Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Ιούλ 2021, 23:30

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 14:34
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 13:59


Το έγκλημα σημαδεύεται από το χαρακτηριστικό που βαραίνει περισσότερο τη φύση του.
Εδώ το να είναι γυναίκα δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό του εγκλήματος, αλλά το να δηλώνει έμφυλη ταυτότητα.
Επομένως δεν θα χαρακτηριστεί ως γυναικοφοβικό, αλλά ως τρανσφοβικό.
αυτοαναιρείσαι
στο άλλο νήμα μας λες ότι είναι γυναίκες είναι όλοι όσοι αυτοπροσδιορίζονται γυναίκες
τώρα μας λες πως εφόσον δολοφονηθεί ένας άντρας που αυτοπροσδιορίζεται γυναίκα δεν είναι γυναικοκτονία, υποννοώντας πως το θύμα δεν θεωρείται γυναίκα
Ό,τι θέλεις γράφεις.
Ξαναδιάβασε το μπολντ.
μα ΕΙΝΑΙ γυναίκα (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πάντα)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης


Άβαταρ μέλους
Interregnum
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 16:12
Phorum.gr user: outpost 7 / Κίρκος
Τοποθεσία: It's all a deep end

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Interregnum » 24 Ιούλ 2021, 17:51

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 13:52
άμα το θύμα είναι άντρας με γένια που όμως αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα και δολοφονήθηκε από το σύντροφό του που ζήλευε, θεωρείται γυναικοκτονία;
Οι καταστάσεις μπορούν να περιπλεχτούν πολύ περισσότερο..

“Ο πολιτισμός, η κοινωνική ιεραρχία που γεννάται από τις πολιτισμικές αξίες, είναι που προΐστανται στην απόδοση ρόλων προηγουμένων κάθε οικονομικής αναλύσεως της παραγωγής και του καταμερισμού.” (Francois Perroux)

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Ιούλ 2021, 20:20

Interregnum έγραψε:
24 Ιούλ 2021, 17:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 13:52
άμα το θύμα είναι άντρας με γένια που όμως αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα και δολοφονήθηκε από το σύντροφό του που ζήλευε, θεωρείται γυναικοκτονία;
Οι καταστάσεις μπορούν να περιπλεχτούν πολύ περισσότερο..

:smt005::smt005::smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιούλ 2021, 20:22

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:30
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 14:34


αυτοαναιρείσαι
στο άλλο νήμα μας λες ότι είναι γυναίκες είναι όλοι όσοι αυτοπροσδιορίζονται γυναίκες
τώρα μας λες πως εφόσον δολοφονηθεί ένας άντρας που αυτοπροσδιορίζεται γυναίκα δεν είναι γυναικοκτονία, υποννοώντας πως το θύμα δεν θεωρείται γυναίκα
Ό,τι θέλεις γράφεις.
Ξαναδιάβασε το μπολντ.
μα ΕΙΝΑΙ γυναίκα (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πάντα)
Δεν διαφωνώ σε αυτό.
Αλλά δεν διαβάζεις παρότι σου το έχω γράψει δύο φορές.

«Το έγκλημα σημαδεύεται από το χαρακτηριστικό που βαραίνει περισσότερο τη φύση του.
Εδώ το να είναι γυναίκα δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό του εγκλήματος, αλλά το να δηλώνει έμφυλη ταυτότητα.
Επομένως δεν θα χαρακτηριστεί ως γυναικοφοβικό, αλλά ως τρανσφοβικό.
»

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Ιούλ 2021, 14:38

ΚΑι άλλη γυναικοκτονία. ΠΑρατηρήστε τη συχνότητα: Περίπου μια το μήνα γίνετια


Γυναικοκτονία στη Δάφνη, παραδόθηκε ο δράστης

Ακόμη μία γυναικοκτονία στη χώρα μας. Ένας 40χρονος δολοφόνησε την 31 ετών σύζυγό του στη Δάφνη και στη συνέχεια παραδόθηκε στην αστυνομία. Όπως ισχυρίστηκε, κίνητρο της πράξης του ήταν η ζήλεια.

Σύμφωνα με την αστυνομία, ο δράστης αφού σκότωσε τη γυναίκα με μαχαίρι, πήγε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του.

Οι αστυνομικοί που πήγαν στον σπίτι τους, βρήκαν τη γυναίκα μέσα σε λίμνη αίματος.

Ο καθ' ομολογία δράστης, αλβανικής καταγωγής, πρόκειται να οδηγηθεί στον εισαγγελέα. Προανάκριση για την υπόθεση διενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Αθηνών.

https://www.efsyn.gr/ellada/astynomiko/ ... -o-drastis

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5418
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 30 Ιούλ 2021, 17:05

Την έσφαξε επειδή τη ζήλευε και τσακώθηκαν. Τριαντάρης με νοοτροπία και μυαλό 70 χρόνια πίσω. :011:

Εν τω μεταξύ στο βοθροtwitter οι ''κοινωνικοί αγωνιστές'' ασχολούνται περισσότερο με τον...Μπαλάσκα παρά με τον δράστη. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ιιιίσως να φταίει πως ο δράστης δεν ήταν ''Ελληνάρας''.









Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Σεπ 2021, 19:17

οι γυναικοκτονίες είναι το τελευταίο σκαλί στην κλιμακα της βίας κατά των γυναικών.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Σεπ 2021, 19:59

Σύμφωνα με αυτόν τον απολογισμό, οι Υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας το πρώτο 15νθήμερο Αυγούστου 2021 διαχειρίστηκαν συνολικά 554 καταγγελίες για περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας σε όλη την επικράτεια.

https://tvxs.gr/news/ellada/pano-apo-55 ... -aygoystoy

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 31 Οκτ 2021, 17:43

https://www.2020mag.gr/themata/3092-sek ... onia-video
Εικόνα


Ο μητροπολίτης στο κήρυγμά του ανέφερε έναν διάλογο που ισχυρίστηκε πως είχε με έναν απόφοιτο του ΤΕΙ Κοζάνης που τον επισκέπτεται συχνά:

«η μάνα μου πάτερ σηκώθηκε και έφυγε από το σπίτι μου γιατί ο πατέρας μου έκανε μια παρατυπία. Και πού πάει, τον ρώτησα, 60 χρονών γυναίκα; Στη Θεσσαλονίκη για να γραφτεί σε μια σχολή! Εκεί φτάσαμε! Και δε λέει το παιδί μου…το σπλάχνο μου».

Και ο Μητροπολίτης Κοζάνης, συνέχισε στο σεξιστικό του παραλήρημα: «Φτιάξαμε έναν καινούριο όρο εμείς οι Έλληνες για τις γυναίκες, για να τις εμπαίζουν και αυτές το πιστεύουν… γυναικοκτονία λέει. Πού να ακουστεί στον νομικό ποινικό κόσμο ανά την οικουμένη και να γελάσει ή μάλλον να καγχάσει…γυναίκα δεν είσαι άνθρωπος; Εμείς ξέρουμε ανθρωποκτονία….αφού δεν είσαι άνθρωπος τι είσαι; … λένε οι γυναίκες πως, σεβασμιότατε, οι άντρες μας πολλές φορές μας ταπεινώνουν. Στο χέρι σας είναι να μεταδώσετε, να μεταγγίσετε αυτό που είστε! Έλεγαν οι μανάδες μας, ακούστε παιδιά μου, εμείς οι γυναίκες ό,τι θέλουμε κάνουμε, αρκεί σε κάποια στιγμή να έχουμε το στόμα μας κλειστό και μετά θα γίνει αυτό που εμείς θέλουμε. Έχει δύναμη η γυναίκα, γιατί έχει αισθήματα που δεν έχει ο άνδρας».

O Μητροπολίτης αναφέρθηκε επίσης στο μεγάλο ποσοστό διαζυγίων στην Ελλάδα, ενώ θέλησε να καταστήσει σαφές πως «δεν είμαι ούτε ρατσιστής, ούτε εθνικιστής».
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 31 Οκτ 2021, 18:49

georgebi έγραψε:
31 Οκτ 2021, 17:43
https://www.2020mag.gr/themata/3092-sek ... onia-video
Εικόνα


Ο μητροπολίτης στο κήρυγμά του ανέφερε έναν διάλογο που ισχυρίστηκε πως είχε με έναν απόφοιτο του ΤΕΙ Κοζάνης που τον επισκέπτεται συχνά:

«η μάνα μου πάτερ σηκώθηκε και έφυγε από το σπίτι μου γιατί ο πατέρας μου έκανε μια παρατυπία. Και πού πάει, τον ρώτησα, 60 χρονών γυναίκα; Στη Θεσσαλονίκη για να γραφτεί σε μια σχολή! Εκεί φτάσαμε! Και δε λέει το παιδί μου…το σπλάχνο μου».

Και ο Μητροπολίτης Κοζάνης, συνέχισε στο σεξιστικό του παραλήρημα: «Φτιάξαμε έναν καινούριο όρο εμείς οι Έλληνες για τις γυναίκες, για να τις εμπαίζουν και αυτές το πιστεύουν… γυναικοκτονία λέει. Πού να ακουστεί στον νομικό ποινικό κόσμο ανά την οικουμένη και να γελάσει ή μάλλον να καγχάσει…γυναίκα δεν είσαι άνθρωπος; Εμείς ξέρουμε ανθρωποκτονία….αφού δεν είσαι άνθρωπος τι είσαι; … λένε οι γυναίκες πως, σεβασμιότατε, οι άντρες μας πολλές φορές μας ταπεινώνουν. Στο χέρι σας είναι να μεταδώσετε, να μεταγγίσετε αυτό που είστε! Έλεγαν οι μανάδες μας, ακούστε παιδιά μου, εμείς οι γυναίκες ό,τι θέλουμε κάνουμε, αρκεί σε κάποια στιγμή να έχουμε το στόμα μας κλειστό και μετά θα γίνει αυτό που εμείς θέλουμε. Έχει δύναμη η γυναίκα, γιατί έχει αισθήματα που δεν έχει ο άνδρας».

O Μητροπολίτης αναφέρθηκε επίσης στο μεγάλο ποσοστό διαζυγίων στην Ελλάδα, ενώ θέλησε να καταστήσει σαφές πως «δεν είμαι ούτε ρατσιστής, ούτε εθνικιστής».
Η αριστερή μπαρουφολογία έχει χτυπήσει ταβάνι. Τα αναλφάβητα απολειφάδια του πεθαμένου εδώ και 30 χρόνια μαρξισμού εφευρίσκουν και αναδεικύουν κάθε τόσο και μια νέα ανοησία.

Tzimeros-Gynekoktonia.png
Γυναικοκτονία και γυναικοπαρασιτισμός.

ЛУД УМОРА НЕМА, Η ΑΝΟΗΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΠΟΤΕ!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 31 Οκτ 2021, 21:32

Δεν έχει αφήσει σκοταδιστική θέση που να μην έχει αγκαλιάσει ο ναζι με κοστούμι

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 31 Οκτ 2021, 21:40

georgebi έγραψε:
31 Οκτ 2021, 17:43
https://www.2020mag.gr/themata/3092-sek ... onia-video
Εικόνα


Ο μητροπολίτης στο κήρυγμά του ανέφερε έναν διάλογο που ισχυρίστηκε πως είχε με έναν απόφοιτο του ΤΕΙ Κοζάνης που τον επισκέπτεται συχνά:

«η μάνα μου πάτερ σηκώθηκε και έφυγε από το σπίτι μου γιατί ο πατέρας μου έκανε μια παρατυπία. Και πού πάει, τον ρώτησα, 60 χρονών γυναίκα; Στη Θεσσαλονίκη για να γραφτεί σε μια σχολή! Εκεί φτάσαμε! Και δε λέει το παιδί μου…το σπλάχνο μου».

Και ο Μητροπολίτης Κοζάνης, συνέχισε στο σεξιστικό του παραλήρημα: «Φτιάξαμε έναν καινούριο όρο εμείς οι Έλληνες για τις γυναίκες, για να τις εμπαίζουν και αυτές το πιστεύουν… γυναικοκτονία λέει. Πού να ακουστεί στον νομικό ποινικό κόσμο ανά την οικουμένη και να γελάσει ή μάλλον να καγχάσει…γυναίκα δεν είσαι άνθρωπος; Εμείς ξέρουμε ανθρωποκτονία….αφού δεν είσαι άνθρωπος τι είσαι; … λένε οι γυναίκες πως, σεβασμιότατε, οι άντρες μας πολλές φορές μας ταπεινώνουν. Στο χέρι σας είναι να μεταδώσετε, να μεταγγίσετε αυτό που είστε! Έλεγαν οι μανάδες μας, ακούστε παιδιά μου, εμείς οι γυναίκες ό,τι θέλουμε κάνουμε, αρκεί σε κάποια στιγμή να έχουμε το στόμα μας κλειστό και μετά θα γίνει αυτό που εμείς θέλουμε. Έχει δύναμη η γυναίκα, γιατί έχει αισθήματα που δεν έχει ο άνδρας».

O Μητροπολίτης αναφέρθηκε επίσης στο μεγάλο ποσοστό διαζυγίων στην Ελλάδα, ενώ θέλησε να καταστήσει σαφές πως «δεν είμαι ούτε ρατσιστής, ούτε εθνικιστής».
Ευγε στον παππούλη! :smt038:g030:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 24 Νοέμ 2021, 16:00

Εικόνα


看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών