Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Νοέμ 2018, 12:09

Northern Spirit έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 01:44
H ακροδεξια ανεβαινει γιατι ορισμενοι δημαγωγοι πειθουνε τα πιο φτωχα και αγραμματα τμηματα του πληθυσμου οτι για ολα φταιει η ΕΕ..
αλλού ηταν το πρόβλημα, δεν είμαστε η κρίσιμη μάζα ακόμα.


Εικόνα

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 25 Νοέμ 2018, 12:20

enaon έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 12:09
αλλού ηταν το πρόβλημα, δεν είμαστε η κρίσιμη μάζα ακόμα.

Εικόνα
Η πλειοψηφία ψήφισε Χίλλαρυ, οπότε δεν τίθεται θέμα "κρίσιμης μάζας".

Στοχευμένος πληροφοριακός πόλεμος ήταν, κάτι που είναι εφικτό σε μια χώρα όπως οι ΗΠΑ με το εκλογικό σύστημα που έχουν.

Εκεί, μπορεί ο υποψήφιος να χάνει με 3% (δηλαδή έχωντας περίπου 3 εκατομμύρια ψήφους λιγότερους!) αλλά πάλι να τον κάνουν να κερδίσει. Αρκεί να στοχεύσουν τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες πολιτείες, την κατάλληλη στιγμή.

Το ίδιο προσπάθησαν στην Γαλλία τα "πατριωτικά" ρωσσομπότ με την "πατριώτισσα" χρεωμένη στους Ρώσσους ΛεΠεν - αλλά δε τους βγήκε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Νοέμ 2018, 12:36

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 12:20
Η πλειοψηφία ψήφισε Χίλλαρυ, οπότε δεν τίθεται θέμα "κρίσιμης μάζας".
ήθελα να τονίσω οτι πέρα απο τους φτωχούς και τους αγράμματους μας την έκαναν και οι κανονικοί, δεν ξέρω πώς να τους πώ, όσοι δεν είναι λοατκι@+ κλπ.

αλλά ναι, και οι ρώσσοι που μας κάνανε το σύστημα ασφαλείας έμενταλ για να παίξουν, κολόπαιδα.


Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 25 Νοέμ 2018, 14:10

enaon έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 12:36
ήθελα να τονίσω οτι πέρα απο τους φτωχούς και τους αγράμματους μας την έκαναν και οι κανονικοί, δεν ξέρω πώς να τους πώ, όσοι δεν είναι λοατκι@+ κλπ.

αλλά ναι, και οι ρώσσοι που μας κάνανε το σύστημα ασφαλείας έμενταλ για να παίξουν, κολόπαιδα.
και εγώ ήθελα να τονίσω ότι δεν στέκει αυτό, καθώς η πλειοψηφία ψήφισε Χίλλαρυ.

εκτός αν υποννοείς ότι η πλειοψηφία δεν είναι "κανονικοί"!

για τους Ρώσσους, θες να κάνεις την ειρωνία σου γαργάρα τώρα ή αφού παραπέμψω τις ανακοινώσεις του Rosenstein το καλοκαίρι;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Νοέμ 2018, 14:15

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 14:10
εκτός αν υποννοείς ότι η πλειοψηφία δεν είναι "κανονικοί"!

για τους Ρώσσους, θες να κάνεις την ειρωνία σου γαργάρα τώρα ή αφού παραπέμψω τις ανακοινώσεις του Rosenstein το καλοκαίρι;
ναι αλλά εκείνη η πλειοψηφία που λες εσύ έχει μέσα και φτωχούς και αγράμματους, που μας κάνανε την ζημιά. Οι κανονικοί φτωχοί και αγράμματοι μας κάψανε, οι λοατκι@+ ήταν σοβαροί.

Θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι, έχω υπομονή μεγάλη, και 10 χρόνια να κρατήσει ο χειμώνας θα περιμένω.

σόρυ δεν κατάλαβα καλά, μάλλον εννοείς οτι έχει κάνει κάποιος δηλώσεις που αποδέχεται οτι οι ρώσσοι μας ξεφτίλισαν ε; Το ήξερα αλλά δεν ήθελα να το παραδεχθώ, ακόμα και η εθνική ασφάλεια με τους δημοκρατικούς ήταν παιδική χαρά. Για φέρε το λίνκ. :e040:

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 25 Νοέμ 2018, 16:28

enaon έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 14:15
ναι αλλά εκείνη η πλειοψηφία που λες εσύ έχει μέσα και φτωχούς και αγράμματους, που μας κάνανε την ζημιά. Οι κανονικοί φτωχοί και αγράμματοι μας κάψανε, οι λοατκι@+ ήταν σοβαροί.
47% με 48% είναι, νομιζω ότι +/-1% είναι αναμενόμενο.

αυτό που είναι περίεργο είναι η ιστορικά τεράστια διαφορά μεταξύ της θελήσεως των ψηφοφόρων και του Εκλεκτορικού Κολεγίου. όπως και το γεγονός ότι τα emails εμφανίστηκαν "ξαφνικά" λίγους μηνες πριν τις εκλογές και διέλυσαν τα ποσοστά της Χίλλαρυ - η απόφαση του Comey να ξανα-ανοίξει το θέμα 11 μέρες πριν τις εκλογές ήταν το τελειωτικό χτύπημα.
enaon έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 14:15

Θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι, έχω υπομονή μεγάλη, και 10 χρόνια να κρατήσει ο χειμώνας θα περιμένω.

σόρυ δεν κατάλαβα καλά, μάλλον εννοείς οτι έχει κάνει κάποιος δηλώσεις που αποδέχεται οτι οι ρώσσοι μας ξεφτίλισαν ε; Το ήξερα αλλά δεν ήθελα να το παραδεχθώ, ακόμα και η εθνική ασφάλεια με τους δημοκρατικούς ήταν παιδική χαρά. Για φέρε το λίνκ. :e040:
μας; αμερικάνοι είμαστε;

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Νοέμ 2018, 14:50

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 11:16
nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 20:52
σε νημα για τον Τραμπ βρισκεσαι για τον Τσιπρα και την Ελληνικη δεξια θα μιλαω ...? τωρα για το τι με ταιζουνε εμενα αστο καλυτερα ... κοιτα φαε εσυ τα καρβελια που χρειαζεσαι και τοτε συζηταμε
μιλάει ο τύπος που αναφέρθηκε στην ακροδεξιά στην Ευρώπη και στην Χίλλαρυ

εν τέλει κοίτα τα χάλια σου και μη κρίνεις άλλους

φυσικα και θα μιλαω για αυτα που συζηταει το νημα ... οχι ασχετοσυνες που πιανεσαι ... εχεις πολυ δρομο μπροστα σου ... δουλεψε το
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 26 Νοέμ 2018, 20:29

enaon έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 12:09
Northern Spirit έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 01:44
H ακροδεξια ανεβαινει γιατι ορισμενοι δημαγωγοι πειθουνε τα πιο φτωχα και αγραμματα τμηματα του πληθυσμου οτι για ολα φταιει η ΕΕ..
αλλού ηταν το πρόβλημα, δεν είμαστε η κρίσιμη μάζα ακόμα.


Εικόνα
Aυτο το διαγραμα δεν απανταει σε αυτο που γραφω..Στις ΗΠΑ υπαρχει κατακερματισμος τους εκλογικου σωματος και δεν μετραει το συνολο των ψηφων..Οποτε αυτο το διαγραμμα που καταγραωει τις ψηφισαν οι Αμερικανοι ανα την επικρατεια δεν αποδεικνυει το γιατι κερδισε ο Τραμπ..

Τις εκλογες στις ΗΠΑ τις κρινουνε 5-10 πολιτειες..Εκει οι διαφορες ειναι παντα μικρες και οι swing votes τις κρινουνε..Ο Τραμπ εκλεχτηκε γιατι κερδισε στο rust belt στην Πενσυλβανια και στην Καλλιφορνια..Και τις κερδισε, ειδικα στο rust belt, επειδη κερδισε ψηφους φτωχων και αγραμματων..Αυτοι εγειραν τις ψηφους υπερ των ρεπουμπλικανων.

Στην Ευρωπη που το εκλογικο συστημα ειναι διαφορετικο και μετραει το συνολο των ψηφων, οι εκδοφεξοι εμφανιζουνε μεγαλυτερη οργανωση γιατι στοχευουνε στο συνολο της χωρας. Και εκει να δεις το ποιοι ψηφισανε μπρεξιτ, ΧΑΑ, πεντε αστερια κλπ ειναι κυριως αυτες οι κατηγοριες: φωχοι, αγροτες, ανθρωποι χαμηλης μορφωσης.

Η ακροδεξια δυσκολα θα γινει πλειοψηφια γιατι υπαρχουνε αντικειμενικοι παραγοντες που την παρεμποδιζουνε..Γι'αυτο ακομη και στις λογες περιπτωσεις που καταφερουνε να σκαρφαλωσουνε στην εξουσια συνηθως αρχιζουνε τις κωλοτουμπες γιατι αλλιως δεν μπορουνε να κυβερνησουνε..Η δυναμικη της ακροδεξιας δεν εχει μελλον διοτι βασιζεται στο λαικισμο, δηλαδη στα ψεματα...Και τα ψεματα εχουνε κοντ ποδαρια....Ποτε λαικιστες ακομη κι αν εκλεχτηκαν στην διακυβερνηση δεν παρεμειναν στην εξουσια για πολλα χρονια..Μονη εξαιρεση ο Μαδουρο που ειναι γατζωμενος στην εξσουια ενω η χωρα εχει γινει λαμπογυαλο..Στην δυση δεν υπαρχει αναλογη παραδοση..Το τελος της ακροδεξιας ειναι νομοτελειακο.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 27 Νοέμ 2018, 08:24

nostromos έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 14:50
φυσικα και θα μιλαω για αυτα που συζηταει το νημα ... οχι ασχετοσυνες που πιανεσαι ... εχεις πολυ δρομο μπροστα σου ... δουλεψε το
δε μιλάς για αυτά που συζητάει το νήμα όμως... λες σε άλλους να κάνουν "αυτοκριτική" για άσχετα πράγματα, χωρίς να έχεις κοιτάξει τι δούλεμα σου ρίχνουν καθημερινά

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Νοέμ 2018, 01:21

μια χαρα στο θεμα ειμαι ... τον Νορθ τον πειραζουνε οι παρεμβασεις που δεν υποστηριζει η κοσμοθεωρεια του ... οταν ολοι οι τοτε Ευρωπαιοι ηγετες στηριζανε την Κλιντον αυτο δεν ηταν τοτε κακο συμφωνα με αυτον ... υπαρχει συνεχεια απο το παλιο που δεν την εχεις παρακολουθησει μαλλον ... το ποιος δουλευει ποιον αστο καλυτερα ... βρες κατι καλυτερο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 28 Νοέμ 2018, 01:36

nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 01:21
μια χαρα στο θεμα ειμαι ... τον Νορθ τον πειραζουνε οι παρεμβασεις που δεν υποστηριζει η κοσμοθεωρεια του ... οταν ολοι οι τοτε Ευρωπαιοι ηγετες στηριζανε την Κλιντον αυτο δεν ηταν τοτε κακο συμφωνα με αυτον ... υπαρχει συνεχεια απο το παλιο που δεν την εχεις παρακολουθησει μαλλον ... το ποιος δουλευει ποιον αστο καλυτερα ... βρες κατι καλυτερο
δεν με πειραζουνε οι παρεμβασεις του Μπανον,,,Δεν ειπα καπου να του απαγορευσουνε την δραστηριοτητα εφοσον δεν παραβιαζει βεβαια καποιο νομο..

Ο λογος που ανοιξα το νημα ητανε επειδη το νηπιε στην προσπαθεια του να επηρεασει εκλογες..

Η συνεχη αναφορα που κανεις στην Κλιντον και στους Ευρωπαιους ηγετες δεν ξερω γιατι ακ4ριβως την κανεις..Ολοι οι ηγετες συχνα παιρνουνε θεση. Τον Τραμπ τον στηριζε ο Πουτιν, οι μπρεξιτερς, ο Ορμπαν και αλλοι ακροδεξιοι δεν ξερω γιατι διαμαρτυρεσαι για την στηριξη της Κλιντον..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Στο κενο προσπαθεια του Μπανον να στησει Τραμπικα κινηματα στις ευρωεκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Νοέμ 2018, 01:41

για την αξια της παρεμβασης αναφερθηκα πιο πριν ...
κακως το παλευουνε γιατι δεν χρειαζεται ... με τις ατελειωτες μαλακιες των Ευρωπαιων εχει αναδειχτει πατριωτικο κινημα εντος ΕΕ το οποιο δεν χρειαζεται καθοδηγηση με οποιαδηποτε μορφη
για το πως φερθηκανε οι Ευρωπαιοι να σου θυμησω μονο τη Μερκελ ... βεβαια την ταπεινωση τη γευτηκε στο ΛΟ ... τοτε που καποιοι την αναγορευανε σε ηγετιδα της Δυσης μετα την νικη του Τραμπ ...εσυ καταλαβαινεις τι εννοω :wink
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών