"Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Μαρ 2019, 17:02

Bipsco έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:10
vagabondo έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:24
Τουλάχιστον για να μπεις, ματώνεις ανάλογα με την σχολή.
Δεν μπαίνει ο κάθε καθυστερημένος.
Τα Τει υπάρχουν για να μπαίνουν οι καθυστερημένοι. Δεν μπορείς να μπεις σε πανεπιστήμιο; Δεν πειράζει, μπες σε τει με 5. Σε ποια σοβαρή χώρα μπαίνεις σε πανεπιστήμιο με βαθμό εισαγωγής μικρότερο του 10; Οι πανελλήνιες συμβάλλουν στο να μπαίνουν περισσότερα άτομα απ΄ όσα έχουν τις βάσεις για να σπουδάσουν. Και τα πανεπιστήμια δέχονται περισσότερους σπουδαστές απ΄όσους μπορούν να απορροφήσουν.
Υπάρχουν και ΤΕΙ που δίνουν χρήσιμα πτυχία (Ηλεκτρολογίας, Πληροφορικής, Λογιστικής κ.α.).
Όταν πήγα να σπουδάσω σε γερμανικό πανεπιστήμιο μου ζήτησαν βαθμό πανελληνίων πάνω από τη βάση αλλιώς θα έπρεπε να κάνω έναν προκαταρκτικό χρόνο με διάφορα μαθήματα, αφού θα έχω δώσει εξετάσεις για την γλώσσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Μαρ 2019, 17:10

Στρακαστρουκας έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:20
πέραν ότι αυτό είναι η μισή αλήθεια
να σε ρωτήσω στην Ελλάδα πόσα λεφτά ξοδεύει ένα νοικοκυριό για ιδιωτικά φροντιστήρια;
Eνας φτωχος μαθητης στην Ελλαδα, με λιγη προσπαθεια μπορει να παρει σχετικα καλους βαθμους και να περασει πανεπιστημιο. Στις ΗΠΑ, ο φτωχος εχει μηδεν πιθανοτητες, για αυτο παιρνουν δανεια, τα οποια δεν μπορουν να αποπληρωσουνε και καταληγουνε να χρωστανε δεκαετιες αφοτου εχουν παρει το πτυχιο τους
Σε μια δεκαετία μπορούν να αποπληρώσουν 100.000 δολάρια διαβάσαμε σε άλλο θέμα. Αλίμονο σε μας που στον ίδιο χρόνο ούτε 10.000 ευρώ δεν μπορούμε να αποπληρώσουμε.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 24 Μαρ 2019, 17:47

Antares έγραψε:
24 Μαρ 2019, 17:02
Bipsco έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:10
vagabondo έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:24
Τουλάχιστον για να μπεις, ματώνεις ανάλογα με την σχολή.
Δεν μπαίνει ο κάθε καθυστερημένος.
Τα Τει υπάρχουν για να μπαίνουν οι καθυστερημένοι. Δεν μπορείς να μπεις σε πανεπιστήμιο; Δεν πειράζει, μπες σε τει με 5. Σε ποια σοβαρή χώρα μπαίνεις σε πανεπιστήμιο με βαθμό εισαγωγής μικρότερο του 10; Οι πανελλήνιες συμβάλλουν στο να μπαίνουν περισσότερα άτομα απ΄ όσα έχουν τις βάσεις για να σπουδάσουν. Και τα πανεπιστήμια δέχονται περισσότερους σπουδαστές απ΄όσους μπορούν να απορροφήσουν.
Υπάρχουν και ΤΕΙ που δίνουν χρήσιμα πτυχία (Ηλεκτρολογίας, Πληροφορικής, Λογιστικής κ.α.).
Όταν πήγα να σπουδάσω σε γερμανικό πανεπιστήμιο μου ζήτησαν βαθμό πανελληνίων πάνω από τη βάση αλλιώς θα έπρεπε να κάνω έναν προκαταρκτικό χρόνο με διάφορα μαθήματα, αφού θα έχω δώσει εξετάσεις για την γλώσσα.
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά με τον βαθμό πρόσβασης. Οι ξένοι μπαίνουν στα πανεπιστήμια με μειωμένα κριτήρια από τους ημεδαπούς. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες χώρες.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Μαρ 2019, 18:10

Bipsco έγραψε:
24 Μαρ 2019, 17:47
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά με τον βαθμό πρόσβασης. Οι ξένοι μπαίνουν στα πανεπιστήμια με μειωμένα κριτήρια από τους ημεδαπούς. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες χώρες.
Είναι διαφορετική η δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Όπως και τα κριτήρια για εισαγωγή στα πανεπιστήμια. Η ιατρική και η νομική έχουν λιγότερες θέσεις από την προσφορά σε όλα τα πανεπιστήμια. Οπότε χρειάζεται άριστα στο απολυτήριο (το οποίο δεν είναι ακριβώς όπως το δικό μας) και χρόνος αναμονής. Άλλοι κλάδοι δεν έχουν τόσους περιορισμούς.
Κάθε χώρα έχει τα δικά της συστήματα. Κανένα δεν είναι τέλειο. Ούτε και το δικό μας. Στο περιβάλλον μου έχω αποφοίτους που πέρασαν σε πανεπιστήμια με πανελλήνιες εξωτερικού, γιατρό από Ρουμανία, άλλους που οι γονείς τους είχαν χρήματα για να δώσουν δύο και τρεις φορές πανελλήνιες, να περάσουν στο Πάντειο π.χ. και να πληρώσουν και τις σπουδές (τα έξοδα διαβίωσης).
Άλλο ο γιατρός που ήταν άριστος μαθητής από μικρός, άλλο αυτός που ήταν κακός ή μέτριος και πήγε στη Ρουμανία. Όπως και διάφορες Νατάσες σύζυγοι πρωθυπουργών. Να μην βάλω μέσα και την οικογενειοκρατία των ιατρικών σχολών και μετά όπως λένε και οι ίδιοι οι φοιτητές, η μειοψηφία των εισαχθέντων είναι με τις κανονικές πανελλήνιες.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 25 Μαρ 2019, 17:06

Εννοείς ότι έδωσαν πανελλήνιες εξωτερικού για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια; Οι Έλληνες μπαίνουν στα αγγλικά πανεπιστήμια με το βαθμό λυκείου, ο οποίος ξέρουμε ότι δεν είναι αντικειμενικός. Οι Άγγλοι μπαίνουν με αυστηρότερα κριτήρια.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Μαρ 2019, 17:10

Bipsco έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:06
Εννοείς ότι έδωσαν πανελλήνιες εξωτερικού για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια; Οι Έλληνες μπαίνουν στα αγγλικά πανεπιστήμια με το βαθμό λυκείου, ο οποίος ξέρουμε ότι δεν είναι αντικειμενικός. Οι Άγγλοι μπαίνουν με αυστηρότερα κριτήρια.
Oι πανελλήνιες που δίνουν τα παιδιά των μεταναστών τον Σεπτέμβριο με μικρότερη ύλη για είσοδο στα ελληνικά πανεπιστήμια. Τώρα μας γράφουν και αυτά. Είτε σπουδάζουν στην χώρα που είναι, είτε πηγαίνουν στις ΗΠΑ.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 25 Μαρ 2019, 17:17

Antares έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:10
Bipsco έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:06
Εννοείς ότι έδωσαν πανελλήνιες εξωτερικού για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια; Οι Έλληνες μπαίνουν στα αγγλικά πανεπιστήμια με το βαθμό λυκείου, ο οποίος ξέρουμε ότι δεν είναι αντικειμενικός. Οι Άγγλοι μπαίνουν με αυστηρότερα κριτήρια.
Oι πανελλήνιες που δίνουν τα παιδιά των μεταναστών τον Σεπτέμβριο με μικρότερη ύλη για είσοδο στα ελληνικά πανεπιστήμια. Τώρα μας γράφουν και αυτά. Είτε σπουδάζουν στην χώρα που είναι, είτε πηγαίνουν στις ΗΠΑ.
Δεν αξίζει να σπουδάσεις στην Ελλάδα, αν μπορείς να μπεις σε πανεπιστήμιο στην χώρα που ζεις.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Μαρ 2019, 17:28

Bipsco έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:17
Δεν αξίζει να σπουδάσεις στην Ελλάδα, αν μπορείς να μπεις σε πανεπιστήμιο στην χώρα που ζεις.
Έχω δύο ανιψιές στο Βερολίνο. Ούτε καν το σκέφτονται για σπουδές στην Ελλάδα. Είναι κάτω των 13, μιλάνε τα ελληνικά, αλλά παρακολουθούν γερμανικό σχολείο, οπότε δεν θα είχαν και τις απαιτούμενες ικανότητες στα ελληνικά για σπουδές στην Ελλάδα.
Παλαιότερα πήγαιναν για τρία χρόνια σε ελληνικό λύκειο στη Γερμανία και αποκτούσαν το δικαίωμα για εξετάσεις ομογενών. Οι μετανάστες του 70, συνήθως άφηναν τα παιδιά στον παππού και την γιαγιά έως το τέλος του δημοτικού ή και του γυμνασίου.
Αλλά υπάρχει διαφορά ήδη από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Υπάρχουν δημόσια σχολεία για όλες τις κατηγορίες μαθητών.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 25 Μαρ 2019, 17:41

Antares έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:28
Έχω δύο ανιψιές στο Βερολίνο. Ούτε καν το σκέφτονται για σπουδές στην Ελλάδα. Είναι κάτω των 13, μιλάνε τα ελληνικά, αλλά παρακολουθούν γερμανικό σχολείο, οπότε δεν θα είχαν και τις απαιτούμενες ικανότητες στα ελληνικά για σπουδές στην Ελλάδα.
Παλαιότερα πήγαιναν για τρία χρόνια σε ελληνικό λύκειο στη Γερμανία και αποκτούσαν το δικαίωμα για εξετάσεις ομογενών. Οι μετανάστες του 70, συνήθως άφηναν τα παιδιά στον παππού και την γιαγιά έως το τέλος του δημοτικού ή και του γυμνασίου.
Αλλά υπάρχει διαφορά ήδη από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Υπάρχουν δημόσια σχολεία για όλες τις κατηγορίες μαθητών.
Εμένα, ένας ξάδερφος μου, που γεννήθηκε στην Γερμανία, σπούδασε πληροφορική στην Ελλάδα κι έμεινε εδώ. Βέβαια, αυτός γύρισε στην Ελλάδα την δεκαετία του 90.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Σκάνδαλο" μεγατόνων στα Πανεπιστήμια Γέηλ, Στάνφορντ και Τζορτζτάουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Μαρ 2019, 17:49

Bipsco έγραψε:
25 Μαρ 2019, 17:41
Εμένα, ένας ξάδερφος μου, που γεννήθηκε στην Γερμανία, σπούδασε πληροφορική στην Ελλάδα κι έμεινε εδώ. Βέβαια, αυτός γύρισε στην Ελλάδα την δεκαετία του 90.
Τότε γυρίζανε οι περισσότεροι και εγώ από τότε έχω γνωστούς. Είναι η περίπτωση που περιέγραψα. Τώρα πια από νήπια πηγαίνουν στα γερμανικά σχολεία, μαθαίνουν ελληνικά στο σπίτι ίσως και σε καμία απογευματινή τάξη αν ενδιαφέρονται και μέχρι εκεί. Δεν θα μπορούσαν να γράψουν καν, ούτε σε αυτές τις εισαγωγικές εξετάσεις που είναι πιο εύκολες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών