Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Απρ 2024, 20:28

Ακόμη και η Ιταλία που έχει μια παράδοση στήριξης στην Αλβανία, απείχε.

Εμείς μην χάσουμε και δεν ακολουθήσουμε την δυτική γραμμή, ακόμη και κόντρα στα συμφέροντά μας.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34896
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Απρ 2024, 20:36

NewModelArmy έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:51
panos291 έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:48
Οι μαλακες της κυβέρνησης δεν είναι κατα του αναθεωρητισμου εδω?
Τα παραπονα σου στον Γιοσιπ Μπροζ Τιτο που έδωσε αυτονομία στο Γιουγκοσλαβικο Κοσοβο.
Αυτονομία έδωσε και όχι δικαίωμα ανεξαρτησίας.Η ανεξαρτησία του Κοσόβου είναι ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΝΟΡΏΝ στην Ευρώπη.Δεν είναι τυχαίο ότι το συμβούλιο για την εφαρμογή των συμφωνιών του Ελσίνκι διαλύθηκε περί το 2007 όταν αποφασίσθηκε από τις δυτικές χώρες η αναγνώριση της ανεξαρτησίας του Κοσόβου διότι αυτό αντίκειτο στις συμφωνίες.

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 17 Απρ 2024, 20:36

Γυφτάκι έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:10
Golden Age έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:04
Σενέκας έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:50


Η Ισπανία τι έπαθε?
Η Ισπανία απο την αρχή είναι κατα της αναγνωρίσεως του ψευδοκράτους του Κοσσόβου, λόγω των αποσχιστικών κινημάτων που υπάρχουν σε αυτή. Εμείς πάλι...τον παίζουμε.
Είσαι σίγουρος ότι τον παίζουμε;; Κάποια ανταλλάγματα θα υπήρξαν για τη χάρη που τους κάναμε .Έτσι πάει .. :102:
Ναι ο Soros που θα έχει πάρει το χοντρό κασέρι από τους Τουρκαλβανούς ναρκέμπορους θα στείλει λίγες βαλίτσες στους πρόθυμους, θα βολέψει παιδιά και εγγόνια των πρόθυμων σε ΜΚΟ και διεθνείς οργανισμούς, θα εκβιάσει αυτούς που κρατάει και το παίζουν δύσκολοι, κοκ, έτσι πάει το πράγμα και για αυτό σκάβουμε τον πάτο του βαρελιού.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23381
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Απρ 2024, 20:43

Pillars έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:04
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:43
Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:35


Εγω δεν καταλαβαινω το αντιθετο. Ποια υποχρεωση εχουμε απεναντι στους Κοσσοβαρους? Ειναι δυνατο η Ισπανια να διχνει μεγαλυτερη συνεπεια απο μας?
Ούτε απέναντι σε αυτούς έχουμε καμια υποχρέωση, αλλά αυτοί τουλάχιστον δεν έχουν πλασαριστεί ποτέ ως "ντε και καλά σύμμαχοι και αδέρφια μας" από το κατεστημενο (εγχώριο η εξωτερικό δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει ακόμα) που εδώ και τόσα χρόνια πλασάρονται οι Σέρβοι.

Από μικρός θυμάμαι που άκουγα στην τβ για Ελλαδα-Σερβια συμμαχία και τέτοια, χωρίς να είμαστε και καν γείτονες ξέρω 'γω, να συνορεύουμε, και μου ακουγόταν παράλογο.
Αν είναι μόνο λόγω θρησκείας, τότε γιατί δεν προπαγανδιζόταν αντιστοίχως και συμμαχία με τη Γεωργία ξέρω 'γω?
Ο γούγλης είναι φίλος σου.
Δεν σου είναι αρκετοί οι κοινοί αγώνες απελευθέρωσης από τους Τούρκους, ενάντια στις Κεντρικές Αυτοκρατορίες στον ΑΠΠ, και ενάντια τον ναζισμό στον ΒΠΠ;
1821 «Σχέδιον γενικόν» Το σχέδιο προέβλεπε πολλαπλά χτυπήματα κατά των Τούρκων: Αρχικά, εξέγερση των Σέρβων και Μαυροβουνίων, έπειτα επανάσταση στη Μολδοβλαχία, κατάληψη της Ηπείρου με την ευκαιρία της εξέγερσης του Αλή πασά και πυρπόληση του τουρκικού στόλου στην Κωνσταντινούπολη. Κι ενώ θα συνέβαιναν όλα αυτά, θα σηκωνόταν η επανάσταση της Κύριας Ελλάδας με επίκεντρο την Πελοπόννησο...
Άλλο στο β ΠΠ με την (ενιαία) Σοσιαλιστική Γιουγκοσλαβία (άπειρα ρισπεκτ για τη συμμετοχή και συνεισφορά της στον αντιναζιστικό αγώνα), άλλο μεμονωμένα με την ψεκοθρησκόληπτη Σερβία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34896
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Απρ 2024, 20:45

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:26
Έχουν δουλειά οι Τούρκοι στο συμβουλίο της Ευρώπης και δεν έχουν οι Σέρβοι. :lol:
Το Συμβούλιο της Ευρώπης - που δεν έχει σχέση με την ΕΕ - αρχικά ήταν οργανισμός δυτικών ευρωπαικών χωρών και βεβαίως ήταν η Τουρκία μέλος όπως και η Ελλάδα,η Γιουγκοσλαβία που ήταν κομμουνιστική δεν μπορούσε να ήταν.
Το 1969 υπό την πίεση των σκανδιναβικών χωρών και μετά από καταθέσεις αντιστασιακών η πλειοψηφία εστράφη κατά της Ελλάδος και επίκειτο η αποβολή της οπότε οι χουντικοί αποχώρησαν μόνοι τους.Η Τουρκία ψήφισε υπέρ της Ελλάδος τότε,το θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση καθώς μαθητής δημοτικού δεν είχα ακόμη καταλάβει τη διεθνή πολιτική. :D
Λίγα χρόνια αργότερα όταν έγινε το πραξικόπημα Εβρέν οι ίδιες σκανδιναβικές χώρες ζήτησαν την αποβολή της Τουρκίας.Όμως ο Εβρέν έβγαλε από την φυλακή τον τέως πρωθυπουργό Ετσεβίτ που πήγε στην έδρα του Συμβουλίου,είπε ότι του φέρονται μια χαρά,οι τουρκικές φυλακές είναι σωστές και δεν πρέπει να αποβληθεί η Τουρκία και μετά γύρισε στην Τουρκία για να ξαναμπεί στη φυλακή. :smt005: Η Τουρκία τελικά δεν αποβλήθηκε.Μου είχε κάνει ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση η στάση του Ετσεβίτ,καμμιά ελληνική εφημερίδα δεν τόλμησε τότε να την συγκρίνει με τη στάση των Ελλήνων αντιστασιακών,το πέρασαν ντούκου.



Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Απρ 2024, 20:53

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:43
Pillars έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:04
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:43

Ούτε απέναντι σε αυτούς έχουμε καμια υποχρέωση, αλλά αυτοί τουλάχιστον δεν έχουν πλασαριστεί ποτέ ως "ντε και καλά σύμμαχοι και αδέρφια μας" από το κατεστημενο (εγχώριο η εξωτερικό δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει ακόμα) που εδώ και τόσα χρόνια πλασάρονται οι Σέρβοι.

Από μικρός θυμάμαι που άκουγα στην τβ για Ελλαδα-Σερβια συμμαχία και τέτοια, χωρίς να είμαστε και καν γείτονες ξέρω 'γω, να συνορεύουμε, και μου ακουγόταν παράλογο.
Αν είναι μόνο λόγω θρησκείας, τότε γιατί δεν προπαγανδιζόταν αντιστοίχως και συμμαχία με τη Γεωργία ξέρω 'γω?
Ο γούγλης είναι φίλος σου.
Δεν σου είναι αρκετοί οι κοινοί αγώνες απελευθέρωσης από τους Τούρκους, ενάντια στις Κεντρικές Αυτοκρατορίες στον ΑΠΠ, και ενάντια τον ναζισμό στον ΒΠΠ;
1821 «Σχέδιον γενικόν» Το σχέδιο προέβλεπε πολλαπλά χτυπήματα κατά των Τούρκων: Αρχικά, εξέγερση των Σέρβων και Μαυροβουνίων, έπειτα επανάσταση στη Μολδοβλαχία, κατάληψη της Ηπείρου με την ευκαιρία της εξέγερσης του Αλή πασά και πυρπόληση του τουρκικού στόλου στην Κωνσταντινούπολη. Κι ενώ θα συνέβαιναν όλα αυτά, θα σηκωνόταν η επανάσταση της Κύριας Ελλάδας με επίκεντρο την Πελοπόννησο...
Άλλο στο β ΠΠ με την (ενιαία) Σοσιαλιστική Γιουγκοσλαβία (άπειρα ρισπεκτ για τη συμμετοχή και συνεισφορά της στον αντιναζιστικό αγώνα), άλλο μεμονωμένα με την ψεκοθρησκόληπτη Σερβία.
Η Γιουγκοσλαβία που ήταν στο συμμαχικό στρατόπεδο και δέχτηκε την επίθεση του Άξονα δεν ήταν η κομμουνιστική, αλλά η μοναρχική. Κομμουνιστική έγινε μετά την απελευθέρωση.

Και μια χαρά είναι η Σερβία σήμερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 17 Απρ 2024, 21:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 20:55

foscilis έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:51
Και πως πάει το βασσαλίκι; Πετάει η Ευρώπη;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34896
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Απρ 2024, 20:55

foscilis έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:52
Εχει λαφαζανηδες

Μάλλον τον κύριο αυτόν έχει.


https://www.iefimerida.gr/kosmos/syneli ... oytzntemon

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12986
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 17 Απρ 2024, 20:57

Μαδουραίος έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:21
Ειναι το νημα που δεν θα μπουνε ποτε οι Alex Amsterdam Otto Weininger και τα υπολοιπα ΝΔουλικα
:smt005::smt005::smt005::smt005:

ΚΟΤΕΣ Alex Amsterdam Otto Weininger και λοιπα ΝΔΟΥΛΙΚΑ

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 17 Απρ 2024, 21:02

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:43
Pillars έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:04
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:43

Ούτε απέναντι σε αυτούς έχουμε καμια υποχρέωση, αλλά αυτοί τουλάχιστον δεν έχουν πλασαριστεί ποτέ ως "ντε και καλά σύμμαχοι και αδέρφια μας" από το κατεστημενο (εγχώριο η εξωτερικό δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει ακόμα) που εδώ και τόσα χρόνια πλασάρονται οι Σέρβοι.

Από μικρός θυμάμαι που άκουγα στην τβ για Ελλαδα-Σερβια συμμαχία και τέτοια, χωρίς να είμαστε και καν γείτονες ξέρω 'γω, να συνορεύουμε, και μου ακουγόταν παράλογο.
Αν είναι μόνο λόγω θρησκείας, τότε γιατί δεν προπαγανδιζόταν αντιστοίχως και συμμαχία με τη Γεωργία ξέρω 'γω?
Ο γούγλης είναι φίλος σου.
Δεν σου είναι αρκετοί οι κοινοί αγώνες απελευθέρωσης από τους Τούρκους, ενάντια στις Κεντρικές Αυτοκρατορίες στον ΑΠΠ, και ενάντια τον ναζισμό στον ΒΠΠ;
1821 «Σχέδιον γενικόν» Το σχέδιο προέβλεπε πολλαπλά χτυπήματα κατά των Τούρκων: Αρχικά, εξέγερση των Σέρβων και Μαυροβουνίων, έπειτα επανάσταση στη Μολδοβλαχία, κατάληψη της Ηπείρου με την ευκαιρία της εξέγερσης του Αλή πασά και πυρπόληση του τουρκικού στόλου στην Κωνσταντινούπολη. Κι ενώ θα συνέβαιναν όλα αυτά, θα σηκωνόταν η επανάσταση της Κύριας Ελλάδας με επίκεντρο την Πελοπόννησο...
Άλλο στο β ΠΠ με την (ενιαία) Σοσιαλιστική Γιουγκοσλαβία (άπειρα ρισπεκτ για τη συμμετοχή και συνεισφορά της στον αντιναζιστικό αγώνα), άλλο μεμονωμένα με την ψεκοθρησκόληπτη Σερβία.
:c020:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Απρ 2024, 21:13

πατησιωτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:55
foscilis έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:52
Εχει λαφαζανηδες

Μάλλον τον κύριο αυτόν έχει.


https://www.iefimerida.gr/kosmos/syneli ... oytzntemon
Ναι γιατι ετσι δουλευει η ανεξαρτησια, λες "κυρια γιατι αναγνωρισατε τον Γιωργακη, σελω κι εγω".

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 17 Απρ 2024, 21:17

Ειχαμε αντιδρασεις απο τα υπολοιπα κομματα για την ψηφο αυτη;

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το Συμβούλιο της Ευρώπης ψηφίσει την ένταξη του Κοσόβου σε αυτό, υπέρ ψήφισε και η Ελλάδα, οργή από Σερβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Απρ 2024, 21:30

Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 21:17
Ειχαμε αντιδρασεις απο τα υπολοιπα κομματα για την ψηφο αυτη;
:smt038:smt023

Ψύχραιμη μαυροκορδατική θεώρηση !
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών