Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 17 Μάιος 2022, 15:11

Για την Phτύση δεν εχει πλέον νόημα η παραμικρή συζήτηση.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 23:39

Αίγαγρος έγραψε:
17 Μάιος 2022, 23:36
Καλά είναι τα λόγια αλλά έχουμε πολλές φορές δει να ανατρέπεται η κατάσταση. Όταν θα υπάρχει κάτι μόνιμο και χειροπιαστό να το χαρούμε. Προς το παρόν δεν μπορώ να δω την Τουρκία να επιμένει σε βέτο μέχρι το τέλος.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 18 Μάιος 2022, 06:35



Αυτά τα μεταφέρω εδώ περισσότερο για να δούμε τι κλίμα επικρατεί αυτή τη στιγμή στη Δύση για την Τουρκία του Ερντογάν. Τα ΜΜΕ είναι διαμορφωτές κοινής γνώμης και το τι αναμεταδίδουν κάθε φορά εμπεριέχει μια ατζέντα που θέλουν να προωθήσουν.
Προφανώς μηχανισμός να πετάξουν την Τουρκία εκτός ΝΑΤΟ δεν υπάρχει, μόνο ένας άτυπος παραγκωνισμός.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Μάιος 2022, 08:50


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Μάιος 2022, 08:55

Πως να αντέξει ο κακομοίρης ο ερντογάν τόση απομόνωση. Είσαι σε απόγνωση ο φουκαράς

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 18 Μάιος 2022, 10:22

Όλες αυτές οι πιέσεις και οι εξελίξεις πιέζουν εν τω μεταξύ και πάλι τη λίρα, να δούμε πώς θα μπορέσει να τη συνεφέρει αυτή τη φορά..

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11579
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 18 Μάιος 2022, 10:51

Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 08:55
Πως να αντέξει ο κακομοίρης ο ερντογάν τόση απομόνωση. Είσαι σε απόγνωση ο φουκαράς
Σε απόγνωση δεν είναι και φυσικά δεν είναι καθόλου απομονωμένος, αλλά να ξέρεις κάτι: η Τουρκία εδώ και αρκετό καιρό έχει καταστεί εξαιρετικά αντιπαθής στον δυτικό κόσμο. Η όποια κληρονομιά άφησε ο Κεμάλ και οι διάδοχοί του για αφομοίωση της Τορυκίας από τη Δύση έχει πάει στα σκουπίδια και δεν υπάρχει επιστροφή. Οι φιλελεύθεροι τη βρίζουν λόγω αυταρχισμού, δίωξης πολιτικών αντιπάλων του Ερντογάν και αλλαξοκωλιών με τον Πούτιν, οι συντηρητικοί λόγω ισλαμισμού, αντισημιτισμού και επίσης (σε αρκετές περιπτώσεις) λόγω σχέσεων με τη Ρωσία. Έχει αναβιώσει για τα καλά το στερεότυπο του βάρβαρου, απολίτιστου Τούρκου που το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί προβλήματα και φυσικά δεν έχει καμία σχέση πολιτισμικά με τη Δύση, ασχέτως αν λόγω οικονομικών και γεωστρατηγικών συμφερόντων οι Δυτικοί είναι υποχρεωμένοι να διατηρούν κατά το δυνατόν αγαστές σχέσεις μαζί του.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Μάιος 2022, 11:14

Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 10:51
Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 08:55
Πως να αντέξει ο κακομοίρης ο ερντογάν τόση απομόνωση. Είσαι σε απόγνωση ο φουκαράς
Σε απόγνωση δεν είναι και φυσικά δεν είναι καθόλου απομονωμένος, αλλά να ξέρεις κάτι: η Τουρκία εδώ και αρκετό καιρό έχει καταστεί εξαιρετικά αντιπαθής στον δυτικό κόσμο. Η όποια κληρονομιά άφησε ο Κεμάλ και οι διάδοχοί του για αφομοίωση της Τορυκίας από τη Δύση έχει πάει στα σκουπίδια και δεν υπάρχει επιστροφή. Οι φιλελεύθεροι τη βρίζουν λόγω αυταρχισμού, δίωξης πολιτικών αντιπάλων του Ερντογάν και αλλαξοκωλιών με τον Πούτιν, οι συντηρητικοί λόγω ισλαμισμού, αντισημιτισμού και επίσης (σε αρκετές περιπτώσεις) λόγω σχέσεων με τη Ρωσία. Έχει αναβιώσει για τα καλά το στερεότυπο του βάρβαρου, απολίτιστου Τούρκου που το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί προβλήματα και φυσικά δεν έχει καμία σχέση πολιτισμικά με τη Δύση, ασχέτως αν λόγω οικονομικών και γεωστρατηγικών συμφερόντων οι Δυτικοί είναι υποχρεωμένοι να διατηρούν κατά το δυνατόν αγαστές σχέσεις μαζί του.
Η δύση δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον αυταρχισμό, διώξεις, ισλαμισμό, βαρβορότητα και έλλειψη πολιτισμού της Σαουδικής Αραβίας (και άλλων). Ούτε με τις αλλαξοκολιές της Γερμανίας και άλλων με τη Ρωσία.
Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι οτι η Τουρκία αφήνει πίσω την κληρονομιά του Κεμάλ, δηλαδή ένα κράτος μέλος του δυτικού κόσμου σαν την Ελλάδα, και ακολουθεί αυτόνομη πορεία ως περιφερειακή υπερδύναμη, καταλαμβάνοντας τον χώρο που άφησε πίσω η εξαφάνιση του Ιράκ, και άλλων ηγετών του μουσουλμανικού κόσμου. Αυτό ενοχλεί τη δύση αλλά δε μπορούν να κάνουν και πολλά.
Οι Έλληνες πολιτικοί κάνουν παζάρια λες και έιμαστε στην εποχή του 7:10.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11579
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 18 Μάιος 2022, 11:37

Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:14
Η δύση δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον αυταρχισμό, διώξεις, ισλαμισμό, βαρβορότητα και έλλειψη πολιτισμού της Σαουδικής Αραβίας (και άλλων).
Νομίζω ήμουν σαφής: είπα ότι δεν τους συμπαθούν, όχι ότι δεν θα συνεργαστούν μαζί τους όσο υπάρχει στη μέση χρήμα ή άλλα ισχυρά συμφέροντα. Αλλά προσωπικά, δεν θα μου άρεσε καθόλου να είμαι σήμερα Τούρκος και να είμαι υποχρεωμένος να συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου με Δυτικούς, όπως δεν θα μου άρεσε να είμαι μαύρος στην Αλαμπάμα τη δεκαετία του ΄60. Πολλούς βέβαια μπορεί να μην τους απασχολεί αυτό για τον λόγο που λες, ότι δηλαδή χαράσσουν δικό τους αυτόνομο μονοπάτι ως περιφερειακή υπερδύναμη, αλλά πάντως στη Δύση πλέον έτσι τους αντιμετωπίζουν: ως δύστροπους, ημιάγριους Ανατολίτες τους οποίους πρέπει να καλοπιάνεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Μάιος 2022, 11:43

Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:37
Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:14
Η δύση δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον αυταρχισμό, διώξεις, ισλαμισμό, βαρβορότητα και έλλειψη πολιτισμού της Σαουδικής Αραβίας (και άλλων).
Νομίζω ήμουν σαφής: είπα ότι δεν τους συμπαθούν, όχι ότι δεν θα συνεργαστούν μαζί τους όσο υπάρχει στη μέση χρήμα ή άλλα ισχυρά συμφέροντα. Αλλά προσωπικά, δεν θα μου άρεσε καθόλου να είμαι σήμερα Τούρκος και να είμαι υποχρεωμένος να συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου με Δυτικούς, όπως δεν θα μου άρεσε να είμαι μαύρος στην Αλαμπάμα τη δεκαετία του ΄60. Πολλούς βέβαια μπορεί να μην τους απασχολεί αυτό για τον λόγο που λες, ότι δηλαδή χαράσσουν δικό τους αυτόνομο μονοπάτι ως περιφερειακή υπερδύναμη, αλλά πάντως στη Δύση πλέον έτσι τους αντιμετωπίζουν: ως δύστροπους, ημιάγριους Ανατολίτες τους οποίους πρέπει να καλοπιάνεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.
Καλά εδώ ήσουν Έλληνας την εποχή της Μέρκελ που σε ρώταγαν πότε θα τους πληρώσεις τα χρέη και σε αντιμετωπιζαν σαν τεμπέλη μπαταχτσή.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11579
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 18 Μάιος 2022, 12:05

Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:43
Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:37
Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:14
Η δύση δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον αυταρχισμό, διώξεις, ισλαμισμό, βαρβορότητα και έλλειψη πολιτισμού της Σαουδικής Αραβίας (και άλλων).
Νομίζω ήμουν σαφής: είπα ότι δεν τους συμπαθούν, όχι ότι δεν θα συνεργαστούν μαζί τους όσο υπάρχει στη μέση χρήμα ή άλλα ισχυρά συμφέροντα. Αλλά προσωπικά, δεν θα μου άρεσε καθόλου να είμαι σήμερα Τούρκος και να είμαι υποχρεωμένος να συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου με Δυτικούς, όπως δεν θα μου άρεσε να είμαι μαύρος στην Αλαμπάμα τη δεκαετία του ΄60. Πολλούς βέβαια μπορεί να μην τους απασχολεί αυτό για τον λόγο που λες, ότι δηλαδή χαράσσουν δικό τους αυτόνομο μονοπάτι ως περιφερειακή υπερδύναμη, αλλά πάντως στη Δύση πλέον έτσι τους αντιμετωπίζουν: ως δύστροπους, ημιάγριους Ανατολίτες τους οποίους πρέπει να καλοπιάνεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.
Καλά εδώ ήσουν Έλληνας την εποχή της Μέρκελ που σε ρώταγαν πότε θα τους πληρώσεις τα χρέη και σε αντιμετωπιζαν σαν τεμπέλη μπαταχτσή.
Αυτό ήταν ένα περιστασιακό φαινόμενο που βίωσαν και άλλα ευρωπαϊκά κράτη (πχ Ισπανία, Ιρλανδία κτλ). Μόνο την περίοδο της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ που προσπαθήσαμε να φεσώσουμε όλη την Ευρώπη με επιχειρήματα του κώλου μπορεί κανείς να ένιωθε ντροπή όταν βρισκόταν στην παρέα άλλων δυτικών.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24345
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Μάιος 2022, 12:28

Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 12:05
Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:43
Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:37

Νομίζω ήμουν σαφής: είπα ότι δεν τους συμπαθούν, όχι ότι δεν θα συνεργαστούν μαζί τους όσο υπάρχει στη μέση χρήμα ή άλλα ισχυρά συμφέροντα. Αλλά προσωπικά, δεν θα μου άρεσε καθόλου να είμαι σήμερα Τούρκος και να είμαι υποχρεωμένος να συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου με Δυτικούς, όπως δεν θα μου άρεσε να είμαι μαύρος στην Αλαμπάμα τη δεκαετία του ΄60. Πολλούς βέβαια μπορεί να μην τους απασχολεί αυτό για τον λόγο που λες, ότι δηλαδή χαράσσουν δικό τους αυτόνομο μονοπάτι ως περιφερειακή υπερδύναμη, αλλά πάντως στη Δύση πλέον έτσι τους αντιμετωπίζουν: ως δύστροπους, ημιάγριους Ανατολίτες τους οποίους πρέπει να καλοπιάνεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.
Καλά εδώ ήσουν Έλληνας την εποχή της Μέρκελ που σε ρώταγαν πότε θα τους πληρώσεις τα χρέη και σε αντιμετωπιζαν σαν τεμπέλη μπαταχτσή.
Αυτό ήταν ένα περιστασιακό φαινόμενο που βίωσαν και άλλα ευρωπαϊκά κράτη (πχ Ισπανία, Ιρλανδία κτλ). Μόνο την περίοδο της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ που προσπαθήσαμε να φεσώσουμε όλη την Ευρώπη με επιχειρήματα του κώλου μπορεί κανείς να ένιωθε ντροπή όταν βρισκόταν στην παρέα άλλων δυτικών.
καλά μην το λες, για τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ Λονδίνου ήταν η πιο χρυσή εποχή τους. :)

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 18 Μάιος 2022, 12:43

Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 12:05
Υδράργυρος έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:43
Scouser έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:37

Νομίζω ήμουν σαφής: είπα ότι δεν τους συμπαθούν, όχι ότι δεν θα συνεργαστούν μαζί τους όσο υπάρχει στη μέση χρήμα ή άλλα ισχυρά συμφέροντα. Αλλά προσωπικά, δεν θα μου άρεσε καθόλου να είμαι σήμερα Τούρκος και να είμαι υποχρεωμένος να συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου με Δυτικούς, όπως δεν θα μου άρεσε να είμαι μαύρος στην Αλαμπάμα τη δεκαετία του ΄60. Πολλούς βέβαια μπορεί να μην τους απασχολεί αυτό για τον λόγο που λες, ότι δηλαδή χαράσσουν δικό τους αυτόνομο μονοπάτι ως περιφερειακή υπερδύναμη, αλλά πάντως στη Δύση πλέον έτσι τους αντιμετωπίζουν: ως δύστροπους, ημιάγριους Ανατολίτες τους οποίους πρέπει να καλοπιάνεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.
Καλά εδώ ήσουν Έλληνας την εποχή της Μέρκελ που σε ρώταγαν πότε θα τους πληρώσεις τα χρέη και σε αντιμετωπιζαν σαν τεμπέλη μπαταχτσή.
Αυτό ήταν ένα περιστασιακό φαινόμενο που βίωσαν και άλλα ευρωπαϊκά κράτη (πχ Ισπανία, Ιρλανδία κτλ). Μόνο την περίοδο της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ που προσπαθήσαμε να φεσώσουμε όλη την Ευρώπη με επιχειρήματα του κώλου μπορεί κανείς να ένιωθε ντροπή όταν βρισκόταν στην παρέα άλλων δυτικών.
OK, αλλά αυτό ισχύει και στην άλλη πλευρά. Μόλις φύγει ο Ερντογάν από την εξουσία και αναλάβει κάποιος "μετριοπαθής", θα δεις την Τουρκία να μεταμορφώνεται στα μάτια της Δύσης από ημιβάρβαρη περιφερειακή δύναμη στο "φωτεινό παράδειγμα κοσμικού μουσουλμανικού κράτους δυτικού τύπου".

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αποχαιρετα την Τουρκια που χανεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 18 Μάιος 2022, 13:51

Ποιος ειναι ο μετριοπαθης απεναντι;
Ο δημαρχος Κων/λεως;
Κατσε να βγει και θα δεις ποσο μετριοπαθης ειναι κι αυτος.
Η τουρκικη κοινωνια εχει μπλεξει σ'εναν φαυλο κυκλο εθνικισμου,οποιος ακολουθει αυτον τον κυκλο,εχει ελπιδα να εκλεγει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών