ακύρωση Richard Stallman

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2019, 21:47

Αυτή η μαλακισμένη:



κατάφερε να διαγράψει τον RMS από παντού επειδή την προσέβαλλε ο ισχυρισμός του ότι σεξουαλική εκμετάλλευση-ξεσεξουαλική εκμετάλλευση, δε μπορείς να αποκαλείς "σεξουαλική επίθεση" την εικαζόμενη συνεύρεση του Μάρβιν Μίνσκι με μια νεαρή πόρνη (που ακόμα δεν ξέρουμε αν ήταν 17 ή 18 χρονών).

Έχω μείνει άναυδος.

Με εξοργίζει διπλά το trigger warning με το οποίο ξεκινάει το κείμενο.


Μέχρι τώρα το έλεγα μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά από σήμερα είμαι βέβαιος ότι το πιο σοφό, indeed το πιο επαναστατικό και αντιφασιστικό πράγμα που έκανε ποτέ ο αμερικανικός λαός ήταν να ψηφίσει Τραμπ για να στείλει στο διάολο όλα αυτά τα προβληματικά προνομιούχα σκουπίδια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Σεπ 2019, 21:57

Ζείτε σε ένα περίεργο σύμπαν όπου ελευθερία λόγου είναι η υποχρεώση αυτού που ακούει να μην έχει άποψη και να μην επιδιώκει τη δική του ατζέντα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2019, 22:40

η υποκρισία λάμπει αν αναλογιστούμε ότι στα "καλά ξεκουμπίδια" πρωτοστάτησαν εκπρόσωποι του "ανταγωνιστικού" Electronic Frontiers Foundation που αγωνίστηκε λυσσωδώς να μην περάσει η νομοθεσία αντι-τράφικινγκ που καθιστούσε ιστοσελίδες όπως το Craigslist υπεύθυνες αν μέσω των αγγελιών τους εκπορνεύονται ανήλικοι ή σκλάβοι.

Αυτούς δήθεν τους έπιασε η ευαισθησία ότι το "θύμα" του Μίνσκυ υπέστη επίθεση και διαγράψτε τον ΡΜΣ από παντού.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Σεπ 2019, 23:01

Αυτοί που πρωτοστάτησαν είναι το Free Software Foundation και το MIT, αυτοί που είχαν να χάσουν δηλαδή από τη συσχέτιση μαζί του.
Μια αναζήτηση στο γκούγκλ για "Electronic Frontiers Foundation stallman" δεν βγάζει τίποτα πρόσφατο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2019, 23:02

Ξέχασα να προσθέσω ότι εκτός από το ότι δεν ξέρουμε αν ήταν 17 ή 18, δεν ξέρουμε ούτε αν όντως το έκανε με τον Μίνσκι.

Και ότι ο Τραμπ θα σας γαμήσει και πάλι σε 1 χρόνο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Σεπ 2019, 23:23

Καταλαβαίνω το σοκ σου, ένας λευκός γέρος έχασε την καρέκλα του ως δημοσιοσχετίστας επειδή δεν πουλάει πια στο κοινό αυτό το άτιτιουντ.
Πες τώρα και τις υπόλοιπες edgy δηλώσεις περί παιδοφιλίας που έκανε όλα αυτά τα χρόνια, τι κλίμα δημιουργούσε στις γυναίκες του ΜΙΤ κλπ.
Μην τα πει κανένας άλλος πρώτα και δε δώσει το κατάλληλο σπιν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Σεπ 2019, 13:13

Τρώει κράξιμο χρόνια στο MIT από γκόμενες, αναμενόμενο ήταν να γίνει. Αυτό είχα γράψει και στο άλλο νήμα και προφανώς σε έκανε trigger. Αυτά που έγραφε ο RMS τόσα χρόνια είναι εντελώς orthogonal στην ultra PC κολτούρα που επικράτσει stateside. Δεν επικροτώ το ότι ήταν η αφορμή οι μαλακίες αυτής της γκόμενας αλλά υπήρχε build-up και θα γινόταν eventually. Όλο αυτό το attidude/culture είναι εμετικό και benefit του να δουλεύεις στο Seattle είναι να το τρως στη μάπα συνέχεια.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Σεπ 2019, 14:07

Gherschaagk έγραψε:
19 Σεπ 2019, 13:31
Ο σταλ είναι ένας από τους ανθρώπους που βοήθησαν όσο πολύ λίγοι άνθρωποι για να έχεις εσύ την δυνατότητα να γράφεις τέτοια ποστ σε τέτοιου είδους πλατφόρμες.
Από εκεί και πέρα η "δίωξη" του γίνεται καθαρά σε ιδεολογικό επίπεδο, σαφώς δεν έχει κάνει κάτι κακό για το κοινό καλό - το αντίθετο μάλιστα, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο μπορούμε πολύ εύκολα με την σημερινή τάση να τεντώνουμε μέχρι εκεί που δεν πάει όρους όπως ο φασισμός να πούμε ότι είναι εξόχως φασιστικότατη αυτή η "δίωξη" και προμηνύει μόνο άσχημα πράματα για την ελευθερία του λόγου και αυτό που λέμε ορθολογισμό κάποιοι.
Με την ίδια λογική το ποστ σου στερείται νοήματος και είναι καθαρά ιδεολογικά κινούμενο, από την άλλη δεν επιβάλλει κάτι όπως οι αντίστοιχες ενέργειες της φασιστογκόμενας που ανέδειξε ο Φος στο οπ.

Χαιρετίζω για ακόμη μια φορά τον Φος στον δύσκολο δρόμο που διάλεξε επιτέλους, φος δεν είσαι μόνος σου, στο υπόσχομαι.

Επίσης για όλα τα ζαβά που δεν μπορούσαν από την αρχή και ακόμη και τώρα δυσκολεύονται να καταλάβουν, δεν είμαστε Τραμπικοί ούτε έχουμε καν την δυνατότητα να τον ψηφίσουμε και ούτε θέλουμε κιόλα, δείτε απλά τι υπάρχει απέναντι και ίσως να καταλάβετε, ζωάκια.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Σεπ 2019, 14:12

Καμία σχέση, την έκανα κρίση που χαρακτήρισε την άλλη μαλακισμένη στην πρώτη σειρά του ποστ και ήθελα να εκτονωθώ.

Τώρα που ηρέμησα θα διαγράψω το ποστ μου και θα του ζητήσω να αλλάξει τον χαρακτηρισμό γιατί όσο να πεις, είναι άσχημος.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Σεπ 2019, 14:19

Gherschaagk έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:12
Καμία σχέση, την έκανα κρίση που χαρακτήρισε την άλλη μαλακισμένη στην πρώτη σειρά του ποστ και ήθελα να εκτονωθώ.

Τώρα που ηρέμησα θα διαγράψω το ποστ μου και θα του ζητήσω να αλλάξει τον χαρακτηρισμό γιατί όσο να πεις, είναι άσχημος.
Όντως δεν είναι απλά μαλακισμένη η τοξική καργιολάρα είναι πολλά περισσότερα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Σεπ 2019, 14:21

sys3x έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:19
Gherschaagk έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:12
Καμία σχέση, την έκανα κρίση που χαρακτήρισε την άλλη μαλακισμένη στην πρώτη σειρά του ποστ και ήθελα να εκτονωθώ.

Τώρα που ηρέμησα θα διαγράψω το ποστ μου και θα του ζητήσω να αλλάξει τον χαρακτηρισμό γιατί όσο να πεις, είναι άσχημος.
Όντως δεν είναι απλά μαλακισμένη η τοξική καργιολάρα είναι πολλά περισσότερα.
:D
Θα παραδεχτώ πως είμαστε όλοι τοξικοί καργιόληδες αλλά κάποιοι από μας έχουμε καλές προθέσεις και πρέπει να μας αναγνωριστεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 19 Σεπ 2019, 14:21

sys3x έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:07
:D

Το διέγραψε το μπλογκ τ@ς τ@ κορίτσ@.

Μηχανολόγ@ς Μηχανικ@ς του ΜΙΤ με ειδίκευση στην Ρομποτική.
Έχουσ@ Χρόνια συγγραφής στο μπλογκ τ@ς για τον Αφροφουτουρισμό, την Αφρομουσική, την Αφροκουλτούρα.
Και όλα χαμένα επειδή τ@ν βάλατε στο στόχαστρο.


Μη δείτε γυναικ@ να προοδεύει στις επιστήμες. Τ@ν τρώτε ζωνταν@ :102:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Σεπ 2019, 14:28

Gherschaagk έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:12
Καμία σχέση, την έκανα κρίση που χαρακτήρισε την άλλη μαλακισμένη στην πρώτη σειρά του ποστ και ήθελα να εκτονωθώ.

Τώρα που ηρέμησα θα διαγράψω το ποστ μου και θα του ζητήσω να αλλάξει τον χαρακτηρισμό γιατί όσο να πεις, είναι άσχημος.
Δεν είναι καθόλου άσχημος, η τύπισσα υποδεικνύει με υστερία τον RMS ως το απόλυτο κακό που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες σε STEM τμήματα. Στο Medium. Σε άρθρο τόσο κακόγραμμένο που σου δημιουργεί πονοκέφαλο.

Εγω προσωπικά απολαμβάνω με μεγάλη δόση ειρωνίας, το αμοκ που τους έχει πιάσει με τον RMS. Δεν είναι τυχαία η συγκυρία, τη συμπεριφορά αυτή την έχει χρόνια, αλλά με την PC παράνοια που έχουν δημιουργήσει τώρα εκεί πέρα, θα τους γαμήσουν όλους. Δεν είναι τυχαίο που μέχρι και τον Linus καταφέρανε να το στείλουν για 'break' για να σκεφτεί τη συμπεριφορά του.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2019, 14:33

δε μπορώ να αποκαλέσω αλλιώς κάποια που δηλώνει σαν κύρια ιδιότητα το biracial και σαν δεύτερη ότι αποτελεί θύμα βίας (για την οποία βάζει trigger warning) που πιο συγκεκριμένα συνίσταται στο να έχει κάποιος άποψη με την οποία διαφωνεί.

Ιδιαίτερα όταν η άποψη αυτή είναι ότι το να πηγαίνεις με μια πόρνη (έστω μια trafficked εν αγνοία σου πόρνη) δεν είναι βίαιη σεξουαλική επίθεση και όταν αυτή είναι 17 στα 18 δεν πρόκειται για ΠΑΙΔΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ.

Δηλαδή τι να κάνουμε.

Ας έχουμε και λίγο σεβασμό στα θύματα αληθινών σεξουαλικών επιθέσεων και αληθινής παιδικής κακοποίησης. Ας τον πάρουμε από τον σεβασμό μας για αυτήν τη μαλακισμένη.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Σεπ 2019, 14:37

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2019, 14:33
δε μπορώ να αποκαλέσω αλλιώς κάποια που δηλώνει σαν κύρια ιδιότητα το biracial και σαν δεύτερη ότι αποτελεί θύμα βίας (για την οποία βάζει trigger warning) που πιο συγκεκριμένα συνίσταται στο να έχει κάποιος άποψη με την οποία διαφωνεί.
Κι εγώ τι φταίω ρε φοσ;;

Εκεί που πάω να διαβάσω για RMS να ανεβάζω πίεση επειδή σου πέφτουν τα χέρια να αλλάξεις μια λέξη;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών