εξελίξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12078
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 19 Μαρ 2023, 16:03

Εδω παραπονιέται ο Πριγκοζίν ότι δεν έχει πυρομαχικά για να πολεμήσει. Θα έχει δηλαδή εξοπλισμό, σίτιση και στρατιωτικά ρούχα; Και εκπαιδευτές; Και χρόνο;
Εκτός κι αν του τελείωσαν όλοι οι wagnerites που είχε και τους σκυλευσει για να εξοπλίσει τους νεοεισερχόμενους...
Όσους πάντως πάρει, τους χάνει ο ρωσικός στρατός...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Μαρ 2023, 16:09

τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 15:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Μαρ 2023, 15:32
τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 15:19


Αν ισχύουν οι αριθμοί, τότε έχουμε μια σταθερή και μεγάλη δεξαμενή στρατιωτών. Αυτό δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τους Ρώσους, γιατί δεν συζητάμε για εφέδρους/επιστρατους που τους σέρνουν στον πολεμο, αλλά για μισθοφόρους συνειδητοποιημενους πολεμιστες. Ασχετο για τι εκπαίδευση προλαβαίνουν να πάρουν ή για την πειθαρχία και την ποιοτητα τους.
Βασικό ερώτημα όμως είναι πως θα τους τιθασευσει ο πουτιν, όταν το φίδι θα το βγάζει η Βάγκνερ πως θα τους χαλιναγωγησει; θα γίνει όπως τα waffen ss στονΒΠΠ; θα δεχθουν οι Ρώσοι στρατηγοί να θέσουν τον ρώσικο στρατό κάτω από την Βάγκνερ;
Έχει 30κ νέους άντρες τον μήνα και δεν μπορεί ν πάρει το μπακχμουτ 8 μήνες τώρα;
Δεν το διάβασες καλά. Από τις 2/03 ξεκίνησε. Θα χρειαστεί χρόνος για συγκέντρωση και εκπαίδευση.
Νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον η σύγκρουση μεταξυ της ηγεσίας του ρωσικού στρατου και της Βάγκνερ
Οκ σωστός, οπότε πρέπει να περιμένουμε κανένα 4μηνο να δούμε πως θα πάει όλο αυτό και στο πεδίο της μάχης και στις σχέσεις Βάγκνερ και του "2ου ισχυρότερου στρατού στον κοσμο"

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 19 Μαρ 2023, 16:11

Libre arbitre έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:03
Εδω παραπονιέται ο Πριγκοζίν ότι δεν έχει πυρομαχικά για να πολεμήσει. Θα έχει δηλαδή εξοπλισμό, σίτιση και στρατιωτικά ρούχα; Και εκπαιδευτές; Και χρόνο;
Εκτός κι αν του τελείωσαν όλοι οι wagnerites που είχε και τους σκυλευσει για να εξοπλίσει τους νεοεισερχόμενους...
Όσους πάντως πάρει, τους χάνει ο ρωσικός στρατός...
Μα αυτά είναι τα παρασκηνιακα παιχνιδια. Ο πριγκοζιν θα έχει πλεον την απόλυτη δυναμη και ήδη δημιουργεί τριγμους στην ρωσική διοίκηση.
" Εγώ θέλω και μπορώ αλλά η διοίκηση δεν μου παρεχει υλικά "
Αν καταφέρει μερικές νίκες δεν ξέρω ποιος θα τον κουμαντάρει μετά.
ΥΓ άξιο λόγου είναι και το κόστος των μισθοφόρων, είναι πλεον τεράστιοι αριθμοί, ποιος μπορεί να πληρώσει όλους αυτούς και για ποσο διάστημα. Σίγουρα θα ακολουθήσουν τις ίδιες μεθόδους με αποτέλεσμα να χαθεί ένα πολυ μεγάλο ποσοστό, αλλά και παλι θα μπορέσουν να πληρωθουν όλοι αυτοί;
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30572
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 19 Μαρ 2023, 17:02

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Μαρ 2023, 18:11

Libre arbitre έγραψε:
19 Μαρ 2023, 07:48
Kauldron έγραψε:
19 Μαρ 2023, 00:52
Libre arbitre έγραψε:
18 Μαρ 2023, 23:37
SpoilerShow
Ρε φίλε, ειλικρινά, γιατί βάζεις μαλακίες? Μια το minusrus μια παπαριές που δε δείχνουν τίποτα, σοβαρά είναι δυνατόν να περιφέρεις την άγνοιά σου για στρατιωτικά θέματα δεξιά κι αριστερά?
Τι λέει το πορννιούζ σήμερα; Εκτός από τουιτεριές έχουμε τίποτα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5122
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Μαρ 2023, 18:13

τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:11
Libre arbitre έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:03
Εδω παραπονιέται ο Πριγκοζίν ότι δεν έχει πυρομαχικά για να πολεμήσει. Θα έχει δηλαδή εξοπλισμό, σίτιση και στρατιωτικά ρούχα; Και εκπαιδευτές; Και χρόνο;
Εκτός κι αν του τελείωσαν όλοι οι wagnerites που είχε και τους σκυλευσει για να εξοπλίσει τους νεοεισερχόμενους...
Όσους πάντως πάρει, τους χάνει ο ρωσικός στρατός...
Μα αυτά είναι τα παρασκηνιακα παιχνιδια. Ο πριγκοζιν θα έχει πλεον την απόλυτη δυναμη και ήδη δημιουργεί τριγμους στην ρωσική διοίκηση.
" Εγώ θέλω και μπορώ αλλά η διοίκηση δεν μου παρεχει υλικά "
Αν καταφέρει μερικές νίκες δεν ξέρω ποιος θα τον κουμαντάρει μετά.
ΥΓ άξιο λόγου είναι και το κόστος των μισθοφόρων, είναι πλεον τεράστιοι αριθμοί, ποιος μπορεί να πληρώσει όλους αυτούς και για ποσο διάστημα. Σίγουρα θα ακολουθήσουν τις ίδιες μεθόδους με αποτέλεσμα να χαθεί ένα πολυ μεγάλο ποσοστό, αλλά και παλι θα μπορέσουν να πληρωθουν όλοι αυτοί;
Α πληρώνονται κιόλας;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 19 Μαρ 2023, 18:57


Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 19 Μαρ 2023, 18:59

GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:13
τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:11
Libre arbitre έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:03
Εδω παραπονιέται ο Πριγκοζίν ότι δεν έχει πυρομαχικά για να πολεμήσει. Θα έχει δηλαδή εξοπλισμό, σίτιση και στρατιωτικά ρούχα; Και εκπαιδευτές; Και χρόνο;
Εκτός κι αν του τελείωσαν όλοι οι wagnerites που είχε και τους σκυλευσει για να εξοπλίσει τους νεοεισερχόμενους...
Όσους πάντως πάρει, τους χάνει ο ρωσικός στρατός...
Μα αυτά είναι τα παρασκηνιακα παιχνιδια. Ο πριγκοζιν θα έχει πλεον την απόλυτη δυναμη και ήδη δημιουργεί τριγμους στην ρωσική διοίκηση.
" Εγώ θέλω και μπορώ αλλά η διοίκηση δεν μου παρεχει υλικά "
Αν καταφέρει μερικές νίκες δεν ξέρω ποιος θα τον κουμαντάρει μετά.
ΥΓ άξιο λόγου είναι και το κόστος των μισθοφόρων, είναι πλεον τεράστιοι αριθμοί, ποιος μπορεί να πληρώσει όλους αυτούς και για ποσο διάστημα. Σίγουρα θα ακολουθήσουν τις ίδιες μεθόδους με αποτέλεσμα να χαθεί ένα πολυ μεγάλο ποσοστό, αλλά και παλι θα μπορέσουν να πληρωθουν όλοι αυτοί;
Α πληρώνονται κιόλας;
Τι σημαινει μισθοφορος ; :smt017

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5122
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Μαρ 2023, 19:04

killzone έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:59
GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:13
τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:11


Μα αυτά είναι τα παρασκηνιακα παιχνιδια. Ο πριγκοζιν θα έχει πλεον την απόλυτη δυναμη και ήδη δημιουργεί τριγμους στην ρωσική διοίκηση.
" Εγώ θέλω και μπορώ αλλά η διοίκηση δεν μου παρεχει υλικά "
Αν καταφέρει μερικές νίκες δεν ξέρω ποιος θα τον κουμαντάρει μετά.
ΥΓ άξιο λόγου είναι και το κόστος των μισθοφόρων, είναι πλεον τεράστιοι αριθμοί, ποιος μπορεί να πληρώσει όλους αυτούς και για ποσο διάστημα. Σίγουρα θα ακολουθήσουν τις ίδιες μεθόδους με αποτέλεσμα να χαθεί ένα πολυ μεγάλο ποσοστό, αλλά και παλι θα μπορέσουν να πληρωθουν όλοι αυτοί;
Α πληρώνονται κιόλας;
Τι σημαινει μισθοφορος ; :smt017
Αμφιβάλλω εάν ο μέσος μισθοφόρος της Βάγκνερ ζει μέχρι το τέλος του μήνα για να πληρωθεί.

Πολύ πιθανό να μην παίρνει λεφτά ουτε η οικογένεια μετά τον θάνατο. https://www.rferl.org/amp/russia-wagner ... 13434.html
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 19 Μαρ 2023, 19:16

GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 19:04
killzone έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:59
GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:13


Α πληρώνονται κιόλας;
Τι σημαινει μισθοφορος ; :smt017
Αμφιβάλλω εάν ο μέσος μισθοφόρος της Βάγκνερ ζει μέχρι το τέλος του μήνα για να πληρωθεί.

Πολύ πιθανό να μην παίρνει λεφτά ουτε η οικογένεια μετά τον θάνατο. https://www.rferl.org/amp/russia-wagner ... 13434.html
Μπορει ναι μπορει οχι δεν μας ενδιαφερει...

Η ουσια ειναι οτι η Βαγνερ εχει εφαρμοσει 2 συστηματα μαζι αντι για 1 συστημα που εφαρμοζανε οι Δυτικες ιδιωτικες εταιριες

Η Βαγνερ εκανε τα εξης

πηρε φυλακοβιους αμισθους με ανταλλαγμα μετα την ληξη 6μηνου συμβολαιου την πληρη ελευθερια τους

πηρε εθελοντες με μισθο με 6 μηνα συμβολαια στα συμβολαια τους δεν αναγραφονται πουθενα αποζημιωσεις η αναγνωριση τους και στην περιπτωση που πεθανεις τα λεφτα καταληγουν στους οικους τους

τωρα εαν πεθανεις στις πρωτες εβδομαδες τι μισθο να δωθει ; ζητουμενο καθε μηνα να παιρνουν καθαρα 1000€ δλδ σχεδον 80.000 Ρουβλια + κατι εξτρα μπονους εαν εκανες καποιο κατορθωμα

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12078
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 19 Μαρ 2023, 19:31

GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 19:04
killzone έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:59
GoBzi έγραψε:
19 Μαρ 2023, 18:13


Α πληρώνονται κιόλας;
Τι σημαινει μισθοφορος ; :smt017
Αμφιβάλλω εάν ο μέσος μισθοφόρος της Βάγκνερ ζει μέχρι το τέλος του μήνα για να πληρωθεί.

Πολύ πιθανό να μην παίρνει λεφτά ουτε η οικογένεια μετά τον θάνατο. https://www.rferl.org/amp/russia-wagner ... 13434.html
Μάλλον το πήραν χαμπάρι στην Αφρική και δεν θέλουν να στρατολογηθούν στην Βάγκνερ.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 19 Μαρ 2023, 19:43

Έτσι όπως πάνε οι Ρώσοι στρατιώτες θα τελειώσουν σε 30 με 40 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12078
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 19 Μαρ 2023, 20:15

The Russian authorities have established an exclusion zone around the alleged residence of Vladimir Putin on Lake Valdai. The area is equal in size to the island of Malta. Access to this area is prohibited to the ordinary Russians, reports the news outlet Meduza.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 19 Μαρ 2023, 20:36

Δημοκράτης έγραψε:
19 Μαρ 2023, 16:09
τεν τεν έγραψε:
19 Μαρ 2023, 15:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Μαρ 2023, 15:32


Έχει 30κ νέους άντρες τον μήνα και δεν μπορεί ν πάρει το μπακχμουτ 8 μήνες τώρα;
Δεν το διάβασες καλά. Από τις 2/03 ξεκίνησε. Θα χρειαστεί χρόνος για συγκέντρωση και εκπαίδευση.
Νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον η σύγκρουση μεταξυ της ηγεσίας του ρωσικού στρατου και της Βάγκνερ
Οκ σωστός, οπότε πρέπει να περιμένουμε κανένα 4μηνο να δούμε πως θα πάει όλο αυτό και στο πεδίο της μάχης και στις σχέσεις Βάγκνερ και του "2ου ισχυρότερου στρατού στον κοσμο"
Δεν νομίζω.. Μπορεί έξω να τα πηγαίνει σκατά ο Πουτιν αλλά μέσα στην Ρωσία δεν αφήνει κουνούπι να τον απειλήσει.
Βέβαια το ότι κάνει τέτοιο άνοιγμα προς την Βάγκνερ δείχνει την απελπιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ρωσικός στρατός.
Αλλά δεν νομίζω να μην το έχει μελετήσει το θέμα και να αφήσει τους μισθοφόρους της Βάγκνερ να απειλήσουν την εξουσία του. Θα τους χρησιμοποιήσει μέχρι να πετύχει τους στόχους του και μετά θα τους εξαφανίσει, όπως έκαναν πάντοτε οι δικτάτορες με τα σώματα των wannabe πραιτωριανών...βλέπε S.A, Ερυθροφρουροί κλπ...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7288
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 19 Μαρ 2023, 20:38


Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών