Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Απρ 2019, 18:41

paul25 έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:24
Παντως το θεμα της υπεραξιας ειναι λιγο περιεργη εννοια. Ποτε δεν ειναι σταθερη και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι εκμεταλλευση σε ολες τις περιπτωσεις;
Πάντως στην καπιταλιστική οικονομία για να είμαστε ειλικρινής ,θα πρέπει ο επιχειρηματίας να εισπράττει μεγαλύτερο όφελος από τις υπηρεσίες που του πάρχει ένας εργαζόμενος σε σχέση με τον μισθμό που το δίνει . Αλλιώς πως θα βγάζει κέρδος; Πιο απλά. ΟΙ εργαζόμενοι, μπορούν με τα συνολικά ημερομίσθια τους , να αογράσουν όλη την παραγωγή που παρήγαγαν σε μια ημέρα; Αλλά άμα δεν έβγαζε κέρδος ο επιχειρηματίας γιατί να κάθεται και να χαλάει το στομάχι του και να μην πάει να γίνει ένας απλός εργάτης;

the comet the course the tail

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 30 Απρ 2019, 18:46

koukouvagia έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:23
Το πρόβλημα με τους """κριτικούς""" τους μαρξισμού είναι πως δεν έχουν διαβάσει ποτέ Μαρξ! Ποτέ όμως! Μα ποτέ!
Ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια γι' αυτά τα ζητήματα και βγαίνει ένας ακροδεξιός που νομίζει πως με το βδέλυγμα που έχει γράψει "καταρρίπτει" τη μαρξική θεωρία.
Σοβαρότητα μηδέν. :smt068
άσε αυτούς τους προβληματισμούς για καμιά κουβέντα με φίλους. εδώ θα σπάσουν τα νεύρα σου με τον κάθε δεξιοφιλελεροχουντικό να υποστηρίζει ότι λες μαλακίες "γιατί έτσι". κι επειδή έχουν συνηθίσει να τρώγονται στα πολιτικά και πλέον δεν ιδρώνει το αυτί τους, σου προτείνω, αν θες να ξεδώσεις λίγο να τους τσιγκλάς σε άλλα θέματα. μαγειρική, 7η τέχνη κλπ. το παίρνουν πιο προσωπικά. :bored: ας πούμε ο talaipwros που στην είπε σε quote βλέπει ταινίες της marvel. γάμησέ τα. για ποια σοβαρότητα μιλάμε; :102:

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 30 Απρ 2019, 18:51

pylothess έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:41
Πάντως στην καπιταλιστική οικονομία για να είμαστε ειλικρινής ,θα πρέπει ο επιχειρηματίας να εισπράττει μεγαλύτερο όφελος από τις υπηρεσίες που του πάρχει ένας εργαζόμενος σε σχέση με τον μισθμό που το δίνει . Αλλιώς πως θα βγάζει κέρδος; Πιο απλά. ΟΙ εργαζόμενοι, μπορούν με τα συνολικά ημερομίσθια τους , να αογράσουν όλη την παραγωγή που παρήγαγαν σε μια ημέρα; Αλλά άμα δεν έβγαζε κέρδος ο επιχειρηματίας γιατί να κάθεται και να χαλάει το στομάχι του και να μην πάει να γίνει ένας απλός εργάτης;
Κοιτα! Σε καποιες περιπτωσεις ειναι εκμεταλλευση. Για παραδειγμα η adidas που παρηγαγε ας πουμε 1000 κομματια με μισθο 500 ευρω το ατομο φευγει και παει Ασια και παραγει 1000 κομματια με 50 ευρω το ατομο, παραγει υπερβολικη υπεραξια. Ωστοσο δεν ισχυει αυτο για ολες τις περιπτωσεις, σε συνηθεις εργοστασια, η παραγωγη παει βασει πωλησεων του προηγουμενου μηνα και μπορει στον ενα να παραγεται υπεραξια και στον αλλο οχι. Βασικα ειναι παρα πολλοι παραγοντες που τη μεταβαλλουν για να την θεωρησουμε εκμεταλλευση σε ολες τις περιπτωσεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 30 Απρ 2019, 20:19

the comet the course the tail έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:46
koukouvagia έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:23
Το πρόβλημα με τους """κριτικούς""" τους μαρξισμού είναι πως δεν έχουν διαβάσει ποτέ Μαρξ! Ποτέ όμως! Μα ποτέ!
Ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια γι' αυτά τα ζητήματα και βγαίνει ένας ακροδεξιός που νομίζει πως με το βδέλυγμα που έχει γράψει "καταρρίπτει" τη μαρξική θεωρία.
Σοβαρότητα μηδέν. :smt068
άσε αυτούς τους προβληματισμούς για καμιά κουβέντα με φίλους. εδώ θα σπάσουν τα νεύρα σου με τον κάθε δεξιοφιλελεροχουντικό να υποστηρίζει ότι λες μαλακίες "γιατί έτσι". κι επειδή έχουν συνηθίσει να τρώγονται στα πολιτικά και πλέον δεν ιδρώνει το αυτί τους, σου προτείνω, αν θες να ξεδώσεις λίγο να τους τσιγκλάς σε άλλα θέματα. μαγειρική, 7η τέχνη κλπ. το παίρνουν πιο προσωπικά. :bored: ας πούμε ο talaipwros που στην είπε σε quote βλέπει ταινίες της marvel. γάμησέ τα. για ποια σοβαρότητα μιλάμε; :102:
κι εγώ μια απ' τα ίδια.

Σιγά μην κάτσω να συζητήσω σοβαρά περί καπιταλισμού-σοσιαλισμού με άτομα που η κύρια απολογητική που ξέρουν είναι το "έτσ' είν' η φύση μωρέ".

καλύτερα να μαλώνω στα αθλητικά με τον έθνι για το αν ο Σλούκας ταιριάζει καλύτερα από τον Ντιλέινι για κόμπο γκαρντ στον Παναθηναϊκό. :lol:

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13996
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Απρ 2019, 20:28

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:29
πάντως φίλε southern, γουστάρω τα νήματα που ανοίγεις
thanks φίλε. γενικώς ταιριάζω στο στυλ με σένα. Ο Γκουντής που έχει γράψει το άρθρο δεν είναι ακροδεξιός όπως λέει η άλλη. Είναι ένας άνθρωπος που θέλει μια φουλ ελεύθερη οικονομία, επίσης έχει ενδιαφέρουσες απόψεις για τη ισλαμική μετανάστευση. Εγώ δεν θεωρώ ακροδεξιό τον άνθρωπο που θέλει μια θατσερική οικονομία και σκληρή μεταναστευτική πολιτική.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 30 Απρ 2019, 20:48

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι υπερβάλλω όταν λέω ότι στην ελλάδα απαραίτητη προϋπόθεση για να ναι κανείς λιμπεράλι είναι η λοβοτομή, αλλά μετά πέφτω σε κανά τέτοιο άρθρο και σοβαρεύομαι.

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 30 Απρ 2019, 22:32

pylothess έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:07
koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 17:46
το Κομμουνιστικό Μανιφέστο δεν υπάρχει η ανάλυση της οικονομικής θεωρίας του Μαρξ. Να το πούμε απλά είναι ένα κείμενο που προπαγανδίζει με συνθήματα.

Αν θες να ασχοληθείς με τον Μαρξ και να πάρεις κάποιες απαντήσεις στα σημαντικά ερώτημα που σε απασχολούν, τότε για αρχή θα σου έλεγα να διαβάσεις Το Κεφάλαιο και τα Grundrisse. Μόλις τα διαβάσεις αυτά, επειδή βλέπω πως οι ανησυχίες σου επικεντρώνονται και στους καταναλωτές, στην καταναλωτική συνείδηση και τον ορθολογισμό, θα σου πρότεινα να δεις τη Σχολή της Φρανκφούρτης και συγκεκριμένα τον Μονοδιάστατο Άνθρωπο του Μαρκούζε.
(Κυκλοφορούν όλα και σε PDF στο διαδίκτυο, επειδή θα θες μια μικρή περιουσία να τα αγοράσεις αν δεν τα έχεις)

Σίγουρα, θα πάρεις κάποιες απαντήσεις και ενδεχομένως να προβληματιστείς ακόμη περισσότερο. :smt047
Δυστυχώς στην σχολή μου ,ασχοληθήκαμε μόνο με λογιστικά . Ισοζύγια , καθολικά,φορολογία κ.τ.λ.
Το κεφάλαιο του Μαρξ; Από ότι έχω ακούσει αυτό πόσο είναι 7 τόμοι; Και είναι πολύ δυσνόητο.
Για την περιοδικότητα του φαινομένου της οικονομικής κρίσης ; Στον Ριζοσπάστη έχω διαβάσει ότι η Οικονομική κρίση έχει περιοδικότητα περίπου 10χρόνια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και πίστεψέ με, το ΚΚΕ και όλα τα υπόλοιπα κομμουνιστικά κόμματα είναι οι λιγότερο κατάλληλοι χώροι για επιστημονική μελέτη του Μαρξισμού. Άλλο η επιστημονική αντιμετώπιση μιας θεωρίας και άλλο ο οραματισμός για μια καλύτερη κοινωνία.
Είναι όντως δύσκολοι στη μελέτη, ωστόσο έχοντας ένα οικονομικό υπόβαθρο, όπως μου λες οτι έχεις, δε θα είναι τόσο δύσκολοι.
Εντούτοις, μη νομίζεις ότι ξεμπερδεύεις και με διαγώνιο διάβασμα τύπου μανταμ φιγκαρό.
Δεν υποστηρίζω το ΚΚΕ και ούτε το παρακολουθώ, είναι αρκετά συντηρητικό για τα δικά μου δεδομένα.
Συμφωνώ πως μελέτη του μαρξισμού δεν μπορεί να περιμένει κανείς από κόμματα όπως ΚΚΕ ή ακόμη χειρότερα Σύριζα.
Μακρυά, αν θες να ασχοληθείς.
Μια λύση για την άμβλυνση των κοινωνικών αντιθέσεων και την αντιμετώπιση κάποιων από των παθογενειών του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής είναι η κρατική παρέμβαση. Για παράδειγμα τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας ,που σε προσλαμβάνει το κράτος να δουλέψεις για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα είναι και αυτό ένα προσωρινό μέτρο αντιμετώπισης της ανεργίας ή τα προγράμματα Voucher όπου το κράτος πληρώνει τους μισθούς του εργαζομένου ,ο εργαζόμενος όμως πρέπει να βρει μόνος του την επιχείρηση.Και είναι κατά την γνώμη μου μια σημαντική βοήθεια σε βραχυχρόνιο επίπεδο. Η κρατική παρέμβαση αν δεν κάνω λάθος ,δεν εγκαινιάστηκε με τον Keynes; Τότε στην περίοδο του μεγάλου κραχ του '29. Οι ΗΠΑ ξεπέρασαν την κρίση με κρατική παρέμβαση . Προσλάμβανε το ίδιο το κράτος εργαζόμενους ,παρ'όλου που δεν υπήρχε ανάγκη ,ίσα ίσα για να δημιουργηθεί τεχνητή ζήτηση και να γίνει επανεκκίνηση της οικονομίας.Το κραχ του 29 από τα Χρηματιστήρια δεν προκλήθηκε αρχικά; Και μετά μεταφέρθηκε στους υπόλοιπους τομείς της οικονομίας και μετά σε ολόκληρο τον κόσμο πλην της Ε.Σ.Σ.Δ. Τώρα δεν ξέρω. Μπορούμε να πούμε μήπως πως η Κρατική παρέμβαση είναι εμπνευσμένη από την θεωρία του Μαρξ; Πως θα μπορούσαμε να αντλήσουμε ιδέες από τα έργα του Μαρξ για το σήμερα;
Ακόμη και το ζήτημα της κρατικής παρέμβασης δεν είναι τόσο απλό. Τι εννοώ; Υπάρχουν πράγματι παραδείγματα, στα οποία η κρατική παρέμβαση ωφέλησε το κοινωνικό σύνολο. Μία τέτοια περίπτωση ήταν για παράδειγμα και η ανάπτυξη του κράτους πρόνοιας στην Ελλάδα τη δεκαετία του 80. Καθυστερημένα βέβαια, σε σύγκριση με άλλες χώρες, αλλά έγινε.
Το ερώτημα που περιπλέκει τα πράγματα ακόμη περισσότερο προκύπτει αν θέσουμε την κατάφαση της πρώτης σου περιόδου στη σωστή βάση: δηλαδή υπό τη μορφή ερωτήματος.
Με άλλα λόγια και πιο συνοπτικά, η κρατική παρέμβαση μειώνει πάντα τις κοινωνικές αντιθέσεις;

Η απάντηση είναι όχι. Όχι πάντα.
Ο ορισμός, για παράδειγμα, του κατώτατου μισθού είναι μορφή κρατικής παρέμβασης. Τα τελευταία 10 χρόνια, δεν νομίζω πως οι κρατικές παρεμβάσεις, μείωσαν τις κοινωνικές αντιθέσεις.
Η κατανομή των (υπερ)φόρων και το μέγεθος τους, επίσης συνιστά μορφή κρατικής παρέμβασης.
Οι τελωνειακοί δασμοί επίσης συνιστούν μορφή παρέμβασης.

Θέλω να πω, πως δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν και πολλές γκρίζες ζώνες. Εν προκειμένω η κρατική παρέμβαση, μπορεί να λειτουργήσει προστατευτικά πχ για κοινωνικές ομάδες, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις δεν αμβλύνει τις κοινωνικές αντιθέσεις. Αυτά που λες, για τα βάουτσερ κ.λπ., είναι η πολιτική "του να βάλω τα αχούρια μου κάτω από το χαλί να μη φαίνονται στις στατιστικές" και με ...κοινοτικό χρήμα δηλαδή από ΕΕ.
Σε μακροχρόνιο επίπεδο ,θα πρέπει οι κυβερνήσεις να στραφούν στην χάραξη επενδυτικής πολιτικής , παρέχοντας το κατάλληλο επενδυτικό κλίμα με χαμηλή φορολογία και χαμηλούς μισθούς για την προσέλκυση επενδύσεων.
Συμφωνώ.
Βλέπεις, επομένως, πως η κρατική παρέμβαση μπορεί να λειτουργήσει ως τροχοπέδη;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koukouvagia την 30 Απρ 2019, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 30 Απρ 2019, 22:44

the comet the course the tail έγραψε:
30 Απρ 2019, 18:46
koukouvagia έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:23
Το πρόβλημα με τους """κριτικούς""" τους μαρξισμού είναι πως δεν έχουν διαβάσει ποτέ Μαρξ! Ποτέ όμως! Μα ποτέ!
Ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια γι' αυτά τα ζητήματα και βγαίνει ένας ακροδεξιός που νομίζει πως με το βδέλυγμα που έχει γράψει "καταρρίπτει" τη μαρξική θεωρία.
Σοβαρότητα μηδέν. :smt068
άσε αυτούς τους προβληματισμούς για καμιά κουβέντα με φίλους. εδώ θα σπάσουν τα νεύρα σου με τον κάθε δεξιοφιλελεροχουντικό να υποστηρίζει ότι λες μαλακίες "γιατί έτσι". κι επειδή έχουν συνηθίσει να τρώγονται στα πολιτικά και πλέον δεν ιδρώνει το αυτί τους, σου προτείνω, αν θες να ξεδώσεις λίγο να τους τσιγκλάς σε άλλα θέματα. μαγειρική, 7η τέχνη κλπ. το παίρνουν πιο προσωπικά. :bored: ας πούμε ο talaipwros που στην είπε σε quote βλέπει ταινίες της marvel. γάμησέ τα. για ποια σοβαρότητα μιλάμε; :102:
Thank you for your advice :smt023

Προφανώς δεν με ενδιαφέρει να συζητήσω με άτομα που δε θέλουν ή δε μπορούν να συζητήσουν τέτοια ζητήματα. Όσον αφορά τους περισσότερους εδώ, καταλήγω στο δεύτερο. :roll:
Στο βαθμό που ελέγχω το θυμικό μου, αποφεύγω να τους απαντήσω όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε κάποιες περιπτώσεις (η μία ήταν χθες) είναι τόσο μάταιος ο διάλογος ώστε αρχίζεις να μιλάς τη γλώσσα που καταλαβαίνουν: βρισιές και προσβολές.

Γράφω για ζητήματα που ενδιαφέρουν λίγους να συζητήσουν, επομένως δεν έχω και προσδοκίες από τους περισσότερους εδώ μέσα. :lol:
Ξέρω, θα με πουν σνομπ και καβαλημένη. Ποσώς με ενδιαφέρει όμως.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

the comet the course the tail

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 30 Απρ 2019, 22:52

koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:44
Γράφω για ζητήματα που ενδιαφέρουν λίγους να συζητήσουν,
εντάξει, καλά είσαι ακόμα. οι περισσότεροι, όσοι έχουμε ξεμείνει δλδ, δεν ξέρουμε γιατί συνεχίζουμε να γράφουμε. όλο τα ίδια λέμε. :102:
koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:44
επομένως δεν έχω και προσδοκίες από τους περισσότερους εδώ μέσα. :lol:
Ξέρω, θα με πουν σνομπ και καβαλημένη. Ποσώς με ενδιαφέρει όμως.
εγώ δεν έχω καμία προσδοκία πλέον. είμαι απλά εθισμένος και αρρωστάκι και το πήρα απόφαση πια ότι το πχορουμ (ξανα)δημιουργήθηκε με σκοπό να χαζέψω τελείως. :e040:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Απρ 2019, 23:43

koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:32
Είναι όντως δύσκολοι στη μελέτη, ωστόσο έχοντας ένα οικονομικό υπόβαθρο, όπως μου λες οτι έχεις, δε θα είναι τόσο δύσκολοι.
Εντούτοις, μη νομίζεις ότι ξεμπερδεύεις και με διαγώνιο διάβασμα τύπου μανταμ φιγκαρό.
Δεν υποστηρίζω το ΚΚΕ και ούτε το παρακολουθώ, είναι αρκετά συντηρητικό για τα δικά μου δεδομένα.
Συμφωνώ πως μελέτη του μαρξισμού δεν μπορεί να περιμένει κανείς από κόμματα όπως ΚΚΕ ή ακόμη χειρότερα Σύριζα.
Μακρυά, αν θες να ασχοληθείς.
Το ξέρω. Ήμουν μέλος . Σπούδασα ΤΕΙ Λογιστικής και τώρα κάνω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά. Εντάξει από ISLM και τα λοιπά δεν γνωρίζω και πολλά. Είχα δώσει κάποια στιγμή εξετάσεις για την Εθνική Σχολή δημόσιας διοίκησης και αναγκάστηκα εκεί να μπω λίγο σε πιο βαθειά νερά στα οικονομικά.
koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:32
Ακόμη και το ζήτημα της κρατικής παρέμβασης δεν είναι τόσο απλό. Τι εννοώ; Υπάρχουν πράγματι παραδείγματα, στα οποία η κρατική παρέμβαση ωφέλησε το κοινωνικό σύνολο. Μία τέτοια περίπτωση ήταν για παράδειγμα και η ανάπτυξη του κράτους πρόνοιας στην Ελλάδα τη δεκαετία του 80. Καθυστερημένα βέβαια, σε σύγκριση με άλλες χώρες, αλλά έγινε.
Το ερώτημα που περιπλέκει τα πράγματα ακόμη περισσότερο προκύπτει αν θέσουμε την κατάφαση της πρώτης σου περιόδου στη σωστή βάση: δηλαδή υπό τη μορφή ερωτήματος.
Με άλλα λόγια και πιο συνοπτικά, η κρατική παρέμβαση μειώνει πάντα τις κοινωνικές αντιθέσεις;
Η απάντηση είναι όχι. Όχι πάντα.
Ο ορισμός, για παράδειγμα, του κατώτατου μισθού είναι μορφή κρατικής παρέμβασης. Τα τελευταία 10 χρόνια, δεν νομίζω πως οι κρατικές παρεμβάσεις, μείωσαν τις κοινωνικές αντιθέσεις.
Η κατανομή των (υπερ)φόρων και το μέγεθος τους, επίσης συνιστά μορφή κρατικής παρέμβασης.
Οι τελωνειακοί δασμοί επίσης συνιστούν μορφή παρέμβασης.

Θέλω να πω, πως δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν και πολλές γκρίζες ζώνες. Εν προκειμένω η κρατική παρέμβαση, μπορεί να λειτουργήσει προστατευτικά πχ για κοινωνικές ομάδες, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις δεν αμβλύνει τις κοινωνικές αντιθέσεις. Αυτά που λες, για τα βάουτσερ κ.λπ., είναι η πολιτική "του να βάλω τα αχούρια μου κάτω από το χαλί να μη φαίνονται στις στατιστικές" και με ...κοινοτικό χρήμα δηλαδή από ΕΕ.
Η κρατική παρέμβαη πρέπει να γίνεται για να διορθώνει τις όποιες στρεβλώσεις τις αγορές , για αντιμονοπωλιακή πολιτική ,για την παροχή δημοσίων αγαθών κ.τ.λ. Η να γίνεται με σκοπό να υποβοηθάει την ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα. Η κρατική παρέμβαση γίνεται όταν το κράτος πνίγει την επχειρηματικότητα και έχουμε υπερδιόγκωση του κράτους. Όπως ήταν η Ελλάδα του 80. Νοοτροπία υπαρκτού σοσιαλισμού σε καπιταλιστική αγορά.

Η επιβολή του κατώτατου μισθού,δεν αφήνει να δράσουν ελεύθερα οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης. Οι εργάτες πουλάνε τον παραγωγικό συντελεστή εργασία και οι επιχειρηματίες ττην αγοράζουν. Οι εργάτες προσφέρουν εργασία και οι επιχειρηματίες την ζητούν .Η διαπραγμάτευση αυτή γίνεται μέσω του μηχανισμού της αγοράς . Εαν επιβληθεί κατώτατος μισθός ,θα ωφεληθούν κάποιοι εργαζόμενοι αλλά λειτουργεί ανασταλτικά για την πρόσληψη νέων εργατών . Όμως μην φτάσουμε στο άλλο άκρο να θεοποιήσουμε την αγορά. Πως θα σου φαινότανε αν το κράτος απαλασσόταν από την υποχρέωση της παροχής δωρεάν εκπαίδευσης; Ή να ήταν δωρεάν μόνο μέχρι το λύκειο. Ή πως θα σου φαινόταν ε να υπήρχαν μόνο ιδιωτικά νοσοκομεία. Κοινωνική ασφάλιση ιδιωτική υπάρχει στις ΗΠΑ. Στην δημόσια κοινωνική ασφάλιση σε περίπτωση θανάτου από εργατικό ατύχημα , η οικογένεια του θανόντος δικαιούται σύνταξη και με ένα μόνο ένσημο να έχει ο θανών. Ποια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία θα το αναλάμβανε αυτό; Αν αφηνότανε όλα στην αγορά θα οδηγούμασταν σε κοινωνική εξέγερση.

Αυτά τα Voucher και οι κοινωφελής εργασία ,ναι μπορεί όντως να γίνεται για να βελτιωθούν οι στατιστικές και τα οικονομικά μεγέθη. Είναι όμως μια προσωρινή ανακούφιση για κάποιους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Απρ 2019, 23:46

δυομιση χρονια στο ΜΒΑ δεν αναφερθήκαμε στο μαρξ ουτε μια φορα

Ουδεις ασχοληθηκε, ελαχιστοι ασχολουνται - κυριως για ιστορικους λογους.
Τωρα πως βγαλαμε οτι ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια για το μαρξισμο, ειναι ενα μυστηριο

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Απρ 2019, 23:59

talaipwros έγραψε:
30 Απρ 2019, 23:46
δυομιση χρονια στο ΜΒΑ δεν αναφερθήκαμε στο μαρξ ουτε μια φορα

Ουδεις ασχοληθηκε, ελαχιστοι ασχολουνται - κυριως για ιστορικους λογους.
Τωρα πως βγαλαμε οτι ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια για το μαρξισμο, ειναι ενα μυστηριο
Ποιο ήταν το αντικείμενο του MBA; Και εγώ κάνω τώρα μεταπτυχιακό στο ΠΑΜΑΚ με αντικείμενο Λογιστική και Χρηματοοικονομική . Και εμείς εδώ και 1 χρόνο περίπου δεν αναφερθήκαμε στον Μαρξ αλλά δεν είναι και το αντικείμενό μας αυτό. Μαθαίνουμε πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Μάιος 2019, 00:02

pylothess έγραψε:
30 Απρ 2019, 23:59
talaipwros έγραψε:
30 Απρ 2019, 23:46
δυομιση χρονια στο ΜΒΑ δεν αναφερθήκαμε στο μαρξ ουτε μια φορα

Ουδεις ασχοληθηκε, ελαχιστοι ασχολουνται - κυριως για ιστορικους λογους.
Τωρα πως βγαλαμε οτι ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα συζητά επί χρόνια για το μαρξισμο, ειναι ενα μυστηριο
Ποιο ήταν το αντικείμενο του MBA; Και εγώ κάνω τώρα μεταπτυχιακό στο ΠΑΜΑΚ με αντικείμενο Λογιστική και Χρηματοοικονομική . Και εμείς εδώ και 1 χρόνο περίπου δεν αναφερθήκαμε στον Μαρξ αλλά δεν είναι και το αντικείμενό μας αυτό. Μαθαίνουμε πολύ συγκεκριμένα πράγματα.
το ΜΒΑ ηταν στο Manchester Business School
τα θεματα ηταν τα εξης


Εικόνα

αν τωρα μιλαμε για το κουτουκι απεναντι απο το ριζοσπαστη, ΟΚ, θα μιλανε και για τον μαρξ εκει που θα τα πινουνε, αυτο ομως δεν ειναι ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα αλλα κατι αλλοπαρμενοι

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 01 Μάιος 2019, 00:08

Δεν ασχολουνται με τον Μαρξ στις οικονομικες σχολες και ιδιαιτερα στην Βρεττανια. Δεν ειναι τοσο τεχνοκρατικος και δεν ειναι καθαρα οικονομικα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Συνοπτική αποδόμηση της μαρξιστικής θεωρίας περί «εκμετάλλευσης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 01 Μάιος 2019, 00:09

the comet the course the tail έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:52
koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:44
Γράφω για ζητήματα που ενδιαφέρουν λίγους να συζητήσουν,
εντάξει, καλά είσαι ακόμα. οι περισσότεροι, όσοι έχουμε ξεμείνει δλδ, δεν ξέρουμε γιατί συνεχίζουμε να γράφουμε. όλο τα ίδια λέμε. :102:
koukouvagia έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:44
επομένως δεν έχω και προσδοκίες από τους περισσότερους εδώ μέσα. :lol:
Ξέρω, θα με πουν σνομπ και καβαλημένη. Ποσώς με ενδιαφέρει όμως.
εγώ δεν έχω καμία προσδοκία πλέον. είμαι απλά εθισμένος και αρρωστάκι και το πήρα απόφαση πια ότι το πχορουμ (ξανα)δημιουργήθηκε με σκοπό να χαζέψω τελείως. :e040:
Δεν ειναι αυτο, απλα δεν εχεις κανενα να συζητας για τετοια τουλαχιστον.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών