ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9977
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 11:09

Τέλος πάντων κάτσε ψάξτο λίγο μόνη σου αν σ'ενδιαφέρει.
30χιλ υπάλληλοι μόνο για τους Παλαιστίνιους ο ΟΗΕ, 24 χιλιάδες για ΌΛΟΥΣ τους υπόλοιπους πρόσφυγες όλου του πλανήτη.
Και υπόψην, αν θες να κάνεις παιδί καλύτερα στη Γάζα παρά στην Αθήνα, έχουν μηδέν ποσοστό θνησιμότητας με τόσους εθελοντές και νοσοκομεία που έχουνε πλακώσει εκεί πέρα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2024, 11:10

Όνειρο ακούγεται, ευτυχώς που ακούγονται και οι φωνές των παιδιών ενός κατώτερου θεού που δεν μένουν στην πρωτεύουσα των προνομίων τη Γάζα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Απρ 2024, 11:12

Διάβαζοντας τον τσιλαρο μου ερχεται να τα μαζεψω ολα και να παω να ζησω το παλεστ7νιαν ντριμ κι εγω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 11:15

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:53
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:43
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:34

Μια μαλακία υπήρχε αλλά άστο αυτό. Όταν οι Σύριοι, Κούρδοι, Ιρακινοί, Σομαλοί, Γιεμένοι και λοιποί πρόσφυγες πάνε στην Αγγλία και την Αμερική που τους δέχεται και τους βγάζει διαβατήρια, γιατί χάνουν το καθεστώς του πρόσφυγα και οι Παλαιστίνιοι όχι;
Στο βαθμό που ισχύει, επειδή οι Παλαιστίνιοι έχουν ενταχθεί στο UNRWA που είναι προγενέστερο της συνθήκης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες.

Και επειδή να σταματήσεις να τους αναγνωρίζεις ως πρόσφυγες σημαίνει ότι παίρνεις θέση στη διαμάχη τους με το Ισραήλ, καθώς οι Παλαιστίνιοι ακόμα διεκδικούν το "δικαίωμα της επιστροφής". Και δε νομίζω να θεωρεί κανείς αυτό το δικαίωμα παράλογο στην προκειμένη περίπτωση, όταν το Ισραήλ θεμελιώθηκε σε δικαίωμα επιστροφής όχι μετά από 80 αλλά μετά από 1800 χρόνια.
Πολλοί λαοί έχουν θεμελιώσει δικαίωμα επιστροφής ως πρόσφυγες, αλλά δεν φτιάξαμε ξεχωριστό ΟΗΕ ειδικά γι'αυτούς. Εσύ έκατσες πριν και κατέγραψες από τον ΟΟΣΑ πόσα χρήματα παίρνουν σε μετρητό, αλλά ο ειδικός Παλαιστινιακός ΟΗΕ παρέχει σε είδος και τζάμπα παιδεία και υγεία με εθελοντές συν 30.000 θέσεις εργασίας σε Παλαιστίνιους με δυτικούς μισθούς (οι οποίοι μετά πάνε και γίνονται και τζιχάντια της Χαμάς καμμιά φορά αλλά δεν πειράζει). Εσένα δηλαδή αυτά δε σου φαίνονται προνομιακά; Τους πέταξαν λέει οι Εβραίοι απ'τα σπίτια τους, ουάο φοβερό δεν έχει ξαναγίνει, δηλαδή κάτι Αρμένιοι και Ασσύριοι που κόντεψαν να τους αφανήσουν οι Τούρκοι τι να πούνε; Kαμμιά 40αριά εκατομμύρια Κούρδοι που ακόμα δεν έχουν χώρα τι να πούνε; Κάτι Γιεμένοι που έχουνε χάσει 400.000 ανθρώπους και έχει πέσει κυριολεκτικά χολέρα; Κάτι Σύριοι που τους σφάζουνε στο γόνατο τώρα που μιλάμε; Διπλανές χώρες όλες αυτές, αυτοί δηλαδή γιατί να μην έχουν δικό τους ΟΗΕ κατασκηνωμένο με 30,000 κόσμο να τους υπηρετεί και τζάμπα υγεία και παιδεία εις τον αιώνα τον άπαντα αμήν;
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πρέπει να κάτσω να εξηγώ μία μία τις διαφορές;

Αλλά νομίζω ότι εύκολα εξηγείται τι το ιδιαίτερο έχουν οι Παλαιστίνιοι, αν δει κανείς ποιοι είναι οι μόνοι πρόσφυγες στους οποίους δίνεται περισσότερη βοήθεια κατά κεφαλή από όση στους Παλαιστινίους, τους Ουκρανούς. Περίπου 3 δις δολλάρια το έτος σε βάθος εξαετίας μόνο η ΕΕ.
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9977
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 11:20

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 11:15
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πρέπει να κάτσω να εξηγώ μία μία τις διαφορές;

Αλλά νομίζω ότι εύκολα εξηγείται τι το ιδιαίτερο έχουν οι Παλαιστίνιοι, αν δει κανείς ποιοι είναι οι μόνοι πρόσφυγες στους οποίους δίνεται περισσότερη βοήθεια κατά κεφαλή από όση στους Παλαιστινίους, τους Ουκρανούς. Περίπου 3 δις δολλάρια το έτος σε βάθος εξαετίας μόνο η ΕΕ.
Όχι δε χρειάζεται να μου το εξηγήσεις, ξέρω, δεν έχει λευκούς/αποικιοκράτες/εβραίους.

Αυτό που θα ήθελα να μου εξηγήσεις είναι τι κίνητρο έχουν οι Παλαιστίνιοι να φτιάξουν δικό τους κράτος. Από τη μία θα γλιτώσουν το 1% που σκότωσαν οι Εβραίοι, θα σταματήσει αυτό. Από την άλλη, το υπόλοιπο 99% τι θα κάνει χωρίς βοήθειες; Τι έχουνε φτιάξει όταν είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν κάτι, και τι είδους χώρες έχουνε φτιάξει οι γείτονες/αδέρφια τους δεξιά κι αριστερά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 16 Απρ 2024, 11:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 11:23

Bazoomba έγραψε:
16 Απρ 2024, 11:12
Διάβαζοντας τον τσιλαρο μου ερχεται να τα μαζεψω ολα και να παω να ζησω το παλεστ7νιαν ντριμ κι εγω.
Μια χαρά θέρετρο ήταν πριν κανουν οι Χαμασατζήδες την εισβολή και παρουν ως απάντηση μετά την άλλη εισβολή-ισοπέδωση.
Εχω δει το before/after σε κατι φωτος και στο μπηφόρ ηταν καλυτερη απο Καραϊβική.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30695
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Απρ 2024, 12:26

δλδ η κατάσταση θα διορθωνοταν με την ίδρυση ανεξαρτήτου διεθνώς αναγνωρισμενου παλαιστινιακου κράτους
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30695
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Απρ 2024, 12:28

στα σύνορα των αποφάσεων του ΟΗΕ
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2024, 12:28

Πήγα μια βόλτα χτες, γεμάτες οι καφετέριες στη Γάζα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 12:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2024, 12:28
Πήγα μια βόλτα χτες, γεμάτες οι καφετέριες στη Γάζα.
Και στην αργία του Eid, 100% πληρότητα τα καταλύματα.
Z

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 13:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2024, 12:28
Πήγα μια βόλτα χτες, γεμάτες οι καφετέριες στη Γάζα.
Στο Ισραηλ ειναι οντως γεμάτες παντως (και ηταν ακομα και το Σαββατόβραδο της Ιρανικης επίθεσης) παρότι κινδυνεύουν ανα πάσα στιγμή να φανε ρουκέτα στο κεφάλι. Ειναι τραγικό να ζεις ετσι, θελει καντάρια ψυχολογικών δυνάμεων.

Εβλεπα μια συνεντευξη που επαιρνε ενα καναλι σε ραντομ Ισραηλινο το Σαββατοβραδο της επιθεσης, και τον ρωτουσε αν αυτος και η παρεα του φοβουνται, αν σκεφτονται να γυρισουν σπιτι τους κτλ, και τους απαντησε κατι σε στυλ "δεν παμε πουθενα, ο φιλος μου εχει γενεθλια σημερα και θα το γιορτάζουμε μεχρι το πρωι. Αλλωστε ετσι εχουμε μαθει να ζουμε εμεις, εδω και πολλά χρονια. Το σημερινο δεν μας λεει κατι παραπανω".

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Απρ 2024, 13:15

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:28
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:17
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:07


Πολυτελείας δεν το λες ακριβώς, με τέτοια ποσά. Αλλά είναι πρώτοι μόνο αν αγνοήσεις βοήθεια σε λαούς που έχουν κράτος. Η διεθνής βοήθεια που έχει λάβει διαχρονικα οι Παλαιστίνιοι είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχει λάβει διαχρονικά το Ισραήλ. Και αυτά τα δύο σχετίζονται άμεσα, δεν είναι τυχαίο ότι τα ποσά για τους Παλαιστινίους γίνονται σημαντικά μόνο μετά το Όσλο, που η PLO αναγνώρισε το Ισραήλ, και ότι η μερίδα του λέοντος πάει στην ΠΑ.
Όχι, πολυτελείας το λέω, συγνώμη. Εξήγησέ μου για ποιό λόγο οι Παλαιστίνιοι να είναι οι μοναδικοί πρόσφυγες σε όλο τον πλανήτη που έχουν ξεχωριστό ΟΗΕ ειδικά γι'αυτούς. Εξήγησέ μου γιατί ειδικά και μόνο οι Παλαιστίνιοι να έχουν διαφορετικό ορισμό πρόσφυγα από ότι όλοι οι άλλοι.

Το ξέρεις ότι αν εφαρμόσεις τον Παλαιστινιακό ορισμό του πρόσφυγα, τότε οι κόρες μου που ειναι γέννημα-θρέμμα Αυστραλέζες θα ήταν πρόσφυγες, επειδή η γιαγιά μου εκδιώχθηκε από το σπίτι της στη Μικρά Ασία το 1922; Δεν κάνω πλάκα, θα ήταν καταγεγραμμένες στο μητρώο της UNWRA και θα δικαιούνταν ανθρωπιστική βοήθεια. Γιατί μόνο οι Παλαιστίνιοι και όχι τα παιδιά μου ή οποιοσδήποτε άλλος;
Γιατί υπάρχει αναγνωρισμένο κράτος που παρέλαβε τους Έλληνες πρόσφυγες, αποδέχτηκε το στάτους κβο, και τους έχει δώσει υπηκοότητα; Και επειδή δεν ζουν οι απόγονοι των μικρασιατών σε στρατόπεδα προσφύγων.
Ο Λίβανος δεν είναι αναγνωρισμένο κράτος;
Δεν παρέλαβε τους Παλαιστινίους πρόσφυγες; Δεν τους έδωσε υπηκοότητα;
Αν κάποιοι δεν πήγαν εκεί, αλλά προτίμησαν τα στρατόπεδα προσφύγων, επιλογή τους.

Και τι έκαναν οι Παλαιστίνιοι στον Λίβανο; Προκάλεσαν πόλεμο και έδιωξαν τους χριστιανούς που ήταν ήδη εκεί.

Όταν λέω εγώ για αναλύσεις σε αναρχοαυτόνομα στέκια ...
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2024, 13:17

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:10
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2024, 12:28
Πήγα μια βόλτα χτες, γεμάτες οι καφετέριες στη Γάζα.
Στο Ισραηλ ειναι οντως γεμάτες παντως (και ηταν ακομα και το Σαββατόβραδο της Ιρανικης επίθεσης) παρότι κινδυνεύουν ανα πάσα στιγμή να φανε ρουκέτα στο κεφάλι. Ειναι τραγικό να ζεις ετσι, θελει καντάρια ψυχολογικών δυνάμεων.

Εβλεπα μια συνεντευξη που επαιρνε ενα καναλι σε ραντομ Ισραηλινο το Σαββατοβραδο της επιθεσης, και τον ρωτουσε αν αυτος και η παρεα του φοβουνται, αν σκεφτονται να γυρισουν σπιτι τους κτλ, και τους απαντησε κατι σε στυλ "δεν παμε πουθενα, ο φιλος μου εχει γενεθλια σημερα και θα το γιορτάζουμε μεχρι το πρωι. Αλλωστε ετσι εχουμε μαθει να ζουμε εμεις, εδω και πολλά χρονια. Το σημερινο δεν μας λεει κατι παραπανω".
Άλλο όμως να ζεις έτσι επειδή έχεις επιλέξει ότι είναι worth the risk να στήσεις και να συντηρείς ένα καθεστώς απαρτχάιντ, άλλο επειδή απλά έτυχε να γεννηθείς σε μια υπαίθρια φυλακή.

Τεσπα, εδώ μιλούσαμε για το απίστευτο πρίβιλετζ των Παλαιστίνιων.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Απρ 2024, 13:20

dna replication έγραψε:
16 Απρ 2024, 12:28
στα σύνορα των αποφάσεων του ΟΗΕ
Την οποια ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ αποφαση του ΟΗΕ καταπατησαν ολοι οι παλαιστινιοι και αραβες γυρω γυρω με επιθεση στο Ισραηλ πολλες φορες με τα γνωστα αποτελεσματα, και τωρα κλαινε γιατι ετσι. Ας κλαινε και ακομα τιποτα δεν ειδαν.Εχει κι αλλο κρεας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2024, 13:25

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών