Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2023, 22:27

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:26
Exodus έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:13
Από κει και πέρα, αν έχεις κάτι να μου πεις για τη θέση μου επί του νήματος, να σε ακούσω. Αλλιώς, να πούμε για τον Δεληκάρη.
Επί του νήματος στα περισσότερα συμφωνούμε.Και εγώ συμπαθούσα το Ισραήλ από μικρός.
Από το κατηχητικό;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34853
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Νοέμ 2023, 22:37

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:27
πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:26
Exodus έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:13
Από κει και πέρα, αν έχεις κάτι να μου πεις για τη θέση μου επί του νήματος, να σε ακούσω. Αλλιώς, να πούμε για τον Δεληκάρη.
Επί του νήματος στα περισσότερα συμφωνούμε.Και εγώ συμπαθούσα το Ισραήλ από μικρός.
Από το κατηχητικό;
Στο κατηχητικό υπάρχει μάλλον κακή γνώμη για τους Εβραίους. :D Η στιγμή που κέρδισε τη συμπαθειά μου ήταν το 1976,στην επιδρομή του Έντεμπε.Την εποχή εκείνη γίνονταν συνέχεια τρομοκρατικές επιθέσεις σε Ευρώπη και Ελλάδα και αεροπειρατείες χωρίς αντίδραση από τις κυβερνήσεις.Στην Ιταλία έπεφταν βόμβες κάθε εβδομάδα,μέχρι και τον πρωθυπουργό απήγαγαν οι Ερυθρές Ταξιαρχίες και τον σκότωσαν και η αντίδραση ήταν υποτονική.Κάποιος λοιπόν και εν προκειμένω το Ισραήλ έκανε αυτό που έπρεπε και που δεν μπορούσαν οι άλλοι,έστειλε κομμάντος και καθάρισε τους αεροπειρατές εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2023, 22:40

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:37
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:27
πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:26


Επί του νήματος στα περισσότερα συμφωνούμε.Και εγώ συμπαθούσα το Ισραήλ από μικρός.
Από το κατηχητικό;
Στο κατηχητικό υπάρχει μάλλον κακή γνώμη για τους Εβραίους. :D Η στιγμή που κέρδισε τη συμπαθειά μου ήταν το 1976,στην επιδρομή του Έντεμπε.Την εποχή εκείνη γίνονταν συνέχεια τρομοκρατικές επιθέσεις σε Ευρώπη και Ελλάδα και αεροπειρατείες χωρίς αντίδραση από τις κυβερνήσεις.Στην Ιταλία έπεφταν βόμβες κάθε εβδομάδα,μέχρι και τον πρωθυπουργό απήγαγαν οι Ερυθρές Ταξιαρχίες και τον σκότωσαν και η αντίδραση ήταν υποτονική.Κάποιος λοιπόν και εν προκειμένω το Ισραήλ έκανε αυτό που έπρεπε και που δεν μπορούσαν οι άλλοι,έστειλε κομμάντος και καθάρισε τους αεροπειρατές εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά.
Σε μούφα κατηχητικό πήγες. Τις επόμενες προτάσεις δεν τις διαβάζω. Είναι ένα παραλήρημα.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34853
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Νοέμ 2023, 22:43

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:40
Τις επόμενες προτάσεις δεν τις διαβάζω. Είναι ένα παραλήρημα.
Δεν είναι υποχρεωτικό.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2023, 22:43

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:43
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:40
Τις επόμενες προτάσεις δεν τις διαβάζω. Είναι ένα παραλήρημα.
Δεν είναι υποχρεωτικό.
Τρου. Για να μην κουράζεσαι.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 23 Νοέμ 2023, 22:46

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:26
Επί του νήματος στα περισσότερα συμφωνούμε.Και εγώ συμπαθούσα το Ισραήλ από μικρός.
Εκεί που διαφωνώ είναι στο εφικτό της λυσης.Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κυβέρνηση του Ισραήλ που μπορεί να αδειάσει πεντακόσιες χιλιάδες Εβραίους από τη Δυτική Όχθη για να υπάρξει λύση δύο κρατών.
Το θέμα θα χρονίσει επ αόριστον και η λύση του θα περιμένει μια μεγάλη κρίση του πλανήτη αγνώστου είδους.
Αν δεν διαλυθούν τα εξτρεμιστικά στοιχεία της Γάζας -κι εκεί όμως υπάρχουν εξωτερικοί φίλοι- δεν βρίσκεται λύση. Για μένα το ιδεώδες θα ήταν το άδειασμα της Δ. Όχθης και για λόγους άλλοθι. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν 2 κράτη. Οι Παλαιστίνιοι το δικαιούνται.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Νοέμ 2023, 23:09

Exodus έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:46
πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:26
Επί του νήματος στα περισσότερα συμφωνούμε.Και εγώ συμπαθούσα το Ισραήλ από μικρός.
Εκεί που διαφωνώ είναι στο εφικτό της λυσης.Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κυβέρνηση του Ισραήλ που μπορεί να αδειάσει πεντακόσιες χιλιάδες Εβραίους από τη Δυτική Όχθη για να υπάρξει λύση δύο κρατών.
Το θέμα θα χρονίσει επ αόριστον και η λύση του θα περιμένει μια μεγάλη κρίση του πλανήτη αγνώστου είδους.
Αν δεν διαλυθούν τα εξτρεμιστικά στοιχεία της Γάζας -κι εκεί όμως υπάρχουν εξωτερικοί φίλοι- δεν βρίσκεται λύση. Για μένα το ιδεώδες θα ήταν το άδειασμα της Δ. Όχθης και για λόγους άλλοθι. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν 2 κράτη. Οι Παλαιστίνιοι το δικαιούνται.
Μα οι Ισραηλινοί θέλουν 2 κράτη. Οι Παλαιστίνιοι είναι που θέλουν 1 από το ποτάμι μέχρι τη θάλασσα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 23 Νοέμ 2023, 23:17

Gherschaagk έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:09
Μα οι Ισραηλινοί θέλουν 2 κράτη. Οι Παλαιστίνιοι είναι που θέλουν 1 από το ποτάμι μέχρι τη θάλασσα.
Όχι η Φατάχ.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Νοέμ 2023, 23:25

Exodus έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:17
Gherschaagk έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:09
Μα οι Ισραηλινοί θέλουν 2 κράτη. Οι Παλαιστίνιοι είναι που θέλουν 1 από το ποτάμι μέχρι τη θάλασσα.
Όχι η Φατάχ.
Η Φατάχ και οι Ισραηλινοί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 24 Νοέμ 2023, 01:09

nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
Μπράβο παλικάρι μου, να σε χαίρονται.
SpoilerShow
Για άλλη μια φορά, ο Κανόνας Συμμετοχής 1.e γίνεται λάστιχο, αλλά δεν πειράζει, τα'χουμε συνηθίσει αυτά, είναι απλά Πέμπτη βράδυ.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 24 Νοέμ 2023, 05:19

Ακομα κ αν καποιος θελει να κρατησει ισες αποστασεις απ τις αντιμαχομενες πλευρες, καποιες στιγμες δεν μπορει.......
Μερικες φορες αυτα που λεγονται κ γινονται ειναι αδιανοητα....

Εδω ο Stuart Seldowitz, εβραιος συμβουλος του Ομπαμα, ισχυριζεται οτι ακομα κ 4000 νεκρα παιδια Παλιστινιων δεν ηταν αρκετα....
Τι να λεει κανεις..... Ποσο να κλαψει καποιος? Που να βρει καποια λογικη?



Δειτε το πριν το βαλουν κατω απ το χαλι κ αυτο........
Δειτε το μισος σε ολη του την μεγαλοπρεπεια....
Δειτε τον ρατσισμο, την απεχθεια για την θρησκεια του αλλου.
Απολαυστε το επιπεδο του "φαρου του πολιτισμου" μας, της Αμερικης. Ο κυριος πληρωνοταν αδρα να συμβουλευει τον Προεδρο.
Απο ανθρωπους σαν αυτους χαρασεται η εξωτερικη πολιτικη των ΗΠΑ.
(Θυμαστε την Ολμπραιτ κ τα Ιρακινα παιδακια που αξιζαν να πεθανουν??)

Τι να λεμε.... οτι κ αν πω ειναι λιγο.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 24 Νοέμ 2023, 05:25

Για ανθρωπους σαν αυτον η Αμερικη πρεπει να γονατισει κ να παψει να ειναι υπερδυναμη.
Αυτος κ η υπολοιπη παρεα του ηταν ο κυκλος που ηρθε στην εξουσια απ το 1991 κ μετα.
Αυτοι φτιαξαν τον "Αμερικανικο Αιωνα" κ την θεωρια του.

Γι αυτο οτι κ αν ειναι η Ρωσσια, πρεπει να βγει οχι απλα νικηφορα, αλλα θριαμβευουσα.

Ωστε οι ανθρωποι σαν αυτον να βρεθουν στα εδρανα καποιου δικαστηριου κ μετεπειτα εκει που τους αξιζει... :a154:
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2023, 08:17

Allah έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 01:09
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
Μπράβο παλικάρι μου, να σε χαίρονται.
SpoilerShow
Για άλλη μια φορά, ο Κανόνας Συμμετοχής 1.e γίνεται λάστιχο, αλλά δεν πειράζει, τα'χουμε συνηθίσει αυτά, είναι απλά Πέμπτη βράδυ.
καλύτερος ο πλανήτης χωρίς τον αλλαχ σας, και το ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ, απλα εγω έχω το θάρρος και το λεω, ενω οι υπόλοιποι υποκριτευουν και δειλιαζουν ! Καλημέρες, πιστη για πάντα στην υπογραφη μου !

ΥΓ Μονον οι αθεοι εναντιώνονται λυσσαλεα στο ισλαμ, τα χριστιανά κλάνουν μέντες. Οπότε ακομα μεγαλυτερο μπραβο στους εβραιους !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34853
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Νοέμ 2023, 14:34

Exodus έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:13
πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 22:06
Μπορεί να μην είναι το ΚΚΕ προοδευτικό κόμμα. :8) Αλλά αρκετά είπα,το σταματάω εδώ.
Έχω κάνει στρατηγική επιλογή τη στήριξη του ΚΚΕ. Δεν θ΄απολογηθώ γι΄αυτό. Το Κόμμα αυτή τη στιγμή είναι ένα σκληρό ευρωσκεπτικιστικό κόμμα. Στο νήμα για το ΚΚΕ αναλύω με λίγα λόγια τι το καθιστά ύποπτο στον κόσμο. Για το μεσανατολικό τα είπα. Και τα λέω -είπαμε- όταν όλοι δεν ξέρανε πού πέφτει το Ισραήλ. Από κει και πέρα, αν έχεις κάτι να μου πεις για τη θέση μου επί του νήματος, να σε ακούσω. Αλλιώς, να πούμε για τον Δεληκάρη.
:wave:
Για να μη νομίζεις ότι μόνο εγώ τα παρατηρώ αυτά ή ότι είναι μόνο θέμα ΚΚΕ.

https://insidestory.gr/article/giati-oi ... 9lbtDfbuog

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Το κράτος του Ισραήλ ετοιμάζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ στη Γάζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 24 Νοέμ 2023, 17:06

foscilis έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 20:57
Allah έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 20:53
foscilis έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 20:42



Από το 1948 ο πληθυσμός των Παλαιστίνιων έχει δεκαπλασιαστεί. Κι αυτό χωρίς να μετράμε όσους είναι στην Ιορδανία και το Λίβανο (τότε έχει εικοσαπλασιαστεί).
Ναι, μέχρι πριν 4 περίπου χρόνια δεν ήταν γενοκτονία, εθνοκάθαρση ήταν - ήτοι, εξάλειψη της παρουσίας Παλαιστινιακού πληθυσμού από συγκεκριμένες περιοχές και είτε μάντρωμα (στη Δυτική Όχθη και στη Γάζα), είτε προσφυγιά (στην Ιορδανία και στο Λίβανο). Όταν αυτό περνάει στο επόμενο λέβελ (εξάλειψη της παρουσίας Παλαιστινιακού πληθυσμού από ολόκληρο το Ισραήλ), τότε αρχίζουμε πλέον να μιλάμε για γενοκτονία. Είναι προφανές ότι στόχος τους δεν είναι να εξαρθρωθεί η Χαμάς. Στόχος τους είναι να μην μείνει ούτε ρουθούνι Παλαιστινίου στη Γάζα, και μετά να μπούνε και να την εποικίσουν. Εδώ θα είμαστε και θα το δεις.
Παντως δεν τα πανε τοσο καλα οσο οι Αραβες (συμπεριλαμβανομενων των Παλαιστινιων) που απο 1.000.000 Εβραιους στα μερη τους πριν 80 χρονια εχουν αφησει γυρω στους 50.

Δεν ξερω, εγω οταν βλεπω το Ισραηλ να εχει 20% Αραβες ενω η Γαζα (και η Αιγυπτος και η Ιορδανια και η Υεμενη και και και) 0% Εβραιους μου φαινεται λιιιγο πιο εθνοκαθαρση και στοχος.
Ναι, ώρα είναι να μας πεις ότι το Ισραήλ είναι το θύμα της υπόθεσης :smt005:
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών