O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 03 Ιαν 2024, 10:59

Ίακχος έγραψε:
03 Ιαν 2024, 10:15
:o

:smt017

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11811
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Ιαν 2024, 12:38

Golden Age έγραψε:
12 Οκτ 2023, 21:19
zteo έγραψε:
12 Οκτ 2023, 21:15
https://m.902.gr/eidisi/kosmos/344128/n ... ktoras-gia
Και για πράκτορας της Αιγύπτου κατηγορείται. Ψωνίσαμε από σβέρκο λέμε.
Δεν καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι αρλούμπες του βαθέως κράτους για να τον βγάλουν απο τη μέση;

Κατ' αρχήν, αν ήταν..."πράκτορας της Αιγύπτου" (τί άλλο θα διαβάσουμε; :lol: ) δεν θα 'χε κόντρα με τη Σαουδική Αραβία.
Στην Αμερική παίρνουν πολύ σοβαρά τα θέματα λόμπινγκ υπέρ ξένων χωρών. Αν κάνεις λόμπινγκ υπέρ κάποιας ξένης χώρας, οφείλεις να καταγράφεσαι ως registered lobbyist. Ο τύπος προφανώς τα έπαιρνε από ένα σωρό διαφορετικές χώρες (πιθανόν και από την Ελλάδα, δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο αφελής που να πιστεύει ότι μας στήριζε τόσο θερμά από γνήσιο φιλελληνισμό) και δεν είχε δηλώσει τίποτα, το βαθύ κράτος του φταίει;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Ιαν 2024, 12:42

Scouser έγραψε:
03 Ιαν 2024, 12:38
Golden Age έγραψε:
12 Οκτ 2023, 21:19
zteo έγραψε:
12 Οκτ 2023, 21:15
https://m.902.gr/eidisi/kosmos/344128/n ... ktoras-gia
Και για πράκτορας της Αιγύπτου κατηγορείται. Ψωνίσαμε από σβέρκο λέμε.
Δεν καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι αρλούμπες του βαθέως κράτους για να τον βγάλουν απο τη μέση;

Κατ' αρχήν, αν ήταν..."πράκτορας της Αιγύπτου" (τί άλλο θα διαβάσουμε; :lol: ) δεν θα 'χε κόντρα με τη Σαουδική Αραβία.
Στην Αμερική παίρνουν πολύ σοβαρά τα θέματα λόμπινγκ υπέρ ξένων χωρών. Αν κάνεις λόμπινγκ υπέρ κάποιας ξένης χώρας, οφείλεις να καταγράφεσαι ως registered lobbyist. Ο τύπος προφανώς τα έπαιρνε από ένα σωρό διαφορετικές χώρες (πιθανόν και από την Ελλάδα, δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο αφελής που να πιστεύει ότι μας στήριζε τόσο θερμά από γνήσιο φιλελληνισμό) και δεν είχε δηλώσει τίποτα, το βαθύ κράτος του φταίει;
Η Τουρκία πληρώνει καλύτερα. Αν ήταν θέμα χρημάτων θα ήταν λομπίστας της. Δεν νομίζω ότι τα έπαιρνε απο κάπου. Απλώς είχε γίνει πονοκέφαλος για διάφορους στην κυβέρνηση και αποφάσισαν να τον βγάλουν απο τη μέση.

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 03 Ιαν 2024, 12:54

Golden Age έγραψε:
03 Ιαν 2024, 12:42
Scouser έγραψε:
03 Ιαν 2024, 12:38
Golden Age έγραψε:
12 Οκτ 2023, 21:19


Δεν καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι αρλούμπες του βαθέως κράτους για να τον βγάλουν απο τη μέση;

Κατ' αρχήν, αν ήταν..."πράκτορας της Αιγύπτου" (τί άλλο θα διαβάσουμε; :lol: ) δεν θα 'χε κόντρα με τη Σαουδική Αραβία.
Στην Αμερική παίρνουν πολύ σοβαρά τα θέματα λόμπινγκ υπέρ ξένων χωρών. Αν κάνεις λόμπινγκ υπέρ κάποιας ξένης χώρας, οφείλεις να καταγράφεσαι ως registered lobbyist. Ο τύπος προφανώς τα έπαιρνε από ένα σωρό διαφορετικές χώρες (πιθανόν και από την Ελλάδα, δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο αφελής που να πιστεύει ότι μας στήριζε τόσο θερμά από γνήσιο φιλελληνισμό) και δεν είχε δηλώσει τίποτα, το βαθύ κράτος του φταίει;
Η Τουρκία πληρώνει καλύτερα. Αν ήταν θέμα χρημάτων θα ήταν λομπίστας της. Δεν νομίζω ότι τα έπαιρνε απο κάπου. Απλώς είχε γίνει πονοκέφαλος για διάφορους στην κυβέρνηση και αποφάσισαν να τον βγάλουν απο τη μέση.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: O Γερουσιαστής Μενεντεζ παραπέμπεται σε δική για διαφθορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Ιαν 2024, 20:59

Ένας Μενέντεζ από τα παλιά: Είμαι αθώος και θα αποδειχθεί η αθωότητά μου… Με θέλουν στην άκρη για να πουλήσουν τα F-16 στην Τουρκία και να τα βρουν με το καθεστώς της Κούβας

Ο γερουσιαστής Ρόμπερτ Μενέντεζ (Δημοκρατικός από το Νιου Τζέρσεϊ) κατηγόρησε σήμερα Τρίτη την ομοσπονδιακή κυβέρνηση για εκστρατεία συκοφαντίας εναντίον του και για προσπάθεια να τον δικάσει στην κοινή γνώμη, καθώς αντιμετωπίζει πολλές κατηγορίες διαφθοράς στο ομοσπονδιακό δικαστήριο, οι οποίες δεν έχουν επιβεβαιωθεί.

Ο κ. Μενέντεζ τόνισε ότι εκτός από τις κατηγορίες που του απαγγέλθηκαν τον Σεπτέμβριο, αντιμετώπισε δύο νέα κατηγορητήρια τον Οκτώβριο και νωρίτερα αυτόν τον μήνα. Σημείωσε επίσης ότι όλες οι πληροφορίες στα νέα κατηγορητήρια ήταν διαθέσιμες στο Υπουργείο Δικαιοσύνης από την αρχή αυτής της διαδικασίας.

«Γιατί η κυβέρνηση δεν προχώρησε σε όλες αυτές τις κατηγορίες από την αρχή;» ρώτησε σε ομιλία του από το βήμα της Γερουσίας.

«Η απάντηση είναι ξεκάθαρη για μένα. Καταθέτοντας τρεις κατηγορίες… επιτρέπει στην κυβέρνηση να κρατήσει την “συγκλονιστική” ιστορία στον Τύπο. Δηλητηριάζει την ομάδα των ενόρκων και επιδιώκει να με καταδικάσει στο δικαστήριο της κοινής γνώμης».

Άφησε αιχμές εναντίον της κυβέρνησης Μπάιντεν, ότι θα ήθελε να γίνει πιο φιλική προς το καθεστώς της Κούβας ή για να οριστικοποιήσει η πώληση των F-16 στην Τουρκία.

Το καταλαβαίνω, τόνισε. Αλλά δεν θα κάνω στην άκρη και δεν θα επιτρέψω να συμβούν αυτά τα πράγματα στο όνομα της πολιτικής σκοπιμότητας. Ποτέ δεν διάλεξα τον εύκολο δρόμο, ποτέ, δεν θα το κάνω και δεν θα το κάνω τώρα. Απλώς ζήτησα να επιτραπεί στη δικαιοσύνη να λειτουργήσει με τον τρόπο που θέλει ο Πρόεδρος.

“Επιτρέψτε μου να πω ότι καταλαβαίνω πώς οι κατηγορίες της κυβέρνησης – που έγιναν με τον πιο εντυπωσιακό και σκόπιμα καταδικαστικό τρόπο, η κατάχρηση του συστήματος, για να υποκαταστήσει κατηγορητήρια, παρόλο που είχε όλες τις πληροφορίες που ισχυρίζονται από την αρχή — μπορεί να αποτελέσει πηγή ανησυχίας και περιφρόνησης από ορισμένους από τους συναδέλφους μου, το πολιτικό κατεστημένο και τον λαό του Νιου Τζέρσεϊ», είπε ο Μενέντεζ.



«Το καταλαβαίνω και υποφέρω πολύ λόγω αυτού που έχουν κάνει. Μετά από 50 χρόνια δημόσιας υπηρεσίας, δεν ήθελα να γιορτάσω έτσι το χρυσό μου ιωβηλαίο», είπε ενώ “πνιγόταν” από τη συγκίνηση.



https://hellasjournal.com/2024/01/enas- ... is-kouvas/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών