Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράστη

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράσ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2023, 23:25

sharp έγραψε:
26 Οκτ 2023, 22:17
EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Οκτ 2023, 11:32
22 ατομα πέθαναν στην Αθήνα από τροχαία αυτή τη βδομάδα :102:
Αλήθεια είναι αυτό; :o
Όχι. Τυπικά Ιούλιο με Σεπτέμβριο συμβαίνουν τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία. Στην Αθήνα φέτος τον Ιούλιο πέθαναν 19 άτομα, πέρυσι 14, πρόπερσι 18, το 2020 11. Μέσος μηναίος όρος είναι τα 10-18 άτομα, ανάλογα την χρονιά, για την τελευταία 10ετία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Οκτ 2023, 23:49

hellegennes έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:10
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 21:51
hellegennes έγραψε:
26 Οκτ 2023, 20:38


Όχι πολύ διαφορετικά. Στην ΕΕ το 2021 είχαμε περίπου 3.500 δολοφονίες χωρίς όπλα, από σύνολο 3.700, ενώ στις ΗΠΑ 5.000 από σύνολο 26.000. Να το δώσω κι έτσι:

Δολοφονίες ΧΩΡΙΣ όπλο στην ΕΕ: 3.500
Δολοφονίες ΧΩΡΙΣ όπλο στις ΗΠΑ: 5.000

Δολοφονίες ΜΕ όπλο στην ΕΕ: 200
Δολοφονίες ΜΕ όπλο στις ΗΠΑ: 21.000

Σύνολο δολοφονιών στην ΕΕ: 3.700
Σύνολο δολοφονιών στις ΗΠΑ: 26.000

Τι παραπάνω να σχολιάσει κανείς;
Αυθαίρετες ερμηνείες. Είναι απίστευτο βαρετό και το κανεις όλη την ώρα.
Ούτε τα νούμερα Ισχύουν

Τι αυθαίρετες ερμηνείες μωρέ παπάρα; Σύνελθε. Τα δε νούμερα είναι από την Eurostat και τον CDC οπότε ειλικρινά σκάσε. Δεν ανέχομαι να λέει κανείς "δεν ισχύουν τα νούμερα". Όλα μου τα νούμερα είναι από τις πλέον αρμόδιες πηγές.
Ναι τώρα είδα ότι ομίλησες για φόνους με όπλο. Όντως είχαμε 21.000 νεκρούς το 2021.

Πάμε στα αυθαίρετα συμπεράσματα. Τι μας λένε τα νούμερα για το 2021 λοιπόν;

Ότι οι νεκροί από τα mass shootings ήταν μόλις το 3.5 τακατό. Και εδώ μιλάμε για mass shootings.

Άλλο αυθαίρετο συμπέρασμα είναι ότι προσπάθησες γκέικα να συνδέσεις τα νόμιμα όπλα γενικά και αόριστα με αυτές τις δολοφονίες;

Πόσοι από αυτούς τους 21.000 (μείον τους 700κατι) των mass shootings ήταν νεκροί από παράνομα όπλα; Νεκροί απο συμμορίες; Πρεζεμπορους; Ληστες; Ηλίθιους νιγκας με γκανια;

Συγκρίνεις τη Ευρώπη που δεν έχει ούτε κατά διάνοια όλες αυτές τις λατινομαυρες συμμορίες που σκοτώνουν και σκοτώνονται με παράνομα όπλα ασταμάτητα;

Ή θαρρείς πως θα τους σταματήσεις αν πάρεις τα όπλα απο τους νόμιμους κατόχους;

Αμ το άλλο; Μέσος όρος νεκρών ανά mass shooting το 2021 ειναι περίπου 1 νεκρός. Γαμάτη η στατιστική;

Πόσα νόμιμα όπλα υπάρχουν; Πόσα εμπλέκονται σε δολοφονίες; Γαμάτη η στατιστική;

Και τέλος, στην Ευρώπη όταν κάνουν mass shootings είναι shit is real. Μόνο Μπατακλάν και ο Μπρειβικ είχαν σχεδόν όσους νεκρούς έχουν οι τοπ 15 mass shootings στις ΗΠΑ.

Νέγρε, άσε τα όπλα ήσυχα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Οκτ 2023, 23:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:14
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 22:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Οκτ 2023, 22:16

Ακούγεται δικό του πρόβλημα.
Ή απλά κάποιος νευριασε για κάποια δευτερόλεπτα που κράτησε η διένεξη, του πήρε περίπου 2 λεπτά να φέρει το όπλο από το σπίτι και να καθαρίσει τον άλλο.

Και να, που είχαμε στον Πειραιά περισσότερα θύματα από τα μισά σχεδόν "mass shootings" του 2021 στις ΗΠΑ, που είχαν ακριβώς 0 θύματα.
Ε, άμα του είχε πάρει 2 λεπτά να το αγοράσει, θα ήταν πιο σχετικό με αυτό που εννοούσα εγώ.
Θέμα κουλτούρας είναι όχι όπλων. Αυτό σου λέω.

Αλλιώς στην Μάνη και στην Κρήτη δε θα είχε μείνει κωλαντερο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2023, 23:52

Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:49
Ή θαρρείς πως θα τους σταματήσεις αν πάρεις τα όπλα απο τους νόμιμους κατόχους;
Ποιος είπε ότι είναι τόσο εύκολο. Το έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά. Η ψυχοπάθεια δεν είναι κάτι που διορθώνεται σε μια γενιά, είναι κάτι που θέλει χρόνο. Σταδιακή βελτίωση θα έχεις μέχρι να εξισωθεί η Αμερική με την Ευρώπη. Βέβαια, όπως είπα πολλές φορές στο παρελθόν, δύσκολο, γιατί οι ΗΠΑ είναι στην πραγματικότητα τριτοκοσμική χώρα ή developing country, αν θες την pc ορολογία, με οποιονδήποτε όρο πέραν του κυκλοφορούντος χρήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2023, 23:53

Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:52
Θέμα κουλτούρας είναι όχι όπλων. Αυτό σου λέω.

Αλλιώς στην Μάνη και στην Κρήτη δε θα είχε μείνει κωλαντερο.
Εκεί συμβαίνουν σχεδόν όλες οι ανθρωποκτονίες με όπλα στην Ελλάδα. Εντελώς τυχαίο θα είναι κι αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Οκτ 2023, 00:02

Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:14
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 22:23


Ή απλά κάποιος νευριασε για κάποια δευτερόλεπτα που κράτησε η διένεξη, του πήρε περίπου 2 λεπτά να φέρει το όπλο από το σπίτι και να καθαρίσει τον άλλο.

Και να, που είχαμε στον Πειραιά περισσότερα θύματα από τα μισά σχεδόν "mass shootings" του 2021 στις ΗΠΑ, που είχαν ακριβώς 0 θύματα.
Ε, άμα του είχε πάρει 2 λεπτά να το αγοράσει, θα ήταν πιο σχετικό με αυτό που εννοούσα εγώ.
Θέμα κουλτούρας είναι όχι όπλων. Αυτό σου λέω.

Αλλιώς στην Μάνη και στην Κρήτη δε θα είχε μείνει κωλαντερο.
Θέμα κουλτούρα ναι, sure. Θέμα μόνο κουλτούρας, δε νομίζω. Εκεί που συνδυάζονται και τα δύο γίνεται η μαλακία. Αυτή είναι η άποψη μου ως κυρ-Παντέλος μάλιστα. Ως κομμουνιστής θα έλεγα δώστε στο λαό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Οκτ 2023, 00:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Οκτ 2023, 00:02
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:14

Ε, άμα του είχε πάρει 2 λεπτά να το αγοράσει, θα ήταν πιο σχετικό με αυτό που εννοούσα εγώ.
Θέμα κουλτούρας είναι όχι όπλων. Αυτό σου λέω.

Αλλιώς στην Μάνη και στην Κρήτη δε θα είχε μείνει κωλαντερο.
Θέμα κουλτούρα ναι, sure. Θέμα μόνο κουλτούρας, δε νομίζω. Εκεί που συνδυάζονται και τα δύο γίνεται η μαλακία. Αυτή είναι η άποψη μου ως κυρ-Παντέλος μάλιστα. Ως κομμουνιστής θα έλεγα δώστε στο λαό.
Γνώμη μου είναι ότι τα νόμιμα όπλα δεν ενοχλανε στη συντριπτική πλειοψηφία.
Και πέρα από γνώμη μου είναι και στατιστική.

Και που τέλος πάντων, γω δεν θα ήθελα να κουβαλάω κουμπουρι πάνω μου. Αφενός είμαι πιο πολύ knife guy, αφετέρου είμαι γενικά κατά της οπλοφορίας για πολλούς λόγους.
Άλλο αν θα χρειαζόταν που και που.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Οκτ 2023, 00:17

hellegennes έγραψε:
26 Οκτ 2023, 23:53

Εκεί συμβαίνουν σχεδόν όλες οι ανθρωποκτονίες με όπλα στην Ελλάδα.
Έχεις κάποια πηγή γι αυτό; Μου φαίνεται απίθανο, ειδικά για τη Μάνη, αλλά ακόμα περισσότερο επειδή κατά κανόνα τα αλλα βίαια εγκλήματα είναι πιο συχνά στην Αττική

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Οκτ 2023, 00:21

Otto Weininger έγραψε:
27 Οκτ 2023, 00:14

Και που τέλος πάντων, γω δεν θα ήθελα να κουβαλάω κουμπουρι πάνω μου. Αφενός είμαι πιο πολύ knife guy, αφετέρου είμαι γενικά κατά της οπλοφορίας για πολλούς λόγους.
Άλλο αν θα χρειαζόταν που και που.
Η οπλοφορια και η οπλοκατοχη δεν είναι για Αθήνα. Θα σκοτωνομαστε για πλακα. Στην επαρχία έχει πολύς κόσμος αλλα είναι πιο πιθανό να πεθάνεις από βαρεμάρα πάρα επειδή σε σκότωσαν με κυνηγετική καραμπίνα

sharp
Δημοσιεύσεις: 21213
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Οκτ 2023, 01:14

Otto Weininger έγραψε:
27 Οκτ 2023, 00:14

Και που τέλος πάντων, γω δεν θα ήθελα να κουβαλάω κουμπουρι πάνω μου. Αφενός είμαι πιο πολύ knife guy, αφετέρου είμαι γενικά κατά της οπλοφορίας για πολλούς λόγους.
Άλλο αν θα χρειαζόταν που και που.
Να προσέχεις πάντως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...


Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί που αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα είχαν προλάβει να τον σκοτώσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 27 Οκτ 2023, 03:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Οκτ 2023, 00:21
Otto Weininger έγραψε:
27 Οκτ 2023, 00:14

Και που τέλος πάντων, γω δεν θα ήθελα να κουβαλάω κουμπουρι πάνω μου. Αφενός είμαι πιο πολύ knife guy, αφετέρου είμαι γενικά κατά της οπλοφορίας για πολλούς λόγους.
Άλλο αν θα χρειαζόταν που και που.
Η οπλοφορια και η οπλοκατοχη δεν είναι για Αθήνα. Θα σκοτωνομαστε για πλακα. Στην επαρχία έχει πολύς κόσμος αλλα είναι πιο πιθανό να πεθάνεις από βαρεμάρα πάρα επειδή σε σκότωσαν με κυνηγετική καραμπίνα

Που στην Ελλάδα; Μπα, με τίποτα. Για να έχεις βία πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη δημογραφία. Οι ΕΛ είναι κυρίως παππούδια και 40ηδες μαμάκηδες. Η Ευρώπη είναι μια ήπειρος γερόντων. Καμία σχέση με 20ηδες λατίνους και μαύρους που κάνουν το 90% των δολοφονιών (συνήθως μεταξύ τους). Άμα κοιτάξεις προς Λ. Αμερική, πχ Βενεζουέλα με μέση ηλικία 28 χρονών, η Αφρική (πάλι με πολύ χαμηλές μέσες ηλικίες), τα ποσοστά δολοφονιών είναι τεράστια.

ΥΓ. Απαράδεκτη η αστυνομία του Μέιν. Ακόμη να τον πιάσουν/καθαρίσουν τον ψυχάκια.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9972
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράσ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Οκτ 2023, 05:04

Ναι αλλά αν απαγορέψουν την οπλοκατοχή, με τι όπλα θα ξεσηκωθεί ο Αμερικάνικος λαός να ανατρέψει την Αγγλική δικτατορία που θα έρθει να ρίξει τη δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνησή τους; Γιατί για αυτό το εξαιρετικά πιθανό σενάριο είναι που έχουν βάλει την οπλοκατοχή στο Σύνταγμά τους και τώρα δε βγαίνει ούτε με εγχείρηση.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7292
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράσ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 27 Οκτ 2023, 05:19

Οι Έλληνες χρειάζονται όπλα για προστασία ενάντια στους γύφτους
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9972
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράσ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Οκτ 2023, 05:37

και τους βίκινγκς, πού τους πας τους βίκινγκς;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39740
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μακελειό στο Maine, 22 νεκροί, αν επιτρεπόταν η οπλοφορία στην χώρα τους θα προλάβαιναν να σκοτώσουν πρώτοι τον δράσ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Οκτ 2023, 06:18

Ενω ας πουμε αν η Μουσουλμανικη Αδελφοτητα (που προωθει την ενοποιηση της Χαμας με τη Χεζμπολαχ και ολα τα ισλαμικα δικτυα) δωσει σγμα για ισλαμικη εξεγερση σε Ελλαδα και Ευρωπη δεν εχουμε αναγκη απο οπλα.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών