Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10028
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 02:58

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 02:41
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 02:35
enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 02:30
ναι είναι γιδοβοσκοι ξεκαθαρα, και είναι οι μπροστάρηδες.
πώς γίνεται ρε πστ να φτιάχνεις πόρσε και ταυτόχρονα να είσαι γιδοβοσκός; Ειλικρινής απορία
Κάτι ζίμενς/μπος/thyssen/DT δε χρειάζονται τεχνολογία να φτιάξουνε τίποτα;
οι πορσε κλπ νομίζω είναι κληρονομια που πολεμου, και είναι μηχανικά πράγματα κυρίως. Είδες τι έκανε η χιομι με το συ7 σε 3 χρονια;*, Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το έβγαλαν, τους θαυμάζω γενικά αυτούς, αλλα παλι δεν το χωράει το μυαλό μου ότι το κατάφεραν.

η σιεμενς ειναι δυνατη πολυ ναι, αλλα δεν αλλάζει την ουσία, έχουν μια ήπειρο στον πολιτικο τους έλεγχο, και ειμαστε πελατες αμερικανων στις υπηρεσίες, δεν τα πήγαν καλά καθόλου νομίζω.


* δεν εδώ αν θες, 3 χρονια, δεν μπορώ να το πιστέψω.
SpoilerShow
ζιαομί είναι ο ορισμός του ACME, υπάρχει τίποτα που δεν φτιάχνουνε;
σαν τη τζένεραλ μότορς με στεροειδή
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 03:00

μόνο η χιομι ειναι; η χουαγεη που ο αλλος την λέει πεθαμένη έχει πιο μεγάλη γκάμα δραστηριοτητων από την σαμσουνγκ.

δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μαζευτεί αυτό που πάει να γίνει, μόνο με βόμβες νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10028
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 03:02

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:00
δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μαζευτεί αυτό που πάει να γίνει, μόνο με βόμβες νομίζω.
πάντα έτσι μαζευότανε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Απρ 2024, 03:13

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:00
δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μαζευτεί αυτό που πάει να γίνει, μόνο με βόμβες νομίζω.
Μπορεί να υπάρξουν κι άλλου τύπου εξελίξεις. Ο μέσος νεαρός μορφωμένος Κινέζος σήμερα δεν έχει σχέση με τον πατέρα και τον παππού του. Πιθανόν να μην μπορέσει να ανεχθεί την ασφυκτική πίεση του κράτους του, ειδικά όταν σε μερικά χρόνια μπορεί να αντιμετωπίσουν κι εκεί εντονότερα προβλήματα που η δύση προσπαθεί να διαχειριστεί εδώ και 3 δεκαετίες: ανεργία, ναρκωτικά, νεανική παραβατικότητα.

Είναι επόμενο ένα συγκεντρωτικό και αυταρχικό καθεστώς με τεράστια πρόσβαση σε πόρους και ανθρώπινο δυναμικό να μπορεί να προοδεύει με ταχείς ρυθμούς όταν δεν διοικείται από χαζοχαρούμενους κλόουν (που συχνά ψηφίζουμε στις δυτικές δημοκρατίες). Το ερώτημα είναι για πόσο ακόμα θα μπορεί να συνεχίσει να μην αμφισβιτείται όταν θα υπάρξει μια κρίσιμη μάζα χορτάτων που δεν θα μπορούν να ονειρευτούν κάτι παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 03:15

ST48410 έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:13
enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:00
δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μαζευτεί αυτό που πάει να γίνει, μόνο με βόμβες νομίζω.
Μπορεί να υπάρξουν κι άλλου τύπου εξελίξεις. Ο μέσος νεαρός μορφωμένος Κινέζος σήμερα δεν έχει σχέση με τον πατέρα και τον παππού του. Πιθανόν να μην μπορέσει να ανεχθεί την ασφυκτική πίεση του κράτους του, ειδικά όταν σε μερικά χρόνια μπορεί να αντιμετωπίσουν κι εκεί εντονότερα προβλήματα που η δύση προσπαθεί να διαχειριστεί εδώ και 3 δεκαετίες: ανεργία, ναρκωτικά, νεανική παραβατικότητα.

Είναι επόμενο ένα συγκεντρωτικό και αυταρχικό καθεστώς με τεράστια πρόσβαση σε πόρους και ανθρώπινο δυναμικό να μπορεί να προοδεύει με ταχείς ρυθμούς όταν δεν διοικείται από χαζοχαρούμενους κλόουν (που συχνά ψηφίζουμε στις δυτικές δημοκρατίες). Το ερώτημα είναι για πόσο ακόμα θα μπορεί να συνεχίσει να μην αμφισβιτείται όταν θα υπάρξει μια κρίσιμη μάζα χορτάτων που δεν θα μπορούν να ονειρευτούν κάτι παραπάνω.
ναι θα αλλάξουν τα πράγματα μάλλον οκ, αλλα αυτα αφορουν αμερικανους κινεζους, στην Ευρώπη μείναμε πίσω. Μετρήστε ρε παιδια ποσες υπηρεσιες χρησιμοποιει ο κάθε ένας στο ίντερνετ, πόσες είναι ευρωπαϊκές, έστω στην αρχική ιδέα και ας την αγόρασαν μετά οι Αμερικανοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 22 Απρ 2024, 03:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40745
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Απρ 2024, 03:16

axilmar έγραψε:
21 Απρ 2024, 11:10
Δημοκρατια ειναι να ψηφιζουν εαν θελουν το Τικ Τοκ ή οχι.

Δημοκρατια δεν σημαινει να δεχονται ολοι τα παντα.
Έγινε δημοψήφισμα και δεν το πήραμε χαμπάρι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Απρ 2024, 03:27

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:15
ναι θα αλλάξουν τα πράγματα μάλλον οκ, αλλα αυτα αφορουν αμερικανους κινεζους, στην Ευρώπη μείναμε πίσω. Μετρήστε ρε παιδια ποσες υπηρεσιες χρησιμοποιει ο κάθε ένας στο ίντερνετ, πόσες είναι ευρωπαϊκές, έστω στην αρχική ιδέα και ας την αγόρασαν μετά οι Αμερικανοί.
Συμφωνώ. Αλλά αντιμετωπίζεις την Ευρώπη σαν ένα πράγμα ενώ δεν είναι. Πάει να γίνει τώρα τελευταία λόγω κινδύνου της αρκούδας όπου σταμάτησαν να ασχολούνται αν η Ελλάδα και η Ιταλία πιάνουν τους στόχους. Μέχρι τον κορωνοϊό τράβαγε το κάρο ο καθένας λίγο πιο εδώ ή πιο εκεί ανάλογα πως τον συνέφερε. Και αυτό ήταν πιο φανερό πριν το μπρέξιτ. Αλλά και πάλι είναι ένας πολύ δυσκίνητος οργανισμός.

Η οικονομία της Γερμανίας είναι αρκετά μικρότερη της Κινεζικής και της Αμερικανικής. Οπότε;
Κάνει κάτι παραπάνω ο Καναδάς ή η Αυστραλία για να έχουμε τόσο υψηλές απαιτήσεις από τους Γερμανούς;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 03:32

Νομίζω είναι κατάντια που συζητάμε για το τικτοκ στην Αμερική λες και μας αφορά η διαδικασια αποφασης, λες και έχουμε την παραμικρή σχέση εμείς, και δεν λέω σαν Ελλάδα, η Ευρώπη είναι πολύ πίσω από όλα αυτά, δεν έχουμε κανένα δικό μας κοονωνικό δικτυο, μια ήπειρος πελάτης που θεωρει επιτευγμα τεχνολογικο να βαζει κανονισμους λειτουργιας, πολύ περίεργο είναι νομίζω.

ο Καναδάς τουλάχιστον είχε ένα βλακμπερι, και ξέρεις γιατί ε, γιατί οι Γερμανοί είπαν δεν αξίζει τον κόπο, μόδα είναι η τεχνολογία, θα περάσει.

και αυτά που λες για έλεγχο στην Κίνα τα ακουω λιγο περιεργα, δεν μπορούμε γιατί είμαστε πίσω, αλλιώς όλα θα τα κάναμε κει εμείς εδώ νομίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40745
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Απρ 2024, 03:36

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
21 Απρ 2024, 14:50
Κανείς σχεδόν δεν πληρώνεται με μίνιμουμ μισθό και το σέρβις σε εστιατόρια είναι συνήθως κλάσεις ανώτερο (λόγω τιπς) σε σχέση με άλλες χώρες. Για τα φοιτητικά δάνεια, για τους περισσότερους το υπόλοιπο είναι λιγότερο από όσο στοιχίζει ένα μέσο καινούργιο αυτοκίνητο. Όπως και με τις πιστωτικές, άμα πληρώνεις κάθε μήνα το ελάχιστο, χρειάζεται 30+ χρόνια για να αποπληρωθεί. Επιλογή είναι η μη αποπληρωμή του νωρίτερα. Για τους περισσότερους, άμα σφίξουν λίγο το ζωνάρι για 1-2 χρόνια είναι απλή υπόθεση, αλλά τα ταξίδια/μπαράκια/εστιατόρια/ψώνια κτλ είναι πολύ πιο δελεαστικά.
Πάλι για κάποια άλλη χώρα μιλάς. Την ουτοπική Αμερική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Απρ 2024, 03:49

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:32
δεν μπορούμε γιατί είμαστε πίσω, αλλιώς όλα θα τα κάναμε κει εμείς εδώ νομίζω.
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Και νομίζω ότι είμαστε αρκετά πίσω. Και σε πολύ απλούστερα πράγματα. Θυμάμαι το χάλι με τις μάσκες που έτρεχαν όλοι στην Κίνα να αγοράσουν μηχανήματα κι αναρωτιόμουν τι σόι τεχνολογία είναι αυτή που δεν μπορεί να φτιάξει τέτοια μηχανήματα ένα ευρωπαϊκό εργοστάσιο.
Κάπου θα πρέπει να βολεύτηκε το Ευρωπαϊκό κεφάλαιο με τη μεταφορά της παραγωγής ανατολικά και να επαναπαύθηκε στην ιδέα "ναι, τα φτιάχνουν εκεί αλλά εμείς τα σχεδιάζουμε και τους δίνουμε τις προδιαγραφές". Ε, η ζωή έδειξε ότι ένα σχέδιο αντιγράφεται πολύ πιο εύκολα από όσο το να ξαναστήσεις μια γραμμή παραγωγής. "Τρεχάτε ποδαράκια μου" τώρα, αν και νομίζω ότι δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα να καταλάβουν ότι το τρένο χάνεται. Ενδεχομένως και οι 5-6 δεκαετίες στρατιωτικής προστασίας των ΗΠΑ να έπαιξαν το ρόλο τους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 03:56

ST48410 έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:49
"Τρεχάτε ποδαράκια μου" τώρα, αν και νομίζω ότι δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα να καταλάβουν ότι το τρένο χάνεται. Ενδεχομένως και οι 5-6 δεκαετίες στρατιωτικής προστασίας των ΗΠΑ να έπαιξαν το ρόλο τους.
Νομίζω είναι θέμα νοοτροπίας, δεν τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση τους Γερμανούς και ίσως φταιεει αυτο, αλλα νομιζω απο το κεφάλι έχουμε πρόβλημα. Χασαμε τους Άγγλους, τέλος τώρα, πελάτες με την βούλα. Και οι Άγγλοι είναι τρομεροί στην τεχνολογία, στην νοοτροπία εξωστρεφειας, έχουν τα αρμ για παράδειγμα, όλα τα κινητά τηλέφωνα τα χρωστάμε σε αυτούς.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Απρ 2024, 04:05

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:56
Και οι Άγγλοι είναι τρομεροί στην τεχνολογία, στην νοοτροπία εξωστρεφειας, έχουν τα αρμ για παράδειγμα, όλα τα κινητά τηλέφωνα τα χρωστάμε σε αυτούς.
Δεν το γνώριζα αυτό. Αν με ρωτούσες για τεχνολογία και Αγγλία το μόνο πρόσφατο που μου έρχεται στο μυαλό (και δεν είναι και πρόσφατο πλέον) είναι το raspberry. Κατά τα λοιπά ποτέ δεν κατάλαβα να έχουν κάποια έφεση ή κάποια αγάπη για την τεχνολογία το λίγο που τους έζησα. Ίσως γίνεται σοβαρή έρευνα στα μεγάλα πανεπιστήμια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 04:07

ST48410 έγραψε:
22 Απρ 2024, 04:05
Δεν το γνώριζα αυτό. Αν με ρωτούσες για τεχνολογία και Αγγλία το μόνο πρόσφατο που μου έρχεται στο μυαλό (και δεν είναι και πρόσφατο πλέον) είναι το raspberry. Κατά τα λοιπά ποτέ δεν κατάλαβα να έχουν κάποια έφεση ή κάποια αγάπη για την τεχνολογία το λίγο που τους έζησα. Ίσως γίνεται σοβαρή έρευνα στα μεγάλα πανεπιστήμια.
το ρασμπερυ ειναι ενα παιχνιδακι, αλλα και αυτό σπουδαίο στην νοοτροπία. Και το εσπρουινο που παίζω εγώ ένα Άγγλος το κάνει, και αυτό παιχνιδάκι οκ, αλλα εχουν πολλα τετοια.

και οι Ιταλοί έχουν το αρδουινο, και αυτό σπουδαίο στην νοοτροπία, αλλα ειμαστε Γερμανικο προντεκτορατο εδω και θυμόμαστε ότι υπάρχουν διπλα μας μόνο αν είναι να πεθαίνουν από κοβιντ, αλλιως δεν υπαρχουν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Απρ 2024, 04:12

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 04:07
το ρασμπερυ ειναι ενα παιχνιδακι, αλλα και αυτό σπουδαίο στην νοοτροπία. Και το εσπρουινο που παίζω εγώ ένα Άγγλος το κάνει, και αυτό παιχνιδάκι οκ, αλλα εχουν πολλα τετοια.
Τι άλλο φτιάχνουν; Παλιά ήξερα πολλές εταιρείες HiFi. Τώρα αν με ρωτήσεις δυσκολεύομαι να θυμηθώ 5-6 εταιρείες ηλεκτρονικών προϊόντων made in UK σε άλλους κλάδους. Ίσως φτιάχνουν parts και για αυτό δεν τις ξέρω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 04:17

ST48410 έγραψε:
22 Απρ 2024, 04:12

Τι άλλο φτιάχνουν; Παλιά ήξερα πολλές εταιρείες HiFi. Τώρα αν με ρωτήσεις δυσκολεύομαι να θυμηθώ 5-6 εταιρείες ηλεκτρονικών προϊόντων made in UK σε άλλους κλάδους. Ίσως φτιάχνουν parts και για αυτό δεν τις ξέρω.
πολλές τεχνολογίες έχουν οι Άγγλοι, αλλα το αρμ ειναι το καλύτερο παράδειγμα νοοτροπίας νομίζω. Δεν φτιάχνουν ούτε ένα τσιπακι, σχεδιάζουν την δομή και πουλάνε την άδεια υλοποιησης σε όλο τον κόσμο. Αυτό είναι η νοοτροπια τεχνολογίας που θαυμαζω, δεν κλείνεσαι στο φρούριο σου να περνάς καλά μέσα, απλώνεις παντού, αν όλοι πάνε καλύτερα, πας και εσύ. Τεσπα, θεωριες αυτα, ευχαριστω για την παρέα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών