Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Φεβ 2024, 16:16

H ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΕ ΥΦΕΣΗ
https://www.reuters.com/world/uk/uk-eco ... 2vwWeuYJqw

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Reuters: Το ΑΕΠ του Ηνωμένου Βασιλείου συρρικνώθηκε κατά 0,3% το 4ο τρίμηνο του 2023 επιβεβαιώνοντας την ύφεση η οποία επιταχύνεται καθώς η μείωση του προηγούμενου τριμήνου ήταν 0,1%. Η μείωση αυτή ήταν μεγαλύτερη από τις προβλέψεις όλων των οικονομολόγων που παρακολουθεί το Reuters. Ουσιαστικά, η οικονομική ανάπτυξη της Βρετανίας βρίσκεται σε μηδενικά ή αρνητικά επίπεδα από το τέλος του πρώτου τριμήνου του 2022.
Κατά το ρεπορτάζ, σήμερα η οικονομική παραγωγή είναι μόνο 1% υψηλότερη από το επίπεδο πριν από το COVID, και το κατά κεφαλήν ΑΕΠ συρρικνώνεται ενώ η περίοδος της παρούσας κρίσης είναι η μεγαλύτερη περίοδος χωρίς ανάπτυξη που έχει καταγραφεί ποτέ. Τα βρετανικά νοικοκυριά πρόκειται να δουν την πρώτη πτώση του βιοτικού τους επιπέδου μεταξύ δύο εθνικών εκλογών μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, δήλωσαν αναλυτές. Σημειώνεται ότι από τους G7 και η Ιαπωνική οικονομία έχει περάσει επισήμως σε ύφεση ενώ αναμένονται και τα στοιχεία της Καναδικής οικονομίας.

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Φεβ 2024, 16:27

Portia έγραψε:
25 Ιαν 2024, 12:25
Αλιόσα έγραψε:
25 Ιαν 2024, 12:20
Εγώ πλέον αν θέλω να παραγγείλω κάτι απ'εξω το παραγγέλνω συνήθως απο την Γερμανία. Δεν παραγγέλνω από το Η.Β. για να να αποφύγω το τελωνείο.
Αυτο ναι,ειναι μια καλη πρακτικη. Απο τη στιγμη που εχεις μια ενοποιημενη αγορα 400εκ, εννοειται πως σε αυτη θα απευθυνθεις πρωτα.

Κι επειδη αναφερθηκε η Γερμανια, δε θα πω ποτε "καλα να παθει ο Γερμανικος λαος" επειδη ψηφιζε την Μερκελ, ετσι ειναι παρανοια να ασχολουμαστε με εναν αλλο λαο μονο και μονο επειδη ψηφισε αυτο που ψηφισε σε ενα δημοψηφισμα.
Δηλαδη ασχετα αν μας αφορα ή οχι*, δε μπορουμε να πουμε οτι οι μπρεξιταδες τα εκαναν σκατα? :102:

*μας αφορα αλλα ας δεχτω οτι δε μας αφορα

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Φεβ 2024, 16:29

Αλιόσα έγραψε:
25 Ιαν 2024, 12:20
Εγώ πλέον αν θέλω να παραγγείλω κάτι απ'εξω το παραγγέλνω συνήθως απο την Γερμανία. Δεν παραγγέλνω από το Η.Β. για να να αποφύγω το τελωνείο.
Portia έγραψε:
25 Ιαν 2024, 12:15
Και θα το ξαναπω: ειναι μορφη κοινωνιοπαθειας το να ασχολειστε οκτω χρονια μετα με ενα δημοκρατικο αποτελεσμα το οποιο εγινε σεβαστο απο τους θεσμους.Αφηστε το στην ακρη και προχωρηστε.
Ε όχι ακριβώς, απλώς συνέπεσαν οι επιθυμίες του πολιτικού συστήματος και πλειοψηφίας του λαού (έστω και οριακής) για την έξοδο από την Ε.Ε.
Και εγω δυστυχως διεκοψα με ολους τους προμηθευτες μου στην Αγγλια. Μονο 1-2 εχω κρατησει και αυτο επειδη παραγουν συγκεκριμενα πργματα που μονο αυτοι εχουν.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 19 Φεβ 2024, 07:34

Λονδίνο
Πώς τα παίρνατε στον καπιταλισμό?

https://www.tiktok.com/@joeinthecut/vid ... GuPR29f_p8
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30680
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Φεβ 2024, 14:45

4:20 rant για το χάλι του ΗΒ

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ηνωμενο Βασιλειο: η πορεια προς τον πατο .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 21 Μαρ 2024, 23:44

Βρετανία. Και μέσα και έξω από την ΕΕ ο καπιταλισμός στις κρίσεις δεν κάνει διακρίσεις!
Σε επίπεδα ρεκόρ ο αριθμός των παιδιών που ζουν σε κατάσταση φτώχειας - 4,3 εκατομμύρια παιδιά ζουν σε νοικοκυριά με χαμηλό εισόδημα
Το 21% του πληθυσμού ήταν σε κατάσταση φτώχειας, δηλαδή 14,3 εκατομμύρια άνθρωποι
Μεταξύ 2022-23 η χώρα βίωνε επί μήνες πρωτοφανή επίπεδα πληθωρισμού, που ξεπέρασε το 10%, λόγω της αύξησης της τιμής της ενέργειας και των τροφίμων, κυρίως ως αποτέλεσμα του πολέμου στην Ουκρανία

https://www.ertnews.gr/eidiseis/diethni ... Rk8atrrB30
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών