος να δώσει επώνυμη κατάθεση και περιγραφές για τα όσα βίωσε. Αν έμεινε δημοσιογράφος σε τούτον τον τόπο που ενδιαφέρεται να γράψει αλήθειες, να μιλήσει για πογκρόμ και όχι για διαμαρτυρία, για φασίστες και όχι για χούλιγκαν, ας επικοινωνήσει μαζί μου να του δώσω στοιχεία.»

https://www.facebook.com/vzenonos/posts ... Zryo2WkYPl
Στα χρόνια της αποικιοκρατίας χαφιέδιζαν τους αγωνιστές της ΕΟΚΑ στους Άγγλους. Τώρα συκοφαντούν τους Ελληνοκυπρίους που ανιτδρούν στη μπαχαλοποίηση που προκαλούν οι λαθρομετανάστες σε ένα χωριό. Κομμούνια.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 03 Σεπ 2023, 00:58

Συγκλονιστικό κείμενο…

Που τη στιγμή που είδα τούτη την εικόνα, έχω ένα κόμπο στο λαιμό τζαι συνέχεια ανακαλώ κουβέντες με τους γονείς, τους θείους τζαι τες θείες μου, τον παππού τζαι τη γιαγιά μου: "Μες την ταξη εν να ήμασταν καμιά 30αρια μαθητές το '65. Την επόμενη χρονιά εν ήμασταν ούτε οι μισοί. Φτώσεια πολλή, έφευκε ο κόσμος με πλοία στην Αυστραλία.", "Όσους Φαρματζιώτες εσιει μες το χωρκό, εσιει άλλους τόσους στην Αυστραλία τζαι άλλους τόσους στη Νότια Αφρική", "Θυμούμαι την ημέρα που επήαμε να πάρουμε τη θκεια μου στο λιμάνι της Λεμεσού. Οι γιαγιάδες εκλαίαν σαν να τζαι είχαμε κηδεία. Η δίδυμη της παραπάνω που ούλλες."
Άνθρωποι φτωχοί, αμόρφωτοι, που δεν ήξεραν καν την γλώσσα, που επικοινωνούσαν μόνο με όσα μαθαιναν δια ακοής. Εφτάσαν σε χώρες άγνωστες, που καμιά σχέση εν είχαν με τα υπανάπτυχτα χωριά τους. Ήβραν δουλειές, ο ένας κουρέας, η άλλη ραφταινα, ο ένας εργάτης, η άλλη καθαρίστρια. Κάποιοι ανοίξαν "φισιαδικα", άλλοι "μπακάλικα". Εχτίσαν σπίτια, εκάμαν οικογένειες.
Θυμούμαι στις γιορτές τη γιαγιά μου κάθε φορά που εχτύπαν το τηλέφωνο: "Εν ναν η αρφή μου αλόπως"! Τζι όταν τελικά ερχόταν το πολυπόθητο τηλεφώνημα τζαι έκλειε εκάθετουν τζαι εμίλαν μας ώρα πολλή, για ιστορίες που εγίναν πριν 50 χρόνια. Ήταν ότι είχε να τη συνδέει με την αδερφή της. Οι αναμνήσεις τζαι η έγνοια για τζίνη τζαι τα παιθκιά της τζι ας εν χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά. "Έχουν δουλειές; Κρατούν λεφτά; Ήβραν καλούς ανθρώπους;" Λίγο καιρό πριν μας φύγει η γιαγιά μου, στα 89 της πια, έδειξα της την φωτογραφία της αδερφής της πάνω στο τάμπλετ. Την είχε ανεβάσει ο γιος της στο Facebook. Έβαλε τον σταυρό της τζι εφίλησε την, σαν να φιλούσε εικόνισμα σε εκκλησία.
Τούτη η γυναίκα στη φωτογραφία, μάλλον έφυε που ένα χωριό σαν το δικό μου. Έφυε για να γλιτώσει που τη φτώσεια, να έβρει καλύτερες μέρες. Πιθανότατα να έχει κάπου γονείς τζι αδερφές που έχουν την έγνοια της, οπως είχαν οι δικές μας οι γιαγιάδες την έγνοια της αρφής τους. Το πιο πιθανό επίσης είναι να μετρά τζαι το τελευταίο σεντ για να βγει ο μήνας, για να μεγαλώσει τα τέσσερα της παιδιά. Μάλλον όπως εκάμναν τζαι οι δικοί μας, στην άλλη μεριά της γης. Άραγε εκινδυνεψε τζαι η αδερφή της γιαγιάς μου που φασίστες κάποια στιγμή; Τα παιδιά της; Η περιουσία της;
Γιατί τα λέω τούτα σήμερα που μαύρισε η ψυσιή μας; Γιατί οι "δικοί" μας στην Αυστραλία, στη Νότια Αφρική, στην Αγγλία εν το ίδιο μετανάστες τζαι μετανάστριες με τους Σύριους, τους Ασιάτες, τους Αφρικανούς μετανάστες/ριες στην Κύπρο. Τζαι οι δικοί μας έζησαν "στοιβαγμένοι" σε μικρά σπίτια τζαι σε φτωχές γειτονιές γιατί τούτο τους επέτρεπε η οικονομική τους κατάσταση. Πολλοί εμείναν τζαι άστεγοι. Κάποιοι εισήλθαν στες χωρες που τους εφιλοξενήσαν "παράνομα". Τζαι οι δικοί μας εμοιάζαν "παράξενοι", είχαν "διαφορετικές συνήθειες". Γενικά ήταν ξένοι. Φτωχοί ξένοι για να είμαστε ακριβείς.
Αν κάτι πρέπει να ξέρουμε καλά σε τούτο τον τόπο εν ότι ο εχθρός μας εν ο πόλεμος τζαι η φτώχεια τζαι όσοι τα δημιουργούν. Όχι οι άνθρωποι.
Εν αξιώνω τίποτε που τους φασίστες! Που ότι πιο σαθρό εγέννησε η ανθρωπότητα. Που τζίνους που με κουκκούλλες εκάμαν οτι έκαμαν οι πρόγονοι τους στην Κύπρο τζαι αλλού. Τζίνους που πάντα βάλλουν τα με τους φτωχούς τζαι τους κατατρεγμένους γιατί πάντοτε, όλες τις φορές, λειτουργουν σαν δεκανίκι των πλούσιων, των δυνατών.
Έχω απαιτήσεις όμως που τους απλούς καθημερινούς ανθρώπους, του μόχθου, της δουλειάς. Αυτές κι αυτούς που βγάζουν δύσκολα τον μήνα. Που υπήρξαν οι ίδιοι πρόσφυγες, που έχουν συγγενείς μετανάστες. Ακόμη τζαι τζίνους που εν σήμερα μετανάστες/ριες, τζι ακόμα τζαι που εργάζονται σε καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας σε ουρανοξύστες τζαι πανεπιστήμια, παραμένουν μετανάστες.
Να σταθούμε στη σωστή πλευρά της ιστορίας! Να μην περάσουν!
Δε θα περάσουν!
Τη Δευτέρα, στις 19:00, όλες και όλοι έξω από το Διοικητήριο στην Λεμεσό
Καμία ανοχή στην ακροδεξιά

Εικόνα

https://www.facebook.com/miliotielena.1 ... 2BcPJ1ALol
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 03 Σεπ 2023, 01:02

Αρχικά θεωρώ αυτονόητον ότι ούλλοι καταδικάζουμε τες βιαιότητες τζιαι τους τραμπουκισμούς που σίγουρα έλαβαν χώρα τουλάχιστον σε έναν βαθμό (εν έχω δει τα videos).

Από την άλλην πλευράν, πιστεύκω την την κόρην Βασιλική, μαρτυρία της οποίας εμεταφέρθηκε στον phorum. Εν έσιει κανέναν λόγον να φκάζει τούτα που την κελλέ της.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 03 Σεπ 2023, 01:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Σεπ 2023, 13:34
Μπαχαλάκιας σε εθνική έξαρση.

Στηρίζω. :smt023
ειδες ο εθνι? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2023, 12:25

Της έφαγε κι αυτός, μπουρδελο τα κάνανε τα φασισταρια πάλι. :lol: είναι και λίγο μαυριδερος εδώ που τα λέμε, δεν φταίνε τα παιδιά. Όσο για το πορτοφόλι, πήγε υπέρ του πατριωτικου αγώνα.
Καλό είναι να γίνονται αυτά, δε λέω.. Να νιώθεις κι εσύ στο πετσί σου ελαχιστα τι θα πει ναζισμος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Σεπ 2023, 12:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:25
Της έφαγε κι αυτός, μπουρδελο τα κάνανε τα φασισταρια πάλι. :lol: είναι και λίγο μαυριδερος εδώ που τα λέμε, δεν φταίνε τα παιδιά. Όσο για το πορτοφόλι, πήγε υπέρ του πατριωτικου αγώνα.
Καλό είναι να γίνονται αυτά, δε λέω.. Να νιώθεις κι εσύ στο πετσί σου ελαχιστα τι θα πει ναζισμος.
Εικόνα
Πάλι λάσπη; Το βράδυ εκείνο έκαναν και οι Σύριοι επεισόδια κι έκαναν επιθέσεις.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2023, 12:30

Golden Age έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:27
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:25
Της έφαγε κι αυτός, μπουρδελο τα κάνανε τα φασισταρια πάλι. :lol: είναι και λίγο μαυριδερος εδώ που τα λέμε, δεν φταίνε τα παιδιά. Όσο για το πορτοφόλι, πήγε υπέρ του πατριωτικου αγώνα.
Καλό είναι να γίνονται αυτά, δε λέω.. Να νιώθεις κι εσύ στο πετσί σου ελαχιστα τι θα πει ναζισμος.
Εικόνα
Πάλι λάσπη; Το βράδυ εκείνο έκαναν και οι Σύριοι επεισόδια κι έκαναν επιθέσεις.
Τι λες μωρέ; ποιοι συριοι; στο πογκρόμ τις έφαγε κι αυτός. Ναζοχουλιγκαν κατέβασες για κυνήγι ανθρώπων, τι περίμενες, στοχευμενες πολιτικές παρεμβάσεις; ρε αι από δω.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Σεπ 2023, 12:35

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:30
Τι λες μωρέ; ποιοι συριοι; στο πογκρόμ τις έφαγε κι αυτός. Ναζοχουλιγκαν κατέβασες για κυνήγι ανθρώπων, τι περίμενες, στοχευμενες πολιτικές παρεμβάσεις; ρε αι από δω.
Golden Age έγραψε:
02 Σεπ 2023, 16:43
Για τα επεισόδια που έκαναν Σύριοι το ίδιο βράδυ που έγινε η διαμαρτυρία των κατοίκων, οι κομμουνιστές τα κρύβουν.
Κύπρος: Νέα νύχτα ταραχών με μετανάστες στη Χλώρακα - 21 συλλήψεις


Άγριες συγκρούσεις μετά την διαδήλωση διαμαρτυρίας των Σύρων για τις εξώσεις από κτιριακό συγκρότημα της περιοχής - Αντιδιαδήλωση Ελληνοκυπρίων

Νέα έκτροπα σημειώθηκαν αργά το βράδυ της Δευτέρας στην περιοχή Χλώρακα της Κύπρου, όπου πραγματοποιήθηκε διαδήλωση διαμαρτυρίας από μετανάστες και αντιδιαδήλωση από Ελληνοκύπριους.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΡΙΚ, αμέσως μετά τη λήξη της συγκέντρωσης Σύρων μεταναστών και προσφύγων, που είχε ξεκινήσει από τις 5 το απόγευμα, Ελληνοκύπριοι φέρονται να τους επιτέθηκαν με αποτέλεσμα η κατάσταση να βγει εκτός ελέγχου.

Ισχυρές δυνάμεις της αστυνομίας επενέβησαν κάνοντας χρήση χημικών και του αντιδιαδηλωτικού οχήματος «Αίαντας», προκειμένου οι αντίπαλες ομάδες διαδηλωτών, αποτελούμενες από 250 άτομα η καθεμία, να μην έρθουν σε επαφή μεταξύ τους.

Σύμφωνα με τις αρχές, η αστυνομία προχώρησε σε 21 συλλήψεις.

Ένας αστυνομικός τραυματίστηκε στο χέρι από ρίψη μολότοφ και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Πάφου, όπου διαπιστώθηκε, ότι έφερε έγκαυμα 2ου βαθμού. Αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, πήρε εξιτήριο.

Η ανακοίνωση της αστυνομίας
«Οι εκδηλώσεις ενώ αρχικά ήταν ειρηνικές, σε κάποιο στάδιο οι συμμετέχοντες στις δύο ομάδες, άρχισαν να συμπεριφέρονται οχλαγωγικά, θέτοντας φωτιές σε κάδους απορριμμάτων, καθώς επίσης και σε φράκτη κτηρίου» αναφέρεται στην ανακοίνωση της αστυνομίας.

«Μέλη της αστυνομίας και των αντιοχλαγωγικών διμοιριών επενέβησαν άμεσα για καταστολή των παραβατικών συμπεριφορών, με αποτέλεσμα οι διαδηλωτές να συγκροτηθούν σε μικρότερες ομάδες και να συνεχίσουν την παραβατική τους δράση σε διάφορες περιοχές στη Χλώρακα».

Συνελήφθησαν 21 συνολικά άτομα για συνωμοσία προς διάπραξη κακουργήματος, συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, πρόκληση ή διέγερση βιαιοπραγίας, οπλοφορία προς διέγερση τρόμου κ.α και ανακρίνονται.

Συνάντηση αντιπροσωπείας Σύρων με την ηγεσία της δικαιοσύνης και της αστυνομίας
Συνάντηση ανάμεσα στην Υπουργό Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης, Άννα Κουκκίδη-Προκοπίου, τον Αρχηγό Αστυνομίας Στέλιο Παπαθεοδώρου και την ηγεσία της αστυνομικής διεύθυνσης Πάφου είχε αντιπροσωπεία Σύρων μεταναστών που διαμένουν στη Χλώρακα.

Λίγο πριν τις 20:00 το βράδυ, ολιγομελής αντιπροσωπεία των Σύρων επισκέφθηκε την Αστυνομική Διεύθυνση Πάφου όπου είχε συνάντηση με την Υπουργό και τον Αρχηγό Αστυνομίας.

Αστυνομικές πηγές ανέφεραν στο ΚΥΠΕ ότι στη συνάντηση ανάμεσα στις δυο πλευρές τονίστηκε ότι πρέπει να υπάρξει κάθε δυνατή προσπάθεια για εκτόνωση της έντασης που έχει δημιουργηθεί για να αποφευχθούν ανεπιθύμητες καταστάσεις.

Οι Σύροι που επισκέφθηκαν την ΑΔΕ Πάφου ήταν διαρκώς σε ανοικτή γραμμή επικοινωνίας με τους συγκεντρωθέντες στη Χλώρακα τους οποίους ενημέρωναν για τα διαμειφθέντα.

Μάλιστα κάποια στιγμή, λίγα λεπτά πριν τις 20:00, από την ενημέρωση που είχαν όσοι βρίσκονταν στη Χλώρακα προέκυψαν επευφημίες και χειροκροτήματα δείχνοντας ότι ήταν ευχαριστημένοι από τα όσα τους μετέφεραν οι συμπατριώτες τους.

Ν. Χριστοδουλίδης: Η βία δεν λύνει κανένα πρόβλημα
Η βία δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα και είναι καταδικαστέα από όπου κι αν προέρχεται, δήλωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, αναφερόμενος στα επεισόδια στη Χλώρακα, προσθέτοντας ότι το μεταναστευτικό είναι ανάμεσα στις υψηλές προτεραιότητες της κυβέρνησης και η βία δεν βοηθά στη γρήγορη αντιμετώπισή του.

Μιλώντας κατά την προσέλευσή του σε αντικατοχική εκδήλωση στο Προαύλιο του Αποστόλου Ανδρέα στο Πλατύ Αγλαντζιάς, ο Πρόεδρος σημείωσε ότι οι επιστροφές αυξήθηκαν κατά 55% και έχει ενισχυθεί το γραφείο επιστροφών.

Επισήμανε, επιπλέον, ότι εξετάζονται 1.800 αιτήσεις τον μήνα, από 1.000 που εξετάζονταν προηγουμένως. Πρόσθεσε, ακόμα, ότι οι αφίξεις στην Κύπρο έχουν μειωθεί κατά 50%, ακριβώς επειδή το ζήτημα αποτελεί προτεραιότητα για την κυβέρνηση.

«Έχουμε συγκεκριμένο πλάνο και σχεδιασμό. Αντιλαμβάνομαι απόλυτα τις δυσκολίες που δημιουργεί. Έχω ήδη μιλήσει με αρμόδιους Υπουργούς και τις επόμενες βδομάδες θα δείτε και αποφάσεις σε σχέση με επιδόματα, με δικαιώματα και ούτω καθεξής», ανέφερε.

Σημείωσε ότι, ως Κυπριακή Δημοκρατία, ως κράτος μέλος της ΕΕ και του ΟΗΕ είμαστε έτοιμοι και ανταποκρινόμαστε στις διεθνείς μας υποχρεώσεις. Ωστόσο, πρόσθεσε, υπάρχει μηδενική ανοχή «σε όσους εκμεταλλεύονται την κατάσταση, σε όλους αυτούς που παρουσιάζουν τη χώρα μας ως ελκυστικό προορισμό, γι’ αυτό έχουν κάνει και διαφημιστικές εκστρατείες σε τρεις συγκεκριμένες χώρες, που παρουσιάζεται το πρόβλημα και επαναλαμβάνω, είναι ανάμεσα στις προτεραιότητες της κυβέρνησης». «Γι’ αυτό θα συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο, με αποφασιστικότητα και, ναι, θα αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο θέμα», είπε.

«Από εκεί και πέρα, η βία είναι καταδικαστέα, αυτοί που εμπλέκονται ή που ευθύνονται, υπάρχει δικαιοσύνη και οι οδηγίες ήταν πολύ συγκεκριμένες», κατέληξε.

https://gr.euronews.com/2023/08/29/kypr ... es-xloraka
Golden Age έγραψε:
02 Σεπ 2023, 16:33
Οι κομμουνιστές όπως πάντα μας μεταδίδουν τη μισή αλήθεια για να προπαγανδίσουν τα ανοιχτά σύνορα
Κύπρος: Νέα ένταση στη Χλώρακα- 21 συλλήψεις


Πραγματοποιήθηκαν δύο εκδηλώσεις διαμαρτυρίας- «Οι εκδηλώσεις αρχικά ήταν ειρηνικές».

[...]

«Οι εκδηλώσεις ενώ αρχικά ήταν ειρηνικές, σε κάποιο στάδιο οι συμμετέχοντες στις δύο ομάδες, άρχισαν να συμπεριφέρονται οχλαγωγικά, θέτοντας φωτιές σε κάδους απορριμμάτων, καθώς επίσης και σε φράκτη κτηρίου.

Μέλη της Αστυνομίας και των αντιοχλαγωγικών διμοιριών επενέβησαν άμεσα για καταστολή των παραβατικών συμπεριφορών, με αποτέλεσμα οι διαδηλωτές να συγκροτηθούν σε μικρότερες ομάδες και να συνεχίσουν την παραβατική τους δράση σε διάφορες περιοχές στη Χλώρακα.

[...]


https://www.naftemporiki.gr/kosmos/1507 ... yllipseis/
Golden Age έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:00
Για να δούμε πως προκλήθηκαν τα επεισόδια και τί έκαναν οι Σύροι το ίδιο βράδυ που έγινε η συγκέντρωση διαμαρτυρίας των Ελληνοκυπρίων
Κύπρος: Επεισόδια κατά τη διάρκεια εκδήλωσης διαμαρτυρίας για το μεταναστευτικό – Σύριοι επιτέθηκαν με ρόπαλα και πέτρες σε Ελληνοκύπριους (Βίντεο)


Μετά την εκδήλωση ομάδα Σύρων, με ρόπαλα, πέτρες και άλλα επιθετικά αντικείμενα, άρχισε να προκαλεί ζημιές σε οχήματα και προθήκες καταστημάτων.

Σε πεδίο μάχης μετατράπηκαν κεντρικοί δρόμοι στην κοινότητας της Χλώρακας μετά την εκδήλωση διαμαρτυρίας των κατοίκων με αίτημα την παράτυπη μετανάστευση και αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας.

Μετά την εκδήλωση ομάδα Σύρων, με ρόπαλα, πέτρες και άλλα επιθετικά αντικείμενα, άρχισε να προκαλεί ζημιές σε οχήματα και προθήκες καταστημάτων.

Στη συνέχεια νεαροί Ελληνοκύπριοι αντιδρώντας προκάλεσαν ζημιές κυρίως σε κατοικίες που διαμένουν αλλοδαποί πρόσφυγες αλλά και σε οχήματα τους.

Από τα επεισόδια τραυματίσθηκε επίσης μικρός αριθμός κατοίκων και αλλοδαπών.

Για αντιμετώπιση και καταστολή των επεισοδίων, έγινε ανάκληση προσωπικού της ΑΔΕ Πάφου ενώ περαιτέρω στάλθηκαν ενισχύσεις από τις επαρχίες Λεμεσού, Λάρνακας και ΤΑΕ Αρχηγείου.

Στο πλαίσιο των εξετάσεων, η Αστυνομία προχώρησε στη σύλληψη δύο προσώπων ηλικίας 34 και 21 ετών από την επαρχία Πάφου, για αυτόφωρα αδικήματα. Εναντίον τους εξετάζονται τα αδικήματα της οχλαγωγίας, και κατοχής επιθετικού οργάνου.



https://newpost.gr/eidiseis/kypros-epei ... es-vinteo/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 03 Σεπ 2023, 12:41, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.


paotaris
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 03 Σεπ 2023, 12:39

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 00:18
Ωραία,αφού έκανε πορεία το ΑΚΕΛ και οι μακαριακοί λύθηκαν τα προβλήματα της Κύπρου. :lol:
To AKEΛ θα κανει την δευτερα,τα μακαριακα κομματα btw ΔΗΚΟ και ΕΔΕΚ εχουν σκληρη γραμμη στο μεταναστευτικο.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2023, 12:40

Ποιος χλωρακας ρε αποκαιδια; ο άνθρωπος για τα πογκρόμ των ναζοχουλιγκαν μιλάει, εκεί ήταν περαστικός.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Σεπ 2023, 12:42

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:40
Ποιος χλωρακας ρε αποκαιδια; ο άνθρωπος για τα πογκρόμ των ναζοχουλιγκαν μιλάει, εκεί ήταν περαστικός.
Στον Χλώρακα έγιναν οι συγκεντρώσεις. Και τα επεισόδια τα προκάλεσαν οι Σύριοι. Το "πογκρόμ" υπάρχει στη φαντασία σου.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Στους μετανάστες μάγκες, στους Τούρκους καρακοταρες, και στην Κύπρο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 03 Σεπ 2023, 12:49

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
03 Σεπ 2023, 01:02
Αρχικά θεωρώ αυτονόητον ότι ούλλοι καταδικάζουμε τες βιαιότητες τζιαι τους τραμπουκισμούς που σίγουρα έλαβαν χώρα τουλάχιστον σε έναν βαθμό (εν έχω δει τα videos).

Από την άλλην πλευράν, πιστεύκω την την κόρην Βασιλική, μαρτυρία της οποίας εμεταφέρθηκε στον phorum. Εν έσιει κανέναν λόγον να φκάζει τούτα που την κελλέ της.
Ιντα την εβαλες τουτην τωρα?Aναουλιαστηκα :078::078::078:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών