Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 05:40

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:15
ναι θα αλλάξουν τα πράγματα μάλλον οκ, αλλα αυτα αφορουν αμερικανους κινεζους, στην Ευρώπη μείναμε πίσω. Μετρήστε ρε παιδια ποσες υπηρεσιες χρησιμοποιει ο κάθε ένας στο ίντερνετ, πόσες είναι ευρωπαϊκές, έστω στην αρχική ιδέα και ας την αγόρασαν μετά οι Αμερικανοί.
ο βαρουφάκης λέει ότι η ευρώπη δεν έχει καν δικό της σύστημα πληρωμών, χρησιμοποιεί το swift το οποίο είναι αμερικάνικο, και θεωρητικά μπορεί να δει και να σταματήσει οποιαδήποτε πληρωμή, ή και να τραβήξει τη μπρίζα εντελώς αν θέλει. Δεν το έχω ψάξει αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 05:41

ST48410 έγραψε:
22 Απρ 2024, 04:12
enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 04:07
το ρασμπερυ ειναι ενα παιχνιδακι, αλλα και αυτό σπουδαίο στην νοοτροπία. Και το εσπρουινο που παίζω εγώ ένα Άγγλος το κάνει, και αυτό παιχνιδάκι οκ, αλλα εχουν πολλα τετοια.
Τι άλλο φτιάχνουν; Παλιά ήξερα πολλές εταιρείες HiFi. Τώρα αν με ρωτήσεις δυσκολεύομαι να θυμηθώ 5-6 εταιρείες ηλεκτρονικών προϊόντων made in UK σε άλλους κλάδους. Ίσως φτιάχνουν parts και για αυτό δεν τις ξέρω.
όπλα, ανταλλακτικά για όπλα, μηχανές που φτιάχνουν ανταλλακτικά για όπλα;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 05:56

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 05:40
ο βαρουφάκης λέει ότι η ευρώπη δεν έχει καν δικό της σύστημα πληρωμών, χρησιμοποιεί το swift το οποίο είναι αμερικάνικο, και θεωρητικά μπορεί να δει και να σταματήσει οποιαδήποτε πληρωμή, ή και να τραβήξει τη μπρίζα εντελώς αν θέλει. Δεν το έχω ψάξει αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο.
ναι δεν έχουμε, ουτε για λιανικη δεν εχουμε δικο μας, ακομα και οι ρωσσοι εχουν, συζητάμε το ψηφιακό ευρώ τωρα. Ζουμε στον κόσμο μας νομίζω, ο άλλος είπε ότι η χουαγεη πεθανε στα κινητά, και στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου, στην κατηγορία hiend, με δικό της λογισμικό πλέον, περασε την απλε. Γενικα ειμαστε γιδια, την εποχή που είχαμε να διαλέξουμε για οδηγό τους Άγγλους ή τους Γερμανούς, διαλέξαμε τον βοσκό και ημασταν περήφανοι, τρελα νομιζω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 05:59

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 05:56
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 05:40
ο βαρουφάκης λέει ότι η ευρώπη δεν έχει καν δικό της σύστημα πληρωμών, χρησιμοποιεί το swift το οποίο είναι αμερικάνικο, και θεωρητικά μπορεί να δει και να σταματήσει οποιαδήποτε πληρωμή, ή και να τραβήξει τη μπρίζα εντελώς αν θέλει. Δεν το έχω ψάξει αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο.
ναι δεν έχουμε, ουτε για λιανικη δεν εχουμε δικο μας, ακομα και οι ρωσσοι εχουν, συζητάμε το ψηφιακό ευρώ τωρα. Ζουμε στον κόσμο μας νομίζω, ο άλλος είπε ότι η χουαγεη πεθανε στα κινητά, και στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου, στην κατηγορία hiend, με δικό της λογισμικό πλέον, περασε την απλε. Γενικα ειμαστε γιδια, την εποχή που είχαμε να διαλέξουμε για οδηγό τους Άγγλους ή τους Γερμανούς, διαλέξαμε τον βοσκό και ημασταν περήφανοι, τρελα νομιζω.
μα στους άγγλους το κατάργησε η θάτσερ να φτιάχνουν πράγματα, μόνο χρηματοοικονομικά προϊόντα στο σίτι επιτρέπεται. Και καλά τους πήγε εδώ που τα λέμε, γιατι να χτυπιούνται με κάθε Κινέζο και Αμερικάνο στις εφευρέσεις και τις τεχνολογίες, δύσκολα πράματα αυτά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 06:03

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 05:59

μα στους άγγλους το κατάργησε η θάτσερ να φτιάχνουν πράγματα, μόνο χρηματοοικονομικά προϊόντα στο σίτι επιτρέπεται. Και καλά τους πήγε εδώ που τα λέμε, γιατι να χτυπιούνται με κάθε Κινέζο και Αμερικάνο στις εφευρέσεις και τις τεχνολογίες.
δεν έχουν χάσει την νοοτροπία εξωστρέφειας οι Άγγλοι, είναι το ανάποδο από τους Γερμανούς νομίζω, η Ευρώπη είναι Γερμανια.

μεγάλη συζήτηση αν είναι καλύτερα να είσαι Άγγλος η Γερμανός, αλλα ποιος θέλεις να σε οδηγεί νομίζω ήταν αυτονόητο, την πατήσαμε.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 06:07

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 06:03
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 05:59

μα στους άγγλους το κατάργησε η θάτσερ να φτιάχνουν πράγματα, μόνο χρηματοοικονομικά προϊόντα στο σίτι επιτρέπεται. Και καλά τους πήγε εδώ που τα λέμε, γιατι να χτυπιούνται με κάθε Κινέζο και Αμερικάνο στις εφευρέσεις και τις τεχνολογίες.
δεν έχουν χάσει την νοοτροπία εξωστρέφειας οι Άγγλοι, είναι το ανάποδο από τους Γερμανούς νομίζω, η Ευρώπη είναι Γερμανια.
τι εξωστρέφεια, ειδικά το κράτος δε θέλει να έχει σχέση με τίποτα παραγωγικό, ούτε το νερό δεν κράτησε, ούτε τις αποχετεύσεις. Ο δε κόσμος ψήφισε μπρέξιτ γιατί θέλει να κλείσει τα σύνορα στους μετανάστες (και πήρε τ'αρχίδια μου γιατί δε μπορεί ούτε αυτό να κάνει)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 06:09

καλά δεν επιμένω, δημοκρατία έχουμε, αποφασίσαμε.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 06:23

Πάντως για κανα μπυρόνι δε λένε ποτέ όχι οι Άγγλοι, τους βγαίνει όλη η εξωστρέφεια μαζεμένη :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 06:29

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 06:23
Πάντως για κανα μπυρόνι δε λένε ποτέ όχι οι Άγγλοι, τους βγαίνει όλη η εξωστρέφεια μαζεμένη :lol:
ναι οκ το έγραψα και από πάνω αλλα αφου εκανες παραθεση, μπορει να μην το είδες. Δεν έχω ζήσει Γερμανούς, αλλα οι Άγγλοι δεν μου αρέσουν. Πολύ βια, πολύ ποτό, πολύ χαλι νομιζω. Αν και οι Γερμανοί, όσο τους πέτυχα στους αγώνες ραγμπι δηλαδη κοντρα στους Αγγλους, με τον ίδιο ζήλο σπάγανε το κεφάλι του απεναντι. Σαν μάνατζερς ομως, νομιζω δεν έχουν σχέση, βλέπουν πιο μακρυά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10027
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Απρ 2024, 06:34

enaon έγραψε:
22 Απρ 2024, 06:29
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Απρ 2024, 06:23
Πάντως για κανα μπυρόνι δε λένε ποτέ όχι οι Άγγλοι, τους βγαίνει όλη η εξωστρέφεια μαζεμένη :lol:
ναι οκ το έγραψα και από πάνω αλλα αφου εκανες παραθεση, μπορει να μην το είδες. Δεν έχω ζήσει Γερμανούς, αλλα οι Άγγλοι δεν μου αρέσουν. Πολύ βια, πολύ ποτό, πολύ χαλι νομιζω. Αν και οι Γερμανοί, όσο τους πέτυχα στους αγώνες ραγμπι δηλαδη κοντρα στους Αγγλους, με τον ίδιο ζήλο σπάγανε το κεφάλι του απεναντι. Σαν μάνατζερς ομως, νομιζω δεν έχουν σχέση, βλέπουν πιο μακρυά.
δεν έχω σφαιρική άποψη αλλά τους γερμανούς μάνατζερ που έτυχε να γνωρίσω ήταν μαλάκες. Να μιλάμε στον πληθυντικό, να φοράμε γραβάτα, να μη δουλεύουμε απ'το σπίτι, και να μη λέμε αστεία στη δουλειά. Φριτσομπούμερς. Και 5 η ώρα εξαφανισμένοι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2024, 06:43

ναι κάτι τετοιον εννοω, ειναι ικανοι οι Γερμανοί προφανώς, αλλα νομιζω δεν κάνουν για πολιτική ηγεσία ηπείρου, είναι μικρομανατζερς. Τεσπα, ολοι καλοι ειμαστε :)

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8379
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Απρ 2024, 11:25

hellegennes έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:16
axilmar έγραψε:
21 Απρ 2024, 11:10
Δημοκρατια ειναι να ψηφιζουν εαν θελουν το Τικ Τοκ ή οχι.

Δημοκρατια δεν σημαινει να δεχονται ολοι τα παντα.
Έγινε δημοψήφισμα και δεν το πήραμε χαμπάρι;
Δημοκρατια δεν ειναι μονο τα δημοψηφισματα. Ειναι και η αντιπροσωπευτικη.

Αφου τα ξερεις αυτα, γιατι τρολλαρεις...

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 22 Απρ 2024, 11:45

hellegennes έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:36
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
21 Απρ 2024, 14:50
Κανείς σχεδόν δεν πληρώνεται με μίνιμουμ μισθό και το σέρβις σε εστιατόρια είναι συνήθως κλάσεις ανώτερο (λόγω τιπς) σε σχέση με άλλες χώρες. Για τα φοιτητικά δάνεια, για τους περισσότερους το υπόλοιπο είναι λιγότερο από όσο στοιχίζει ένα μέσο καινούργιο αυτοκίνητο. Όπως και με τις πιστωτικές, άμα πληρώνεις κάθε μήνα το ελάχιστο, χρειάζεται 30+ χρόνια για να αποπληρωθεί. Επιλογή είναι η μη αποπληρωμή του νωρίτερα. Για τους περισσότερους, άμα σφίξουν λίγο το ζωνάρι για 1-2 χρόνια είναι απλή υπόθεση, αλλά τα ταξίδια/μπαράκια/εστιατόρια/ψώνια κτλ είναι πολύ πιο δελεαστικά.
Πάλι για κάποια άλλη χώρα μιλάς. Την ουτοπική Αμερική.
Median household income by educational attainment
Bachelor’s 108800
Master’s 128000
Professional 157800
Doctorate 151400

https://www.statista.com/statistics/233 ... education/

Η μη αποπληρωμή δανείων γρήγορα για τους περισσοτέρους είναι επιλογή. Ελάχιστοι είναι αυτοί που όντως δεν μπορούνε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Απρ 2024, 14:19

axilmar έγραψε:
22 Απρ 2024, 11:25
hellegennes έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:16
axilmar έγραψε:
21 Απρ 2024, 11:10
Δημοκρατια ειναι να ψηφιζουν εαν θελουν το Τικ Τοκ ή οχι.

Δημοκρατια δεν σημαινει να δεχονται ολοι τα παντα.
Έγινε δημοψήφισμα και δεν το πήραμε χαμπάρι;
Δημοκρατια δεν ειναι μονο τα δημοψηφισματα. Ειναι και η αντιπροσωπευτικη.

Αφου τα ξερεις αυτα, γιατι τρολλαρεις...
Αυτό το επιχείρημα έχει ισχύ μόνο όταν μιλάς για κάτι που αφορά προγράμματα κομμάτων. Νομοθετικά οι αντιπρόσωποι του λαού έχουν την δυνατότητα να ψηφίζουν ό,τι θέλουν, για την φιλοσοφία της δημοκρατίας όμως οτιδήποτε είναι εκτός της ατζέντας τους και έρθει από το πουθενά είναι εκτός του πεδίου εντολής που έχει δώσει ο λαός.

Φαντάσου ας πούμε ότι αύριο η κυβέρνησή μας ψηφίζει αύξηση της φορολογίας κατά 50%. Θεωρείς ότι εμπίπτει στα πλαίσια της δημοκρατικής διαδικασίας; Θα ψηφιζόταν κυβέρνηση που είχε σκοπό να κάνει κάτι τέτοιο ή θα την θεωρούσαμε αντιδημοκρατική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοκρατία στις ΗΠΑ.Απαγορεύουν το Tik Tok

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Απρ 2024, 14:20

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Απρ 2024, 11:45
hellegennes έγραψε:
22 Απρ 2024, 03:36
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
21 Απρ 2024, 14:50
Κανείς σχεδόν δεν πληρώνεται με μίνιμουμ μισθό και το σέρβις σε εστιατόρια είναι συνήθως κλάσεις ανώτερο (λόγω τιπς) σε σχέση με άλλες χώρες. Για τα φοιτητικά δάνεια, για τους περισσότερους το υπόλοιπο είναι λιγότερο από όσο στοιχίζει ένα μέσο καινούργιο αυτοκίνητο. Όπως και με τις πιστωτικές, άμα πληρώνεις κάθε μήνα το ελάχιστο, χρειάζεται 30+ χρόνια για να αποπληρωθεί. Επιλογή είναι η μη αποπληρωμή του νωρίτερα. Για τους περισσότερους, άμα σφίξουν λίγο το ζωνάρι για 1-2 χρόνια είναι απλή υπόθεση, αλλά τα ταξίδια/μπαράκια/εστιατόρια/ψώνια κτλ είναι πολύ πιο δελεαστικά.
Πάλι για κάποια άλλη χώρα μιλάς. Την ουτοπική Αμερική.
Median household income by educational attainment
Bachelor’s 108800
Master’s 128000
Professional 157800
Doctorate 151400

https://www.statista.com/statistics/233 ... education/

Η μη αποπληρωμή δανείων γρήγορα για τους περισσοτέρους είναι επιλογή. Ελάχιστοι είναι αυτοί που όντως δεν μπορούνε.
Ναι, οκ. Πες πάλι ψέματα με ράντομ στατιστικές από το statista. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών