ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Φιλοσοφία πολιτικής
Zelda
Δημοσιεύσεις: 5517
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 27 Οκτ 2021, 11:12

Μαυροβασίλης έγραψε:
27 Οκτ 2021, 11:03

κι αυτό είναι λυπηρό, διότι από αναρτήσεις στο λινκεδιν φαίνεται το βάθος γνώσης του πρώτου ονόματος και συμπεραίνεται εύκολα το γνωσιακό επίπεδο των υπολοίπων ευρωκρατών - διαχειριστών πολιτικών τεχνολογίας (μπράβο στην Ευάρα ωστόσο, οι υπόλοιποι ευρωβού είναι εντελώς άφαντοι)
Για αυτο φταιει ο τρόπος που αντιμετωπιζουν τα ελληνικα κομματα την Ευρωβουλη.
Περισσοτερο ως σκαλοπατι για ανελιξη στην ελληνικη πολιτικη σκηνη το βλεπουν
Ετσι δεν καθονται να ασχοληθουν σοβαρα οι περισσοτεροι και να διακριθουν σε καποιο τομεα (των επιτροπων που συμμετεχουν βασικα)

Αντιθετα σε αλλα κρατη και ειδικα στη Γερμανια, η "καριερα" στην Ευρωβουλη ειναι ο στοχος.
Δεν μεταπηδουν ευκολα στην εσωτερικη πολιτικη σκηνη
Και για αυτο καθονται και ασχολουνται σοβαρα

Τωρα οταν αποφασιζει ο περηφανος Ελλην ψηφοφορος για να στελνουμε τον Γεωργουλη και τον Μανολο Μαυρομάτη, τι περιμενεις;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Οκτ 2021, 16:51

Μαυροβασίλης έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:31
klg έγραψε:
26 Οκτ 2021, 19:33
brainchild του κομμάτος που ρήμαξε αυτή τη χώρα να έχει το θράσος να μιλάει για τέταρτες επαναστάσεις και AI
θα σου πω κάτι και δίκασον μεν άκουσον δε: ο κ. Ευάγγελος, μ' όλες τις αμαρτίες του, νιώθει λιγάκι και γι'αυτό είναι στο μπαντβαγκον (κι ο Πιερ είναι δικό του πουλαιν)- τα ίδια που γράφεις σκεφτόμουν και για την Ευάρα και τις πρωτοβουλίες της στην ΕΕ- στον αντίποδα οι λοιποί γιδοβοσκοί και κατσαπλιάδες ευρω/βουλευτές πού ειναι; απλώς επισημαίνω ότι ορθό το κρώξιμο κι ασφαλώς θα έπρεπε να έχομε αλλά στάνταρ αλλά με το διαθέσιμο πολιτικό προσωπικό μιλάμε για στεητπερσονς (!)
Κοίταξε να δεις, AI προφανώς δεν υπάρχει με καμία έννοια, μιλάμε για έναν μαρκετίστικο όρο που πλέον είναι απλά συνώνυμο του ML. Το ML είναι χρήσιμο σε κάποια πράγματα, δεν υπάρχει doubt, και ξέρω προσωπικά ότι ο Mr BadHaircut είχε συμμετάσχει σε μια ομάδα που είχε στήσει έναv αλγόριθμο για να αναλύουνε τα δεδομένα από κάποιο πείραμα στο Cern, οπότε προφανώς και είναι σχετικός. Τα προβλήματα που υπάρχουν στην Ελλάδα όμως, ειδικά στο τεχνολογικό κομμάτι, είναι πολύ πιο δομικά και το τελευταίο πράγμα που θα τα λύσει είναι το ML. Σίγουρα η πηγή είναι αυτό που έγραψες, είμαστε μια χώρα γιδοβοσκών. Από την άλλη όμως η Εσθόνια μια χαρά τα κατάφερε να ψηφιοποιήσει το δημόσιό της και δεν τη λες και τη μεκκα του τεχνολογικού revolution. Φυσικά αυτό το τεχνολογικό αλλαλούμ στο δημόσιο υπάρχει και για να υποστηρίξει τις μίζες που είναι κάτι embedded στη λειτουργία του πολιτικού μας συστήματος, οπότε δεν ξέρω πώς ακριβώς θα το ξεπεράσουμε.

Με την Ευάρα δεν έχω ασχοληθεί, πέρα από το να σχολιάσω τι καλό μουνί είναι. Μου φαίνεται απλώς σαν μια σικάτη πολιτική φιδέμπορας. Ειδικά το όλο focus σε blockchain πίπες. Οι "τεχνολογίες blockchain" δεν δίνουν λύση σε κανένα high-level conventional πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν ανθρώποτητα. Έχω ασχοληθεί σε επαγγελματικό επίπεδο με τέτοιες μαλακίες (σύστημα remote attestation για firmware pretty much) και έχω δει στην πράξη τα τεράστια θέματα σε κάτι φαινομενικά πιο απλό, υπό την έννοια ότι είναι ήταν για ένα πολύ constrained και well defined πρόβλημα. Απλώς πίστευω ότι βρήκε ένα niche κομμάτι που εκμεταλλεύεται πολιτικά + το ότι είναι πολύ καλό μουνί.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 27 Οκτ 2021, 23:24

klg έγραψε:
27 Οκτ 2021, 16:51
Με την Ευάρα δεν έχω ασχοληθεί, πέρα από το να σχολιάσω τι καλό μουνί είναι. Μου φαίνεται απλώς σαν μια σικάτη πολιτική φιδέμπορας.
σποτ ον με ένσταση για την ινφλεητηντ μουνομετοχή, από τα τραπεζάκια της αρχιτεκτονικής ακόμα μάξιμουμ 7άρι ιν χερ πραημ, αλλά της δίνω ότι βελτιώθηκε πολύ με ευρωπαϊκό αέρα κι επίσης ότι έβαλε δουλειά (έστω για το φιδέλαιο) τη στιγμή που οι λοιποί ευρώβ το πολύ να μοστράρουν moules mariniere αν δεν ψάχνουν κι εκεί σουβλάκια

για τη γκλοριφαηντ βελτιστοποίηση που βαφτίστηκε ΑΙ ας το αφήσομε καλύτερα, είναι κουβέντα για πριβέ γιατί θα εκθέσομε καλό κόζμο :lol:
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34314
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Φεβ 2022, 09:06


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Φεβ 2022, 21:16

Εικόνα
Η χώρα σώθηκε θεσμικά στο παρά πέντε
«Χρειάστηκε μεγάλος και επίμονος αγώνας για να αντέξει η Δημοκρατία και το Κράτος Δικαίου τη λαίλαπα της περιόδου 2015-2019»


Την έντονη αντίδραση του Ευάγγελου Βενιζέλου προκάλεσε το ηχητικό που χρονολογείται από το 2016, στο οποίο ο εκλιπόντας Ανδρέας Βγενόπουλος συνομιλεί με γυναίκα επιχειρηματία που εμφανίζεται ως εκπρόσωπος της Βασιλικής Θάνου, τότε προέδρου του Αρείου Πάγου, ζητώντας χρήματα προκειμένου να αποφευχθούν περαιτέρω δικαστικές περιπέτειες.

Αφορά στην περίοδο που ο ισχυρός άνδρας της MIG είχε καταγγείλει σε συνέντευξη Τύπου ότι εκβιαζόταν, ενώ κρινόταν η έκδοση δύο στενών συνεργατών του, στελεχών της εταιρείας, από την Ελλάδα στην Κύπρο.

«Δεν υπήρχε κανένας φραγμός» την περίοδο 2015-2019 τονίζει σε δήλωσή του ο Ευάγγελος Βενιζέλος και προσθέτει ότι «η χώρα σώθηκε θεσμικά στο παρά πέντε».

Η δήλωση του Ευάγγελου Βενιζέλου:

«Χρειάστηκε μεγάλος και επίμονος αγώνας για να αντέξει η Δημοκρατία και το Κράτος Δικαίου τη λαίλαπα της περιόδου 2015-2019. Φαίνεται ότι δεν υπήρχε κανένας φραγμός. Αντίθετα, φαίνεται ότι υπήρχε συναγωνισμός κυκλωμάτων.

Από την αποκάλυψη της συνομιλίας αυτής -αποκάλυψη που συνιστά μεγάλη δημοσιογραφική επιτυχία αλλά και δημόσιο καθήκον- προκύπτει, μεταξύ πολλών άλλων, ότι τους απασχολούσε η πολιτική μου αντίδραση και κριτική.

Ευχαριστώ για τα εύσημα και λυπάμαι για το βάθος της δοκιμασίας της Δικαιοσύνης. Η χώρα σώθηκε θεσμικά στο παρά πέντε».
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34314
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΛΗΘΕΙΑ & ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Μάιος 2023, 16:04


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών