Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Ιαν 2024, 14:10

Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.

Εσεις μπορει να νομιζετε οτι ολοι περνανε την ωρα τους σε καναπε στην Ελλαδα αλλα δεν ισχυει.

.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Ιαν 2024, 14:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:00
nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:24


Μα ακριβώς γι' αυτό έγραψα να πάνε όσοι έχουν βαρύτατο ηθικό πρόβλημα στις χώρες που θεωρούν άμοιρες ευθυνών. Για να στηρίξουν τον ιστορικό αγώνα τους ενάντια στις γενοκτονίες. Τουρκία, Ρωσία, Ιράν είναι οι πρώτες και πιο κοντινές επιλογές. Για τους πιο εξτρήμ παίζουν και άλλες εναλλακτικές.
Μην τους βαζεις δυσκολα κι εσυ τωρα ρε, κανει και κρυο, βρεχει κιολας δηλ. τι θελεις να βρεξουν το μπεημπιλινο τους ? να ξεβολευτει ο επαναστα τρυφερος ποπουδακος τους απο τον δυτικο πολυτελη καναπε, την δυτικη σιτιση, την δυτικη ασφαλεια, την δυτικη δημοκρατια, την δυτικη ελευθερια και να παει να φαει το αγγουρι σε "δημοκρατικες", σοσιαλιστικες και ισλαμικες οασεις του πλανητη απλα και μονο για να πλησιασουν οι πραξεις τους στα παραμυθενια (με την κυριολεκτικη εννοια) λογια τους ?

ε οχι δα. Για μλκες ψαχνεις ?

Απλα κακα τα ψεματα η θαλπωρη της δυσης εκτρεφει την εκ του ασφαλους επαναστατικη πορδολογια και αυτο το βλεπουμε ολοι.
Είσαι σίγουρος ότι το βλέπουμε όλοι; :lol:
κι αυτοι το βλεπουν πιστεψε με, απλα υπερισχυει ο κοινωνικος αυτισμος που συνοψιζεται στο : δουλευομαστε μεταξυ μας γιατι η επαναστα και η αντιστα δινει σκοπο στη ζωη ακομα κι αν ο εχθρος ειναι η τυροπιτα και το πενιρλι.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Ιαν 2024, 14:21

Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.

Εσεις μπορει να νομιζετε οτι ολοι περνανε την ωρα τους σε καναπε στην Ελλαδα αλλα δεν ισχυει.

.
οπα Γαλη ακουσε επαναστα και αντιστα και πεταχτηκε το συνωνυμο :smt005::smt005:

Για Κινα εχω αποψη κι αυτα που μου μεταφερονται δεν ειναι καθολου καλα, βασικα εξ αναγκης βρεθηκαν εκει. Εκει να δεις εργατικα ατυχηματα και εργασιακες συνθηκες ντοπιων. Αλλα τι να πω κι εγω στον ξερολα των παραμυθιωνε ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2024, 14:22

nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:00
nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:51


Μην τους βαζεις δυσκολα κι εσυ τωρα ρε, κανει και κρυο, βρεχει κιολας δηλ. τι θελεις να βρεξουν το μπεημπιλινο τους ? να ξεβολευτει ο επαναστα τρυφερος ποπουδακος τους απο τον δυτικο πολυτελη καναπε, την δυτικη σιτιση, την δυτικη ασφαλεια, την δυτικη δημοκρατια, την δυτικη ελευθερια και να παει να φαει το αγγουρι σε "δημοκρατικες", σοσιαλιστικες και ισλαμικες οασεις του πλανητη απλα και μονο για να πλησιασουν οι πραξεις τους στα παραμυθενια (με την κυριολεκτικη εννοια) λογια τους ?

ε οχι δα. Για μλκες ψαχνεις ?

Απλα κακα τα ψεματα η θαλπωρη της δυσης εκτρεφει την εκ του ασφαλους επαναστατικη πορδολογια και αυτο το βλεπουμε ολοι.
Είσαι σίγουρος ότι το βλέπουμε όλοι; :lol:
κι αυτοι το βλεπουν πιστεψε με, απλα υπερισχυει ο κοινωνικος αυτισμος που συνοψιζεται στο : δουλευομαστε μεταξυ μας γιατι η επαναστα και η αντιστα δινει σκοπο στη ζωη ακομα κι αν ο εχθρος ειναι η τυροπιτα και το πενιρλι.
Παίζει και το βίγκαν πεϊνιρλί για τους επαναστάτες, μην ξεχνιόμαστε. :lol:

Για αντιτυροπιτάδες όπως ο έθνι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Ιαν 2024, 14:25

nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:21
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.

Εσεις μπορει να νομιζετε οτι ολοι περνανε την ωρα τους σε καναπε στην Ελλαδα αλλα δεν ισχυει.

.
οπα Γαλη ακουσε επαναστα και αντιστα και πεταχτηκε το συνωνυμο :smt005::smt005:

Για Κινα εχω αποψη κι αυτα που μου μεταφερονται δεν ειναι καθολου καλα, βασικα εξ αναγκης βρεθηκαν εκει. Εκει να δεις εργατικα ατυχηματα και εργασιακες συνθηκες ντοπιων. Αλλα τι να πω κι εγω στον ξερολα των παραμυθιωνε ...


Ρε παπαρα γεγονοτα σου μεταφερω, ενας εδω μεσα πηγαινοερχεται Ρωσια, ενας αλλος ζουσε εκει, ενας τριτος εχει δουλειες στην Κινα, ενας τεταρτος ζουσε στην Κινα.

Για ποιους ελληνικους καναπεδες μας λετε;

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2024, 14:25

Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.
Ε, ας εκφέρουν άποψη αυτοί ρε Αρίστο. :lol:

Ενιγουέι, μια και έχεις κονέ μαζί τους, ελπίζω να μη σε χάσουμε αν σου γίνει πρόταση για Ρωσία ή Κίνα από τους εξέκιουτιβ που αναφέρεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Ιαν 2024, 14:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:25
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.
Ε, ας εκφέρουν άποψη αυτοί ρε Αρίστο. :lol:

Ενιγουέι, μια και έχεις κονέ μαζί τους, ελπίζω να μη σε χάσουμε αν σου γίνει πρόταση για Ρωσία ή Κίνα από τους εξέκιουτιβ που αναφέρεις.


Εγω δεν εχω κονε μαζι τους και αυτοι επανειλημμενα εχουν μεταφερει τις αποψεις τους με αναλυτικοτατα σεντονια σε καθημερινη σχεδον βαση.

Γι' αυτο σου λεω, ουτε το ληγοντα παλι, ονειρευοσαστε πραγματα που δεν ισχυουν.

Οτι ταχα ζειτε σε παραδεισο που κανεις δεν κονταει να ξεμυτισει απ' αυτον.

.

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 13 Ιαν 2024, 16:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:24
τίποτα έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 12:01


Πηγαίνεις να ζήσεις σε μία από τις αυταρχικές χώρες που θεωρείς περισσότερο δημοκρατικές.

Τί άλλο;
Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, δεν είπα ότι οι αυταρχικές χώρες όπως η Ρωσία και η Κίνα είναι δημοκρατικές, και δεν νομίζω όταν η Ρωσία υποστηρίζει την Παλαιστίνη το κάνει για άλλο πράγμα εκτός από το δικό του συμφέρον. Ότι είπα είναι ότι εδώ φταίνε οι ΗΠΑ και η Δύση. Και τα άτομα που λένε δεν μου ενδιαφέρει αν η Δύση υποστηρίζει την γενοκτονία ενός λαού διότι είναι Άραβες δεν καταλαβαίνουν ότι αυτό σημαίνει ότι οι ηγέτες είναι άδικοι χωρίς ηθική και ότι κάνουν σε άλλους μια μέρα μπορούν να κάνουν στους δικούς τους. Όπως είπε ο Ρόναλντ Ρίγκαν "America is great because America is good. If America ever stops being good, it will stop being great
Μα ακριβώς γι' αυτό έγραψα να πάνε όσοι έχουν βαρύτατο ηθικό πρόβλημα στις χώρες που θεωρούν άμοιρες ευθυνών. Για να στηρίξουν τον ιστορικό αγώνα τους ενάντια στις γενοκτονίες. Τουρκία, Ρωσία, Ιράν είναι οι πρώτες και πιο κοντινές επιλογές. Για τους πιο εξτρήμ παίζουν και άλλες εναλλακτικές.
Δεν είμαι Έλληνας και ίσως δεν εξέφρασα σωστά, δεν νομίζω ότι αυτές οι χώρες που αναφέρεις είναι γενικά καλύτερες, μιλάμε για συγκεκριμένες υποθέσεις , δεν θέλω όμως να καταλήξουν σε χειρότερη κατάσταση και η δική μου χώρα και η Δύση από αυτές τις χώρες. Για αυτό θα συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ελευθερία που ακόμη έχουμε και νομίζω ότι ήταν μεγαλύτερη στο παρελθόν, τουλάχιστον όπου μένω, για να εκδηλωθώ κατά των πραγμάτων που νομίζω ότι δεν είναι σωστά.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 13 Ιαν 2024, 17:04

πατησιωτης έγραψε:
10 Ιαν 2024, 00:07
Θα νόμιζε κανείς ότι υπάρχουν οπαδοί του ISIS στο φόρουμ - λες και είμαστε σε μουσουλμανικό φόρουμ :lol: - και οι αντίπαλες ομάδες προσπαθούν να τον δυσφημίσουν παρουσιάζοντάς τον ότι συνεργάζεται με τους εχθρούς. :D
O ISIS γεννήθηκε από την επέμβαση των ΗΠΑ στο Ιράκ κατά του Σαντάμ και την μη επέμβαση στη Συρία εναντίον του Άσαντ.Για να καταλάβουμε τους σκοπούς του πρέπει να εξετάσουμε την προιστορία των δύο αυτών κρατών στα οποία έδρασε ο ISIS.Tόσο το Ιράκ όσο και η Συρία είναι τεχνητά κράτη που προέκυψαν από τη διάλυση της οθωμανικής αυτοκρατορίας.Τα σύνορά τους είναι μια γραμμή στην έρημο που χάραξαν δύο δημόσιοι υπάλληλοι,ο Σάυκς της Αγγλίας και ο Πικό της Γαλλίας.Το Ιράκ τέθηκε υπό αγγλική εντολή και η Συρία υπό γαλλική.
Αυτή η φοβερή και τρομερή αποικιοκρατία όμως κράτησε μόνο 20 χρόνια,όσο το διάστημα μεταξύ των δύο παγκοσμίων πολέμων.Μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο έληξε και αυτή.Αναδύθηκαν από αυτήν τα σοσιαλιστικά κόμματα Μπάαθ που κυβέρνησαν τις δύο χώρες.Όμως τα δύο αυτά Μπάαθ ήταν στα μαχαίρια χωρίς κανείς να εξηγεί ποτέ τις "ιδεολογικές" τους διαφορές διότι δεν υπήρχαν.Τα Μπάαθ ήσαν φερετζές θρησκευτικών μειονοτήτων που διοικούσαν τις δύο χώρες εις βάρος της πλειοψηφίας σε αντίθετη φορά.Ενώ στο Ιράκ πλειοψηφία ήσαν οι σιίτες,την εξουσία μέσω του εκεί Μπάαθ την είχαν οι σουνίτες και στη Συρία ενώ πλειοψηφία ήσαν οι σουνίτες την εξουσία την είχαν οι σιίτες.
Με την επέμβαση των Αμερικανών στο Ιράκ και τις εκλογές που έκαναν το σουνιτικό σύστημα εξουσίας ανετράπη πολύ φυσιολογικά αφού οι σιίτες ήσαν το 60%.Οι σουνίτες που είχαν πολλές θέσεις στο στρατό του Σαντάμ πέρασαν στην αντίσταση αλλά μια αντίσταση που βασίζεται σε μια μειοψηφία δεν έχει πολλές ελπίδες ακόμη εάν έχει στρατιωτικά στελέχη.Τότε ξεκίνησε η εξέγερση των σουνιτών στη Συρία κατά του Άσαντ.Όμως οι Αμερικανοί αρνήθηκαν να επέμβουν και να ανατρέψουν τον Άσαντ όπως τον Σαντάμ.
O ISIS λοιπόν είναι η προσπάθεια κάποιων σουνιτικών οργανώσεων από τη Συρία και το Ιράκ να διαλύσουν αυτά τα δύο κράτη και να δημιουργήσουν από τα δύο ένα δικό τους σουνιτικό κράτος που θα περιλαμβάνει τις περιοχές που κατοικούνται από σουνίτες και στις δύο χώρες μια και έτσι όπως ήλθαν τα πράγματα θεωρούν εαυτούς αδικημένους αφού οι σιίτες είναι στην κυβέρνηση και στο Ιράκ και στη Συρία.
Φυσικά ο μεγαλύτερος εχθρός τους είναι το σιιτικό Ιράν που υποστηρίζει τους σιίτες παντού,σε Ιράκ,Συρία,Λίβανο και Υεμένη.Αυτή είναι η εξήγηση για τον ISIS και τα όσα κάνει.
Πολύ ουσιαστική σύντομη αναφορά στο, πώς προέκυψε, τι.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 13 Ιαν 2024, 17:06

Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.

Εσεις μπορει να νομιζετε οτι ολοι περνανε την ωρα τους σε καναπε στην Ελλαδα αλλα δεν ισχυει.

.
Αν σταματήσει η μπίζνα με Κίνα θα πεινάσει η μισή Ελλάδα. Ο κόσμος δεν ξέρει πως Κίνα και αραβικός κόσμος είναι το ψωμί μας.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Ιαν 2024, 19:12

Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:25
nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:21
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.

Εσεις μπορει να νομιζετε οτι ολοι περνανε την ωρα τους σε καναπε στην Ελλαδα αλλα δεν ισχυει.

.
οπα Γαλη ακουσε επαναστα και αντιστα και πεταχτηκε το συνωνυμο :smt005::smt005:

Για Κινα εχω αποψη κι αυτα που μου μεταφερονται δεν ειναι καθολου καλα, βασικα εξ αναγκης βρεθηκαν εκει. Εκει να δεις εργατικα ατυχηματα και εργασιακες συνθηκες ντοπιων. Αλλα τι να πω κι εγω στον ξερολα των παραμυθιωνε ...


Ρε παπαρα γεγονοτα σου μεταφερω, ενας εδω μεσα πηγαινοερχεται Ρωσια, ενας αλλος ζουσε εκει, ενας τριτος εχει δουλειες στην Κινα, ενας τεταρτος ζουσε στην Κινα.

Για ποιους ελληνικους καναπεδες μας λετε;

.
Και τι λένε αυτοι ? Ότι το επίπεδο διαβιωσης σε Κίνα και Ρωσία ειναι ανωτερο απο Ευρώπη και γιαυτο πανε εκει ? Γιατι οι δικοι μου που μιλαω λαηβ μαζι τους και οχι σε φορουμακια, μου λενε πως ειναι ΣΚΑΤΑ και απλα πανε εκει για να μαζεψουνε γρηγορα φραγκα και να γυρισουν πισω.

Κατι που ΔΕΝ συμβαινει με οσους γνωστους μου εχουν παει Καναδα, Νορβηγια, Αυστραλια που βρισκονται μονιμα εκει με αγορασμενα σπιτια και ακινητα, και δεν γουσταρουν να γυρισουν πισω με τη καμία.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2024, 21:31

τίποτα έγραψε:
13 Ιαν 2024, 16:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:24
τίποτα έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:15

Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, δεν είπα ότι οι αυταρχικές χώρες όπως η Ρωσία και η Κίνα είναι δημοκρατικές, και δεν νομίζω όταν η Ρωσία υποστηρίζει την Παλαιστίνη το κάνει για άλλο πράγμα εκτός από το δικό του συμφέρον. Ότι είπα είναι ότι εδώ φταίνε οι ΗΠΑ και η Δύση. Και τα άτομα που λένε δεν μου ενδιαφέρει αν η Δύση υποστηρίζει την γενοκτονία ενός λαού διότι είναι Άραβες δεν καταλαβαίνουν ότι αυτό σημαίνει ότι οι ηγέτες είναι άδικοι χωρίς ηθική και ότι κάνουν σε άλλους μια μέρα μπορούν να κάνουν στους δικούς τους. Όπως είπε ο Ρόναλντ Ρίγκαν "America is great because America is good. If America ever stops being good, it will stop being great
Μα ακριβώς γι' αυτό έγραψα να πάνε όσοι έχουν βαρύτατο ηθικό πρόβλημα στις χώρες που θεωρούν άμοιρες ευθυνών. Για να στηρίξουν τον ιστορικό αγώνα τους ενάντια στις γενοκτονίες. Τουρκία, Ρωσία, Ιράν είναι οι πρώτες και πιο κοντινές επιλογές. Για τους πιο εξτρήμ παίζουν και άλλες εναλλακτικές.
Δεν είμαι Έλληνας και ίσως δεν εξέφρασα σωστά, δεν νομίζω ότι αυτές οι χώρες που αναφέρεις είναι γενικά καλύτερες, μιλάμε για συγκεκριμένες υποθέσεις , δεν θέλω όμως να καταλήξουν σε χειρότερη κατάσταση και η δική μου χώρα και η Δύση από αυτές τις χώρες. Για αυτό θα συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ελευθερία που ακόμη έχουμε και νομίζω ότι ήταν μεγαλύτερη στο παρελθόν, τουλάχιστον όπου μένω, για να εκδηλωθώ κατά των πραγμάτων που νομίζω ότι δεν είναι σωστά.
Oπότε, απλώς παραδέχεσαι ότι δεν θα μπορούσες να εκδηλωθείς κατά των πραγμάτων που δεν θεωρείς σωστά στις μη δυτικές χώρες.

Γενικώς, οι χώρες δεν είναι ράφια σουπερμάρκετ για να διαλέγεις ό,τι θέλεις. Ή παίρνεις όλο το πακέτο ή τίποτα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2024, 21:33

Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:25
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:10
Γαλη και Νικολακη ονειρευοσαστε, υπαρχουν πχορουμιτες που ηδη ζουν στη Ρωσια η πηγαινοερχονται εκει η εχουν δουλειες στην Κινα.
Ε, ας εκφέρουν άποψη αυτοί ρε Αρίστο. :lol:

Ενιγουέι, μια και έχεις κονέ μαζί τους, ελπίζω να μη σε χάσουμε αν σου γίνει πρόταση για Ρωσία ή Κίνα από τους εξέκιουτιβ που αναφέρεις.
Εγω δεν εχω κονε μαζι τους και αυτοι επανειλημμενα εχουν μεταφερει τις αποψεις τους με αναλυτικοτατα σεντονια σε καθημερινη σχεδον βαση.

Γι' αυτο σου λεω, ουτε το ληγοντα παλι, ονειρευοσαστε πραγματα που δεν ισχυουν.

Οτι ταχα ζειτε σε παραδεισο που κανεις δεν κονταει να ξεμυτισει απ' αυτον.
.
Ό,τι φαντάζεσαι χαίρεσαι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2024, 21:40

nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 19:12
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:25
nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:21


οπα Γαλη ακουσε επαναστα και αντιστα και πεταχτηκε το συνωνυμο :smt005::smt005:

Για Κινα εχω αποψη κι αυτα που μου μεταφερονται δεν ειναι καθολου καλα, βασικα εξ αναγκης βρεθηκαν εκει. Εκει να δεις εργατικα ατυχηματα και εργασιακες συνθηκες ντοπιων. Αλλα τι να πω κι εγω στον ξερολα των παραμυθιωνε ...


Ρε παπαρα γεγονοτα σου μεταφερω, ενας εδω μεσα πηγαινοερχεται Ρωσια, ενας αλλος ζουσε εκει, ενας τριτος εχει δουλειες στην Κινα, ενας τεταρτος ζουσε στην Κινα.

Για ποιους ελληνικους καναπεδες μας λετε;

.
Και τι λένε αυτοι ? Ότι το επίπεδο διαβιωσης σε Κίνα και Ρωσία ειναι ανωτερο απο Ευρώπη και γιαυτο πανε εκει ? Γιατι οι δικοι μου που μιλαω λαηβ μαζι τους και οχι σε φορουμακια, μου λενε πως ειναι ΣΚΑΤΑ και απλα πανε εκει για να μαζεψουνε γρηγορα φραγκα και να γυρισουν πισω.

Κατι που ΔΕΝ συμβαινει με οσους γνωστους μου εχουν παει Καναδα, Νορβηγια, Αυστραλια που βρισκονται μονιμα εκει με αγορασμενα σπιτια και ακινητα, και δεν γουσταρουν να γυρισουν πισω με τη καμία.
Έτσι ακριβώς. Και το ίδιο ισχύει και για "αρπαχτές" στα εμιράτα. Κάποιοι τυχεροί που έχουν αναλάβει λογαριασμούς, τη βγάζουν τον περισσότερο χρόνο και με τηλεργασία. Αλλά δεν ξέρω ούτε έναν που να έχει εγκατασταθεί μόνιμα ή έχει κάνει οικογένεια εκεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Ιαν 2024, 01:13

Σενέκας έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:27
έχουμε πιάσει πάτο
:lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών