Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Von Mackensen

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 22 Ιουν 2021, 23:23

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:13
Von Mackensen έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:10
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:07


Το βρίσκομαι σε αυτοάμυνα δεν το καλύπτει αυτό; έχω όπλο, μου ορμάει με το μαχαίρι και τον πυροβολώ, σε θέση αυτοαμυνας δεν είμαι;
Η βία που θα ασκήσεις με το πιστόλι σου δεν θα είναι αναλογική της απειλής του μαχαιριου. Οπότε θα κανεις υπέρβαση αμυνας.
Δεν μου μοιαζει λογικό αυτό να συμβαίνει. Αν δηλαδή
υπάρχει περιστατικό και είναι ένας με μαχαίρι και ορμάει να σκοτώσει κάποιον και τον σκοτώσουν οι αστυνομικοί, θα μπλέξουν μπλέξουν νομικά; δεν νομίζω να είναι έτσι.
Έχεις δίκιο (δε μοιάζει λογικό).
Αυτό που λες από κάτω είναι άλλη περίπτωση.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 22 Ιουν 2021, 23:24

Και κάτι άλλο
Ενώ κάτι "προοδευτικοί" μας έχουν ζαλίσει κατά της αυτοδίκιας , σε θέματα που αφορούν την δική τους ιδεολογία είναι υπέρ της αυτοδίκιας

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 23:28

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:13
Von Mackensen έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:10
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:07


Το βρίσκομαι σε αυτοάμυνα δεν το καλύπτει αυτό; έχω όπλο, μου ορμάει με το μαχαίρι και τον πυροβολώ, σε θέση αυτοαμυνας δεν είμαι;
Η βία που θα ασκήσεις με το πιστόλι σου δεν θα είναι αναλογική της απειλής του μαχαιριου. Οπότε θα κανεις υπέρβαση αμυνας.
Δεν μου μοιαζει λογικό αυτό να συμβαίνει. Αν δηλαδή
υπάρχει περιστατικό και είναι ένας με μαχαίρι και ορμάει να σκοτώσει κάποιον και τον σκοτώσουν οι αστυνομικοί, θα μπλέξουν μπλέξουν νομικά; δεν νομίζω να είναι έτσι.
Κι όμως είναι.
Έχει δίκιο ο Φον. Ισχύει η αρχή της αναλογικότητας στην αυτοάμυνα. Ουσιαστικά ο νόμος εξετάζει αν χρησιμοποίησες το κατάλληλο διαθέσιμο όπλο που να πετύχαινε το ίδιο αμυντικό αποτέλεσμα με το μικρότερο επιθετικό πλήγμα.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 22 Ιουν 2021, 23:31

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:28
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:13
Von Mackensen έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:10


Η βία που θα ασκήσεις με το πιστόλι σου δεν θα είναι αναλογική της απειλής του μαχαιριου. Οπότε θα κανεις υπέρβαση αμυνας.
Δεν μου μοιαζει λογικό αυτό να συμβαίνει. Αν δηλαδή
υπάρχει περιστατικό και είναι ένας με μαχαίρι και ορμάει να σκοτώσει κάποιον και τον σκοτώσουν οι αστυνομικοί, θα μπλέξουν μπλέξουν νομικά; δεν νομίζω να είναι έτσι.
Κι όμως είναι.
Έχει δίκιο ο Φον. Ισχύει η αρχή της αναλογικότητας στην αυτοάμυνα. Ουσιαστικά ο νόμος εξετάζει αν χρησιμοποίησες το κατάλληλο διαθέσιμο όπλο που να πετύχαινε το ίδιο αμυντικό αποτέλεσμα με το μικρότερο επιθετικό πλήγμα.
Μπορεί μία γυναίκα να σκοτώσει τον επίδοξο βιαστή της προκειμένου να γλυτώσει τον βιασμό που ΘΑ γινόταν;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 23:35

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:31
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:28
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:13


Δεν μου μοιαζει λογικό αυτό να συμβαίνει. Αν δηλαδή
υπάρχει περιστατικό και είναι ένας με μαχαίρι και ορμάει να σκοτώσει κάποιον και τον σκοτώσουν οι αστυνομικοί, θα μπλέξουν μπλέξουν νομικά; δεν νομίζω να είναι έτσι.
Κι όμως είναι.
Έχει δίκιο ο Φον. Ισχύει η αρχή της αναλογικότητας στην αυτοάμυνα. Ουσιαστικά ο νόμος εξετάζει αν χρησιμοποίησες το κατάλληλο διαθέσιμο όπλο που να πετύχαινε το ίδιο αμυντικό αποτέλεσμα με το μικρότερο επιθετικό πλήγμα.
Μπορεί μία γυναίκα να σκοτώσει τον επίδοξο βιαστή της προκειμένου να γλυτώσει τον βιασμό που ΘΑ γινόταν;
Τι εννοείς "μπορεί"; Αν έχει τη δύναμη ή αν ξέρει να καρφώνει στιλέτο στο σώμα του ή να πυροβολεί;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34332
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιουν 2021, 23:44

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:24
Και κάτι άλλο
Ενώ κάτι "προοδευτικοί" μας έχουν ζαλίσει κατά της αυτοδίκιας , σε θέματα που αφορούν την δική τους ιδεολογία είναι υπέρ της αυτοδίκιας
Πάντα έτσι ήσαν.Απλά παλαιότερα ήταν πιο πολιτική η διάκριση της καλής από την κακή βία.Έτσι η βία από συμμορίες της αριστεράς ήταν καλή ενώ από αντίστοιχες συμμορίες της δεξιάς κακή.Το πρόσημο όμως ήταν πολιτικό.
Τώρα έγινε έμφυλο. :D Διαχωρίζεται ο πληθυσμός και πολιτικοποιείται όχι με βάση τις πολιτικές ιδέες του αλλά με βάση τις δικές τους κοινωνικοφυλετικές κατηγορίες και διαβαθμίσεις και κατηγοριοποιείται η βία σε καλή και κακή.Η βία κατά του Ζακ είναι κακή ενώ κατά του βιαστή καλή όχι από τα πραγματικά πολιτικά του φρονήματα όπως παλιά αλλά από τα εικαζόμενα επειδή ο Ζακ ήταν ομοφυλόφιλος και ο βιαστής ετεροφυλόφιλος.Τη θέση της πολιτικής δεξιάς και αριστεράς έχει πάρει η εμφυλοκοινωνική δεξιά και αριστερά.Μία άλλη προσφορά του Δημοκρατικού Κόμματος Αμερικής που άρχισε να εισάγει στην Ελλάδα ο παλιός σου αρχηγός Γιώργος Παπανδρέου. :lol:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Ιουν 2021, 00:09

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:19

Μαχαιρώνει ή άλλη τον εραστή της και ισχυρίζεται ότι πήγε να την βιάσει


Σκοτώνω τον μετανάστη που είχα όλη την ημέρα κάτω από τον καυτό ήλιο στα κτήματα μου για να μην τον πληρώσω και ισχυρίζομαι οτι πήγε να με ληστέψει
Θα πρέπει να εκτιμήσει η δικαιοσύνη τι ΣΥΜΦΈΡΟΝ είχε η άλλη να μαχαιρώσει τον εραστή της καθώς και εσύ τον μετανάστη, λαμβάνοντας υπόψη βέβαια και το κατά πόσο είχατε την ΙΣΧΥ να προχωρήσετε σε αυτήν την πράξη

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιουν 2021, 00:11

πατησιωτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 22:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιουν 2021, 21:48
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 21:44


Φοβούνται βρε. Σου λέει θα αρχίσουν να μας σφάζουν σαν αρνιά και θα ισχυριζονται ότι πήγαν να τις βιάσουν. Κινδυνεύει το αντρικό φύλο.
Δε βοηθάνε αυτά πάντως. Για τρολοσυνθήματα οκ πες. Αλλά έτσι και εμπεδωθεί αυτό ως ιδέα την κάτσατε.

Δηλαδή επειδή όλα εκεί πάνε στο τέλος, θα ακούμε για βιασμό και θα λένε "καλά γιατί δεν τον μαχαίρωσε, έτσι δεν πρέπει; Μήπως τα θελε; Τώρα που δεν τον μαχαίρωσε πόσες γυναίκες θα βιάσει ακόμα; Μπορούμε να τη θεωρήσουμε πρακτικά συνεργάτιδα του βιαστή."
Εδώ να πούμε ότι σύμφωνα με τους προοδευτικούς νόμους μας για να δικαιολογηθεί η νόμιμη άμυνα πρέπει η βία που να ασκηθεί να είναι αναλογική. :wink
Τώρα τι σημαίνει αυτό μην ρωτάτε.Πάντως σίγουρα σημαίνει ότι δεν μπορείς να σκοτώσεις ένα κλέφτη που μπήκε στο σπίτι σου.Τώρα για βιαστές δεν ξέρω. :smt017
Καλά, αυτά είναι για να αθωωθείς εντελώς. Στην πράξη σιγά το πρόβλημα να φας λίγους μήνες με αναστολή. Έτσι κι αλλιώς δεν θα συμβουλευτείς δικηγόρο εκείνη την ώρα, άμα έχεις πρόσβαση σε μαχαίρι και το βαστάει η περδικουλα σου, το χρησιμοποιείς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιουν 2021, 09:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2021, 21:40
Τα της Λιβεριας δεν τα ξέρω, αλλά με το μαχαιριές στους βιαστές δε βλέπω κάτι κακό :102:
ως εχει, ειναι πολυ σωστο.
σε συνδυασμο με το "ο βιαστης εισαι εσυ" ετοιμασου να σε μαχαιρωσουν.

το προβλημα ειναι οτι τελευταια ειναι λιγο ασαφες τι ειναι βιασμος και ποιος ειναι βιαστης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιουν 2021, 09:09

georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2021, 21:54

«Ο βιασμός είναι ένα σύστημα ελέγχου και επιβολής σε μη κυρίαρχες έμφυλες ταυτότητες, σε ταυτότητες που δεν εντάσσονται στο cis ετεροκανονικό πλαίσιο» :o:smt017
και να, μολις 2 ποστ παρακατω, νεος ορισμος του βιασμου. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιουν 2021, 09:11

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:07


Το βρίσκομαι σε αυτοάμυνα δεν το καλύπτει αυτό; έχω όπλο, μου ορμάει με το μαχαίρι και τον πυροβολώ, σε θέση αυτοαμυνας δεν είμαι;
συμφωνα με τη λογικη, ναι. συμφωνα με το νομο, μαλλον οχι, αλλα χεστηκαμε κιολας. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιουν 2021, 09:16

Μάς έχει φάει η πολιτικαλκορεκτίλα, εγώ αυτό ξέρω.
Ωραία λοιπόν, να λέμε επίσης "ανδροκτονία", "πεθεροκτονία" και "πρηξαρχιδιοκτονία".

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20164
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 23 Ιουν 2021, 17:32

Σπόιλερ από το μέλλον σας πατριάρχες :g030:

Έτσι θα ζείτε από δω και μπρος :g030:

https://www.lawandorder.gr/Article/1439 ... tou-organa
Εικόνα

Η γυναίκα φέρεται να μετάνιωσε :102: για το ειδεχθές έγκλημα και υποστήριξε ότι σκότωσε τον σύζυγό της σε αυτοάμυνα :102:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 23 Ιουν 2021, 17:34

georgebi έγραψε:
23 Ιουν 2021, 17:32
Σπόιλερ από το μέλλον σας πατριάρχες :g030:

Έτσι θα ζείτε από δω και μπρος :g030:

https://www.lawandorder.gr/Article/1439 ... tou-organa
Εικόνα

Η γυναίκα φέρεται να μετάνιωσε :102: για το ειδεχθές έγκλημα και υποστήριξε ότι σκότωσε τον σύζυγό της σε αυτοάμυνα :102:
Καλά, το μετάνιωσε επειδή μύριζε τηγανίλα όλο το σπίτι
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20164
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 23 Ιουν 2021, 17:42

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 17:34
georgebi έγραψε:
23 Ιουν 2021, 17:32
Σπόιλερ από το μέλλον σας πατριάρχες :g030:

Έτσι θα ζείτε από δω και μπρος :g030:

https://www.lawandorder.gr/Article/1439 ... tou-organa
Εικόνα

Η γυναίκα φέρεται να μετάνιωσε :102: για το ειδεχθές έγκλημα και υποστήριξε ότι σκότωσε τον σύζυγό της σε αυτοάμυνα :102:
Καλά, το μετάνιωσε επειδή μύριζε τηγανίλα όλο το σπίτι
''η 33χρονη σύζυγός του τού είχε κόψει το πέος. Μάλιστα, στη συνέχεια, το τηγάνισε σε σογιέλαιο''

Πιτσιλάει πολυ το σογιέλαιο, άσε που μετά γίνεται σαν τσίχλα και δεν βγαίνει με τίποτα απ τις επιφάνειες :e040:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών