εξελίξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30565
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Μάιος 2023, 10:37

reports of large underground explosion in Kiev which registered a magnitude of 3.4
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30565
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Μάιος 2023, 10:38

https://t.me/warmonitors/9791

⚡Numerous Gerans over Khmelnytskyi
Наше дело правое - победа будет за нами!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Μάιος 2023, 10:40

killzone έγραψε:
27 Μάιος 2023, 16:46
:8):8):8):8)

Η Βάγκνερ έδωσε στην δημοσιότητα αναλυτική λίστα με κατεστραμμενο εξοπλισμό και προσωπικό των ουκρανών.
Συνολικά από το Μάρτιο του 22 η Ουκρανία έχασε 72095 άτομα μόνο από τους Βάγκνερ


Εικόνα
Ενδιαφέροντα στοιχεία, αν και δεν καταλαβαίνω τί σημαίνουν όλες οι γραμμές της πρώτης στήλης. Η Βάγκνερ μπορεί να είναι ιδιωτικόε μισθοφορικός στρατός αλλά έως τώρα έχει αποδειχθεί αξιόπιστη στα όσα αναφέρει.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22726
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 28 Μάιος 2023, 10:42

αφού είναι ιδιώτες, θα πολεμήσουν με τους ουκρανους αν τους δώσουν παραπάνω; :p2:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Μάιος 2023, 10:47

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:42
αφού είναι ιδιώτες, θα πολεμήσουν με τους ουκρανους αν τους δώσουν παραπάνω; :p2:
Καλή ερώτηση. Καλή ερώτηση για τον ιδιωτικό τομέα γενικότερα. Δεν ξέρω το συμβόλαιο και το δέσιμο της ηγεσίας με τη Ρωσία, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι στρατιώτες μισθοφόροι άνετα θα άλλαζαν στρατόπεδο αν τους δινόταν περισσότερα χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπορεί να έχουν και προϋπηρεσία σε ανάλογες δυτικές επιχειρήσεις όπως η G4S, η Blackwater αλλά και διάφορες άλλες που συνεργάζονται με τον ναυτιλιακό τομέα για την προστασία πλοίων...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22726
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 28 Μάιος 2023, 10:51

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:47
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:42
αφού είναι ιδιώτες, θα πολεμήσουν με τους ουκρανους αν τους δώσουν παραπάνω; :p2:
Καλή ερώτηση. Καλή ερώτηση για τον ιδιωτικό τομέα γενικότερα. Δεν ξέρω το συμβόλαιο και το δέσιμο της ηγεσίας με τη Ρωσία, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι στρατιώτες μισθοφόροι άνετα θα άλλαζαν στρατόπεδο αν τους δινόταν περισσότερα χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπορεί να έχουν και προϋπηρεσία σε ανάλογες δυτικές επιχειρήσεις όπως η G4S, η Blackwater αλλά και διάφορες άλλες που συνεργάζονται με τον ναυτιλιακό τομέα για την προστασία πλοίων...
εμένα μου φαίνεται η ιστορία κάλυψη για να μην μπλέκουν οι πολιτικές ηγεσίες με εγκλήματα πολέμου.

πάντως διάβαζα υπάρχουν και Ρώσοι φασίστες που πολεμούν και με την ουκρανια. μπλεξιμο η κατάσταση με τον κάθε είδους ακροδεξιό ψυχακια.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22726
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 28 Μάιος 2023, 10:53

nostromos έγραψε:
28 Μάιος 2023, 03:33
Aprilianos έγραψε:
27 Μάιος 2023, 19:48
πολύ καλά κάνει η κυβέρνηση και διαφωνεί σε κυρώσεις ενάντια σε Ελληνικές εταιρίες... το ότι το υποστηρίζουμε οι Ουκρανοί δεν σημαίνει ότι έχουνε και δικιο
και η σωστή πλευρά της ιστορίας κύριε;

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12075
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 28 Μάιος 2023, 10:55

Εικόνα
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Μάιος 2023, 11:10

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:47
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:42
αφού είναι ιδιώτες, θα πολεμήσουν με τους ουκρανους αν τους δώσουν παραπάνω; :p2:
Καλή ερώτηση. Καλή ερώτηση για τον ιδιωτικό τομέα γενικότερα. Δεν ξέρω το συμβόλαιο και το δέσιμο της ηγεσίας με τη Ρωσία, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι στρατιώτες μισθοφόροι άνετα θα άλλαζαν στρατόπεδο αν τους δινόταν περισσότερα χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπορεί να έχουν και προϋπηρεσία σε ανάλογες δυτικές επιχειρήσεις όπως η G4S, η Blackwater αλλά και διάφορες άλλες που συνεργάζονται με τον ναυτιλιακό τομέα για την προστασία πλοίων...
εμένα μου φαίνεται η ιστορία κάλυψη για να μην μπλέκουν οι πολιτικές ηγεσίες με εγκλήματα πολέμου.

πάντως διάβαζα υπάρχουν και Ρώσοι φασίστες που πολεμούν και με την ουκρανια. μπλεξιμο η κατάσταση με τον κάθε είδους ακροδεξιό ψυχακια.
Μπα. Πιο πιθανό το κόβω να είναι ώστε να μη μπλέκουν με τα ασφαλιστικά. Είναι σαν τις καθαρίστριες στο μετρό και τα υπουργεία. Αν τις πληρώνει το δημόσιο θα είναι υποχρεωμένο να τους παρέχει και ασφαλιστική και τις εισφορές. Όταν όμως τα δίνει σε ιδιώτη αυτός παίρνει κάτι πακιστάνια και αλβανίδες που δέχονται να δουλέψουν και μαύρα και κάτω από τον κατώτατο...

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 28 Μάιος 2023, 11:11

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:30
Εσύ ρε τύπε το 1821 θα πρέπει να ήσουν φανατικός οπαδός της Ιεράς συμμαχίας και του Μέττερνιχ.
Αλλά για να καταλάβεις το σχόλιο μου θα πρέπει να γνωρίζεις ιστορία και δεν ξέρω αν την εποχή που πήγες σχολείο ήταν στην ύλη...
Kάθε άλλο, ιερά συμμαχία σήμερα είναι ο Πούτιν (poo tin) και η κλίκα του μαζί με μερικές αποτυχημένες χώρες δορυφόροι τριγύρω του,
βλέπε τον Λουκασένκο, βλέπε Εμομαλί και κάτι άλλοι μαιντανοί που μοιάζουν περισσότερο με θυρωρούς νυχτερινών κέντρων.
Εκλέγονται διαρκώς Πρόεδροι, 30 χρόνια εξουσία με 90%, έχουμε βαρεθεί να τους ακούμε.
Μιλάμε για τέρατα που έρχονται κατευθείαν από τα σκοτεινά βάθη του προπερασμένου αιώνα.

Επανάσταση είναι αυτό που έκανε η Ουκρανία το 2014 στην πλατεία εκεί (δε θυμάμαι πως την λένε)
Θέλουν οι άνθρωποι να εκσυγχρονιστούν, να προοδεύσουν, να αναπτυχθούν, να απαλλαγούν απ την γάγραινα της σοβιετικής μαφίας
αλλά τα σπέρματα του τζέκινς χαν που σήμερσ ζουν στη μόσχα, δεν τους αφήνουν.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Μάιος 2023, 11:12

Libre arbitre έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:55
Εικόνα
Απλά να σημειωθεί ότι όταν ένα drone αυτοκτονίας πέφτει στο στόχο δεν είναι κατάρριψη.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Μάιος 2023, 11:13

Esperos έγραψε:
28 Μάιος 2023, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:30
Εσύ ρε τύπε το 1821 θα πρέπει να ήσουν φανατικός οπαδός της Ιεράς συμμαχίας και του Μέττερνιχ.
Αλλά για να καταλάβεις το σχόλιο μου θα πρέπει να γνωρίζεις ιστορία και δεν ξέρω αν την εποχή που πήγες σχολείο ήταν στην ύλη...
Kάθε άλλο, ιερά συμμαχία σήμερα είναι ο Πούτιν (poo tin) και η κλίκα του μαζί με μερικές αποτυχημένες χώρες δορυφόροι τριγύρω του,
βλέπε τον Λουκασένκο, βλέπε Εμομαλί και κάτι άλλοι μαιντανοί που μοιάζουν περισσότερο με θυρωρούς νυχτερινών κέντρων.
Εκλέγονται διαρκώς Πρόεδροι, 30 χρόνια εξουσία με 90%, έχουμε βαρεθεί να τους ακούμε.
Μιλάμε για τέρατα που έρχονται κατευθείαν από τα σκοτεινά βάθη του προπερασμένου αιώνα.

Επανάσταση είναι αυτό που έκανε η Ουκρανία το 2014 στην πλατεία εκεί (δε θυμάμαι πως την λένε)
Θέλουν οι άνθρωποι να εκσυγχρονιστούν, να προοδεύσουν, να αναπτυχθούν, να απαλλαγούν απ την γάγραινα της σοβιετικής μαφίας
αλλά τα σπέρματα του τζέκινς χαν που σήμερσ ζουν στη μόσχα, δεν τους αφήνουν.
Μετεξεταστέος. Διαβάζεις και μετά ξαναέρχεσαι να απαντήσεις σε αυτό που σου έγραψα...

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12075
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 28 Μάιος 2023, 11:39

Esperos έγραψε:
28 Μάιος 2023, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 10:30
Εσύ ρε τύπε το 1821 θα πρέπει να ήσουν φανατικός οπαδός της Ιεράς συμμαχίας και του Μέττερνιχ.
Αλλά για να καταλάβεις το σχόλιο μου θα πρέπει να γνωρίζεις ιστορία και δεν ξέρω αν την εποχή που πήγες σχολείο ήταν στην ύλη...
Kάθε άλλο, ιερά συμμαχία σήμερα είναι ο Πούτιν (poo tin) και η κλίκα του μαζί με μερικές αποτυχημένες χώρες δορυφόροι τριγύρω του,
βλέπε τον Λουκασένκο, βλέπε Εμομαλί και κάτι άλλοι μαιντανοί που μοιάζουν περισσότερο με θυρωρούς νυχτερινών κέντρων.
Εκλέγονται διαρκώς Πρόεδροι, 30 χρόνια εξουσία με 90%, έχουμε βαρεθεί να τους ακούμε.
Μιλάμε για τέρατα που έρχονται κατευθείαν από τα σκοτεινά βάθη του προπερασμένου αιώνα.

Επανάσταση είναι αυτό που έκανε η Ουκρανία το 2014 στην πλατεία εκεί (δε θυμάμαι πως την λένε)
Θέλουν οι άνθρωποι να εκσυγχρονιστούν, να προοδεύσουν, να αναπτυχθούν, να απαλλαγούν απ την γάγραινα της σοβιετικής μαφίας
αλλά τα σπέρματα του τζέκινς χαν που σήμερσ ζουν στη μόσχα, δεν τους αφήνουν.
:+1:
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 28 Μάιος 2023, 13:41

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 11:10
Μπα. Πιο πιθανό το κόβω να είναι ώστε να μη μπλέκουν με τα ασφαλιστικά. Είναι σαν τις καθαρίστριες στο μετρό και τα υπουργεία. Αν τις πληρώνει το δημόσιο θα είναι υποχρεωμένο να τους παρέχει και ασφαλιστική και τις εισφορές. Όταν όμως τα δίνει σε ιδιώτη αυτός παίρνει κάτι πακιστάνια και αλβανίδες που δέχονται να δουλέψουν και μαύρα και κάτω από τον κατώτατο...
Τα "πακιστάνια" τι ειναι?

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Μάιος 2023, 13:44

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
28 Μάιος 2023, 13:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 11:10
Μπα. Πιο πιθανό το κόβω να είναι ώστε να μη μπλέκουν με τα ασφαλιστικά. Είναι σαν τις καθαρίστριες στο μετρό και τα υπουργεία. Αν τις πληρώνει το δημόσιο θα είναι υποχρεωμένο να τους παρέχει και ασφαλιστική και τις εισφορές. Όταν όμως τα δίνει σε ιδιώτη αυτός παίρνει κάτι πακιστάνια και αλβανίδες που δέχονται να δουλέψουν και μαύρα και κάτω από τον κατώτατο...
Τα "πακιστάνια" τι ειναι?
Δεν έχεις ξανακούσει τον όρο Πάκηδες;

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών