Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 09 Φεβ 2024, 10:42

Green Dragon έγραψε:
09 Φεβ 2024, 08:50
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 09:48
Οι παραγωγικές δυνάμεις της κοινωνιας είναι γιγάντιες για να χωρέσουν στα δεσμά της καθυστερημένης και παρωχημένης ατομικής ιδιοκτησίας.
Σόρυ αλλά η ατομική ιδιοκτησία είναι φυσικό ένστικτο και από τα πιο βαθιά μάλιστα. Στον μελλοντικό κομμουνισμό θα υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, μπορεί όχι μέσων παραγωγής αφού αυτά θα τα τρέχουν μηχανές αλλά για όλα τα υπόλοιπα.
Συνήθως γίνεται διάκριση μεταξύ ατομικής - private ιδιοκτησίας (μέσα παραγωγής) και προσωπικής - personal ιδιοκτησίας (μέσα κατανάλωσης). Ακόμα και στον πιο προχωρημένο καπιταλισμό πάντως, το σύνθημα you will own nothing and you will be happy αναφέρεται σε μια στρεβλωμένη εκδοχή αυτού που θέλουν οι κομμουνιστές: ατομική ιδιοκτησία για τους (πολύ) λίγους, προσωπική ιδιοκτησία για τους πάντες που όμως θα αποτελείται από άφθονα σκατολοΐδια και ίσως κάποια διαρκή αγαθά χωρίς μεγάλη διάρκεια ζωής (planned obsolescence). Γενικά, δεν υπάρχει οικονομικό σύστημα αυτή τη στιγμή που να επιδιώκει όντως την επέκταση της ατομικής ιδιοκτησίας, η οποία εξάλλου γίνεται και αυτή σε μεγάλο βαθμό "παραστατική" μέσω των μετοχών, όπως το παραστατικό χρήμα που έχουμε τώρα. Απόψεις περί "λαϊκού καπιταλισμού" ή κάποια μορφή διανεμητισμού (distributism) είναι πρακτικά ανύπαρκτες ακόμα και σε επίπεδο κομματιδίων και πιθανότατα πιο ουτοπικές και από την ελπίδα περί παγκόσμιας επανάστασης.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Φεβ 2024, 11:28

Ναι, βασικά δεν ισχύει ότι θέλουμε να μοιραζεστε οδοντόβουρτσες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 09 Φεβ 2024, 15:20

micmic έγραψε:
08 Φεβ 2024, 09:00
Εγώ πάντως δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι η μετάβαση προς ένα δικαιότερο σύστημα (όπως και αν λέγεται αυτό), ΔΕΝ πρόκειται να έρθει μέσω "συνειδητοποίησης των μαζών", "πάλης των τάξεων", "επανάστασης" κτλ. Η ιστορία έχει δείξει ότι οι επαναστάσεις χρησιμεύουν κυρίως ως μέσο εκτόνωσης των μαζών ή/και αναδιανομής του πλούτου μεταξύ διαφορετικών ομάδων ολιγαρχών. Η μεγάλη μάζα των ανθρώπων είναι εγγενώς ηλίθιοι και πολύ πιθανόν να ψηφίζουν ενάντια στο προσωπικό τους συμφέρον. Και δεν εννοώ καν το μεσοπρόθεσμο συμφέρον, ψηφίζουν ενάντια ακόμα και στο βραχυπρόθεσμο, ατομικό συμφέρον τους.

Το θεωρώ πολύ πιο πιθανόν η μετάβαση προς ένα δικαιότερο σύστημα να συμβεί σταδιακά από έναν συνδυασμό πανίσχυρων αλλά καλοπροαίρετων ολιγαρχών που θα κινούν τα νήματα προς αυτή την κατεύθυνση. Με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι ενδιαφέρονται σήμερα για την προστασία του ορεινού γορίλλα, χωρίς οι ίδιοι οι γορίλλες να έχουν καμμία συμμετοχή στη διάσωσή τους. Αλλά και για την κατάργηση της δουλείας πχ, μάλλον κάποιες άρχουσες τάξεις αγωνίστηκαν περισσότερο από τους δούλους γι'αυτήν - για να μην αναφέρουμε το ότι οι δούλοι πολλές φορές πολέμησαν ενάντια στην ίδια τους την απελευθέρωση.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί από τους ήρωες των κομμουνιστών γεννήθηκαν σε εύπορες οικογένειες...

.

Α γειά Τζεντάι ..... :smt023

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19759
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Φεβ 2024, 08:56

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
09 Φεβ 2024, 10:15
Green Dragon έγραψε:
09 Φεβ 2024, 08:50
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 09:48
Οι παραγωγικές δυνάμεις της κοινωνιας είναι γιγάντιες για να χωρέσουν στα δεσμά της καθυστερημένης και παρωχημένης ατομικής ιδιοκτησίας.
Σόρυ αλλά η ατομική ιδιοκτησία είναι φυσικό ένστικτο και από τα πιο βαθιά μάλιστα. Στον μελλοντικό κομμουνισμό θα υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, μπορεί όχι μέσων παραγωγής αφού αυτά θα τα τρέχουν μηχανές αλλά για όλα τα υπόλοιπα.
αυτό που θα υπάρχερι είναι η ατομική χρήση/κατανάλωση. Αυτό που θα καταπιέζεται είναι να απαγορεύεις σε κάποιον άλλον τη χρήση του.
Μεγάλη ανωμαλία αυτό, στο κρεββάτι μου θέλω να κοιμάμαι μόνο εγώ, όχι ο κάθε τυχαίος. Τα ρούχα μου θέλω να τα φοράω μόνο εγώ, όχι ο Μανώλης ο βρωμύλος. Δεν πρόκειται ν' αλλάξει αυτό, είναι κόντρα στην ανθρώπινη φύση, ο άνθρωπος έχει ανάγκη από σταθερές αλλιώς τρελαίνεται.

Η ιδιοκτησία δεν πρόκειται να καταργηθεί, είναι γραμμένη στο DNA μας. Το κέρδος ναι, δεν θα έχει νόημα.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 10 Φεβ 2024, 09:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Φεβ 2024, 11:28
Ναι, βασικά δεν ισχύει ότι θέλουμε να μοιραζεστε οδοντόβουρτσες.
Kαι τι θα κανουμε τις οδοντοβουρτσες χωρις οδοντοκρεμα;
Με μια Κολινος βγαζεις γκομενα που ελεγε και ο Χαρυ Κλυνν
ενταξει μην με παιρνεις στα σοβαρα πλακα κανω. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Ερώτηση προς κομμουνιστές: Πότε θα πεθάνει ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 10 Φεβ 2024, 15:19

Green Dragon έγραψε:
10 Φεβ 2024, 08:56
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
09 Φεβ 2024, 10:15
Green Dragon έγραψε:
09 Φεβ 2024, 08:50


Σόρυ αλλά η ατομική ιδιοκτησία είναι φυσικό ένστικτο και από τα πιο βαθιά μάλιστα. Στον μελλοντικό κομμουνισμό θα υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, μπορεί όχι μέσων παραγωγής αφού αυτά θα τα τρέχουν μηχανές αλλά για όλα τα υπόλοιπα.
αυτό που θα υπάρχερι είναι η ατομική χρήση/κατανάλωση. Αυτό που θα καταπιέζεται είναι να απαγορεύεις σε κάποιον άλλον τη χρήση του.
Μεγάλη ανωμαλία αυτό, στο κρεββάτι μου θέλω να κοιμάμαι μόνο εγώ, όχι ο κάθε τυχαίος. Τα ρούχα μου θέλω να τα φοράω μόνο εγώ, όχι ο Μανώλης ο βρωμύλος. Δεν πρόκειται ν' αλλάξει αυτό, είναι κόντρα στην ανθρώπινη φύση, ο άνθρωπος έχει ανάγκη από σταθερές αλλιώς τρελαίνεται.

Η ιδιοκτησία δεν πρόκειται να καταργηθεί, είναι γραμμένη στο DNA μας. Το κέρδος ναι, δεν θα έχει νόημα.
μα δεν είναι σκεπτικό να έχεις μικρή παραγωγή. Ο κομμουνισμός είναι επίκαιρος επειδή ήδη ο καπιταλισμός ετοιμάζει τις προυποθέσεις με μεγάλη παραγωγή. Π.χ. πήρες παράδειγμα τα κρεββάτια, αν και δεν είναι εκεί η προτεραιότητα φαντάζεσαι να έχεις 50.000 κρεβάτια και να λες είναι δικα΄μου απαγορεύω στους εργατες να τα χρησιμοποιείσουν; Ε κάτι τέτοιο καταπιέζεται.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών