Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 21:47

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:38
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:35

Αρχικά πες μου αν θεωρείς ότι δεν είναι πατριώτης κάποιος Έλληνας που δε θα έχυνε το αίμα του για μια εισβολή των ΗΠΑ στη Γερμανία.
Από έναν Έλληνα πατριώτη περιμένω να υπερασπιστεί την Ελλάδα. Αν όχι με το αίμα του, με όποιο τρόπο μπορεί.
Δεν περιμένω να υπερασπιστεί τη Γερμανία. Εκτός αν είναι και Ευρωπαίος πατριώτης.
Τότε τι ήθελες να πεις με το παράδειγμα του Σέρβου Εθνικιστή και τη Γιουγκοσλαβία;
Κάποιος που βάζει το έθνος του πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από οποιαδήποτε πατρίδα.
Κάποιος που βάζει την πατρίδα του πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από οποιοδήποτε έθνος.

Έθνικιστής και πατριωτισμός είναι εντελώς ασύμβατα, εκτός αν μιλάμε για ένα ιδεατό έθνος-κράτος. Σε ένα υπαρκτό έθνος-κράτος υπάρχει μια επισφαλής συμβατότητα μεταξύ εθνικισμού και πατριωτισμού.
Για αυτό και συχνά το όνειρο των εθνικιστών είναι η εθνοκάθαρση, οι οικοδόμηση δηλαδή μιας πατρίδας που θα περιέχει μόνο το έθνος τους (άντε και μερικούς δούλους ή γυναίκες που δε μετράνε).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dwarven Blacksmith την 19 Απρ 2019, 21:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 21:48

brb και tyt έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:41
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:36
brb και tyt έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:33
Μην αυτοτρομπονιάζεσαι. Λέει κάπου ότι η χούντα ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΕ το δημόσιο χρέος.

Εγώ ξέρω ότι το διπλασίασε σαν αριθμό.
Ρε και να το δεκαπλασίασε, σου εξηγεί ότι ήταν αυτοεξυπηρετούμενο. Αυτό σημαίνει ότι ο ελληνικό λαός ωφελήθηκε οικονομικά από την κυβέρνηση Παπαδοπούλου, γι' αυτό χτίσαμε όλη την Ελλάδα και δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα.
Μιλάει για εσωτερικό δανεισμό (εννοείται σε δραχμές) όπως ήταν το συντριπτικό ποσοστό του χρέους μας μέχρι να μπούμε στο ευρώ. Το ότι το υπερδιπλασίασε είναι γεγονός αδιάψευστο. Το ''η χούντα δεν άφησε χρέος'' είναι ένας ακόμα σανός που μασάνε οι ανύποπτοι. Ένας ακόμα μύθος.

Όσο για το πώς έτρωγαν στην περίοδο της χούντας και τα άλλα που σου είπα να ρωτήσεις, μάθε τα και έλα να μου πεις. :wave:
Σου εξήγησα ότι επί χούντας το χρέος ήταν αυτοεξυπηρετούμενο και δε χρωστάγαμε σε κανέναν. Επί χούντας αυτός που έτρωγε ήταν ο ελληνικός λαός. Ο Τσοχατζόπουλος είναι δικός σου.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 21:49

ο Γεώργιος Πούλος(αρχηγός ναζιστικών παραστρατιωτικών οργανώσεων στην Κατοχή και ιδρυτής του Ναζιστικού Κόμματος Ελλάδας στην Κατοχή) τι ακριβώς ήταν ;Εθνικοσοσιαλιστής η πατριώτης; Τα εγκλήματα και οι θηριωδίες που έκανε ήταν ας πούμε επειδή ήθελε να σώσει την Ελλάδα από τους Εβραίους ,του Κομμουνιστές και τους Τέκτονες;

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 21:56

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:49
ο Γεώργιος Πούλος(αρχηγός ναζιστικών παραστρατιωτικών οργανώσεων στην Κατοχή και ιδρυτής του Ναζιστικού Κόμματος Ελλάδας στην Κατοχή) τι ακριβώς ήταν ;Εθνικοσοσιαλιστής η πατριώτης; Τα εγκλήματα και οι θηριωδίες που έκανε ήταν ας πούμε επειδή ήθελε να σώσει την Ελλάδα από τους Εβραίους ,του Κομμουνιστές και τους Τέκτονες;
Εγκλήματα εννοείς τη δράση του ενάντια στους ανθέλληνες κομμουνιστές εθνοπροδότες που πολέμησαν ενάντια στον ελληνικό λαό με σκοπό να αποκόψουν τη Μακεδονία από την Ελλάδα (όπως παραδέχτηκαν και οι ίδιοι στην 5η ολομέλεια της κεντρικής τους επιτροπής); Για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Σε κάθε περίπτωση και για κάθε περίπτωση: Αν η δράση κάποιου βλάπτει το Έθνος επί σκοπώ, τότε σε καμία περίπτωση δε μπορεί να είναι ούτε Εθνικιστής ούτε Εθνικοσοσιαλιστής άσχετα από το πώς αυτοπρσδιορίζεται ο ίδιος.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 22:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:47
Κάποιος που βάζει το έθνος του πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από οποιαδήποτε πατρίδα.
Κάποιος που βάζει την πατρίδα του πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από οποιοδήποτε έθνος.

Έθνικιστής και πατριωτισμός είναι εντελώς ασύμβατα, εκτός αν μιλάμε για ένα ιδεατό έθνος-κράτος. Σε ένα υπαρκτό έθνος-κράτος υπάρχει μια επισφαλής συμβατότητα μεταξύ εθνικισμού και πατριωτισμού.
Για αυτό και συχνά το όνειρο των εθνικιστών είναι η εθνοκάθαρση, οι οικοδόμηση δηλαδή μιας πατρίδας που θα περιέχει μόνο το έθνος τους (άντε και μερικούς δούλους ή γυναίκες που δε μετράνε).
Δεν στέκει αυτό που γράφεις διότι εγώ που είμαι Έλληνας είμαι Εθνικιστής, δηλαδή πατριώτης. Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα και Έθνος μου το ελληνικό. Ένας Έλληνας του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας, κατά την άποψή σου δεν είναι πατριώτης; Το κίνητρό του δεν είναι πατριωτικό;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 22:12

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:07
Δεν στέκει αυτό που γράφεις διότι εγώ που είμαι Έλληνας είμαι Εθνικιστής, δηλαδή πατριώτης. Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα και Έθνος μου το ελληνικό.
Σοβαρά τώρα; Οι λέξεις ταυτίζονται επειδή εσύ δηλώνεις και τα δύο;
Μετωπιαίο λοβό έχεις σίγουρα;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 22:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:12
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:07
Δεν στέκει αυτό που γράφεις διότι εγώ που είμαι Έλληνας είμαι Εθνικιστής, δηλαδή πατριώτης. Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα και Έθνος μου το ελληνικό.
Σοβαρά τώρα; Οι λέξεις ταυτίζονται επειδή εσύ δηλώνεις και τα δύο;
Μετωπιαίο λοβό έχεις σίγουρα;
Για να μπορώ ν' απαντάω στις ερωτήσεις σου προφανώς έχω, εν αντιθέσει μ' εσένα που δεν έχεις καταφέρει ν' απατήσεις τίποτα από τα παρακάτω.
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:43
Dwarven Blacksmith γίνεται εισβολή στην Ελλάδα κι ένας Έλληνας που έχει γεννηθεί κι έχει μεγαλώσει στις ΗΠΑ (όπως π.χ. ο Στηβ Λάλας που αυτοπροσδιορίζεται ως πατριώτης) στέλνει στην Ελλάδα ό,τι βοηθεια μπορεί διότι ο ίδιος δεν καταφέρνει να μεταφερθεί στην Ελλάδα. Κατά την άποψή σου αυτός ο άνθρωπος δεν είναι πατριώτης;
Ένας Έλληνας του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας, κατά την άποψή σου δεν είναι πατριώτης; Το κίνητρό του δεν είναι πατριωτικό;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 22:26

Δεν απαντάς, κουωτάρεις, δεν είναι το ίδιο.
Δεν απάντησα γιατί δεν οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα, είναι εντελώς περιττές. Αλλά πάμε, βαριέμαι σήμερα.
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:43
γίνεται εισβολή στην Ελλάδα κι ένας Έλληνας που έχει γεννηθεί κι έχει μεγαλώσει στις ΗΠΑ (όπως π.χ. ο Στηβ Λάλας που αυτοπροσδιορίζεται ως πατριώτης) στέλνει στην Ελλάδα ό,τι βοηθεια μπορεί διότι ο ίδιος δεν καταφέρνει να μεταφερθεί στην Ελλάδα. Κατά την άποψή σου αυτός ο άνθρωπος δεν είναι πατριώτης;
Ναι είναι πατριώτης. Έλληνας πατριώτης.
Τι μάθαμε τώρα; Τίποτα καινούριο. Εκτός αν παρατηρήσες ότι χρησιμοποίησες τη λέξη Ελλάδα.
Ένας Έλληνας του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας, κατά την άποψή σου δεν είναι πατριώτης; Το κίνητρό του δεν είναι πατριωτικό;
Όχι, δεν είναι πατριώτης, είναι εθνικιστής. Το κίνητρο του είναι εθνικιστικό.
Αυτή είναι ας πούμε καλύτερη ερώτηση αλλά πάλι δεν θα σου χρησιμέψει, θα μου πεις πάλι ότι για σένα είναι το ίδιο πράγμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 22:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:26
Ένας Έλληνας του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας, κατά την άποψή σου δεν είναι πατριώτης; Το κίνητρό του δεν είναι πατριωτικό;
Όχι, δεν είναι πατριώτης, είναι εθνικιστής. Το κίνητρο του είναι εθνικιστικό.
Αυτή είναι ας πούμε καλύτερη ερώτηση αλλά πάλι δεν θα σου χρησιμέψει, θα μου πεις πάλι ότι για σένα είναι το ίδιο πράγμα.
Αφού λοιπόν θεωρείς Εθνικιστή κάποιον Έλληνα του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού, προφανώς αναγνωρίζεις ότι ο Εθνικισμός είναι κάτι το καλό. Σωστά;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 22:37

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:29
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:26
Ένας Έλληνας του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας, κατά την άποψή σου δεν είναι πατριώτης; Το κίνητρό του δεν είναι πατριωτικό;
Όχι, δεν είναι πατριώτης, είναι εθνικιστής. Το κίνητρο του είναι εθνικιστικό.
Αυτή είναι ας πούμε καλύτερη ερώτηση αλλά πάλι δεν θα σου χρησιμέψει, θα μου πεις πάλι ότι για σένα είναι το ίδιο πράγμα.
Αφού λοιπόν θεωρείς Εθνικιστή κάποιον Έλληνα του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού, προφανώς αναγνωρίζεις ότι ο Εθνικισμός είναι κάτι το καλό. Σωστά;
Δεν θεωρώ εθνικιστή κάποιον Έλληνα του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού. Τον θεώρησα εθνικιστή επειδή μου είπες συγκεκριμένα ότι τον βοήθησε λόγω εθνικότητας. Αλλιώς δεν θα είχα αρκετά δεδομένα.

Η συζήτηση εδώ δεν είναι για το αν ο εθνικισμός είναι κάτι το καλό ή το κακό, δεν θα πάω εκεί.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 22:38

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:47
Κάποιος που βάζει το έθνος του πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από οποιαδήποτε πατρίδα.
Κάποιος που βάζει την πατρίδα του πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από οποιοδήποτε έθνος.
Μπορείς να γράψεις αυτό που γράφεις εδώ φέρνοντας ως παράδειγμα συγκεκριμένα Έθνη και συγκεκριμένες πατρίδες;

Δηλαδή λες ότι π.χ. κάποιος που βάζει το Ελληνικό Έθνος πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από την Ελλάδα.
Και ότι αυτός που βάζει την Ελλάδα πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από το Ελληνικό Έθνος.

Αυτό λες; Και σου φαίνεται ότι έχει νόημα;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 22:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:37
Δεν θεωρώ εθνικιστή κάποιον Έλληνα του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού. Τον θεώρησα εθνικιστή επειδή μου είπες συγκεκριμένα ότι τον βοήθησε λόγω εθνικότητας. Αλλιώς δεν θα είχα αρκετά δεδομένα.

Η συζήτηση εδώ δεν είναι για το αν ο εθνικισμός είναι κάτι το καλό ή το κακό, δεν θα πάω εκεί.
Στο παράδειγμα μου σου έγραψα για έναν Έλληνα του εξωτερικού που θα βοηθούσε έναν άλλο Έλληνα του εξωτερικού επειδή είναι Έλληνας και μου είπες ότι αυτός ο άνθρωπος είναι Εθνικιστής. Το να βοηθήσεις κάποιον επειδή είναι Έλληνας, δηλαδή το να είσαι Εθνικιστής σύμφωνα και με τη δική σου άποψη, δεν είναι κάτι το κακό. Εκτός κι αν θεωρήσουμε ότι κάνουν κακό οι Έλληνες που βοηθούν άλλους Έλληνες. Άρα ο Εθνικισμός είναι κάτι το καλό κι αυτό είναι κάτι που συμπεραίνουμε κι από τα γραφόμενά σου.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 23:10

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:38
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:47
Κάποιος που βάζει το έθνος του πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από οποιαδήποτε πατρίδα.
Κάποιος που βάζει την πατρίδα του πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από οποιοδήποτε έθνος.
Μπορείς να γράψεις αυτό που γράφεις εδώ φέρνοντας ως παράδειγμα συγκεκριμένα Έθνη και συγκεκριμένες πατρίδες;

Δηλαδή λες ότι π.χ. κάποιος που βάζει το Ελληνικό Έθνος πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από την Ελλάδα.
Και ότι αυτός που βάζει την Ελλάδα πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από το Ελληνικό Έθνος.

Αυτό λες; Και σου φαίνεται ότι έχει νόημα;
Ναι, σαφέστετα.
Αν τα δύο έρθουν σε σύγκρουση, οποιουδήποτε μεγέθους, θα φανεί τι βάζει πιο πάνω.
π.χ. όταν βλέπεις ένα μη Έλληνα να παίζει με την εθνική Ελλάδος πως νιώθεις; Σε πειράζει ή ΟΚ αν φέρνει αποτελέσματα;
Αν η Εθνική Ελλάδος έπαιρνε το Παγκόσμιο με 11 μαύρους πως θα σου φαινόταν;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3662
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 19 Απρ 2019, 23:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:47
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:38

Από έναν Έλληνα πατριώτη περιμένω να υπερασπιστεί την Ελλάδα. Αν όχι με το αίμα του, με όποιο τρόπο μπορεί.
Δεν περιμένω να υπερασπιστεί τη Γερμανία. Εκτός αν είναι και Ευρωπαίος πατριώτης.
Τότε τι ήθελες να πεις με το παράδειγμα του Σέρβου Εθνικιστή και τη Γιουγκοσλαβία;
Κάποιος που βάζει το έθνος του πάνω απ' όλα, θα το βάζει και πάνω από οποιαδήποτε πατρίδα.
Κάποιος που βάζει την πατρίδα του πάνω απ' όλα, θα τη βάζει και πάνω από οποιοδήποτε έθνος.

Έθνικιστής και πατριωτισμός είναι εντελώς ασύμβατα, εκτός αν μιλάμε για ένα ιδεατό έθνος-κράτος. Σε ένα υπαρκτό έθνος-κράτος υπάρχει μια επισφαλής συμβατότητα μεταξύ εθνικισμού και πατριωτισμού.
Για αυτό και συχνά το όνειρο των εθνικιστών είναι η εθνοκάθαρση, οι οικοδόμηση δηλαδή μιας πατρίδας που θα περιέχει μόνο το έθνος τους (άντε και μερικούς δούλους ή γυναίκες που δε μετράνε).
μα σε έθνος-κράτος ζούμε.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εθνικοσοσιαλιστής που δεν είναι Πατριώτης. Γίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 23:30

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:56
pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:49
ο Γεώργιος Πούλος(αρχηγός ναζιστικών παραστρατιωτικών οργανώσεων στην Κατοχή και ιδρυτής του Ναζιστικού Κόμματος Ελλάδας στην Κατοχή) τι ακριβώς ήταν ;Εθνικοσοσιαλιστής η πατριώτης; Τα εγκλήματα και οι θηριωδίες που έκανε ήταν ας πούμε επειδή ήθελε να σώσει την Ελλάδα από τους Εβραίους ,του Κομμουνιστές και τους Τέκτονες;
Εγκλήματα εννοείς τη δράση του ενάντια στους ανθέλληνες κομμουνιστές εθνοπροδότες που πολέμησαν ενάντια στον ελληνικό λαό με σκοπό να αποκόψουν τη Μακεδονία από την Ελλάδα (όπως παραδέχτηκαν και οι ίδιοι στην 5η ολομέλεια της κεντρικής τους επιτροπής); Για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Σε κάθε περίπτωση και για κάθε περίπτωση: Αν η δράση κάποιου βλάπτει το Έθνος επί σκοπώ, τότε σε καμία περίπτωση δε μπορεί να είναι ούτε Εθνικιστής ούτε Εθνικοσοσιαλιστής άσχετα από το πώς αυτοπρσδιορίζεται ο ίδιος.
Δεν μιλάω για τον εμφύλιο όπου στόχος ήταν η εγκαθίδρυση της λαοκρατίας. Αυτό που μου αναφέρεις εσύ για την Μακεδονία και την 5η ολομέλεια ήταν στον εμφύλιο. Εγώ σου μιλάω για την Κατοχή. Στον ΕΑΜ αν και οι περισσότεροι ήταν κομμουνιστές ,εντάχθηκαν αγωνιστές από όλους τους πολιτικούς χώρους που ήταν απλά πατριώτες και μόνο τους μέλημα ήταν πως να διώξουν τους Γερμανούς από την Ελλάδα. Οι κουκουλοφόροι στα αποσπάσματα που έδειχναν με το δάχτυλο τα θύματά τους ,στους Γερμανούς,το έκαναν για να σώσουν την Χώρα από τον κομμουνισμό; Η μήπως όλοι αυτοί που εκτέλεσαν οι Γερμανοί ήταν κομμουνιστές; Στην πυρπόληση του Χορτιάτη που συνέδραμαν και Γερμανοτσολιάδες , ήταν όλοι στον Χορτιάτη προδότες; Και στην τελική αν όντως κάποιος είναι προδότης είναι δουλειά της Ελληνικής δικαιοσύνης να τον κρίνει . Δεν χρειαζόμαστε τους Ναζί.
Μήπως πρέπει να χρωστάμε και χάρη δηλαδή στον Χίτλερ ,που μας έκανε την χάρη να επιτεθεί στην Ελλάδα και με τις εκτελέσεις μας απάλλαξε από τους Κομμουνιστές;

Τον Πούλο πάντως δεν τον σκότωσαν οι Κομμουνιστές . Το Στρατοδικείο τον καταδίκασε σε θάνατο . Μην τον κάνουμε και αδικοχαμένο ήρωα ότι και καλά έπεσε μαχόμενος τους κομμουνιστές. Μήπως θα έπρεπε να του συγχωρήσουμε την εθνοπροδοτική του στάση μόνο και μόνο επειδή πολέμησε τους Κομμουνιστές;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών