Μέγας Κυριάκος..!

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 12 Δεκ 2023, 14:51

runner έγραψε:
12 Δεκ 2023, 14:45
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Δεκ 2023, 14:57
Τρομερή υποχώρηση. Έχουν βγάλει μια μαλακιά που λέγεται γαλάζια πατρίδα, δεν έχουν κάνει καμια κίνηση επιθετική για αυτήν ,αλλά ο Κούλης τους τσάκισε επειδή δεν έχουν καταλάβει το μισό Αιγαίο. :lol:
Η Γαλάζια Πατρίδα είναι ουσιαστικά σανός που ταιζει ο Ερντογάν για να τον ψηφίζουν.
Πιο πολύ για στρατοκαβλη φαντασίωση μοιάζει, δηλαδή πόσο να το πιστέψεις όταν δεν έχεις κάνει το παραμικρό εδώ και τόσα χρόνια. Υπάρχει καποια πιθανότητα να δεχτει οποιοσδήποτε εκτός Τουρκίας πως όλα τα νησιά ανεξάρτητως μεγέθους δε δικαιούνται αοζ; εκτός βέβαια από την υπερδύναμη που λέγεται... Λιβύη

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 12 Δεκ 2023, 14:51

omg kai 3 lol έγραψε:
11 Δεκ 2023, 15:17
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Δεκ 2023, 14:57
Τρομερή υποχώρηση. Έχουν βγάλει μια μαλακιά που λέγεται γαλάζια πατρίδα, δεν έχουν κάνει καμια κίνηση επιθετική για αυτήν ,αλλά ο Κούλης τους τσάκισε επειδή δεν έχουν καταλάβει το μισό Αιγαίο. :lol:

το ντου χιλιαδων μεταναστων το 2020 στον Εβρο τι ηταν; εκπαιδευτικη εκδρομη για να δουν το δασος της Δαδιας;
το τειχος που μετα υψωθηκε και εξακολουθειτε να ειστε αντιθετοι, αναστελλει παρομοιες εκπαιδευτικες εκδρομες;

τα Mirage που πηραμε και κατεστησαν την υπεροχη μας στον αερα για τα επομενα 10 χρονια μεχρι να αναβαθμισουν οι Τουρκοι τα δικα τους με νεας γενιας ειναι που αλλαξε πολιτικη ο τουρκος, καλως ή κακως με στρατιωτικη δυναμη συναπτεις συμφωνιες οχι ραινοντας τριανταφυλλα και λογιδρια

η αριστερα οπως λεει κι ο Βουλαρινος ειναι σα χομπυ μπορει ο καθενας να λεει την ανεδαφικη μ@λακια του νομιζοντας οτι εκανε το καθηκον του
Καλά, λίγη τσίπα και αυτοκριτική πρώτα
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:39
πατησιωτης έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:30
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:22
Άρης Σπηλιωτόπουλος:

Καραμανλικά υπολείμματα.Δεν έχω κάποιο τυφλό φανατισμό.Άλλοι μπορεί να έχουν λόγω της εξαπάτησης,όχι εγώ.Ο Τσίπρας διαγράφει την τροχιά του,θα παίξει όσο μπορεί με αντιδεξιά σύνδρομα μαζί με πικραμένους καραμανλικούς αλλά το σημαντικότερο πρόβλημά του είναι η αδυναμία του να δώσει οικονομική διέξοδο.Και τα διάφορα σύνδρομα πλέον έχουν αδυνατίσει πολύ με όσα συνέβησαν.Η μεγάλη μάζα που ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και τώρα ΣΥΡΙΖΑ δεν ψήφιζε ούτε για τα σύμφωνα συμβίωσης ούτε για τις Πρέσπες.Ψήφιζε γιατί νόμιζε ότι αριστερά σημαίνει πιο πολλά λεφτά.Αυτό έληξε.


να δεις ποσο συντομα θα ληξει για τον Κουλη που "θα φερει" την αναμπντυγκση και θα τον σφυροκοπαει ανελεητα απο τη μια μερια ο Τσιπρας και απο την αλλη μερια η ΧΑ του Κασιδιαρη και ολα τα ακροδεξια κομματιδια που για αλλη μια φορα δημιουργηθηκαν μεσα απο τον προεκλογικο στρατηγικο σχεδιασμο των νδουλαιων που βασιζεται στην πολωση των ακρων εχοντας επιστρατευσει απο τον μαδουρο μεχρι τη εμφυλιοπολεμικη διαμαχη, η νδ ειναι ενα σαπιο παλαιοκομματικο κομμα που θα αποσυντιθεται σαν σαπιο κουφαρι απο τα παρασιτικα βακτηρια που το κατατρωνε σιγα σιγα εκ των εσω μεχρις οτου να διασπαστει οριστικα
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2023, 14:56

Isildur έγραψε:
11 Δεκ 2023, 15:13
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Δεκ 2023, 14:57
Τρομερή υποχώρηση. Έχουν βγάλει μια μαλακιά που λέγεται γαλάζια πατρίδα, δεν έχουν κάνει καμια κίνηση επιθετική για αυτήν ,αλλά ο Κούλης τους τσάκισε επειδή δεν έχουν καταλάβει το μισό Αιγαίο. :lol:
Δηλαδή, για σένα τι ακριβώς θα μπορούσε να θεωρηθεί επίτευγμα πρώτων επαφών, μιας χώρας 10 εκατομμυρίων (σκάρτα, τουλάχιστον οι γηγενείς) με το 1/4 - 1/5 απ' αυτούς να λένε όλη μέρα από μέσα τους "αχ να μπει ο Ερντογάν σε καμμια βραχονησίδα ένα βράδυ, να πέσει ο Κούλης", κόντρα σε μια υπερδύναμη της περιοχής με 80+ εκατομμύρια; Να μας δώσουν πίσω τα παράλια; Την Κωνσταντινούπολη; Κώλο; Τι;
Επίτευγμα θα ήταν να επεκτείναμε τα χωρικά μας ύδατα. Το ότι δεν έχουν μπει στο Αιγαίο να τα πάρουν όλα είναι επίτευγμα; Δηλαδή έλεγες και στον Τσίπρα "μπράβο που δεν μπήκαν οι Τούρκοι στο Αιγαίο";
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 12 Δεκ 2023, 21:00

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 14:56
Isildur έγραψε:
11 Δεκ 2023, 15:13
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Δεκ 2023, 14:57
Τρομερή υποχώρηση. Έχουν βγάλει μια μαλακιά που λέγεται γαλάζια πατρίδα, δεν έχουν κάνει καμια κίνηση επιθετική για αυτήν ,αλλά ο Κούλης τους τσάκισε επειδή δεν έχουν καταλάβει το μισό Αιγαίο. :lol:
Δηλαδή, για σένα τι ακριβώς θα μπορούσε να θεωρηθεί επίτευγμα πρώτων επαφών, μιας χώρας 10 εκατομμυρίων (σκάρτα, τουλάχιστον οι γηγενείς) με το 1/4 - 1/5 απ' αυτούς να λένε όλη μέρα από μέσα τους "αχ να μπει ο Ερντογάν σε καμμια βραχονησίδα ένα βράδυ, να πέσει ο Κούλης", κόντρα σε μια υπερδύναμη της περιοχής με 80+ εκατομμύρια; Να μας δώσουν πίσω τα παράλια; Την Κωνσταντινούπολη; Κώλο; Τι;
Επίτευγμα θα ήταν να επεκτείναμε τα χωρικά μας ύδατα. Το ότι δεν έχουν μπει στο Αιγαίο να τα πάρουν όλα είναι επίτευγμα; Δηλαδή έλεγες και στον Τσίπρα "μπράβο που δεν μπήκαν οι Τούρκοι στο Αιγαίο";
Καλό θα ήταν νομίζω, να διαβάσεις ξανά αυτό που έγραψα (όπως και 1-2 ποστ μου μετά απ' αυτό αλλά που είναι συνέχειά του, αν σ' ενδιαφέρει φυσικά) αργά, προσεκτικά και λέξη-λέξη. Καν' το, και μού απαντάς ξανά αν θες. Κανονικά, και όχι όπως έχουν απαντήσει οι Ζαίοι στο νήμα, δεν σ' έχω για τέτοιο.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2023, 21:18

Isildur έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:00
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 14:56
Isildur έγραψε:
11 Δεκ 2023, 15:13

Δηλαδή, για σένα τι ακριβώς θα μπορούσε να θεωρηθεί επίτευγμα πρώτων επαφών, μιας χώρας 10 εκατομμυρίων (σκάρτα, τουλάχιστον οι γηγενείς) με το 1/4 - 1/5 απ' αυτούς να λένε όλη μέρα από μέσα τους "αχ να μπει ο Ερντογάν σε καμμια βραχονησίδα ένα βράδυ, να πέσει ο Κούλης", κόντρα σε μια υπερδύναμη της περιοχής με 80+ εκατομμύρια; Να μας δώσουν πίσω τα παράλια; Την Κωνσταντινούπολη; Κώλο; Τι;
Επίτευγμα θα ήταν να επεκτείναμε τα χωρικά μας ύδατα. Το ότι δεν έχουν μπει στο Αιγαίο να τα πάρουν όλα είναι επίτευγμα; Δηλαδή έλεγες και στον Τσίπρα "μπράβο που δεν μπήκαν οι Τούρκοι στο Αιγαίο";
Καλό θα ήταν νομίζω, να διαβάσεις ξανά αυτό που έγραψα (όπως και 1-2 ποστ μου μετά απ' αυτό αλλά που είναι συνέχειά του, αν σ' ενδιαφέρει φυσικά) αργά, προσεκτικά και λέξη-λέξη. Καν' το, και μού απαντάς ξανά αν θες. Κανονικά, και όχι όπως έχουν απαντήσει οι Ζαίοι στο νήμα, δεν σ' έχω για τέτοιο.
Σ' αυτό το ποστ δεν λες κάτι παραπάνω. Ρωτάς τι θα μπορούσε να θεωρηθεί επίτευγμα και απαντάω. Όλα τα υπόλοιπα περιττεύουν. Και το 2015 και το 2010 και το 2000 και το 1990 ίσχυαν όλα αυτά. Έτσι όπως το λες είναι σαν να εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα μας μια χώρα 80 εκατομμυρίων ή σαν να συρρικνωθήκαμε εμείς στα 10 εκατομμύρια.

Σε ένα επόμενο ποστ λες κάτι περίεργα για βρεγμένες γάτες, που δεν ξέρω από πού προκύπτουν. Καλό το wishful thinking όσον αφορά την ανθρώπινη ψυχολογία, αλλά μην παίρνουμε και οριστικό διαζύγιο από την πραγματικότητα.

Ξέρεις, μου θυμίζει κάτι αντίστοιχα για νταούλια που λέγανε οι συριζαίοι και πόσο κλαμμένος ήταν ο Σόιμπλε και ο Ντάιζελμπλουμ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Δεκ 2023, 21:28

Καλο ειναι καποια στιγμη η ελ κυβερνηση να εξηγησει στους ελ πολιτες οτι οι αξιωσεις που εχουμε απο το 1980 οταν ειχαμε το 75% του ΑΕΠ της Τουρκιας δεν ειναι το ιδιο ευκολα υποστηριξιμες το 2020 που εχουμε το 25% του ΑΕΠ της. Αυτά τα προβληματα δυστυχως θα λυθουν στο αμεσο μελλον τωρα που οι ΗΠΑ αφηνουν σιγα σιγα το ρόλο του διεθνους χωροφυλακα.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Δεκ 2023, 22:45

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:18
Έτσι όπως το λες είναι σαν να εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα μας μια χώρα 80 εκατομμυρίων ή σαν να συρρικνωθήκαμε εμείς στα 10 εκατομμύρια.
Και όμως έτσι έγινε.Όταν εγώ πήγα στο σχολείο ,τα βιβλία γεωγραφίας έγραφαν πληθυσμός της Τουρκίας 24 εκατομμύρια.Το θυμάμαι πολύ καλά.Όταν έγινε η εισβολή στην Κύπρο έλεγαν ότι έχει 40 εκατομμύρια.Και τότε εγράφησαν πολλά για το δημογραφικό.Δεν έγινε τίποτε.Τώρα δεν είναι 80 εκατομμύρια αλλά 85.'Εχει αρχίσει η δημογραφική μετάβαση και στην Τουρκία αλλά ο πληθυσμός της θα σταθεροποιηθεί γύρω στα 100 εκατομμύρια.Η διατήρηση όλων αυτών των νησιών σαν δακτύλιος γύρω από την Τουρκία μακροπρόθεσμα είναι αδύνατη,όποια κυβέρνηση και να υπάρχει και οι ανεγκέφαλοι νομίζουν ότι επί πλέον μπορούν να πάνε στα 12 μίλια παντού και να αποκλείσουν την Τουρκία από το Αιγαίο ενώ επιφυλάσσουν για το Καστελόρριζο των 400 κατοίκων ΑΟΖ που θα αποκλείσει όλη τη παραλία της Νότιας Τουρκίας πληθυσμού 30 εκατομμυρίων.
Bασικά η σημερινή κατάσταση διατηρείται με τα δόντια λόγω της παρέμβασης των ΗΠΑ και της ΕΕ.Οι ανεγκέφαλοι είναι επί πλέον και εναντίον αυτών των οργανισμών επειδή νομίζουν ότι αυτοί τους εμποδίζουν να επεκτείνουν τα χωρικά ύδατα και την ΑΟΖ.Βέβαια πολλοί από αυτούς δεν είναι ανεγκέφαλοι,απλώς δεν τους ενδιαφέρει το θέμα,δεν θέλουν τις ΗΠΑ και την ΕΕ για άλλους λόγους και δημαγωγούν και αν πετύχουν το σκοπό τους θα συμβιβασθούν με ότι ζητάνε οι Τούρκοι.Άλλοι όμως,εθνικιστές αυτοί ζουν στον κόσμο τους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2023, 23:04

Yochanan έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:28
Καλο ειναι καποια στιγμη η ελ κυβερνηση να εξηγησει στους ελ πολιτες οτι οι αξιωσεις που εχουμε απο το 1980 οταν ειχαμε το 75% του ΑΕΠ της Τουρκιας δεν ειναι το ιδιο ευκολα υποστηριξιμες το 2020 που εχουμε το 25% του ΑΕΠ της. Αυτά τα προβληματα δυστυχως θα λυθουν στο αμεσο μελλον τωρα που οι ΗΠΑ αφηνουν σιγα σιγα το ρόλο του διεθνους χωροφυλακα.
Αυτή είναι μια σημαντική παράμετρος που αξίζει συζήτηση. Η Ελλάδα απέτυχε να αναπτυχθεί όσο αναμενόταν και όσο είχε περιθώριο και αυτό έχει αντίκτυπο και στην εξωτερική της πολιτική. Κανείς δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για την Ελλάδα σήμερα.

Αυτό είναι ένα γράφημα που δείχνει την αναλογία ΑΕΠ που είχε η Ελλάδα με άλλες ευρωπαϊκές χώρες σε σχέση με αυτήν που έχει σήμερα. Μπορεί κανείς να παρατηρήσει ότι σε σχέση με τις μεγάλες χώρες δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα, αλλά σε σχέση με τις μικρότερες χώρες, που είχαν μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης, η Ελλάδα έχει μείνει τρελά πίσω. Για ευνόητους λόγους δεν έχω βάλει την Ιρλανδία στο γράφημα:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2023, 23:09

πατησιωτης έγραψε:
12 Δεκ 2023, 22:45
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:18
Έτσι όπως το λες είναι σαν να εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα μας μια χώρα 80 εκατομμυρίων ή σαν να συρρικνωθήκαμε εμείς στα 10 εκατομμύρια.
Και όμως έτσι έγινε.Όταν εγώ πήγα στο σχολείο ,τα βιβλία γεωγραφίας έγραφαν πληθυσμός της Τουρκίας 24 εκατομμύρια.Το θυμάμαι πολύ καλά.Όταν έγινε η εισβολή στην Κύπρο έλεγαν ότι έχει 40 εκατομμύρια.Και τότε εγράφησαν πολλά για το δημογραφικό.Δεν έγινε τίποτε.Τώρα δεν είναι 80 εκατομμύρια αλλά 85.'Εχει αρχίσει η δημογραφική μετάβαση και στην Τουρκία αλλά ο πληθυσμός της θα σταθεροποιηθεί γύρω στα 100 εκατομμύρια.Η διατήρηση όλων αυτών των νησιών σαν δακτύλιος γύρω από την Τουρκία μακροπρόθεσμα είναι αδύνατη,όποια κυβέρνηση και να υπάρχει και οι ανεγκέφαλοι νομίζουν ότι επί πλέον μπορούν να πάνε στα 12 μίλια παντού και να αποκλείσουν την Τουρκία από το Αιγαίο ενώ επιφυλάσσουν για το Καστελόρριζο των 400 κατοίκων ΑΟΖ που θα αποκλείσει όλη τη παραλία της Νότιας Τουρκίας πληθυσμού 30 εκατομμυρίων.
Bασικά η σημερινή κατάσταση διατηρείται με τα δόντια λόγω της παρέμβασης των ΗΠΑ και της ΕΕ.Οι ανεγκέφαλοι είναι επί πλέον και εναντίον αυτών των οργανισμών επειδή νομίζουν ότι αυτοί τους εμποδίζουν να επεκτείνουν τα χωρικά ύδατα και την ΑΟΖ.Βέβαια πολλοί από αυτούς δεν είναι ανεγκέφαλοι,απλώς δεν τους ενδιαφέρει το θέμα,δεν θέλουν τις ΗΠΑ και την ΕΕ για άλλους λόγους και δημαγωγούν και αν πετύχουν το σκοπό τους θα συμβιβασθούν με ότι ζητάνε οι Τούρκοι.Άλλοι όμως,εθνικιστές αυτοί ζουν στον κόσμο τους.
Το 1990 ο πληθυσμός της Τουρκίας ήταν ήδη 55 εκατομμύρια. Δεν αλλάζει κάτι ουσιώδες από τα 55 στα 85, όταν εμείς ήμασταν και τότε και τώρα 10 εκατομμύρια. Θυμίζω ότι μιλάμε για πριν 30+ χρόνια ήδη. Το μόνο ουσιώδες που άλλαξε είναι αυτό που είπε ο Yochanan, η Τουρκία αναπτύχθηκε οικονομικά κι εμείς μείναμε πίσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 12 Δεκ 2023, 23:20

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:18
Isildur έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:00
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 14:56


Επίτευγμα θα ήταν να επεκτείναμε τα χωρικά μας ύδατα. Το ότι δεν έχουν μπει στο Αιγαίο να τα πάρουν όλα είναι επίτευγμα; Δηλαδή έλεγες και στον Τσίπρα "μπράβο που δεν μπήκαν οι Τούρκοι στο Αιγαίο";
Καλό θα ήταν νομίζω, να διαβάσεις ξανά αυτό που έγραψα (όπως και 1-2 ποστ μου μετά απ' αυτό αλλά που είναι συνέχειά του, αν σ' ενδιαφέρει φυσικά) αργά, προσεκτικά και λέξη-λέξη. Καν' το, και μού απαντάς ξανά αν θες. Κανονικά, και όχι όπως έχουν απαντήσει οι Ζαίοι στο νήμα, δεν σ' έχω για τέτοιο.
Σ' αυτό το ποστ δεν λες κάτι παραπάνω. Ρωτάς τι θα μπορούσε να θεωρηθεί επίτευγμα και απαντάω. Όλα τα υπόλοιπα περιττεύουν. Και το 2015 και το 2010 και το 2000 και το 1990 ίσχυαν όλα αυτά. Έτσι όπως το λες είναι σαν να εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα μας μια χώρα 80 εκατομμυρίων ή σαν να συρρικνωθήκαμε εμείς στα 10 εκατομμύρια.

Σε ένα επόμενο ποστ λες κάτι περίεργα για βρεγμένες γάτες, που δεν ξέρω από πού προκύπτουν. Καλό το wishful thinking όσον αφορά την ανθρώπινη ψυχολογία, αλλά μην παίρνουμε και οριστικό διαζύγιο από την πραγματικότητα.

Ξέρεις, μου θυμίζει κάτι αντίστοιχα για νταούλια που λέγανε οι συριζαίοι και πόσο κλαμμένος ήταν ο Σόιμπλε και ο Ντάιζελμπλουμ.
Ναι, αλλά απαντάς αποκόβοντας εντελώς το κόντεξτ και βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Συζητάμε για μια πρώτη επαφή, στην οποία τέθηκαν περισσότερο όροι των επερχόμενων επόμενων συνομιλιών, κάποια πολύ γενικά θέματα της ατζέντας και βγήκαν να αλληλοχειροκροτηθούν οι δυο μπροστά στις κάμερες φορώντας τις καλές τους φάτσες, περισσότερο για να δείξουν ότι υπάρχει διάθεση για εύρεση λύσεων (με ό,τι σημαίνει αυτό και από όποιον κι αν επιβάλεται) σε καίρια θέματα που μας αφορούν αμφότερους. Γι' αυτό και η ειρωνική (ως έναν βαθμό) απάντησή μου, προς αυτούς που απαξίωσαν τελείως τη συνάντηση ως αναποτελεσματική και/ή ανούσια, για να μην πω δηλαδή γι' αυτούς που την παρουσίασαν έως και εθνική ήττα. Μιλάμε για μια πρώτη επαφή, έτσι; Και για ένα σύμφωνο φιλίας, με ό,τι σημαίνει αυτό είτε σημειολογικά, είτε για τις μελλοντικές διερευνητικές και τις συνεννοήσεις.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2023, 23:25

Δεν καταλαβαίνω πως την εννοείς την πρώτη επαφή. Τώρα γνωριστήκαμε με τους Τούρκους;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 13 Δεκ 2023, 09:33

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 23:25
Δεν καταλαβαίνω πως την εννοείς την πρώτη επαφή. Τώρα γνωριστήκαμε με τους Τούρκους;
Πρώτη επαφή στον νέο κύκλο συνομιλιών που έχουν εξαγγείλει εδώ και μήνες. Που ξεκίνησαν οι διερευνητικές και πήγαν πίσω και μετά ξανά μπροστά και μετά ξανά πίσω κ.ο.κ. Που εξαγγέλθηκαν κάποιες συναντήσεις που μετά μπήκαν στον πάγο επειδή "βάρυνε" το κλίμα και φαινόταν ότι πιθανόν να μην γίνουν ποτέ, γιατί εμείς "απειλούσαμε" με διαιτησία ενώ οι Τούρκοι μας λέγανε "να τα βρούμε μεταξύ μας ρε παιδιά". Που αφορούν διάφορα σύγχρονα θέματα, αλλά και κάποια αρχαία που τα σέρνουμε δεκαετίες, όπως ΑΟΖ, μίλια, παραβιάσεις, ροές μεταναστών, στρατικοποίηση νησιών κλπ κλπ κλπ. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει πρώτη επαφή από τις μελλοντικές διαβουλεύσεις.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Δεκ 2023, 10:20

Προφανέστατα κάποιοι θεωρούν ως τυφλό σημείο το ΓΙΑΤΙ η Ελλάδα δεν είχε οικονομική ανάπτυξη από το 1980 μέχρι σήμερα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Δεκ 2023, 13:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Δεκ 2023, 10:20
Προφανέστατα κάποιοι θεωρούν ως τυφλό σημείο το ΓΙΑΤΙ η Ελλάδα δεν είχε οικονομική ανάπτυξη από το 1980 μέχρι σήμερα.
Κάθε χρόνο εορτάζουν τον λόγο κάθε 17η Νοεμβρίου. :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_economic_miracle

The Greek economic miracle (Greek: Ελληνικό οικονομικό θαύμα) describes a period of rapid and sustained economic growth in Greece from 1950 to 1973.[1] At its height,[when?] the Greek economy grew by an average of 7.7 percent, second in the world only to Japan.

Tη μεταπολίτευση την βόλεψε πολύ η μαλακία του Ιωαννίδη.Μπορούν να λένε για πάντα στην ακροδεξιά εσείς χάσατε τη Βόρειο Κύπρο και να έχουν δίκιο.Εμείς δεν χάσαμε τίποτε (καλυπτόμενοι πίσω από τις ΗΠΑ τις οποίες κατά τα άλλα βρίζαμε αλλά αυτό δεν το λένε) και δεν το προσέχει ο κόσμος.Όταν και εάν όμως αποσυρθούν οι ΗΠΑ από την περιοχή μας θα έλθει η ώρα της αλήθειας διότι έχουν χάσει προ πολλού την οικονομική και δημογραφική κούρσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μέγας Κυριάκος..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Δεκ 2023, 13:28

πατησιωτης έγραψε:
13 Δεκ 2023, 13:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Δεκ 2023, 10:20
Προφανέστατα κάποιοι θεωρούν ως τυφλό σημείο το ΓΙΑΤΙ η Ελλάδα δεν είχε οικονομική ανάπτυξη από το 1980 μέχρι σήμερα.
Κάθε χρόνο εορτάζουν τον λόγο κάθε 17η Νοεμβρίου. :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_economic_miracle

The Greek economic miracle (Greek: Ελληνικό οικονομικό θαύμα) describes a period of rapid and sustained economic growth in Greece from 1950 to 1973.[1] At its height,[when?] the Greek economy grew by an average of 7.7 percent, second in the world only to Japan.

Tη μεταπολίτευση την βόλεψε πολύ η μαλακία του Ιωαννίδη.Μπορούν να λένε για πάντα στην ακροδεξιά εσείς χάσατε τη Βόρειο Κύπρο και να έχουν δίκιο.Εμείς δεν χάσαμε τίποτε (καλυπτόμενοι πίσω από τις ΗΠΑ τις οποίες κατά τα άλλα βρίζαμε αλλά αυτό δεν το λένε) και δεν το προσέχει ο κόσμος.Όταν και εάν όμως αποσυρθούν οι ΗΠΑ από την περιοχή μας θα έλθει η ώρα της αλήθειας διότι έχουν χάσει προ πολλού την οικονομική και δημογραφική κούρσα.
Ε ναι αλλά μέχρι τότε, θα συνεχίσουν οι αντιστασιακές πορείες στην αμερικάνικη πρεσβεία.

Και το τέρμα γελοίον του πράγματος είναι ότι όσοι αντιτίθενται σθεναρά στον γκαπιταλισμό, σε ό,τι αφορά στα οικονομικά, είναι οι τέρμα τσαούσες σε ό,τι αφορά στα γκαπιταλιστικά κοινωνικά θέματα.

Αλλά αυτοί είμαστε που λέει και ο συμπαθέστατος μεγάλος που έχει αράξει στον καπιταλιστικό κοινοβουλευτικό καναπέ, περιμένοντας από τα δουλάκια να επαναστατήσουν κι αυτό ακριβώς θα παραμείνουμε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών